umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Letecké společnosti Letectví

Letecká fúze roku. Korean Air pohltí Asianu, vznikne desátý největší dopravce

A380 společnosti Korean Air. Foto: https://www.flickr.com/photos/byeangel/17102170800/
A380 společnosti Korean Air. Foto: https://www.flickr.com/photos/byeangel/17102170800/
Spojením vznikne dopravce s 250 letadly, k ovládnutí dojde s podporou korejské státní banky.

V Jižní Koreji dojde k zatím největší oznámené fúzi v letectví v letošním roce. Povede ke vzniku dopravce mířícího do seznamu deseti největších aerolinek na světě.

Korean Air pohltí svého dlouhodobého rivala, společnost Asiana Airlines. Nový dopravce tak získá výrazně dominantní podíl na jihokorejském trhu. Transakci oznámil majitel Korean Air Hanjin KAL v tiskové zprávě pár hodin poté, co na trh začaly prosakovat informace o jednání o spojení.

Korean Air do Asiany investuje celkem 1,8 bilionu wonů (zhruba 36 miliard korun). Krok označují jako stabilizaci korejského letectví. „Je nevyhnutelné restrukturalizovat domácí letecký trh, abychom minimalizovat výdaje státu na jeho záchranu,“ uvedl Korean v prohlášení.

Korean Air se stane největším akcionářem Asiana Airlines díky vydání nových akcií, současně koupí část dluhopisů. Státní Korea Development Bank (KDB) současně navýší kapitál majitele Korean Air. V podstatě tak Korean Air dostane z velké části peníze na to, aby pohltil svého největšího konkurenta.

Asiana, která se potýká několik let se ztrátovým hospodařením, patří korejské průmyslové skupině Kumho Industrial. Spojením obou dopravců vznikne firma, která se počtem cestujících dostane do první desítky největších aerolinek na světě. Asiana má ve flotile 82 letadel, Korean Air 170.

Boeing 777-200 Asiana Airlines v Ostravě. Foto: Radim Koblížka / LKMT Spotters
Boeing 777-200 Asiana Airlines v Ostravě. Foto: Radim Koblížka / LKMT Spotters
14 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
MPE

To uz musi byt Kumho uplne v p…., prodej casti firmy konkurencnimu cebolu ( v tomto pripade Hanjinu) je v korejske firemni kulture neco temer nepredstavitelneho, co prichazi v uvahu opravdu az jako uplne nejkrajnejsi reseni.
I kdyz pravdou je, ze ta neskutecna rivalita az nenavist panuje hlavne mezi top ctyrkou (Samsung/Hyundai/LG/SK), Kumho a Hanjin jsou v pomeru k top 4 vlastne mrnavi (jsou nejaka osmicka a devitka v zebricku velikosti cebolu).

RHood

A netřeba zapomínat na skutečno, že celý business v Jižní Koreji řídí 6 rodin. Rodina Cho do této skupiny patří.

jkjk

Původně měl kupovat Hyundai, ale nějak z toho sešlo. Asiana na tom není dlouhodobě ekonomicky dobře.

Roman

Ví někdo, jestli název Asiana bude zachován, nebo bude původní flotila, lety atd. Asiany přejmenovány na Korean Air?

Y.K.

Takové detaily nejsou, ale hovoří se o sjednocení značky.

Pája

Korean Air is expected to push for restructuring and mergers of its affiliates in the future, an official from the carrier told The Korea Herald.

“Ultimately, the goal would be to completely unite the two companies, so you can expect that the brand, Asiana Airlines, will not be maintained,” the official said.

Y.K.

No jistě, ale jsou to pořád jen velmi pravděpodobné vývody (you can expect), ne jasné finální slovo firmy, nejlépe formou prohlášení.

Pája

Souhlas

Jakub

Takže nejspíš konec Asiany u Star Alliance.

jakub (easydrink)

Tak vzhledem k tomu, že to i nadále budou dva subjekty, tak žádná 10. největší aerolinie na světě nevznikne.

jakub (easydrink)

Ty mínusy to ale nezmění 😀

kanafasik

tak čtěte ještě jednou a pozorněji.“ With the deal, the integrated flag carrier will be one of the top 10 global airlines.“ .bloomberg, nikkei.com a další se evidentně mýlí, protože, diskuter jakub(easydrink) na zdopravy.cz to analyzuje jinak. Měl byste jim to dát vědět.

Jakub (easydrink)

Možná jim dát vědět. Jestli tam mají mluvčí jako je Dufková, tak pak ty tiskový zprávy vypadají, jak vypadají.

MPE

To je pouze otazka casu, 100% casem rebranduji na mnohem hodnotnejsi znacku KE, zrejme asi slouci i low costove brandy Air Busan, Air Seoul a JinAir.