Krkonošský svazek opět křísí plány na prodloužení železnice z Rokytnice do Harrachova
Nádraží v Rokytnici nad Jizerou. Foto: Jan Sůra
Propojením železnice podél Jizery by vznikl drážní okruh kolem Krkonoš.
Propojením železnice podél Jizery by vznikl drážní okruh kolem Krkonoš.
taky dobra banda magoru. kdyz zminuji hrabete harracha, tak at se zkusi zamyslet nad tim, proc tuto trat nepostavil…
No, jestli vejdou v platnost připravené zákony o elektromobilitě, tak by měla dráha vést do každé vísky, protože na elektromobil bude mít tak 5% obyvatel 🙂
Na nějaké popojíždění kolem domova, což je většina jízd autem, bude, jako nyní, chudým lidem stačit ojetina z Německa. Tak holt bude elektrická.
Bylo by hezké, kdyby po celých Krkonoších vznikla trať propojující všechna střediska. Podobně jako je to v Tatrách. Dojet autem, vyrazit na túru nebo běžky a pak se pěkně vrátit vlakem.
Přesně tak to je ONO! Když v Tatrách už dlouho jezdí Električka, tak proč se v Krkonoších?! Nákup vyřazených tramvají z Ostravy tomu jen nahrává, že když se toho Správa železnic chce vzdát, je možno postavit tramvajovou trať tzv. Light rail systém!!! Vyjde to levněji a zajistí to návštěvníkům stejný standard jako ve Vysokých Tatrách!!! Tak do toho.
tatry byly nejvyssi a nejzajimavejsi pohori v uhrach a elektricka se stavela v dobe, kdy nebyla auta, jako pripoj a kbd.
takze tam, kde dnes jezdi poloprazdny autobus (jestli vubec), budete stavet horskou trat se spoustou umelych staveb?
krkonošský svazek ať už radši nic nekřísí…..jestli se mi z něčeho dělá blivno, pak z těchhle lidí „mám super nápad a nasypte mi na něj plnej pytel zlaťáků…“
neznam smenne kurzy zlataku a koruny, ale ten jejich sotosen je tak 5-10 miliard. jen aby pytel staci…
To je skutečně letitý záměr a v dnešní době ještě více potřebný než v minulosti. Jde o to, aby se do přírody, do hor nemuselo jezdit auty, ale zvládla to železnice. A dá se tam také dostat i nákladní doprava, která zde také existuje, i když v prvé řadě na sinicích. Pokud jde o ty 2,8 mld., tak to není vůbec drahé na těch 11 km horské tratě, když to srovnáme s řadou jiných staveb, zejména u investic a oprav v silniční dopravě. Pokud opravdu jde někomu o záchranu přírody, prostředí a kvalitní VD, pak už se dávno mělo začít.… Číst vice »
tech 2.8 miliard neni drahe, protoze je to uplne vymyslene. 🙂
Co navazující tratě? Ona je to sice zajímavá myšlenka propojit vlakem hlavní turistická střediska, ale bez pořádné rekonstrukce minimálně navazujícího úseku z Rokytnice přes Martinice až do Vrchlabí by to nedávalo smysl. Ale stále by to byla jen izolovaná trať bez dostatečně rychlého spojení ze zbytku země. Nová trať na Turnov a Liberec by v tom pomohla jen minimálně. Na východě by mohla pomoct trať propojující Bílou Třemešnou a Hostinné. Ale chtělo by to i novou dostatečně rychlou trať ve směru Nymburk – Jičín – Bělá u St.Paky – Vrchlabí. Společně další rychlou tratí z HK přes Jičín do Turnova… Číst vice »
A tyto tratě už měly být rekonstruovány dávno. Ale peníze i v těchto oblastech jdou jen do silnic a prosazování dálnic. Takže je potřeba hlavně změna myšlení a skutečná ekonomika. Snad se dočkáme.
Nedočkáme….s těmi blby u vesla a silnicni lobby….nedockame
poucte me – jake dalnice vedou do rokytnice a do harrachova?
