Kuba: Autobusy jsou o dvě třetiny levnější. Nepotřebujeme úzkokolejku, aby někdo dojel k lékaři
JHMD, vůz M27. Autor: Dalibor Palko

Jihočeský kraj je připraven objednat sezonní turistickou dopravu, a to za šest až sedm milionů korun.
Úzkokolejky se mi moc líbí, je to ale tím, že jsem pološotouš. Chtěl bych jezdit z Kunžaku nebo Kamenice do JH vlakem? Určitě raději rychleji busem. Buď to prostě bude platiti stát / kraj jako památku nebo to jezdit nebude. Vidím to jednoduše. Pan Kuba má podporu voličů snad největší v republice. Pokud ho zvolí i příště, tak to dělá dobře a není co řešit.
Tak sakra chlapi ( ODS u nás v JČ ) :
“ Chceme úzkokolejku nebo ne ? “
A hejtman Kuba – ten raději zalezl na kraj, než aby straně, která mu dala pěkné živobytí, pomohl, tak do ní kope. Fuj Kubo. My z Bystřice ( Nové) tě už volit nebudeme !
Zdravi AM
Tak tedy to napíšu znova jako kolovrátek, co už píšu asi třetím rokem : JHMD mohou přežít pouze a jen tehdy, pokud se najdou nějací velcí kluci, kteří si to pořídí jako svou hračku podle vzoru Sparty Praha. Pokud ne, je asi vymalováno.
Jenže vlastnit Spartu a pár dalších klubů je prestižní záležitost, která může fungovat i jako pračka na peníze. Takže to může být hračka, ale majitel z ní může i mít užitek. JHMD je prostě jenom černá díra na peníze.
To bude muset být víc velkých kluků a mít hodně plný měšec, předsi jen je to 80 km tratí, to je jak ze Zdic do Písku. Třeba
Hračka nebo pračka? Nebo obojí… FÚ třeba přivře obě oči a lokálka zachráněna.😁
Problém je v tom, že šotouš a zároveň min. multimilionář a to ještě v Eurech. A takový je něco jako Lochneska, pouhý mýtus.
Autoři hysterických reakcí, kteří nejsou spokojeni s tím, že Jihočeský kraj je připraven objednat sezonní turistickou dopravu, nikoliv však sanovat zkrachovalou firmu s dluhem vysoko přesahujícím čtvrt miliardy korun, mohou utvořit družstvo, požádat si o úvěr a ucházet se o koupi.
A udělat takovou obdobu 810 popelnice v PID? Radši už ne…
To je velice výstižně řečeno. Dluhy, včetně vnitřního dluhu JHMD (financování běžného provozu bez jakéhokoliv rozvoje) budou od 250 mio CZK výše. I kdyby se našel „drážní filantrop“ i ten investuje tam, kde mu to přinese více, než dobrý pocit. Pak tedy zbývá jediný finanční zdroj a to je sbírka na donio.cz Na infrastruktuře stavební délky ke 100 km se sezonním provozem provoz této infrastruktury žádná obchodní společnost nezvládne, i kdyby chtěla sebevíce. Teď je v plné nahotě vidět, že jedinou cestou k novému vzestupu byla reorganizace postavená na převodu infrastruktury na veřejnou správu. Té co se nepovedla ale chybělo… Číst vice »
Je jen otázka ne zda, ale kdy se technická památka promění ve zdroj šrotu a cyklostezku. Měl jsem o panu Kubovi jiné mínění. Není nad úctu k práci našich předků, zvláště, když je vcelku jedinečná ….
jedinečně zbytečná jste myslel Mašinko. Ono to dopravní význam mohlo mít, když hodně přivřu obě oči, možná první dvě dekády…
A to on Jihočeský kraj nefinancuje muzea a místní památky, že nemá mustr i pro tuto technickou památku a turistický magnet?
Vždyť zbourat všechny ty „staré barabizny“ a vycházet „haraburdí“ z muzeí by taky uspořilo peníze … A na volných plochách místo historických domů nasekat výnosné bytovky …!?!)
Mně stačilo ho vidět za covidu nebo v tričku s trojzubcem…
Trojzubec si nechte do řetězových mailů a na obskurní facebookové skupiny.
kuba jezdí v Maserati? to byl asi nějaký merch
I kdyby jezdil, tak v čem je problém? 100% si na něj zvládl vydělat.
Vy asi nebudete nejostřejší tužka v penále.
Přece nebudou dotovat nějakou starou lokálku, když můžou dotovat krásné prázdné letiště.
Jasně, protože se dotuje jeden nesmysl (a letiště v ČB je nesmysl a pořádný), tak proč nedotovat další? To je skutečně logické. Něco na úrovni, Pepa je vrah, ale nemáme důkazy k usvědčení a tak, aby to bylo fér, pustíme Lojzu z basy. Tam ty důkazy sice máme, ale co už.
Základním problémem českých lokálek obecně jsou naše zastaralé bezpečnostní předpisy. Ty totiž stanovují, jak musí takový vlak vypadat a vylučují tak využití tzv. tramvají, tedy vozů lehkých a ekonomických. Tím bezpečnostním rozdílem je to, že když narazí třeba nákladní vagón do „tramvaje“, tak ji prostě smete, nadskočí a projede. Oproti tomu standartní těžký vagón prostě „vydrží“, ale stejně to ty lidi zabije. Máme tu tedy nějakou rádoby bezpečnost, jejímž produktem je jediné a tím je nekonkurenceschopnost lokálek a přesun dopravy lidí na silnice, kde to rozhodně bezpečnější není. Takže pro samou bezpečnost vlastně pošleme lidi do většího nebezpečí. Ale na… Číst vice »
Základní problém českých lokální je skutečnost, že valná část z nich je nepotřebné a drahá. A s tím nikdo nic neudělá, nehledě na to kolik peněz se do nich naleje.
Stát/kraje mají řešit ZDO nikoliv mermomocí vlak.
Jo, tramvaj bez trakce bude učiněna spása pro tratě, kde nikdo nejezdi, protože dojít na zastávku znamená výlet někam do polí. Ty tratě byly stavěny pro místní cukrovar/lihovar/pilu, ne pro svoz lidi do škol, do zdravotních středisek a nebo někam za práci.
Občas bylo štěstí a obce k těm zastávkám časem dorostly, takže u CaK zastávky stojí socialistické sídliště. Někde je určitá šance, že by k tomu mohlo dojít v budoucnu, kdy pozemky na kraji obce v blízkosti dopravního napojení mohou být celkem zajímavé pro další rozvoj.
Nicméně nejčastěji je to skutečně zastávka někde za vesnicí, která spíš vymírá, zatímco autobus staví přímo na návsi.
Pokud se na nějaké lokální trati neuživí ojeté RS1, tak se tam vyplatí nová dieselová tramvaj?
Problémem u lokálek vidím fakt, že při předpisu D3 je max. rychlost 60 km v hodině. Některé úseky, navíc po nějaké úpravě, by určitě snesly rychlost vyšší. Namátkou mě napadla trať 172, kde pár rovných úseku je, ae vyšší rychlostí se jet nemůže.
Prostě ODSák, nevychází tabulka, tak škrtat a dát to tam, kde mám kámoše.
No to dělá řádný hospodář, ne?
Přihrávat zakázky kámošům? Nebo škrtat podle tabulky bez nějakého širšího kontextu?
To je i na vás neskutečně hloupé a ubohé…
A existuje nějaké porovnání nákladu lokálek vlakem/autobusem? Vychází někde levněji provozovat vlak, než bus?
