umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Letecké společnosti Letectví

Létání s plexisklem kolem hlavy. Výrobce sedaček představil nový interiér letadel, který má zamezit šíření virů

Uspořádání interiéru letadla s ochranou proti šíření virů. Foto: Avio Interiors
Uspořádání interiéru letadla s ochranou proti šíření virů. Foto: Avio Interiors

Letecký společnosti začínají řešit, jak bude vypadat doprava osobními letadly po ukončení nouzového stavu. Někteří dopravci už mluví o možnosti zaplnit letadla menším počtem cestujících a nechat jim vždy okolo sebe kvůli omezení šíření viru více místa, své vize o létání v blízké budoucnosti představují i výrobci interiéru letadel.

Italský výrobce sedaček a dalších interiérových částí osobních letadel Avio Interiors ukázal hned dvě verze, jak by létání mohlo dříve vypadat. V prvním případě pod názvem Glassafe počítá s vybudováním jakési ohrádky z průhledného plastového skla kolem opěrky hlavy. Každý cestující by byl touto přepážkou chráněn z boku před možnou nákazou od svého souseda.

Firma v popisu řešení na svých stránkách uvádí, že jde o estetické řešení, které ale plně slouží účelu omezení přenosu virů vzduchem mezi cestujících.

Uspořádání interiéru letadla s ochranou proti šíření virů. Foto: Avio Interiors
Uspořádání interiéru letadla s ochranou proti šíření virů. Foto: Avio Interiors

Zatímco v případě plexiskla kolem hlavy by nemělo jít o velký zásah do uspořádání interiéru, druhý návrh počítá s podstatně větší úpravou. Při klasickém rozmístění sedaček 3 + 3 v jedné řadě by v každé seděli dva cestující proti směru letu.

Tvůrci nazvali sedačku podle Januse, římského boha zobrazovaného nejčastěji se dvěma opačnými tvářemi. Zatímco cestující u okna a do uličky by seděli jako obvykle, mezi nimi by byl cestující obklopený plexisklem sedící proti směru.

41 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ivo

Už vidím, jaxe cpu přes dvě plexiskla k oknu. Fakt skoro tak blbě jak za socanů „s montovnami pro získání lepšího světového know how“.

Leoš Konečný

Letecký společnosti??? Pane Sůro tytyty – letecké společnosti 😀 😀

Eda

Tak jako článek na rozvíření diskuze … dobrý. Ale to je asi tak vše. Vždyť viry se dostanou, na příkladu supermarketu, během chvíle z jedné uličky i přes vysoké regály do další ale i další a dalších uliček (ano-horem!), takže nějaké neúplné plexisklo je naprosto zbytečná věc, tedy ano – oddálí kapénky asi tak o 10-20 vteřin.. Opět se dostaneme k rouškám – ty by pomohly mnohem levněji a mnohem víc, byť třeba na 50%. Nehledě skutečně na (ne)pohodlí, objemnější cestující, no to řešení se sezením v protisměru to by byl fakt „adrenalin“. Ne ne, tudy cesta zaručeně nevede.. Pokud… Číst vice »

Otmar

Úplně by stačila ochranná maska pro každého cestujícího.

Kulový blesk

Mně se to líbí. Ne kvůli ochraně před virem, protože ten můžu stejně dobře chytit před gate při čekání se 150 dalšími cestujícími na boarding. Hrozně moc se mi ale líbí představa, že bych se už nemusel bát, že vedle mě bude sedět tlusťoch, kterému přetéká pupek na moji sedačku.

M H

V zásadě proč ne, aspoň do mě nebude šťouchat soused. A v kombunaci s řízeným prouděním vzduchu (shora dolů) v kabině to může skutečně pomoci. Otázka je, jak moc nepohodlné bude přetížení při startu pro člověka sedícího proti směru…

jva

Spíš by mne zajímalo, jak by se tam při současné „standardní“ rozteči mezi řadami lezlo. A zvětšovat rozteč (tedy snižovat kapacitu) asi dopravci moc neuvítají. Čili přetížení, kapacita… to asi zase navrhoval nějaký „praktik“ ze sociálních věd.

Dáda

zas bude mít výhodu při prudkém zpomalení…

Luk

Řešení pozadu nadšeně kvituje 10 z 10 kinetiků. 8)

Tom

Tak pokud by se létalo takto, tak budu létat jen v případě nutnosti. Což je v mém případě zhruba 10% mých letů. To asi letecké společnosti nechtějí, aby se létalo pouze z nutnosti. Když přijdou o otrávene turisty a zároveň o business cestujíci, kteří nyní budou mít setkání na Zoom, Teams, Webex apod. , tak podle mě mohou skutečně zavřít.

Jan

Tak zrovna kus plexiskla mi fakt vadit nebude, ale těžko to bude mít nějaký výrazný efekt. To už spíš uzavřenou odvětrávanou kabinku pro každého. Nebo masku s hadicí jako pro piloty stíhaček.

Jiří Kocurek

Jo a v ledadle to bude vypadat jako kdyby letělo stádo slonů.