Podle mě mela být trať do Harrachova na Rýžoviště prodloužena už dávno. A pak to nějakou salámovou metodou propojit. Jako druhá etapa do Horní Rokytnice a pak skrz kopec. Jen se obávám, že druhá a třetí etapa budou opravdová metra. Furt v tunelu…
Nemusí úplně být. Kdysi jsem viděl nějaké staré projekty a bylo to řešeno dost jednoduše. Nakolik by to ovlivnilo třeba rychlost, nevím. Je to otázka nějakého kompromisu.
Aby ta trať měla nějakou rychlost a tudíž kapacitu, musí tu vzdálenost a převýšení zdolat v rozumném čase, tj. mezi Harrachovem a Rokytnicí okolo 10-15 minut, aby byla konkurencí pro IAD. A to zvládne jen pomocí tunelu. Ten má navíc obrovskou výhodu v tom, že jeho provoz není závislý na počasí a nezastaví ho sněhová kalamita .
Variantní řešení jsou dvě: Zubačka anebo cikcaková dráha přimknutá k terénu. Ani jedno by nevyšlo o moc levněji než ten tunel, navíc by vznikly kilometry nového jednorázového zářezu do vzrostlých lesů.
Liberečtí krajští šašci nejsou ochotni platiti normální cenu ani za normální vlaky a vymýšlejí projekt za miliardy ….
A co „Krkonošské metro“ Svoboda nad Úpou – Pec – Špindl Vrchlabí. Nějak jsem o tom dlouho neslyšel. Ale video je nekde na youtube. Když už jsme u těch divokých nápadů.:-)
Tunel pod Červenohorským sedlem a pošumavská dráha. Cesta z Frýdavy do Frymburku vlakem a ne lodí. A dostavba Kyjov-Mutěnice pro přímé vlaky do Hodonína. Safra, piju vodu se sirupem.
Do Špidlu a Pece se o tom mluví pořád, ale dokonce to narazilo na obce a zejména na automobilovou lobby, která chce, aby se tam dalo v prvé řadě jezdit auty a to co nejvíc do hor. Prostě kšefty za každou cenu i za cenu úplného zničení hor. Ono dnes jezdit do Krkonoš už nemá smysl. To už je lepší chodit po Václaváku. Vyjde to nastejno.
Mluví se o tom pořád? Jenže vždy to narazí na stejný problém: Úzká klikatá údolíčka okolo Labe i Úpy, strmé svahy. Proto to nikdo za 130 let neprosadil a nepostavil, proto taky nikdy nevznikla trať do Semil. To ta pojizerská trať 042 měla aspoň účel napojení průmyslových podniků.
A myslet si, že za to vše může lobby pumpařů a autoopravářů, je poněkud úsměvné.
vy uz jste uplne mimo realitu. navstivte psychiatra.
Klidně mě ukamenujte, ale myslím, že vlak(otramvaj) do Rokytnice (horní domky) a dále do Harrachova (přes Rýžoviště) by svůj smysl měla. Dokonce věřím, že by si na sebe i časem vydělala, především po dostavbě rychlého spojení z Prahy do Jablonce). Zní to jako utopie, ale pokud je Green Deal myšlen vážně tak rychlá trať do Liberce + rychlá (alespoň elektrifikovaná trať v Jizerkách / Krkonoších) s přestupy na lanovky by si svou podporu zasloužila. Určitě by přetáhla z aut do vlaků opravdu velké množství lidí. Ale je třeba aby vlak byl rychlejší / stejně rychlý jak auto a pohodlnější. Tedy… Číst vice »
Samozřejmě jsou tu ale mnohem důležitější projekty jako třeba Vysokovická spojka, rychlá trať do Liberce/Jablonce, Tachlovický tunel, trať na Domažlice/Mnichov, atd. Ale i přesto si myslím, že se má cenu o takových projektech jako je vlak v Jizerkách/Krkonoších bavit.
A ještě takové zásadní projekty jako zdvoukolejnění jistých tratí v rámci jejich přeložení…
Dá se postupně dělat vše a netrvat na neskutečných investicích do silniční dopravy a neustále trpět, že silniční doprava si na sebe nevydělá a doplácí se na ni.