Podle mě, vlak není nikde levnější než bus. Prostě není. Provoz vlaku proti busu, kde to vychází levněji, bude v situaci, kdy vlak poveze kapacitu třeba jako 5 busů, tak pak jo. Tím je vlastně taky dáno, kdy už má smysl provozovat vlak. To lokálky, kde jezdí vlak velikosti busu (např. 810 apod.), určitě nejsou. Jenže nikdo nemá na to aby to zařízl a řekl dost. Další téma je, aby to nezařízla sama SŽ, tak chce objednávat jistý počet vlaků a tím se pak stane, že vlaky jezdí i o víkendech, aby se to minimální vlaků prostě odjezdilo (opět kontrast… Číst vice »
8-10x vyšší pořizovací náklady na sedačku a životnost 30 let místo 15 říká, že to úplně nejde. Provoz jsou k odpisum drobný.
Většinou ten vlak ma smysl, když se vám nevejde bus pruh.
Ta technologie prostě pokročilá a hybridní či EV autobusy nestojí nesmysl.
Hlavně ty náklady na infrastrukturu jsou ohromné plus speciální drážní předpisy, kontinuální zabezpečení, řízení provozu, to jsou všechno náklady navíc, které bus nemusí tolik anebo vůbec řešit.
To jste popsal přesně. Autobus nemusí vydělat na to, aby se mohla silnice co 5 let opravit. Ta oprava silnice jde z úplně jiných balíčků. Opravy silnic jedniček platí ŘSD (tzn. stát) a ten krajský autobus to nestojí ani korunu. Dvojky a trojky sice platí kraj, ale ten je bude muset opravit stejně i kdyby tam ten autobus nejezdil (a peníze jdou zase samozřejmě z úplně jíné kapsy než provo autobusů – nebo spíše příspěvek kraje dopravci) . U těch kolejí je to jinak buď patří SŽ a ta si za to ježdění nechá platit, nebo majiteli té tratě a… Číst vice »
Kuba objevil Ameriku …
Ale kdepak, žádnou Ameriku neobjevil.
Pouze veřejně připomněl jednu všeobecně známou skutečnost určité skupině lidí, která se jí snažila vytěsnit ze svého povědomí.
Nejsem místní, ale vidím na Flightradar24 že na budějovickém letišti není žádný přílet ani odlet. Je to chyba aplikace nebo tam opravdu nic nelétá?
Chyba aplikace. Nad ČB je rušný provoz 😀
Já vidím linku na Kubu, právě odletěla. Ale mám verzi FR24 Picador+. To bude tím.
Já nechápu celý ten kolotoč kolem toho jestli úzkokolejky provozovat nebo ne. Stačí se podívat o pár kilometrů jižněji – krásně provozovaná a funčkní Waldviertelská železnice. Dvě úzkokolejné tratě z Gmundu … jasný ceník, jasný jízdní řád a účel jasný … podpora turistického ruchu. Jedna trať 43 kilometrů, druhá trat 25 kilometrů … tudíž podobné vzdálenosti jako mají JH úzkokolejky – to má jedna 32 km, druhá 45. Na podobném principu fungují úzkokolejky ze Žitavy … Takže jednoznačně by se oba kraje měly domluvit a sezonní provoz na obou úzkokolejkách dotovat.
A byl jste tam. Nové depo za dotace je parádní. větev na Weitru, kde byla 80, je rychlost snížená na 50, ale trať žije z toho, že byla ve velké části na betonových pražcích, naopak větev Litschau je stavem trati blízká klinické smrti, spolek se sice stará, ale je to úplně jiných penězích, aby to bylo O.K. Závěr: běžná dotace pokryje provoz, ale nic dalšího = postupný zánik.
Kde byla ta 80?
Betonové pražce jsou též na trati do Litschau i na její odbočce do Heidenreichsteinu. Z větší části ty pražce (nebo celá kolejová pole) nejsou nové – pocházejí ze zrušených úzkokolejek. A začaly se objevovat až když ÖBB ukončily provoz…
Jenomže okolí Jindřichova Hradce směrem do Jižních čech nejsou Alpy ani Schweiz…. Cesta Vysočinou nepřitáhne takový turistický ruch, musely by tam Brunhildy okolo tratě točit pivo nahoře bez, jódlovat, nebo já nevím co….
V Kamenici dobrej pivovar je, ted je jenom otazka jestli se najde dost odvaznych fanynek zeleznice ochotnych zachranit lokalku. Kazdopadne me piste na seznam.
Tak tady v Hradci už jsou úzkokolejky podle všeho v pytli.Mělo by se to brát jako modelový případ, co a jak dělat jinač aby se to samé nestalo na Osoblažce.Historicky se tomu říká poučení z krizového vývoje.
Na Osoblažce naštěstí neřádil soukromý majitel, který ve vlastním zájmu jak praví profesoři na VŠE nejlépe ví, jak zvelebit a rozvíjet svůj majetek.
Státní majitel to chtěl zavřít už dávno. Holt ta selektivní paměť, že?
A proč teda tu Osoblažku nezavřel Pražáku?
Co já vím venkovane? A obě tratě z JH chtěly v 90. letech zavřít už CD.. Díky tomu se ztoho stala soukromá trať. Škoda, že se to už tehdy nepovedlo.
Z jakého důvodu Osoblažka přežila nevím. Faktem každopádně je, že tehdejší unitární ČD v roce 1997 zavedly dlouhodobou výluku do Bystřice, která měla být faktickým ukončením provozu. Kdyby nebylo Šatavy a privatizace, tratě JHMD by zanikly už tehdy.
A to je věcný argument? Co tohle? 😉 https://cs.wikipedia.org/wiki/1997_v_doprav%C4%9B
Podle nadpisu jsem čekal zajímavý článek o úzkokolejkách na Kubě. Tak nic.
Jestliže jsou hejtmanovi milejší lufťáci bůhví odkud než obyvatelstvo kraje, nemůže se nikdo divit, že zde podnikají především lidé bůhví odkud, kteří o zvelebení obcí a kraje nemají zájem. Autobusy a vlaky by si nemohou konkurovat, autobusy na rozdíl od vlaků mohou zajet kamkoli, mají cestující přivážet ke kolejím, do železničních stanic.
Aha, takže místo toho, aby cestující jeli busem přímo tam, kde míří, tak pojedou s přestupem na vlak (a v cíli zase z vlaku na bus?) delší celkovou dobu? Navíc už jen samotná nutnost přestupu některé cestující odradí od využití takového spojení. Fakt není nutné jezdit vlakem všude, kde jsou koleje, jen proto, že tam jsou koleje.
a hlavně v JH je nádr. tak na kraji města, že když chcete někam dál do města ( např. i ta nemocnice) , tak vlastně musíte MHD…
Dopravní obslužnost v jihočeském kraji je skutečně na katastrofální úrovni. Kromě neúplného IDS do 20 km od centra Budějovic neexistuje žádná integrace. Za cestu MHD a vlaky dvou dopravců z Českých Budějovic do Prachatic dám neuvěřitelných 145 korun, a to je to necelá třetina vzdálenosti ČB – Praha, kam mně stojí vlak 164-179 korun podle času odjezdu. Z Prachatic jako okresního města neexistuje žádná smysluplná doprava do Českého Krumlova, celkově odsud poslední autobus do Budějovic jede v 17.30 (a opačným směrem v 18.45) a poslední dva autobusy kamkoliv v 18.40 a 19.00, oba do Vimperka. A to mluvím o pracovních… Číst vice »
mezinárodní letiště do každé obce! 🙂
Ano, autobusy jsou o třetinu levnější, ale je vhodné poznamenat, že rozsah provozu autobusů vůbec neodpovídá rozsahu provozu vlaků, který tam byl.
I to se změní.
A někde už změna proběhla.
A bude to i potom stát pořád stejně? Víkendy a noční budou nejspíše dražší, stav místních silnic to také hádám nezlepší.
Kde jste vzal takovou informaci?
Třeba to mají v ČB jinak?
