Letecké společnosti Letectví

Letecké video roku. Dreamliner nad jižní Francií natočený z jednomotorového letadla

Natáčení dreamlineru z letadla. Foto: Youtube.com
Natáčení dreamlineru z letadla. Foto: Youtube.com

Boieng 787 Dreamliner se dočkal jednoho z nejzajímavějších videí ve své krátké historii. Letecká společnost Air France si najala společnost Airborne films na natočení dreamlineru během letu. Výsledek stojí za to.

Letadlo natáčeli filmaři z paluby jednomotorového stroje Socata TBM od společnosti Daher, jedna z kamer byla na křídle. Než začali natáčet, museli filmaři provést několik testovacích letů, aby zjistili, zda neohrožuje bezpečnost letadla. TBM si vybrali kvůli rychlosti a kapacitě: vejde se do něj šest cestujících, zvládá rychlost přes 400 kilometrů za hodinu.

I když na první pohled vypadá klip jako jednoduchá práce, druhé video ukazuje, o jak složitý proces šlo. Ukazuje například komunikaci mezi letadlem s kameramany a posádkou dreamlineru i dlouhou přípravu včetně scénáře a rozpisu záběrů. Příprava řešila i situace, jak postupovat v případě technických problémů či jak se vyhnout natáčení proti slunci.

Dreamliner vzlétl z Paříže, natáčení probíhalo na jižním pobřeží Francie mezi Marseille a Montpellier ve výšce kolem 5500 stop, tedy zhruba 1,5 kilometru nad mořem. Filmařům přálo počasí: bylo polojasno, takže se dočkali ideálních záběrů dreamlineru mezi mraky. Server Flightradar24.com zveřejnil trasu celého letu.

Air France má aktuálně šest dreamlinerů 787-9. Pojmou 276 lidí, z toho 30 v byznys třídě, 21 v premium economy a 225 v ekonomické třídě.

A výsledek?

6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tom

Nádherné letadlo, nádherné záběry, nádherná hudba. Prostě zážitek! Jen se taky trochu divím, že si Air France vybrala Boeing namísto „domácího“ Airbusu.

Fotograf

Nejen pro Petra S. 🙂
Jsem profesionální fotograf , takže jsem postřehl, že kamera ,kterou to točili je RED HELIUM 8k s obrovským senzorem 35mm a samotná stojí 19 500 US grošíků + sklo, které je na výběr od ZEISS , LEICA, FUJIFILM, CANON,SIGMA … A ta skla stojí min. stejně jako kamera. Celé je to na speciálním na zakázku dělaném gyroskopickém / stavilizovaném / stativu + pouzdře.
https://www.bhphotovideo.com/c/product/1346516-REG/red_digital_cinema_710_0263_std_epic_w_helium_8k_s35.html
Zkrátka iPhonem , nebo jiným mobilem s malým čipem a mizernou komerční optikou to nenatočíš…. 🙂 + znalosti celého teamu při natáčení a postptodukci.

Petr

Úžasná podívaná

Petr S.

Nádhera, perfektní záběry a… zajímavé nahlédnutí do přípravy zdánlivě snadné práce. A skvělá kvalita videa.

Milos

No video pecka… Jenom si myslim, ze kdyby byl ve vzduchu Airbus, tak by to teprve bylo pro francouze France in the sky.

Zdeněk

Opravdu nádherné, efektní záběry! Bravo!!!