regio-vlak

Kupka narazil u soudu. Exšéf drážního regulátora uspěl se žalobou kvůli své „nevýhře“

Praha hlavní nádraží. Foto: Jan SůraPraha hlavní nádraží. Foto: Jan Sůra

Argumenty ministerstva označil soud za nevěrohodné.

Personální obrat ministra dopravy Martina Kupky na přelomu loňského a letošního roku ve věci jmenování nového předsedy Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře (ÚPDI) narazil u soudu. Na něj se obrátil tehdejší předseda ÚPDI a vítěz výběrového řízení na předsedu na další funkční období Pavel Kodym. Soud dal Kodymovi za pravdu s jeho žalobou na nezákonný zásah do jeho veřejných práv.

Na verdikt Městského soudu v Praze upozornil server Seznam Zprávy. Ministerstvo může podat kasační stížnost, ta ale nemá odkladný účinek. Co konkrétně rozhodnutí bude znamenat, ukáže písemné vyhotovení rozsudku.

O co v případě šlo? Kodym vyhrál výběrové řízení na další období, měla ho jmenovat ještě vláda. Ministr dopravy Martin Kupka ale materiál nakonec stáhl a vláda ho vůbec neřešila. Uplynutím funkčního období Kodym na ÚPDI skončil a řízením byl pověřen jeho místopředseda Miloslav Kothera, dlouholetý zaměstnanec Českých drah. „Proti žalobci bylo postupováno nezákonně,“ citovaly Seznam Zprávy soudce Ladislava Hejtmánka.

Kupka tehdy vysvětloval stažení materiálu tím, že v rámci úspor bude úřad zrušen. To se nakonec skutečně stane, příslušná změna zákona už prošla Poslaneckou sněmovnou a čeká se už jen na hlasování v Senátu. Soud ale neuvěřil argumentaci ministerstva, že se o zrušení úřadu uvažovalo dlouho, zvláště, když ještě vypsalo výběrové řízení na předsedu na nové funkční období. Zvláště, když jen měsíc a půl před Kodymovým koncem vypsal znovu výběrové řízení na předsedu.

O post šéfa drážního regulátora mají zájem tři lidé včetně současného předsedy

Soud: tvrzení ministerstva jsou nevěrohodná

Členka soudního senátu Hana Kadaňová označila argumenty ministerstva za zástupné. „Považujeme za nevěrohodné, aby ta politická úvaha o budoucím zrušení úřadu nabyla během takto krátkého časového úseku natolik určitou podobu, aby vyústila v takový zvrat v jeden den,“ citují její zdůvodnění Seznam Zprávy.

Kodymův konec je dáván do souvislosti s tím, že zaslal Evropské komisi stanovisko úřadu, podle kterého jsou plánované prodeje pozemků Českých drah Správě železnic nezákonnou veřejnou podporou.

Ministerstvo dopravy ve svém vyjádření uvedlo, že v případě rozhodnutí soudu je velmi nepřesné mluvit o výhře Kodyma. „Soud pouze konstatoval, že ministerstvo dopravy mělo předložit materiál na vládu. S tím ovšem nemůžeme souhlasit, protože každý předkladatel může svůj materiál před samotným projednáním stáhnout a nepředložit jej k projednání. Je tedy velmi pravděpodobné, že se v této věci budeme odvolávat a trvat si na svém postupu,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

ÚPDI zahájil činnost na jaře 2017. Jeho vznik byl mimo jiné reakcí na otevření železničního trhu, vyžádala si ho směrnice Evropské unie. Nezávislý regulátor mimo jiné přezkoumává přidělování kapacity na kolejích jednotlivým dopravcům, systém poplatků za užití kolejí, svobodný přístup k zařízením na nádraží nebo vyváženost smluv o provozu na dráze. Nově by měl jeho agendu převzít Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Ministerstvo dopravy vydalo k celé záležitosti rozsáhlé prohlášení, které je dostupné zde.

Tagy Martin Kupka Městský soud v Praze Ministerstvo dopravy Pavel Kodym ÚPDI úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře
75 komentářů