A kde? Poslední změna, která proběhla dne 30.3.2025 nic nepřinesla, rozsah provozu v nejvytíženějším úseku JH – Kamenice na linkách 335, 338, 339 a 957 a je stejný od října 2022. Např. poslední vlak z Jindřichova Hradce do Kamenice odjížděl v 23:30 (denně). Dnes jede poslední bus z JH do Kamenice v 21:13 v pracovní dny, o víkendech v 19:25 hod. Takže lidi z odpolednich směn mají smůlu, protože už nic nejede.
Myslím změny ze strany KU v Jihlavě, kdy dojde i na novou linku do JH bez Kamenice.
Hlavně bude zlepšení i kolem Černovic, Obrataně atd.
Už to mohlo být, nebýt icom….
Jinak asi nebyl dost zájem, když přibyl nový spoj ve 19:25 a 21:13 a později ne.
Posílení relace proběhlo už v r. 2024 ( resp.23).
A co to má společného s JIhočeským krajem? Asi nic, co?
O dvě třetiny levnější. Alespoň podle tvrzení p. Kuby.
Pokud tedy ta jihočeská loutka s funkcí hejtmana nechce podporovat pravidelnou dopravu na úzkokolejce, tak doufejme přestane co nejdříve podporovat i lokálky na Šumavě. Já bych mnohem raději z Volar všude jezdil vyhřátým autobusem, než dřepět za podstatně vyšší jízdné v nevytopeném vlaku, což je u GW Train nyní zcela běžné. O tom, komu se asi vyplácí nesmyslné krajské letiště, ani nemluvě.
Těším se na pokračování článku s názvem „Nepotřebujeme letiště, aby si pár lidí zaletělo na dovolenou“,
třeba na to dojde, ale to letiště není Kubovo projekt
A úzkokolejky jsou?
Ani být nemusí, ale proč se u něj nechová jako řádný hospodář?
Zrovna pro cestu k lékaři je veřejná doprava (bohužel) docela nevýhodná sama o sobě – a je jedno, zda autobus nebo vlak: – v případě respiračních (či obecně infekčních) nemocí je lepší jet autem i z hlediska respektu k dalším lidem – i když uvážíme jiné případy (ne infekční), tak je velmi nejisté, v jakém přesném čase člověk vyjde z ordinace, tzn. při jiném než velmi častém intervalu spojení je tady poměrně vysoká pravděpodobnost, že člověk bude na spoj veřejné dopravy čekat v lepším případě desítky minut, v horším případě ještě déle. P. S. Že tedy hejtman a jeho krajský… Číst vice »
Mnoho lidí nemá řidičák a auto třeba kvůli chudobě, mládí, stáří nebo zdravotním postižením. Je fajn, když nejsou odkázáni na odvoz někým jiným a bude jim celkem jedno, jestli to bude busem nebo vlakem
Navíc ohleduplnost jízdou čoudícím autem je sporná, též jiným poškozuje zdraví (nejspíše více než rýma).
U busu je obvykle výhoda v tom, že v rámci města má víc zastávek a může ji někdy mít i u zdravotnického zařízení.
Ale s tím intervalem a „náhodností času odchodu ze zdravotnického zařízení“ to platí tak jako tak.
Když je interval dostatečné hustý (řekněme hodina a méně), tak se to uživit dokáže. Což mi připomíná východoněmecká města v jinak skomírajícím regionu, ale jezdí jim tam tramvaj s busem k nemocnici, která je na okraji města. Díky té obsluze nemusí personál a část pacientů (méně závažné případy, kontroly) jezdit autem. A jezdí to tam i do noci, respektive brzo ráno.
Řeknu to takto. Úzkokolejka byla skvělá pro dopravu s děckama na tábor. Děcka měla zážitek (to je ten turistický ruch) a vedoucí měli na hodinu klid. Navíc fungovala i v sobotu a neděli, tudíž nebyl problém dojet na tábor o víkendu. Za současné situace musíme objednávat autobus protože spoj je jeden někdy dopoledne, což se z Brna nedá stihnout. Zároveň chceme zachovat jízdu vlakem, proto jezdíme do JH. Úzkokolejka s turistickými cenami bude pro nás nepoužitelná, objednání autobusu z JH vyjde pravděpodobně levněji. Ale bylo by fajn kdyby JČK trochu počítal, že tam ty tábory jsou a tudíž by mohl… Číst vice »
Takže pre tábory, ktoré po dva mesiace v roku využijú vlak pri striedaní turnusov, teda raz za týždeň až za dva, je potrebné po zvyšok roku udržiavať trať, vozidlá a platiť zamestnancov?
Niečo mi tu „trochu“ nesedí.
Udělá parkoviště a budete jezdit na tábory auty, nejspíše…
„Za současné situace musíme objednávat autobus“ – Což je naprosto v pořádku, jde o vaši akci. Ne
můžete chtít, aby spojení, které potřebujete pár dní v roce, bylo hrazeno z veřejných prostředků.
Tam bývalo spojení vždy naprd.
Názor Hejtmana je trochu zjednodušený. Co se v JHMD dělo je na pováženou a měli by se najít viníci. Je jich víc. Ale svůj podíl na tom má i kraj. Ten dluh nebyl najednou zmiňovaných 350… někdy byl 20,30 50,80 a kraj platil a objednával, Vysočinu nevyjímaje. Proč to nezastavil včas. No a sypání miliard do letiště, to je kapitola sama pro sebe. Docela by se mohlo spočítat náklady na jednoho cestujícího z odletů a příletů, když chceme mluvit o efektivitě.
Tak když to vezmete od podlahy – první viník je zcela jasný, to je ten, kdo JHMD vedl v roce 2009 a podepsal s kraji na 10 let smlouvy, které generovaly ztrátu. Pokud se z minulosti nepletu, již první rok to vygenerovalo milion ztráty. Člověk s objektivním názorem si na příslušném webu může dohledat, kdo to byl.
Smlouvy negenerovaly ztrátu, výpočet plateb za dopravní obslužnost obsahuje tzv. prokazatelnou ztrátu z provozu a přiměřený zisk. Generovaly zisk. Management pana Čajánka náklady zvýšil, příjem ze smluv nestačil, viz causa Kraj Vysočina a vyčerpal i rezervní fond.
Myslí, že výpočet prokazatelné ztráty je jasně daný. Nelze jej uměle zvýšit.
Vyčerpáním rezervního fondu asi myslíte rozpuštění daňových rezerv? Víte, že to je účetní operace? 😀
To není, že člověk rozbije prasátko a jde si koupit kaviár.
Nezvýšil se náklad třeba tím, že se zvedly mzdy?
A na to jste přišel jak? Ve smlouvě je kalkulace a realita poté může být odlišná. Ty smlouvy ztrátu generovaly, stejné smlouvy měly 2009-2019 ČD, postavené na stejné kalkulaci a ztrátu segmentu regionální dopravy kompenzovaly majetkem. To je všeobecně známé, jen se tím samo nikdy nikdo nechlubil.
Ne, že bych se chtěl Čajánka zastávat, ale zdražení PHM, lidské práce a dalších vstupů si nevymyslel.
A už jste se ptal managementu JHMD, proč sami nezavřeli krám, když byla firma v dluhu 5, 10, nebo 20 mil. Kč.?
Copak vám odpověděli?
Proč, když Kraj Vysočina nechtěl přistoupit na zvýšené platby, JHMD neřekly:
„Milá Vysočino, zadarmo ani kuře nehrabe, provozem, který nepokryjí tvoje platby, bychom se dostali do prodělku, což je cesta k bankrotu firmy, takže preventivně s poskytováním služeb končíme.“?
Možná se chtěli s kraji domluvit a nepškodit zájmy EU (dotovaná vozidla). U JČ se domluvili na zvýšení. U KV nikoliv.
Asi jste přehlédl tuto větu: „Ale svůj podíl na tom má i kraj.“, o tom, že JHMD je viník číslo 1 není přece sporu. Jde o to jak na stav nahlížet jako na celek. Tady už je každá rada drahá.