Časem vydělala? To má problém Metro v Praze. A tam je jinačí otoč cestujících.
Mimochodem elekrovozidlo napájené z téže elektrárenské sourpavy (trolejbus či elektrobus např.) ten Green deal splňuje také a je to míň betonu, neboť silnice je potřeba i bez něj, přinejemenším pro chodce, cyklisty a IZS. To se po kolejích realizovat nedá. Běžte na zastávku … po kolejích, ne po místní cestě.
Jde o to co vše počítáte do té návratnosti. Metro v Praze si na sebe samozřejmě vydělá, jen se to těžce počítá. Stačí si představit jaké by to bylo v Praze bez něj. Kolik lidí by namísto MHD cestovalo auty, jak by ta Praha byla asi propustná, jaká by byla mobilita a jak by se to projevilo na cenách / práci a v konečném důsledku výběru daní z kterých je to teď dotováno.
Který Jablonec máte na mysli?
Jablonec nad Nisou (odbočka z rychlé trati do Liberce).
…v našich končinách neprošlo ani „nové“ trasování trati Pardubice – Chrudim, těžko se bude hledat podpora i na tento smyslupný projekt.
Aby ta trať opravdu měla využití, musely by se u ní postavit další hotely a sjezdovky. Nejsou ale Krkonoše už teď v sezóně přelidněné?
Ta by už sloužila tomu stávajícímu a současně ulehčila v té oblasti dopravy.
Green Deal bohužel zatím je myšlen zcela vážně. První praktický důsledek pro nás bude (během několika málo roků) zhruba třikrát dražší elektřina s častými výpadky. Elektrická kolejová doprava to odnese mezi prvními. Později i IAD, ta se však (pokud nedojde k úplnému civilizačnímu kolapsu) vzpamatuje podstatně rychleji než kolejová.
a co kdybyste nam priblizil kdo by touto trati podle vas jezdil. v objemech treba 1000 lidi za den, ze to nezvladnou autobusy.
Tak dráha, nebo tramvajová dráha?
Tramvajová dráha je prostě drahou. Stejně jako lanová či trolejbusová.
Tohle ma smysl, ale pouze pres Horni Rokytnici a Ryzoviste a s prestupem vlak – lanovka hrana – hrana. Nejhur v jedne budove. Propojily by se tak Harrachovsky a Rokytnicky skiareal a v pripade nejakeho priplatku k denni permanentce pak i moznost prejizdet. Byly sice i plany propojit arealy lanovkami, podobne jako se ted spojuje Medvedin se Svatym Petrem pres novy terminal u prehrady Labska, ale tady je to pres Studenov dost daleko. Navic v primem spojeni s dvousettisicovou aglomeraci Žitava až Tanvald by to pak bylo vynikající i na výlety vlakem tam, zpátky na kole nebo na běžkách. Poláci… Číst vice »
Jen dodam odkaz na Jakuszyce. Ty samozřejmě už dnes přímý přestup vlak – běžkařská stopa mají. https://www.idnes.cz/liberec/zpravy/jakuszyce-polsko-areal-biatlon-krkonose-hranice.A210119_082127_liberec-zpravy_jape
A ještě dodatek. Když by na tom kraj postavil svoji strategii turistického rozvoje, tak je to smysluplná investice. Těch lidí jsou už teď v regionu desetitisíce. Spousty sportovních akcí celý rok pro stovky až tisíce účastníků – Jizerská 50, Bieg Piastow, MTB maratony, orientační běh, turistické pochody…
Pokud by bylo rychlé spojení Praha-Liberec a Vratislav-Jelení Hora, tak není s využitím vůbec problém. Špindl se chystá po stavbě terminálu město pro jednodenní dojížděče zavřít. Podobně jako je to třebabv Zermatu.
Máme před volbami, takže ideální čas oprášit různé fantasmagorie. Za dva měsíce se to zase schová do správného šuplíku a bude se řešit, jak rozumně spojit Harrachov s Rokytnicí… LANOVKOU.
