Kybernetičtí partyzáni napadli přepravu ruských vojsk po běloruských tratích

Hlavní nádraží v Minsku. By Homoatrox - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=80529019Hlavní nádraží v Minsku. By Homoatrox - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=80529019

Skupina ujistila, že úmyslně nenapadla automatické a bezpečnostní systémy železnic.

Běloruská opoziční skupina počítačových pirátů v pondělí ohlásila, že zašifrovala některé počítačové systémy běloruských státních drah, aby narušila přepravu ruských jednotek do Běloruska. Skupina samozvaných kybernetických partyzánů se již dříve přihlásila k řadě počítačových útoků, napsala agentura Reuters.

Skupina tvrdí, že je připravena drahám poskytnout šifrovací klíče za podmínky, že úřady osvobodí padesátku politických vězňů a znemožní přítomnost ruských vojsk v Bělorusku. Skupina ujistila, že úmyslně nenapadla automatické a bezpečnostní systémy železnic.

Tvrzení nemohlo být okamžitě ověřeno, ale běloruské dráhy oznámily, že prodej elektronických jízdenek „z technických důvodů“ momentálně nefunguje. Dráhy podle státní tiskové agentury Belta pracují na jeho obnově a zákazníkům radí, ať si zatím kupují jízdenky v pokladnách. O jakémkoliv průniku do počítačových systémů se dráhy nezmínily a na dotazy Reuters dosud neodpověděly.

Juliana Šemetovecová, která se označila za mluvčí počítačových partyzánů, ačkoliv není členkou skupiny, řekla Reuters, že útok zřejmě postihl nákladní dopravu. Cílem podle ní mělo být zabránit přesunům ruských jednotek, ale zatím je příliš brzy na hodnocení, zda akce uspěla.

Rusko přesouvá vojenskou techniku a vojáky do Běloruska před společným cvičením, které se uskuteční v únoru. Očekává se, že manévry zvýší napětí mezi Ruskem a Západem kvůli Ukrajině, u jejíchž hranic se soustřeďují ruská vojska, ačkoliv Moskva popírá, že by měla v úmyslu napadnout sousední zemi.

Šemetovecová uvedla, že sama žije v USA, ale z bezpečnostních důvodů nemůže odhalit identitu či cokoli dalších o členech skupiny, která podle ní vznikla v září 2020 po brutálních zásazích běloruských úřadů proti masovým demonstracím. Jejich účastníci protestovali proti autoritářskému režimu Alexandra Lukašenka, jehož úřady opět vyhlásily vítězem prezidentských voleb. Skupina se dříve přihlásila k odpovědnosti za ochromení vládních internetových stránek, k napadení počítačů ministerstva vnitra a vládních databází a k odhalení jmen a osobních údajů příslušníků bezpečnostních složek.

Tagy běloruské dráhy Bělorusko
72 komentářů