Předpokládám že ani jedna strana nemůže smlouvu jen tak vypovědět bez vysokých sankcí. A pokud si do smlouvy nedali inflační doložku, jejich problém – budou muset poskytovat plnění smlouvy i se ztrátou až do bankrotu.
Takoví lidé jako Kuba je právě důvod, proč lidé tu ODS nemají rádi.
Navíc on studoval medicínu, tak ať si sedne raději do ordinace. Bude užitečnější, neboť lékařů je stejně nedostatek.
Hm, až na to, že z té ODS momentálně dosahuje nejlepší volební výsledky. Nejsem volič ODS, pan Kuba mi není sympatický, ale politický zoufalec to zjevně není, spíš dost obratný hráč.
Kuba získal v letošních krajských volbách 47,5% hlasů a nemusel s nikým uzavírat žádnou koalici.
Pokud, jak píšete, že lidé nemají ODS rádi, to je možné, ale zřejmě to bude kvůli úplně jiným persónám, než je jihočeský hejtman Kuba.
https://www.idnes.cz/volby/krajske/2024?t=vysledky-kraj&o=2&kraj=jihocesky-kraj
Mezi slepými i jednooký králem…
Já jen čekám, kdy místní ANO vytasí slib, že objedná půlhodinový takt a přímý vlak z Kamenice do Prahy 😉
„Nikdo vám nedá tolik, co my před volbami slibujeme.“
To byl sice jiný socan, ale vypovídá to dostatečně o neschopnosti přemýšlet u průměrného voliče v demokracii s všeobecným volebním právem.
Pivní vůz k tomu! 🙂
A změna rozchodu dvojkolí na vozidlech toho vlaku bude probíhat plynule za jizdy?
Nyní cesta vlakem mezi oběma městy vyžaduje přestupování a trvá přibližně hodinu a půl??? Jakými dvěma městy? Vždyť už tam třetím rokem nic nejezdí…
Predpokladam Obratan-Jindrichuv Hradec
Chtěl bych vidět člověka, který potřebuje jezdit tuto relaci. 🙂
Vlak na to stejně nebyl použitelný, smrdělo se v Kamenici.
Věc objednávky, stejně jako přípoje do Pelhřimova. Jasné, těžko dělat zázraky bez lepších kolejí, a třeba splítky do Pacova, aby tam byl větší cíl, ale Kamenice a Nová Včelnice byly vlakem OK.
Že by přestup v Táboře a Veselí nad Lužnicí?
To je problém dnešní doby. Uměle držet vše nostalgické. Dotace a jenom dotace …
Naopak, problémem je, že starší věci neumíme či nechceme udržovat funkční. Zlepšit stav tratí, protáhnout je tam, kam je potřeba. Místo toho jen rušíme, bez ohledu na důsledky například v silničním provozu, stavu prostředí atd., a budujeme nové paskvily.
Celá historie je o opuštění starých věcí kvůli novějším.
Kdyby úzkokolejku provozoval Kníže z Hluboké, tak kraj zaplatí z pozlacené koleje.
Je to pro úzkou smutné konstatování, ale je to realita. Chtít, aby to jezdilo za 80 Kč/vlkm…., jak si to svého času hejtmani na obou krajích představovali…. toto je pak výsledek. Kuba ale – v rozlišovací schopnosti přiměřené své funkci – ekonomice provozu rozumí lépe, než šotouši a taktouši, kterými začíná být VHD nepříjemně prolezlá. Správně zkonstatoval, že klíčový hřebíček do rakve bude ekonomika infrastruktury. 60 km dopravní cesty na území JčK financovat, když výkony budou v hodnotě do nějakých 20 mio CZK (nastřeluji od kompenzace 8 mio a to jsem ještě velký optimista) to skutečně nejde. Než začnou taktouši… Číst vice »
Zajímavý výraz – „taktouši“.
Mmch. výhoda netaktového provozu je podle vás (zejména v tomto kontextu) jaká?
Tak mi vysvětlete jak je možné že v Německu aSvycarsku to jde a člověk který si vozí zadek a má řidiče tak nemá páru co je železnice měl by se jako Hejtman stydět a něco dělat a ne jenom kecat a všeho se zbavit jenom aby mu nebylo na odměny za nic nedelani.
No tak jde, no… Pokud si v tom taktu spoje neujíždějí a aspoň trochu vyhovují jejich časové polohy… Otázkou je, jaká je tam pak míra využití té veřejné, resp. železniční dopravy; jakkoli myšlenka je to sama o sobě nejspíše dobrá.
Tak záleží, jaké výkony od toho chce. A jednou za čas musí vložit prostředky do každé infrastruktury, u níž nechce, aby se mu rozpadla. Je jasné, že dopravní cesta musí sloužit především dopravě (a tomu být přizpůsobena), aby se vyplatila. Pouhá hračka vyjde logicky dráž, byť i hraní si má své přínosy (kdo si hraje…).
Už Martin Kuba dokončil IDS JčK, který druhým volebním obdobím slibuje?
Pokud mám správné info, je to paskvil a jižní čechy mají nejdražší kilometrický systém v republice téměř bez svého IDS.
Nejdražší kilometrický ma karlovarsky kraj
Náhodou, já nikde jinde nezažil, že by autobus zastavil a oznámil mi, že teď je jiná linka a na poslední 3 km si musím koupit nový lístek. 😀
Mě se to tedy stalo v Pardubickém kraji, takže takových lokalit bude zjevně víc… 😀
V tuhle chvíli by měl fin8sovat navrch jízdních řádů před projednat z obcemi, během léta pak testovani aplikace a pravděpodobně od prosince zavedení, podle jeho posledního infa cca týden zpátky.
Čtyři miliardy krajských peněz za podjezd pod nádražím v Českých Budějovicích ale pro Kubu není problém.
co? 4 mld, to je blábol 🙂
Aktuální předpověď ceny to je, na druhou stranu je to krajská silnice takže proto to ten kraj má platit.
Já jezdíval za tetou do Nové Včelnice od toho co nejezdí JHMD nemůžu. V autobuse už po krátké jízdě bliju, hlavně v létě, kdy je v tom na zdechnutí. Auto nemám, takže už se k tetě bohužel nedostanu 🙁
Je sprosté považovat autobus za plnohodnotnou náhradu vlaku.
Přál bych panu Kubovi také kinetózy, aby to pochopil!
Neříkejte, že Hašišbednu jste zvládal. Mně se dělalo zle, jenom z videa na Youtube.
Mně v ní zle skutečně bylo – snad jediný vlak, ve kterém se mi toto stalo.
tak ale měla záchod ne!
Fungoval tam vůbec někdy?
Když jsem tam jel já, tak na dveřích od WC byl nápis, že je WC mimo provoz z důvodu „nevhodného konstrukčního řešení“ či co. Spolucestující to řešili tak, že se domluvili s průvodčím a na záchod chodili na zastávkách někam do křoví.
No jistě!
To vám tak někdo po shlédnutí následujícího videa tak bude věřit. 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=iZVuJYN-Lgo
Mám návrh
Teta z Nové Včelnice přijede pro Vás na nádraží v JH svým autem.
Otevře vám okýnko, aby jste ji nepozvracel auto.
Není sice nový, ale poslouží.
Neumím si představit tetu z Nové Včelnice bez auta.
Tvl. Ty si taky dobrý pako 🤦♂️
Neříkejte že v Hašišbendě to v létě větralo. Leda přímý závan od motoru….
Do Jindřicháče vám vlak jede a těch zbylých 15 km ujedete na kole, vlastním nebo půjčeném. A v létě vám pojede turistická hašišbedna.
To sedí od tohoto přeceňovaného politika, se kterým odmítl vládnout i Kalousek. Jihočeský kraj je znám svou nejhorší veřejnou dopravou v celé České republice, která je obtížně použitelná až nepoužitelná. A neskutečně drahá odvislá od drahého tarifu ČD. Jihočeský kraj vynakládá nemalé finanční prostředky na provoz bizarního letiště, kde počet cestujících je možná tak obrovský, jako na té úzkokolejce. Takže když politik z Bulhar vykládá o veřejné hromadné dopravě, tak to vyvolává u mě salvy smíchu.
