Lepší signál ve vlacích má zajistit laser. ČD podepsaly smlouvu na úpravu oken

Jižní expres z Lince do Prahy. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czJižní expres z Lince do Prahy. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.cz

Smlouva počítá s možností laserové úpravy až na 233 vozech, které se využívají na hlavních mezinárodních a vnitrostátních linkách.

Odebírat
Upozornit na
guest
36 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Záruba

Takže lze očekávat další “vozovou krizi”…?

zwi

Co takové ABpee347? To je taky slušná Faradayova klec.

Rejpal

Za 132 mil. Kč by byl jeden Vecton.
Co přinese ČD lepší WiFi a lepší signál ve vlacích?
O tolik více cestujících, kteří ty náklady zaplatí na jízdném?
Neměli by spíše mobilní operátoři zajistit lepší pokrytí tratí signálem?

Domis

Mobilní signál je většinou dobrý (až na vyjímky), ale vlivem technické konstrukce vozů (pokovování skel pro odslunění) vznikla celokovová klec, kam se signál dostává špatně. Ve starém Béčku s 4G obvykle nebudete mít žádný problém, v railjetu na stejném místě velký.

Frantisek X

Otázkou je, jak působí skla s děrovanou vrstvou na koukání se z okna – abychom nebyli do toho čučení do debilu nakonec nuceni. 🙂 Byť jinak je někdy signál fajn.

vagonář

Nejde to ani poznat, jen z některých úhlů je ta struktura vidět.

Martin Chovanec

Vidíte ji, jen když víte, co hledat, a i tak jen pod určitými úhly. Je to dobré. Odzkoušeno v interjet/comfortjet a ve vozidlech SBB

Zkušenost

Je to poznat obrovsky, v podstatě neustále se rozmazava před očima co vidíte. Jenže jste v pohybu a tak je to pokaždé v jiném místě, což je nesmírně únavné a v podstatě je to jak kdyby vlak okna neměl. Vyzkouseno jak na interpamterech v Brne, tak interjetech na Karlovarsku. Při stání vlaku to tolik znát není, jenže to je k ničemu.

Y.K.

Na WiFi to nemá žádný vliv, ta má antény uvnitř a anténu modemu někde v dosahu signálu počítám. Má to vliv na LTE/5G signál v mobilech cestujících.

ČD to přinese větší spokojenost zákazníků a potenciálně více cestujících na dálkových trasách, protože možnost být na cestě on-line místo držení se volantu je jedno z mála lákadel cestování vlaky.

Cestujících ČD je 82 milionů, tedy jsou to v průměru necelé 2 Kč za rok k jejich jízdnému (další roky co to bude sloužit už nic – co se týče oken). Ono ale i další údržba není zadarmo.

Flek

82 milionů, to je nějak málo, ne?

Y.K.

A jo, jsem se nějak ukouknul. 🙂 168 mililonů. Mea culpa.

Frantisek X

No nevím, mezi držením se volantu a bytím přivázán k obsahu sítí moc rozdílu v podstatě nevidím, ale když to ty lidi přiměje zvolit pro cestu vlak (a bude to jinak neškodné), proč ne. 🙂

Michal

A co vlaky, pro které je Wi-Fi Španělská vesnice? Vozový park je už tak obrovská stupnice kvality, tak proč ji ještě nezvětšit, že?

Domis

Vlaky, kam asi nikdy WiFi nezavítá, obvykle nemají problém s prostupem signálu do interiéru. Tato investice s WiFi nijak nesouvisí.

Michal

Nemají problém s prostupem? A k čemu mi to je? Raději slabší Wi-Fi než nutnost ždímat data, které mám úplně k jiným věcem. A co ten základní fakt, že ČD nabízí Wi-Fi ve vlacích zcela zdarma (a dokonce za nefunkčnost nabízí odškodnění), ačkoliv ji neposkytuje všem? Už toto je na blití. A místo aby s tím něco dělal, tak raději zlepšuje Wi-Fi tam, kde už je. (vomit emoji)

Domis

Takže navrhujete zavést WiFi příplatky? Třeba ve vašich oblíbených 843 na Sp na Vláře – zavést „WLanAbtail“ s doplatkem? Nebo rovnou platit reálně spotřebovaná data? Nebo co tím chcete říct? Zkuste si porovnat funkčnost a WiFi a signálu LTE v Railjetu a např. voze Bdtn757 či motoru 842 s čerstvě dosazenou WiFi a dejte vědět (zvenku vozů u dveří září nové piktogramy).