Žádná fantasmagorie, ale nutnost. A je vidět, že to řada chytrých lidí vidí po řadu desetiletí.
Nutnost je akorát zajistit, aby se lidé dostali do cílů svých cest. Přitom existuje mnoho ekonomicky efektivnějších způsobů, jak toho dosáhnout. Novostavba trati za cca 3+ miliard (v dnešních cenách), která bude sloužit řádově stovkám cestujících denně v turistické sezóně ekonomicky efektivní nebude (a CBA pro ni jen tak neprojde). Navíc ta trať podle návrhu trasy ze Zásad územního rozvoje nezaveze turisty do cílů cest v Rokytnici, kterou prakticky zcela míjí (na rozdíl od některých dřívějších studií). Ale i kdyby obsloužila Rokytnici, byl by to drahý špás. Já si dovedu představit jako ekonomicky proveditelnou akorát novostavbou železniční trati (v parametrech… Číst vice »
Troufám si oponovat této vizi. vzhledem k horskému profilu a počtu cestujících bych nasadil mezi JABLONEČKEM a KOŘENOVEM, případně HARRACHOVEM, menší typ autobusu, který by mohl tahat v létě přívěs na kola a během sněhové pokrývky i nosič na lyže
To jste objevil Ameriku. Tzv. Krkonoše cyklobusy jezdí už od roku 2007. I s tím přívěsem na kola.
Počet cestujících těžko můžete odvozovat že současného, když trať „nikam nevede“ a hobluje to tam 810.
Trať do Harrachova taky bývala na odpis a jakmile jezdí moderní vlaky až do Liberce a na druhou stranu až do Polska, jsou vlaky plné.
Ty ale nejezdí v taktu dotčených vlaků..navíc podél Jizery je sotva místo pro dva pruhy silnice a ještě tam občas spadne skála. Krajské peníze se dají smysluplněji investovat
Ta trať nemá vést podél Jizery, ale tunelem na Rýžoviště.
Ta trať byla na odpis kvůli železné oponě. A nebyla jediná, vstup do pohraničního pásma byl omezen.
Ne. Když na ní ministr Říman ODS) nechal zastavit osobní dopravu, byla železná opona už dávno minulostí.
A on byl na tuto svou destrukční činnost hrdý a odmítal diskusi. No časy se jaksi vracejí.
Akorát tady žádná železná opona nebyla, tady si soudruzi škodili navzájem sami sobě.
českým soudruhům by mnohem víc uškodila polská Solidarita
Provoz na trati byl zastaven v listopadu 1945 a v úseku z Kořenova na Mýtiny obnoven až v květnu 1963. Tehdy žádné hnutí Solidarita neexistovalo, čeští a polští politici a inženýři spolu naopak čile jednali, obchodovali a jezdili tam i zpět… po silnici.
Nechci to šmahem odsoudit, ale pokud tam nebude špičkový interval 30 minut a v sedle 60′ s průměrnou obsazeností vlaku 100 cestujících, je to nesmysl.
tak jste to prave udelal. 🙂
Pokud má LK tolik prachů, že zvažuje takovéto investice, tak by mohl v první řadě třeba pořádně zadotovat, a urychlit jiné stavby, a to např. 1. Přeložka Zákupy – Mimoň 2. Kompletní dvoukolejka na Okřešické spojce 3. Rekonstrunce Frýdlant – Černousy – Polsko… A pak, pokud jim zbydou peníze, tak by se v první řadě mohli zabývat tím, jak vůbec dostat vlaky do Rokytnice, a ne je hned vést až do Harrachova.
Na to má asi jinou kasičku…
Problémem není doplnění „pár“ kilometrů chybějící trati, ale potřeba modernizace navazujících úseků (zrychlení, elekrifikace, nástupiště 550). Například z Trutnova do Martinice 56 km, jízdní doba 1 hod 41 minut. To je nepoužitelné i na výlety a žádná spojka do Harrachova ten nezájem nezlepší. Začít by mohli například tím, že v Jilemnici bude nádraží / zastávka v centru.
Věcně souhlas, ale Martinice přelepte na Rokytnice.