Což nic nemění na tom, že v má v tomto případě pravdu. Úzkokolejka je turistická atrakce, jako ZDO je to úplně mimo. Q rvát do toho peníze pod rouškou ZDO je na úrovni kriminality.
Prostě si šotouši zaplatí komerční jízdné.
Problém je, že jen ZDO je schopen udržet úzkou při životě. Byl tam takový rozsah provozu, že údržbu obrataňské větve zafinancoval stát ze sta procent a údržbu bystřické větve z padesáti procent.
Pokud by udržení tohoto lunaparku při životě mělo být řešeno vámi navrhovaným způsobem, tak to by se pak klidně s podobným argumentem mohly ozvat obce v okolí všech ostatních zrušených lokálek se stejným argumentem.
Otázkou zůstává, jestli by se vůbec našla nějaká lokálka v délce 79 km, jako jsou tratě Obrataň – JH – N. Bystřice.
Pak by to připomínalo projekt a následné prodloužení jednoho tunelu v rovině na okraji Prahy, u jednoho domečku, který se stal docela účinnou argumentační municí některých nespokojených obcí třeba na jih od Brna, nebo v Přerově.
Takto to do chvíle, než to Čajánek a jeho melodyboys vytunelováním zcela položili, plně fungovalo, byť v posledních letech s velkými problémy kvůli nevhodně zrekonstruovaným motorovým vozům. Osobní doprava byla objednávána v takovém rozsahu, aby tyto tratě šlo udržovat v provozuschopném stavu. Klidně si to nazývejte lunaparkem, ale takhle to fungovalo a bylo by to udržitelné i do budoucna, pokud by se netunelovalo. Dnes už je vše nahrazeno autobusy, lidé si na to zvykli a návrat ke stavu, který tu přestal fungovat před dvěma lety, není už možný. Nelze lidem prodat stav, který lze popsat takto: Bude to stát více,… Číst vice »
S tou náhradou autobusy to ovšem žádná sláva není…
Řekl pražák co místní poměry nezná, zato má potřebu se ke všemu vyjádřit. Nejspíš fakt pražák, nebo troll.
Náhodou zná a ví, že například jezdit do NB vláčkem je naprostá šílenost. Autobus je rychlejší a to o dost, pohodlnější a levnější.
Takže Váš osobní útok beru jen jako frustraci místního šotouše, který má strach, že bude muset platit komerční jízdné a nebo, ó jaká hrůza, jezdit autobusem.
No jasně, a proto pro podporu svého tvrzení vybere tu nejvíc nevýhodnou nabídku co JHMD poskytovalo. Srovnatelná Kamenice + Včelnice nic, odlehlé cyklo a turist cíle v okolí bystřické taky nic.
A tam nemůže jezdit autobus,, který navíc zastaví na návsi a ne v někde za vsí? A ještě to kraj vyjde levněji.
Jemně podotknu, že sezónní/víkendový provoz nerovná se nutnost „komerčního jízdného“ – viz mnoho různých tratí s obdobným režimem provozu.
Mmch. zrovna mezi J. Hradcem a Kamenicí byl celoroční provoz asi nejméně sporný – dala by se najít (i nedaleko toho místa) řada tratí, kde mezi obdobnými městy provoz pořád je.
Nesouhlasím, za poslední roky se doprava na jihu zlepšila jako nikdy ne a to zlepšení nastalo z jeho vládou. Teď od dubna třeba hodně velké zlepšení na Dačicku.
O přípravě ids referuje skoro každý týden jak se to posouvá.
A nebylo to zlepšení u Dačic vynuceno náhodou změnou JŘ v Kraji Vysočina v oblasti býv. okresu Jihlava tedy i okolí Telče od začátku dubna? 😁
Částečně určitě ano, ale posílení dopravy je avizované i po změnách k ids takže tady se to udělalo dříve. Přece jenom i když je něco pod smlouvou Vysočiny tak to jck na svém území platí.
Bývalého Jihlavského kraje.
Dačicko v okrese Jihlava nebylo nikdy (samo bylo do roku 1960 okresem).
Moravská města Dačice a Slavonice byla poslanci uměle zařazena do okresu Jindřichův Hradec a později Jihočeského kraje. Jejich přirozený spád však logicky není do Českých Budějovic
Nicméně stejně tak nebylo moc praktické, že (moravský) Popelín spadal pod Dačice, stejně tak už za jihlavskými humny byl okres Německý Brod atd. https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10163533372840106&id=370273700105&set=a.10151458130990106
Mmch. vůbec neexistoval okres Svitavy (na Moravě, ale značně obklopen by byl Čechami).
S tou nejhorší dopravou jsou tu i jiní adepti, na železnici má JČ kraj svou dobu temna snad už za sebou, kdy se osobáky z ČB do Veselí i do Strakonic daly spočítat na jedné ruce… Ale v autobusech je to stále tragédie. Už 30 let jede v X poslední autobus z Kvildy v 15:40, nevadí že v létě je do osmi světlo. Stejně tak první bus do Horní Stropnice jede z ČB dlouhodobě v 11:00, abych toho hodně stihl předtím i potom.
Tak přes léto kdy je to důležité jezdí z Kvildy poslední bus po 19h to mi přijde v pohodě. Do Stropnice se dá dostat v pohodě s přístupem. V sezóně i přímo (tady nejenom v létě ale i v zimě)
Do H. Stropnice jede první autobus z CB v 5:45 s přestupem v T. Svinech. Lpění na přímém spojení bez přestupu je na této relaci docela úsměvné.
https://idos.cz/vlakyautobusymhdvse/spojeni/vysledky/?f=%C4%8Cesk%C3%A9%20Bud%C4%9Bjovice&fc=1&t=Horn%C3%AD%20Stropnice&tc=1
Máte na mysli víkendový autobus Tábor – Písek – Strakonice – Vimperk – Kvilda a zpět ( v pracovní dny jen Tábor – Vimperk). Též jej využívám a v létě bych uvítal alespoň o hodinu pozdější odjezd. Bohužel to není možné, protože maximální délka směny řidiče autobusu je 13 hodin a spoj z Tábora vyjíždí v 6:00 a přijíždí v 18:56. To že má řidič polovinu směny přestávku na Kvildě od 9:10 (9:15) do (15:45)15:50 tedy 6,5 hodiny, směnu neprodlužuje. Řešením by byly jedině dva řidiči, nebo zkrácení linky jen z Písku a do Písku + 2 hodiny na Kvildě… Číst vice »
I tak se tam leccos zlepšilo od té nejhorší doby před cca 10 lety, kdy i okolo ČB jezdily Os vlaky skoro jak „noty na buben“.
jo Kuba a ODS tak tím je řečeno vše
Skvělá zpráva, že to stojí třetinu – tím spíš se divím, že Kuba Kubikula a Jikord boys nějaké ty autobusy na náhradu úzkokolejky neobjednali.
Před krachem jezdil vlak na NB ve dvouhodinovém taktu a docela se to zaplnilo i mimo sezonu (jindy tam nejezdím). Dneska je o víkendu sakra problém dostat se směrem na Kunžak.
Tři, čtyři páry něčeho, co o víkendu vymete okolí Landštejna, Kunžak a Strmilov a naváže v JH na vlak do civilizace by bylo moc?
1) do N.Bystřice jezdili vlakem jen nespěchající výletníci, ostatní použili autobus (pokračující do Starého Města pod Landštejnem).
2) nádraží v Kunžaku-Lomech nemá s dopravní obslužnosti obce Kunžak nic společného, tam z J.Hradce jezdí autobusy.
A co to má společného s mojim příspěvkem? Výletníci postupně cestou ubývali, do NB tím jelo minumum lidí. A o Kunžaku-Lomech neříkám nic.