Michal

Na co příplatek? Stačilo by, kdyby existovaly alespoň 4 třídy. Pak je tu samozřejmě problém krajského tarifu, který tohle vůbec nezohledňuje. No prostě, buď cena má odpovídat kvalitě nebo má být kvalita na tratích srovnatelná. Na Vláře aneb synonymum pro 19. století, neplatí ani jedno. A čerstvě dosazená Wi-Fi do 842? To je jenom další přes držku od dopravce. Buď má být Wi-Fi v celém vlaku nebo vůbec a ne pouze někde. A mimochodem, to je pouze výjimka a v létě je stejně bezpečnější jezdit na kole.

jan táborský

Dodržovat jízdní doby- ne, tepelnou pohodu-ne , nám stačí Zetka s Wifi- Jóóóó….

Petr Vašek

Nezapomněl jste na medikaci?

Frantisek X

A Vy na argument? Tady to snad ještě nejsou Novinky.cz apod., doufám.

dizgrafy

Je zvláštní, že v tom seznamu chybí další řady podobně modernizovaných vozů. Bmz235, 229,226, Bdmz, Bhmpz, Amz, ABmz346,Bbdgmee236…

Phate

To by nezvládla jedna 900/1800MHz anténa na střeše, koaxem a rozbočovačem připoneny 2-3 interiérové antény na stropu vagonu…vše pasivní?
(Ano, je to řešení z Automotive…)

Leinad

To by bylo levný a mělo málo certifikátů.

Adam Ř

Máte zkušenost s podobným systémem jinde? Naprosto nepoučeně bych si představoval, že výstup pasivní antény připojené na pasivní anténu bude velice slabý

MajsterN

Ano, úplně v pohodě se takto dá udělat pasivní retranslace. Např. dvě antény, které obchází kopec, spojené jen do sebe (nahrazuje přímou viditelnost). Tohle se používá někde u rádiových pojítek. Ale je potřeba aby venku byl dobrý signál a ne jedná čárka, kvůli útlumu, který tam bude. Je to de facto jen převodník anténa-kabel-antena.

MajsterN

Ale to je jen o tom, že technicky pro P2P spoje to funguje. Jestli to zvládne 50 5G spojení ve vlaku, nevím. Asi je důvod, proč se preferují zesilovače (když už se to instaluje, proč to neudělat líp..)

Frantisek X

No jo, furt 5G. Houby práce, hlavně online video. Což by mohl řešit „palubní“ portál nebo flashdisk. Škoda kvůli tomu zrušeného 3G, byl dobrým pomocníkem.

Šejdr

Zřejmě to nevíte, ale pro práci dneska taky potřebujete značné přenosy dat. Pro mě je běžné, že mi někdo pošle podklady k projektu a je to třeba 100 mega dat v cloudu. Během cesty vlakem by si je mohl zběžně projít, pokud se mi je ovšem podaří otevřít (stáhnout). Vlakovou wifi k tomu nechci, radši připojím notebook přes mobil, který ale musí mít ve vagónu dostatečně silný signál, abych ty soubory neotevíral hodinu.

P73

Tak mně stačí pro práci málo, ssh projde i poštovním holubem. Ale proč stavět něco na W-CDMA, když to je dvacet let starý…?

Phate

Ale jo … kdykoliv máte v přihrádce auta piktogram mobilu, tak to tam je. Dnes většinou i v kombinaci Qi nabíjení (i když jsou výjimky – nabíjení bez antén).

M19

Výhoda zlepšení přístupu signálu přímo do vagonu, místo vašeho řešení spočívá v tom, že není jakkoli závislá na poskytovali signálu. Funguje pro všechny pásma, všechny poskytovatele bez rozdílu a jedná se o jednorázový výdaj. A vyzařovací anténa nebude pasivní ani jedna. To by z principu nemohlo fungovat. To by signál jen přijímala, nikam byste se nedovolal…
Jednoduchá a levná řešení, nemusí být vždy ta nejvhodnější. Někdy je to přesně naopak. 😉

MajsterN

Anténa je kus drátu – vždycky vysílá a přijímá.

M19

Kus drátu vždycky vysílá? Nepovídejte… 😀 😉 Bez dodané energie nic vysílat nebude. Nebo jste objevil nový druh fyziky? 😉

Phate

No… tomu „hlavnímu“ dílu antény se říká zářič proč? Protože je to jedno jestli vysílá nebo přijímá :-p
Uvědomte si o čem je článek – porovnáváme to s kovou fólií v oknech a to nám tvoří hezkou Faradayovu klec.
Když fólii prořeže laser, tak to signál zrovna neposílí – zrovna jako ta pasivní retranslace.

M19

No vidíte, že to není jen kus drátu, který automaticky vysílá i přijímá. 😉 😀
Uvědomte si o čem je článek a nějaké spekulace fabulátorů jsou opravdu bezpředmětné. I kdyby se umínusovali k smrti. 😉