egoe-plus
Cestovní ruch Letecké společnosti Letectví Letiště

Letecká doprava je v Evropě na 35 % loňského provozu, do Prahy se vrací Turkish a Aegean

Airbus A320 společnosti Aegean Airlines v Praze. Foto: Letiště Praha
Airbus A320 společnosti Aegean Airlines v Praze. Foto: Letiště Praha

Letecká doprava v Evropě se dostala zatím na 35 % loňského provozu podle počtu letů, které se uskuteční za jeden den. Obnova letectví postupně pokračuje v Praze, další tři dopravci oznámili tento týden návrat na Ruzyni.

Data o počtech letů zveřejnil na svých stránkách Eurocontrol. Jde pouze o data za počet pohybů letadel v evropském vzdušném prostoru, ne o počet cestujících.

Provoz je v porovnání s loňským rokem stále výrazně nižší, v porovnání s předchozími týdny ale rychle roste. Například Ryanair za poslední dva týdny vypravil o 1 905 % více letů než před dvěma týdny, což je ale dáno tím, že do té doby prakticky nelétal. V týdenním porovnání za posledních sedm dní provoz v Evropě stoupl o 38 %. Nárůst hlásí i Řízení letového provozu: ještě 1. června proletělo českým vzdušným prostorem 375 letadel, 1. července 655.

Letecké společnosti pokračují v ohlašování návratu přímých letů do Prahy. Za poslední dva dny oznámily obnovu provozu tři dopravci: Ukraine International, Aegean Airlines a Turkish Airlines.

Aegean Airlines vrací do provozu linku do Atén už v sobotu 4. července. Další let má naplánován na další sobotu, poté začne létat třikrát týdně, od srpna čtyřikrát.

Návrat chystají také Turkish Airlines s linkou do Istanbulu. Od 15. července budou létat pětkrát týdně, nepoletí v sobotu a úterý. Na linku počítají si Airbusem A320.

Od 2. srpna začne létat do Prahy také Ukraine International Airlines. Zatím na lince do Kyjeva nabídnou spojení dvakrát týdně.