Asi tak….kdyby někdejší vedení bylo co k čemu, chovali se nějak plus minus slušně,.asi by nikdo neřekl ani popel, a vlaky by jezdily stále, docela i věřím tomu, že by se dostaly i nějaký nový (resp. Minimálně repasované) i nízkopodlažní vozy (ne, informace že takové neexistují opravdu nebyla pravdivá ) .. Ale když měl někdo pocit, že zde budou proudy cestujících (a peněz) jako Ostrava – Praha, tak zákonitě narazil, to že to ssebou vzalo celou dráhu je smutný následek (ale ani v tomto nejsou jediní, taková Bregenzerwaldbahn a jiné…by mohly vyprávět….) A dokud vedení krajů a měst bude spatřovat… Číst vice »
Ok. Vyřiďte novému majiteli, ať jezdí ve ztrátě, ale ať hlavně drží hudbu a krok 🙂 Ztrátu pak zadotuje třeba vlastními prostředky
Úzkorozchodku nelze vnímat jinak, než jako turistickou atrakci. Těžko s ní může někdo počítat pro dopravní obslužnost. Je to tak i v Sasku; třeba úzkokolejky v Žitavském výběžku vůbec nesouvisí a nenavazují na běžnou (autobusovou) dopravu.
Nebo úzkokolejná trať Krumlov – Zell am S.tam je provoz poměrně veliký
Pardon- Krimml štěstí ze jsem se na to podíval znova
„Dočasně“ jen v dolní části (bohužel, opět).
To by byla hodně dlouhá úzkokolejka:-D
Jenže tam jde trať přímo údolím skrz obce, nikoli násobnou oklikou proti přímé silnici.
ZDO to být klidně může, ale musel by k tomu být jiný přístup.
Kdo by s tím jezdil? Je to strašně pomalé. Jak dlouho to je do NB a jak dlouho jede autobus? O celkových nákladech nemluvě.
Ta trať si byla postavena pro,přepravu nakladu a ani v době vzniku si na sebe nedokázala vydělat a to jedinou reálnou konkurencí byl koňský potah.
Takže je to turistická atrakce, která snad, může fungovat v sezóně, za komerční jízdné. Ale na to stačí jen část těch kolejí, zbytek opravdu nedává smysl a mělo by se to zrušit. Veřejné rozpočty tu nejsou pro plnění šoto snů.
Turistické linky v Praze, kraji Středočeském, Ústeckém, atd. to jsou taky spoje pro potěchu šotoušků, anebo jsou náhodou spoje pro podporu turistiky? A za komerční nebo IDS jízdné? Nemáte o poměrech v místě ani ponětí, zato máte potřebu se vyjadřovat a nálepkovat.
To platí kdekoliv. Svou zábavný si měl každý platit sám. Zdravím do Ropidu qa KŽC.
Pokud je sezonní turistická doprava někam, je to úplně stejný výkon ve veřejné dopravě jako ve špičce pracovního dne do města. Pochopitelně to patří soutěžit apod.
A zdravím do auta zaparkovaného na kraji lesa.
Ne není, sotoušení, rodinné výlety apod. nejsou veřejným zájmem, ale zábavou. A to si má každý platit sám.
Každý si vybere co sám uzná za vhodné, že – kdo by chtěl, vybere si např. švýcarskou Waldenburgbahn.
Mmch. ta eventuální nenávaznost nad Žitavou není nic moc k chlubení.
Přitom zrovna kolem Žitavy by mě nenapadlo jet podél kolejí autobusem, vlaky jedou obcemi, a kdyby Poláci (prý i omylem) nedostali ten výběžek kolem Reichenau, dalo by se jimi dojet i do Friedlandu (ovšem, pokud by stejné zvěrstvo s lázeňským koutem nespáchala NDR). I z JH do Kamenice jsem dával jednoznačně přednost vlaku, škoda toho závleku vůči směru dále do Pacova či Pelhřimova.
Vím, že to je na Vysočině, ale třeba taková obsluha Chválkova je bez úzkokolejky úplně mizerná. 3 autobusy denně a to jen ve všední den je hrůza. Obecně celá oblast kolem Mnichu je katastrofální co se týče dopravní obslužnosti.
Kolem Mnichu, Obrataně atd budou nové, výrazně posílené JR, bohužel rozjezd této etapy zatím blokuje Icom….
Jinak vesnička Chválkov měla vlak kdesi v lese, tj. obslužnost jak bolavá noha…
Jenže tady nejde o ZDO, ale o šoto výlety a nostalgii. 😉
Možná tak ve vaší hlavě.
Jistě, odpolední osobák z Hradce co potřeboval před pár lety do Kamenice dva vozy a byl v Kamenici rychleji než autobus co vymetl všechny díry v okolí, to byla ohromná šoto akce.
Rychlejší nebyl, nehledě na množství zastávek u jednotlivých druhů dopravy a tedy i rozdílné docházkové vzdálenosti.
Porovnejte příslušené jízdní řády než začnete něco tvrdit.
JR znám, takže nevím, co máte na mysli.
Asi jste vybral to nejdelší, co tam jede ( jelo)
Přemýšlím jestli to je ironie nebo ne. Na té severní části je to od obydlí tak daleko, že se to snad jako dopravní obsluha daného místa nedá považovat
Tak pokud by od obydlí ke stanici kraj zavedl autobus, dávalo by to smysl 🙂
To by sice vyřešilo problém se vzdáleností zastávek od obydlí a jiné zástavby, ale pořád by to nebylo konkurenceschopné časově.
Prosím? Tj. nějaká heavy ironie?
Něco podobného jsou z Boubín, Boubín prales a Horní Vltavice, zdravotní procházky na vlak neškodí, ale na denní dojíždění to nebude, ale nevim
Když nevíte, tak nepište úplný nesmysly.
No svojšin na tom o moc lépe neni 🤣
Tam jsem nebyl roky:-)
Tomu věřím, jen se tak jmenujete ale ten komentář jsem myslel tak, že málokdo půjde každý den několik kilometrů aby oak jel pomalou lokálkou, je jich minimálně, ale nevim protoze jsem tam nikdy nejel ani nebydlel, takze nevim kolik lidi jezdi z Chvalkova
Svojsin má aspoň připojení do Žirovnice i Počátek
Nemyslíte Stojčín? Tam myslim se nachází stanice Počátky-Žirovnice, snad si pamatuji ten název dobře
Jistě, stojcin.
Srovnejte IDS JMK a VDV. Brno to rozjelo ve velkém a obslužnost je všude dobrá, zatímco Vysočina je v zajetí ICOMu a nějak se to začíná rozhýbávat až letos. Bydlím na rozhraní těchto dvou krajů a můžu srovnávat. Nebe a dudy.
Některé nové jízdní řády z posledních let jsou na Vysočině hustější, než by je zavedl Kordis ( osobní názor).
Je třeba brát v úvahu osídlení atd….
To je přece úplně jedno, zda je tam ICOM. Záleží na objednateli, co mu dovolí. U nás jezdí ČSAD Benešov ze stáje ICOM v objednávce ROPID/IDSK a je to v pohodě.
Kdybyste mluvil o relaci Černovice – Kamenice, tak snad…
Chválkov… aneb na zastávku je to zkratkou přes les hodinka a půl.
Zámky v Hluboké nebo v Krumlově taky nepotřebujeme.
Jsou to stavby poplatné době, energeticky neúsporné a ekonomicky neudržitelné. Navíc v nich ani nikdo nebydlí. Navrhuji zrušit, zbourat a postavit něco opravdu prospěšného.
Dobrá analogie, kulturní/technická památka, otevřená v době, kdy je zájem turistů. To je i v článku.
Zrovna tyto dva zámky si na sebe pohodlně vydělají, na rozdíl od úzkokolejky.
