Lanovka na Petřín loni pokořila rekord, teď ji čeká jarní odstávka a revize

Petřínská lanovka. Autor: DPPPetřínská lanovka. Autor: DPP

Provoz lanovky z pražského Újezda na Petřín bude od pondělí na téměř tři týdny přerušen. Důvodem je pravidelná jarní revize

Provoz lanovky z pražského Újezda na Petřín bude od pondělí na téměř tři týdny přerušen. Důvodem je pravidelná jarní revize a údržba. Oznámil to Dopravní podnik hl. m. Prahy. Zároveň doplnil nejnovější pasažerskou statistiku, lanovka loni přepravila 2,23 milionu lidí, což je nový rekord.

Během nastávající odstávky plánuje DPP například revizi trafostanice, opravu dilatačních styků kolejnic, údržbu strojovny či výměnu nápravy na voze číslo 2. „V posledním týdnu proběhnou kontrolní a ověřovací zkoušky, nakonec strojní i elektro revize za přítomnosti revizních techniků a inspektorů,“ dodal vedoucí lanovky Pavel Kejha. Vozy opět vyjedou v sobotu 28. března v 9:00.

Lanová dráha mívá pravidelnou odstávku na jaře a na podzim. Provozně nejvytíženější je během letní sezóny (duben až říjen), kdy v průměru přepraví 250 tisíc cestujících za měsíc. V zimní sezóně to je v průměru 120 tisíc cestujících měsíčně. Během zimy má lanovka oproti letní sezóně interval o pět minut prodloužený a jezdí každou čtvrthodinu. Loni jejích služeb využilo rekordních 2,23 milionu cestujících, což je dáno i zatím nejvyšší turistickou návštěvností Prahy.

Lanová dráha Újezd – Petřín začala sloužit veřejnosti 25. července 1891. Od roku 1920 měla dvanáctiletou přestávku. Následně sloužila 33 let do roku 1965, kdy rozsáhlé sesuvy půdy trať zničily. Současná lanovka vozí cestující na Petřín a dolů od roku 1985 a od té doby je také součástí pražské sítě MHD. Od zahájení provozu v červnu 1985 do konce roku 2019 přepravila lanová dráha na Petřín přes 54 milionů cestujících.

Počet cestujících v lanovce na Petříně

Rok

Počet cestujících (v mil.)

2019

2,23

2018

2,03

2017

2,07

2016

1,75

Pramen: DPP, Prague City Tourism

Tagy dpp lanová dráha na Petřín výluka
6 komentářů