Frantisek

Omezením létání o 90 % zase přispějete ke zdraví nás všech, což je patrně podstatnější než zisky leteckých a ropných společností.

tuKabel

Plynové masky jsou levnější a o poznání účinnější řešení. Nasadíte před příchodem na letiště a sundáte až v cílové destinaci ve sprše

Pravdepodobnost

a nebo kdyz uz lidi budou v maskach tak by cely letadlo i s lidma mohli natvrdo vycistit ozonem

Jiří Kocurek

A když maska selže, tak se nemusíte ničeho bát, chřipku ani nic podobného nechytíte. O rakovině plic nikdo nemluvil.

Dáda

filtr nevydrží dlouhej let…..

Vnější pozorovatel

😀 proboha Tady se ukazuje jedine, inteligence davu je nižší než inteligence jeho nejhloupejsiho člena, no a podle toho co vidím musí být ten nejhloupejsi člen opravdu vystavni idiot.

Jouda

Bože my už jsme jako společnost bezpečností a strachem o sebe samé úplně posedlí. Ženeme to do extrémů a bude to brzy dělat společnost zoufalou. A zoufalí lidé dělají co??? Prostě viry a nejen oni k nám prostě k životu patří, ať se nám to líbí, nebo ne. To je prostě riziko života a s tim na této planetě zkrátka jsme. Pokud to není někdo schopný přijmout jako fakt, nevím co tu dělá. Bráno prosím s nadsázkou.

Gajda

posadil bych ty co to vymysleli do letadla tímdle vybavenýho, kdy by vedle nich seděli nakažený. Pak by v nemocnici mohli myslet nad tím, co udělali špatně.

Frantisek

Ano, mnohem víc ničíme sami sebe vzájemně, než nás ničí příroda. 🙂

Zdeněk

A ten uprostřed, co sedí zády ke směru letu, aby při nástupu do letadla vyfasoval bažanta. Popř. protichemickou masku a atombordel, když bude na WC opravdu, ale opravdu muset. 🙂

Pravdepodobnost

Zadny zachody uz nebudou. Vzdyt se to siri moci a lejnama.

TPal.

Návrh na úvodní fotce je sice ukázkově nepraktický, to víme všichni. Barevná kombinace však je na klobouk dolů. 🙂

Dan

Bože to je ale blbost. To si fakt někdo myslí, že když sedí 150 a více lidí v uzavřeném prostoru a dýchá stejný vzduch, tak nějaké plexi zabrání promísení vydechovaného vzduchu? Jakmile to bude možné, tak začínám lítat i bez plexiskla. Nejhorší smrt je z vyděšení.

...

Chce to masku, co měl Darth Vader. I s filtry 🙂

Nekdo

HEPA filtr filtruje veskery vzduch v letadle…

Modré zábradlí

To je od něj pěkné, ale jak odfiltruje vzduch od souseda na vedlejší sedačce předtím než dojde do toho HEPA filtru?

Frantisek

A jen o něco lepší z bordelu ve vzduchu. 😉

Myšpul

No nevím, tohle nevypadá, že by mohlo být schváleno, určitě by to zpomalilo případnou evakuaci a i z jiných bezpečnostních důvodů to vidím jako problematické.
Do auta si nemůžete namontovat kde co a u letadel to bude určitě ještě mnohem složitější.

Jiří Kocurek

Víte co je směšně? Sedíte s rodinou u oběda. Roušky… ehm, jak se najíte s rouškou? A pak s někým z rodiny sednete do auta. Roušky … mít musíte.

Otakar

Tohle už dlouho neplatí. Tuším platilo to jen zhruba pár dnů, než to lidi zjistili, pak to obratem zrušili.

Frantisek

Protože otevřete okno nebo dveře mezi lidmi a půjde to na ně. 😉 Ale výfuk je možná škodlivější. 🙂

Vyhlídka na věčnost

Lidi na rovinu, na nějaké cestování letadlama definitivně hážu bobek. Každý vylízany výmysl se zdůvodňuje tzv. bezpečností. Sedět tam jak debílek nebudu.

Zbyněk

Úplně vidím tu situaci, kdy soused sedící vedle mě / naproti mě usne, přitiskne se na plexi a pěkně na něj bude slintat 😀 pěkný pohled na delším letu, kterého se nezbavíte 😀

...

Já nevím, jak to máte vy, ale já bych dával přednost tomu, aby slintal na to plexisklo, před tím, než aby mi slintal třeba na rameno.

Marek Turnovec

No s tím uspořádáním, kdy prostřední na trojce sedí proti směru jízdy (letu?) se mi to moc nezdá. To na sebe s těmi o řadu vzadu budou celou cestu koukat? Co když poletí dvojice, co bude chtít sedět vedle sebe? Stejně spolu sdílejí společnou domácnost, tak se nemusí před sebou moc chránit. Nebo co když to bude rodina, co bude mít ještě více členů? A rodiče by chtěli mít děti normálně vedle sebe a pod kontrolou…

Radek Janata

A není jednodušší každému cestujícímu dát respirátor? Navíc jsem ani nezaznamenal, že by někdo prokázal nákazu během letu, když je v klimatizaci HEPA filtr.

Ivan

Proč to dělat jednodzše, když to jde udělat složitě.😀

Jiří Kocurek

Ona se ta nákaza během letu prokazuje špatně. Mohl jste to chytit cestou na/z letiště. Obzvlášť u krátkých letů trvajících do dvou hodin je zhola nemožné rozhodnout ano/ne. I vzhledem k tomu, že inkubační doba se liší ve dnech, ne v hodinách.

Frantisek

Další bordel z létání. 😀

Partneři


Czechtoll
podcast