V pohodě si vydělají v době kdy není nutná žádná větší investice. Až jednoho dne bude zapotřebí nový krov nebo kompletní obnova fasády tak peníze ze vstupného vám určitě nepostačí.
No, a navíc jsou tu desítky či spíš stovky památek menších kde ani vstupné nepokryje provoz.
Kdyby se chtělo vydělávat, tak by to šlo i úzkokolejkou.
No, zrovna tyhle naindukují okolo sebe takový obrat, že mohou být i v plusu.
Problém úzkokolejky je jinde. Je to jako byste chtěl mimo víkendy a turistickou sezónu používat oba zámky k běžnému bydlení dnešních standardů.
Úzkokolejka to má v tomto daleko jednodušší. Trať může být romantická i když je moderní včetně dálkového řízení a výhyben. Ten turistický potenciál není trať, ale ten parní vlak nebo retro vozy. Na běžnou dopravu tam může jezdit něco moderního a nízkopodlažního.
Pořád to bude pomalé. Tohle je prostě uvažování typu „jsou tam koleje, musí tam jezdit vlak“
Takže nahlédneme třeba do JŘ 2018/2019.
Dejme tomu odpolední školák z JH do Nové Včelnice. Odjezd z JH 14:30, ve Včelnici 14:53, tj. 23 minut.
Otevřeme IDOS a dáme autobus aktuálně.
Z JH ve 14:05, Včelnice 14:33 = 28 minut.
Z JH ve 14:15, Včelnice 14:50 = 35minut.
Z JH ve 14:55, Včelnice 15:43 = 48 minut
A máme vítěze a Pražák to není …
Nalijme si čistého vína a řekněme si, že taková centrální autobusová zastávka v Jindřichově Hradci je umístěna v Pravdově ulici blízko centra města. Kdežto nádraží je skoro o téměř 900 metrů dál od centra a tuto vzdálenost dá jen málokdo za deset minut. Viz zde: https://mapy.cz/s/lahehovuka V Nové Včelnici se naštěstí osídlení zkoncentrovalo nedaleko nádraží, ale pořád to nevyváží Jindřichův Hradec. A že se mají děti procházet a hubnout?!? Ano, ale ať to dělají v rámci volnočasových aktivit a ne zbytečným pochodem z nádraží, když se nám ty školy (základní, střední a dokonce i vysoká škola koncentrují zrovna nedaleko Pravdovy… Číst vice »
No, to je sporné. To je jako „po městě jezděte autem, a tím si pak také zajeďte na jeho okraj zachodit, zaběhat či zajezdit na kole; ne, aby vás napadlo se hýbat v rámci samotné dopravy“. Ale jinak chápu, že to žádná extra výhoda není. Ovšem, když už se tu řeší rychlost a blízkost cílů, problém je, že v tomto ohledu nejsme ochotni koleje jakkoli aspoň trochu přizpůsobit, někde dokonce právě naopak – i po 170 letech zkušeností… U silnic žádný problém.
V Jindřichově Hradci jde o neřešitelnou záležitost, tam se vlak do centra zavést nedá.
Tak kdyby se moc chtělo, zrovna úzkokolejku by šlo celkem bezbolestně protáhnout kolem Nežárky až pod zámek, případně tramvajovým stylem některou ulicí přímo do města (jako bývalá vlečka v Brně na Poříčí)
(ano, je mi jasné, že to nikdo dělat nebude, jen reaguji na to „nedá se“)
I já jsem si prodloužení podél Nežárky do map nakreslil, jen mám obavy, že je to neprůchodné a neufinancovatelné. A i kdyby to náhodou bylo průchodné a ufinancovatelné, tak to by se to dalo do provozu nejdříve za pět let, tudíž se s tím v dnešní době nemá smysl zabývat, protože za pět let už také žádné úzké koleje kolem Jindřichova Hradce být nemusí…
Podzemím by to možná nějak šlo. Ale to už je fantasmagorie na úrovni metra v Krkonoších :D.
Tak to víno vezmeme ještě přes filtr. Když někdo přijede do JH rychlíkem nebo dálkovým autobusem na nádraží resp. autobusové nádraží, nepotřebuje jít 900m z města.
Dál 900m docházky je pro školní frekvenci podle mě naprosto přijatelné. A kdo to nedá, Hradec je dost velké město na to, aby tam fungovala městská autobusová linka, která by dovezla frekvenci nejen k úzkokolejce na Kamenici ale i k rychlíku a dálkovým autobusům.
Tak ještě další filtrace vína: Na trase mezi Pravdovou ulicí v Jindřichově Hradci, Novou Včelnicí a Kamenicí nad Lipou žádný přestup být nemusí, když celou trasu obslouží autobus. Ušetří se tím dost času a také dost peněz.
Jasně, že od tiskárny je to středu města blíž. Ani tak poloha nádraží v Hradci není oproti mnoha jiným městům až tak špatná.
Vlak asi nepojede třikrát do hodiny a školáci také asi studují spíš ve škole ve městě, než na nádraží. Z výše psaného mi tedy plyne, že je autobus rychlejší (protože blíž) i častější.
A co lidi kteří přijedou normálním vlakem na nádraží? Ti se zase podle této logiky projdou na autobus do města, anebo se tomu úspěšnému autobusovému spoji přidá další závlek, tentokrát v JH k nádraží …
Těch je podstatně méně než těch co,pravidelně dojíždění, třeba do té školy. Prostě „jedině vlak“ není argument.
No, tak hlavně zámek na Hluboké by se měl vrátit potomkům, protože to nebylo nic jiného, než krádež…
Myslíte rod Malovců z Malovic, kteří jako protestanti přišli o zámek v roce 1620, nebo rod Schwanzerbergů, kteří přišli o zámek v roce 1939 respektive 1947?
Kdyby úzkokolejka nalákala desetinu toho co Krumlovský zámek, tak žádné dotace nepotřebuje.
Já věřím, že by to šlo.
Mnohem větší spoluprací s gmündskými úzkorozchodkami. Navazující historický autobus. Různé lokální slavnosti a speciálními vlaky na ně (přesně tak to dělají právě v Gmündu).
Větší podpora turistickému ubytování na nádražích úzkorozchodky.
Možná i tématický hudební festival v Kamenici. Větší provázanost s nostalgickými vlaky ČD nebo jiných muzeálních spolků…… toho by se našlo.
Stačilo by jen chtít.
Tak se do toho dejte.
Nebude trochu problém v tom, že zatímco autobusy nabízí klimatizaci, nízkopodlažnost, informační systém a třeba i USB pro nabíjení drobné elektroniky, co nabízí úzkokolejka? Retro na úrovni 80 let?
Retro je dobré na turistiku, zážitkové nebo vyhlídkové jízdy, ale ne na každodenní dojíždění. Co jízdní doby, výhybny, automatizace třeba na úrovni tramvají apod?
Je to dopravní skanzen příliš velký na to, aby se uživil z příjmů skanzenu…
Můžete nechat hnědé dítě mezi kolejimi a když si nepřečete zákaz, tak i ve stanici – mi přijde pak dobrý pozorovat ty co čekají na zpožděny vlak na peronu a koukají na to.
Přesně tak, běžná veřejná doprava má už jiný standard. Díru na koleje už téměř nepotkáte. I na to jak je Reginova děsivý produkt, pořád to byl ve své době obrovský skok vpřed.
Ne nebyl a to ani ve své době!
To by byla třeba RS1. Omlouvám se za off-topic
A na některá ta tvrzení jste přišel jak?
Jízdní doby Hradec – Kamenice stejné, nebo lepší proti autobusu.
I ty staré Balmy, tedy některé, měly infosystém se zastávkami na znamení a zrenovovaný interiér. A dělalo se to v době kdy USB nebyly ve vozidlech standart. Takže by tam dnes klidně být mohly.
Výhybny – samovratné přestavníky v místech pravidelného křižování se dělaly na co? Pro srandu králíkům?
