Letecké společnosti Letectví

Kvůli pandemii na vrakoviště. KLM vyřadí do konce měsíce jumba, American 767

Boeing 747-400 společnosti KLM. Foto: KLM
Boeing 747-400 společnosti KLM. Foto: KLM

Pandemie koronaviru a následný pokles poptávky po létání povede k předčasnému konci některých typů letadel ve flotile velkých dopravců. Už na konci března skončí u nizozemských aerolinek Boeing 747, u American Airlines Boeingy 767. V obou případech jde o stroje, které byly dlouho důležitým pilířem flotily dopravců.

O vyřazení letounů 747-400 z flotily KLM informoval jako první nizozemský list De Telegraaf. KLM dosud létá se sedmi letadly tohoto typu, původně je měly vyřadit do konce roku 2021. Podle slov šéfa KLM Pietera Elberse je za současné situace už nepotřebuje. Jumba ve flotile postupně nahrazují podstatně úspornější Boeing 787-9 a 787-10.

Sedm letounů 747 ve flotile KLM je ve věku od 18 do 29 let. S jumby firma začala létat už v roce 1971, v 90. letech jich měly ve flotile až třicet najednou. V provozu zůstanou ještě tři nákladní jumba.

K urychlení omlazení flotily se odhodlaly na základě posledního vývoje také American Airlines. Firma dnes oznámila, že zbytek letadel Boeing 767 vyřadí do konce letošního roku, nejpozději do konce příštího roku pak všechny 757.

American mají dosud ve flotile 16 letadel 767-300, původní plán počítal s vyřazením všech až na konci roku 2021. Jejich průměrné stáří je 20 let. Letadel 757 mají American ve flotile ještě 34.

Už tento týden vyřadily předčasně ze své flotily Virgin Atlantic zbývající letadla Airbus A340-600. O předčasném konci letounů McDonnell Douglas MD-88 a MD-90 uvažují Delta Air Lines.

14 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin V.

„…nejpozději do konce příštího letadla pak všechny 757“ 🙂

Tomas

tak to je v haji… pred rokem jsem koupil listky na 747 klm do hrbu ….

pred tydnem je prebookoval na cervenec… takze uz je nedam … skoda.

budiz jim vrakoviste lehke

Tomas

… resp. jse obecne o vsechny 747 (vcetne kombiku) nebo jen ne kombi verze?

tgurecky

Za mě je 747 zcela nepochybně kultovní stroj v mnoha ohledech, který doposud létá. Určitě byly i jiné, např. Concorde, ale ten už není ve službě.
Svým způsobem je 747 i dizajnově nadčasový stroj, prostě se povedl no.
Škoda 737, taky povedený a oblíbený stroj až do poslední verze. Ta jim nesedla.

Honza

Za mě ještě MD-11

Gajda

747 mohla mít v budoucnu naději, stačily by jen účinnější motory. Ale Boeing ji sám pohřbil 777X, protože ta jí kapacitou dotáhla a ekonomikou daleko předčila. Až se zjistí, že lidí co chce letět je zase víc, ale místo na nebi a taky na letištích již není, přijdou na řadu opět jumba. Pak bude sice hezký, že 2x 787 je ekonomičtější jak 1x A380, ovšem ta druhá 787 jaksi nebude mít volnej slot a ani místo na letišti. A v tom mezičase se snad někomu povede vymyslet motory, co to letadlo utáhnou a ekonomicky na sedačku budou efektivní jako dnes… Číst vice »

Mat

Opravdu smutné. Ale i nesmyslné, v létě možná bude menší provoz, i když to nemusí být nějaký zásadní pokles, ale na konci roku, okolo vánoc, už ani náhodou. Jak to chtějí KLM zvládat, když původně měly jumba jít až na konci příštího roku?

-TR-

Po epidemii koronaviru zájem o cestování klesne, protože nastane ekonomická krize. Po celém světě bude lidi zajímat to, aby měli na chleba, a ne na nějaké výlety.

A tím se vyřeší i další problém – životní prostředí nebude dostávat tolik na frak, jako dnes.

Filias

Asi tak. Navíc existuje šance, že i když se to přes léto zmírní, na podzim to znovu udeří. Snížení letecké dopravy může trvat klidně i několik let.

Tomas

Ekonomická krize to může být, ale nemusí . Pokud to proběhne relativně rychle, bude to spíše krize cestovního ruchu (doufejme).

Problém vidím jinde – díky charakteru toho viru (a jeho nakažlivosti) můžou být hranice zavřené klidně rok (i když budeme bez viru a v rámci zemí bude fungovat nirmální život) nebo déle, dokud nebude fungovat spolehlivá ochrana či léčba.

Josef

Spolehliva ochrana nebude nikdy a proti nicemu, zase neblaznete, kdyz nebude tohle, bude neco jinyho. Pokud si ti co to prodelaji udelaji imunitu, tak pak bude stacit ta masova imunita, proste sance ze to chytnete bude mala, protoze se to prenaset nebude zdaleka tak jako ted, navic to nejspis prezijete, protoze zdravotnictvi nebude na hrane kapacity. Takze tady bych se bal toho, ze lidi budou mit strach nekam jet, pritom stejne nejvetsi sance bude, ze je prejede auto na prechodu cestou do prace. A pokud te zjisti, ze imunita populace tam je, tak bude idealni vyrazit treba prave do te… Číst vice »

Tomas

Pokud se nestane zázrak, bude cestování mezi zeměmi omezené klidně léta.

Zázrakem je funkční vakcína nebo spolehlivá masová léčba.

tom

Úžasná letadla, budou na nebi chybět…

Tommy

Ach jo!