LOT 3a leaderboard

Letecký provoz nad Evropou omezila chyba počítačů Eurocontrolu, zpoždění se týkají i Prahy

Letiště Praha, jumbo Korean Air. Pramen: Letiště PrahaLetiště Praha, jumbo Korean Air. Pramen: Letiště Praha

Po zaměstnancích Air France dnes stávkují částečně i počítače evropského řízení provozu Eurocontrol. Kvůli technické závadě je část letů zpožděna.

Po zaměstnancích Air France dnes stávkují částečně i počítače evropského řízení provozu Eurocontrol. Kvůli technické závadě je část letů zpožděna.

Evropské organizaci Eurocontrol dnes zkolaboval systém plánování letů, obnova bude trvat až do večera. Eurocontrol už oznámil na twitterovém účtu, že na chybu přišel. Problém znamená zpoždění části letů včetně těch z Prahy.

Problém se týká systému ETFMS (Enhanced Tactical Flow Management System). Jde o systém, v kterém dopravci uvádí své plány na lety a Eurocontrol jim přiděluje kapacitu a trasu. Některé se v něm ale neobjevily a tak Eurocontrol vyhlásil kritickou situaci. To omezilo současně kapacitu provozu o zhruba deset procent. Eurocontrol na dnešek počítal se zhruba 29 500 lety, polovina z nich může být výpadkem ovlivněna. Dopravci, kteří podali žádost do systému před 12:26 středoevropského času, ji musí podat znovu. Evropští řídící potvrdili, že situace nemá vliv na bezpečnost.

Nikdy jsme takový výpadek ještě nezažili,“ uvedl Eurocontrol v tiskové zprávě. Výpadek nastal ve velmi nevhodný den, kdy ve Francii stávkují zaměstnanci Air France a státních drah SNCF.

Problém se týká i pražského letiště, to už na svých stránkách upozornilo na možná zpoždění; ta se zatím pohybují do hodiny. „Doporučujeme všem cestujícím, aby bedlivě sledovali internetové stránky letiště, popřípadě stránky svého dopravce, kde se dozvědí nejaktuálnější informace,“ uvedl mluvčí Letiště Praha Roman Pacvoň.

Zpožděné odlety z Ruzyně:

linka do Düsseldorfu s odletem v 16:55

linka do Catanie s odletem v odletem 17:25

linka do Düsseldorfu s odletem v 17:35

linka do Frankfurtu s odletem v 17:35

linka do Bruselu s odletem v 17:40

linka do Soulu s odletem v 18:30

Tagy Eurocontrol výpadek systému zpoždění
Žádné komentáře