Elektronické PZZ taky nejsou zrovna exponáty pro skanzen.
A proto ho tak necháme a odepíšeme… (Byť sám některé vymoženosti moderní doby klidně oželím.)
Autobusové spoje z Kamenice nad Lipou do Jindřichova Hradce ve čtvrtek 3.4., odjezdy z Kamenice, uvádím pouze přímé spoje: 5:10, 6:25, 6:50, 7:30, 8:52, 9:45, 10:32, 12:15, 14:12, 15:00, 15:20, 16:10, 16:55, 17:50, 20:05, 22:15. Jízdní doba 25 – 50 minut dle toho, kolik vesnic na trase to vymetá. Zdroj idos.cz.
A co má být?
Že z Kamenice jezdí autobusy do Jindřichova Hradce přímo a některé i za kratší dobu než jezdil vlak.
no třeba, že ta informace v článku o hodině a půl je v tomto kontextu poměrně zavádějí.
Já tam tedy čtu „Nyní cesta vlakem mezi oběma městy vyžaduje přestupování a trvá přibližně hodinu a půl.“ – což je blbost, když vlak do Kamenice nejezdí. Ale zároveň to neni tvrzení, že rychleji se z Kamenice do Hradce nelze dostat.
Až na tu díru přes 2 hodiny docela ok.
Výčet odjezdů nevypadá až tak špatně, při bližším zkoumání najdeme klasické neduhy: bus ve 12.15 jede více než hodinu,, takže ten si lze pro spojení Kamenice – JH prakticky škrtnout. O snadno zapamatovatelném intervalu nemůže být řeč, o víkendu interval je, zato krásné 4 hodiny. Vlak by pro běžnou dojížďku v pracovní dny asi mohl být nahrazen autobusy, ale v této podobě to adekvátní náhrada není a očekávané standardy veřejné dopravy neplní.
Kuba je typický odeesák, ve jménu rozpočtové odpovědnosti se cokoliv zničí.
rozpočtová odpovědnost u pana kuby?)))
Kraje JHMD dost dlouho podporovaly, házet na Kubu (jakkoliv mi není sympatický) zničení JHMD není fér.
Otázkou je, zda ta podpora pak už nesměrovala spíše danému podnikavci, a zda je někdejší podpora důvodem k odmítnutí současného podržení snahy o záchranu.
Stačí prohodit dvě informace- stáhl návrh a dluh / 350 mega je dosti podstatný problém má býti uveden v první řadě.
Tak Kuba je ochoten přispět na turistický provoz.
A to že nechce něco jako ZDO formou úzké to je naprosto v pořádku.
Ono by to jako ZDO nemuselo být úplně špatné, občas to má dobré trasování a jede to celkem středem města. Zabiják byl v tom, že když byla možnost nakoupit něco moderního pro nalákání cestujících, nakoupili retro.
Hašišbedna je retro? To je „originální“ a jedinečný paskvil (až na ta kulatá okna, ty mají třeba i v Ósace na některých dražších expresech), za který by měl jít někdo sedět (ano, vím, že JHMD byla soukromá firma, ale i v takové se musí do určité míry řádně hospodařit).
Nakoupili to, co by se při jiné formě přestavby možná i hodilo (byť by to nebylo ideální ve všem, ale za tu cenu), jenže pak prosadili přestavbu do nepoužitelnosti – nevím, zda tady nemohl včas vstoupit do hry i objednatel.
JHMD po železnici spojovaly místa na jihu Čech a Vysočině, což usnadňovalo lidem například z Kamenice nad Lipou na Pelhřimovsku dojíždění do práce do 20 kilometrů vzdáleného Jindřichova Hradce. Nyní cesta vlakem mezi oběma městy vyžaduje přestupování a trvá přibližně hodinu a půl. Kuba však uvedl, že lidé i tak nemusí využívat jen osobní dopravu.
Může mi to někdo přeložit do češtiny?
Dnes jede mezi JH a Kamenicí přímý autobus a to docela často a s více zastávkami v JH.
Jasně, ale ta zmíněná cesta vlakem z Kamenice (kamkoliv) je podezřelá 🙂
Tak šlo by pana Kubu přeložit asi takto: K veřejné dopravě ať se prosím vyjádří někdo, kdo o ní ví alespoň něco.
Asi měl na mysli místo Kamenice Obrataň.
To zas není 20 km do JH. Je to celé nějaké dopletené.
Asi aby jezdili vlakem nákladním.
„Cesta na uhláku nám probíhala docela dobře…“
Který tam nejezdí už vůbec, protože ho systém místo potřebných změn pohřbil. Pro ODS je základem dopravy (!) osobní auto, asi tak bych si to přeložil. Ostatně, když i na železnici můžeme jako osobní značit jen zastávkový vlak… 🙂
Já četl titulek a myslel, že jde o nějakou politickou propagandu pohrobků Fidela Castra tam u nich. No, vlastně jo…
Jindřichohradecké úzkokolejky jsou mrtvé. Je to projekt poplatný své době, bohužel v 21. století již nemají žádný význam. Vedou odnikud nikam, autobusu konkurovat nemohou cenou ani rychlostí, a ani jako turistická atrakce neobstojí.
No to jste si dovolil moc, to šotohistorici nevydýchají.
Svatá pravda, z tratí cyklostezky, vozidla dílem do šrotu nebo do depozitáře NTM v Chomutově, ale to je vlastně jedno, v tom už není velký rozdíl.
Úzkokolejka spíše než turistická byla futuristická atrakce, zvláště v hašišbedně, byl to takový postapopunk
Až na to že nemáte pravdu, jízdní doby z Hradce do Včelnice, nebo z Hradce do Kamenice vycházely stejně nebo lépe pro vlak. To si najde každý kdo chce mít objektivní názor a ne si jen kopnout a sbírat lajky.
Ale pokud jsou Hradec s dvaceti tisíci obyvateli a Včelnice plus Kamenice dohromady s šesti tisíci obyvateli nikde nic, tak potom opravdu nemá diskuse cenu.
A Jarošov n. Nežárkou, kam některé spoje taky zajíždějí je teda taky nic, když tam nevedou úzké koleje a u běžné trati nejezdí osobní vlaky? Když už tedy objektivní bádání, co takhle nějakou statistiku přepravených cestujích busem vs. úzká? Včelnice i Kamenice tedy vychází časově rychleji vlakem, ale co zbytek zastávek, resp. kolik lidí mezitím ten vlak využilo a kolik využije bus?
Hlavne mu prosim nenapovidejte, ze silnice pro auta je jeste levnejsi
Děkujeme pane Čajánek!
By si měl přečíst místní diskuzí. Když se někde zruši vlak tak to tam za pár dní vypadá jako v post apokalyptickym filmu – a to i s těmi keři co tam honí vítr!
Tak hlavně že si velkoryse dotuje letiště České Budějovice, ale o vlaky má starost.
Přesně moje řeč
Soudě dle volebních výsledků, občané Jihočeského kraje nejsou s prací hejtmana Kuby nespokojeni.
1. Lidi nehodnotí politiky podle jednoho, dvou projektů.
2. Letiště i úzkokolejka je ekonomický nesmysl.
Já nepíšu, že Kubu někdo hodnotí podle pár projektů (a podle vztahu k JHMD už vůbec ne). Hodnotí ho vesměs podle celkového mediálního dojmu z jeho vystupování a fungování, případně podle stranické příslušnosti (s ohledem na „velkou“ politiku). To je ale úplně jedno – důležité je, že ho ty lidi volej a tím na něj přenášejí svůj hlas, své zastupování. Až začne dělat něco, co vzbudí silný odpor (jako např. Jermanová), výsledky půjdou dolů. Zatím nic takového nedělá, takže volební výsledky jsou dobré až skvělé (v rámci ODS).
Tady kolegyně (volička Babiše, Zemana) Kubu volí, protože je to prej pěknej chlap 😀