egoe-plus
Infrastruktura Silnice Zprávy

Kulový blesk nepřišel, za rok zmizela od dálnic jen necelá polovina billboardů

Billboard u dálnice. Pramen: MDČR
Billboard u dálnice. Pramen: MDČR

Přesně před rokem uplynulo pětileté přechodné období, během kterého měly od dálnic a silnic I. třídy zmizet billboardy. Jinými slovy, už rok měly být komunikace bez reklam, zatím to ale zdaleka neplatí.

Podle údajů ministerstva dopravy zmizelo zatím necelých sedm set (691) poutačů, tedy zhruba polovina. Většinu odstranili jejich majitelé, Ředitelství silnic a dálnic jich skolilo 94. Ministr dopravy Dan Ťok přitom loni na jaře sliboval nelegálním billboardům krátký proces. „Ve spolupráci s ŘSD chystáme program podobný akci Kulový blesk. Spustíme ho ihned poté, až vyprší termín pro odstranění billboardů. ŘSD je bude masově likvidovat vlastními silami,“ řekl Ťok v rozhovoru pro Právo.

Ukázalo se ovšem, že pokácet cizí plakátovací plochu je administrativně náročný proces. Podle zákona o pozemních komunikacích musí ministerstvo dopravy prověřit v rámci silničního správního úřadu, že je provoz plochy opravdu v rozporu s právními předpisy a jsou splněny podmínky pro jeho odstranění. Rovněž musí doručit výzvu majitelům (i s příslušnou lhůtou), což se často nedaří. „Odstraňování bohužel nejde tak rychle, jak bychom si přáli, může za to liknavost některých majitelů, kteří neplní svou zákonnou povinnost. Rozhodně nešlo postupovat tak, že bychom po uplynutí zákonné lhůty pro odstranění reklamních nosičů mohli vzít pilku a jít odřezávat,“ říká dnes Ťok.

Nejvíce billboardů zmizelo od D1 (406), D11 (73) a D2 (98). Billboardy mizely od dálnic v uplynulých 12 měsících tempem 1 až 2 denně. Nyní by se jejich likvidace měla podle ministerstva zrychlit na osm denně. Pomoci má dohoda s největším provozovatelem, společností Czech Outdoor ze skupiny BigBoard. Ta se zavázala odstranit od dálnic do konce září svých 184 ploch, 477 už jich zmizelo.

Podle ministerstva by měla do konce roku zmizet od dálnic drtivá většina stojanů. Další stovky jsou ale u silnic I. třídy, kde je tempo ještě pomalejší. Podle zákona nesmí být od loňského září žádné reklamní plochy blíže než 250 metrů od dálnic a 50 metrů od silnic I. třídy. Věcí se nicméně bude ještě zabývat na popud 17 senátorů, kterým se současná úprava nelíbí, Ústavní soud.

Tabulka odstraněných billboardů kolem dálnic

Dálnice Odstraněno ŘSD Celkem odstraněno
D0 0 8
D1 36 406
D2 0 98
D3 0 26
D4 0 18
D5 0 18
D6 0 6
D7 0 10
D8 0 4
D10 0 10
D11 55 73
D35 0 1
D43 0 0
D46 3 11
D48 0 0
D49 0 0
D52 0 0
D55 0 2
D56 0 0
Celkem 94 691

Pramen MDČR

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
KL

Fakt věříte, že mají vliv na nehodovost? Já ne. Resp. marginální. Jsou hnusné, to ano, ale je to spíše odvádění pozornosti od vážnějších témat. Nebyly tam načerno, někdo je všechny schválil, asi t samá úřednická pozice, co má nyní s nimi bojovat.

Mvek

Snad bude i statistika, jak se změnila nehodovost na dálnicích za tu dobu, kdy billboardy mizí, nebo aspoň jsou bez reklam. Jestli se opravdu nějaký pokles projeví. I když na něj může mít vliv i mnoho dalších faktorů, posoudit by to šlo až za průměr několika let před a po likvidaci.

Pavel

Ťok umí jen zvyšovat pokuty a vymýšlet i jiné represe na řidiče. Za ten rok mohl podat návrh na změnu zákona, apod. Dálnice mu taky stojí (stavby, opravy i provoz).