Chvíli jsem přemýšlel, kde v Rokytnici je nádraží, a pak to zjistil – nikde! Je v podstatě v Jablonečku. To by pak musela být příčetná návazná doprava, protože dojít od vlaku těch 6 km do horní rokytnice by žádná hitparáda nebyla.
Návazná doprava je tam už teď. Prakticky od každého vlaku jede v Jablonečku autobus do Horní Rokytnice a/nebo do Harrachova.
V minulosti tam od nádraží do Rokytnice autobus jezdil. Hádejte, proč se ta návaznost kdysi zrušila i přes protesty lidí a cestujících?
To jste si spletl Trutnov s Turnovem ne? Z Martinic do Trutnova jezdi vlak 40 minut, 36 km. V teto relaci je rychlejsi nez auto.
Sp to jedou 40-50 minut, jak který, podle počtu zastávek, auto v podstatě totožný čas. 40 minut přes Vrchlabí, 45 minut přes Hostinné.
V Pardubicích to bylo snadné. Jezdily ze stejného perónu. Ve stejnou dobu. Dokonce existují fotky. Do Turnova regiošukem a do Trutnova hydrou.
No, ono začít nejdřív tam není tak špatný tah. Pak se dá i lépe zdůvodnit ta přestavba a dostavba těch hlavních tratí. Prostě okopírovat salámové metody ze silniční dopravy.
Člověk by řekl, že ostudy už nadělali dost…
Kdo, svazek obcí, který na rozdíl od patrně myšleného spolku nabízí něco víc než akademické hříčky? Konečně také někdo přišel s alternativou namísto pouhého odmítání vůbec nějak řešit ty hromady aut všude-
ale oni zadne reseni pro „hromady aut“ nenabizeji, oni nabizeji stavbu nejake drahy odnikud donikam.
a kudy by se to spojilo? vidím na mapě samé kopce 🙂
Skrz kopce byly tunely vynalezeny. 🙂
Krása střídá nádheru …
🙁
fáze očekávání střídá fáze zklamání (Cimrnanova frustrační kompozice)
Nápad je to dobrý, ale vzhledem k horskému terénu nereálný. Spíš bych tu trať prodloužil jako vlakotramvaj do centra Rokytnice, ale s provozem vlaků, ne tramvají T3. To by dávalo větší smysl.
Tak tak…spíš radši vlakotramvaje, které zároveň obslouží ty obce.
Zase to ale nesmí být moc vymetací. Ostatně jedna z variant propojení s obsluhou Rokytnice počítá, jak je zmíněno v článku.
Kolik baráků půjde k zemi? Jaký dopravní problém tahle investice vyřeší, když na jejím konci bude státní skanzen žst. Martinice?
Rozhodně je to menší zásah do území, než když se pro stávající hromady aut stavějí další silnice, křižovatky a parkoviště. Ale jestli ty kolony a bordel nevidíte jako problém, pak OK.
Bavíme se o Rokytnici.
Bourat místím lidem domy není vpořádku. A už vůbec ne, když je to pro turisty. Jedno jestli pro stanici Hyperloopu.
Velmi nepravděpodobné.
Nejbližší stanice hyperloopu bude Praha hlavní nádraží.
Další v Olomouci, v Berlíně, ve Varšavě…
Málokdo vidí, nebo ví, že třeba negativní účinky silniční dopravy jdou u zatíženějších silnic až do kolem 200 m na každou stranu. U dálnic až 2 km. O tom se nakonec každý může přesvědčit, když se bude pěšky pohybovat v krajině.
Spíš bych tam zavedl parciální trolejbusy s oddělenou jízdní dráhou tam, kde to bude potřeba.
Tak to vás zastávnci bezemisních 810 ukamenují.
Kdyby se raději místo těchto megalomanských plánů něco udělalo se současnými tratěmi do Harrachova a Jablonečka… Tedy na Harrachovské zvýšit kapacitu – změnit řízení z D3 na D1, umožnit efektivní křižování nejen v Harrachově, ale také v Kořenově, Desné a ideálně i Dolním Polubném a zabezpečit zde přejezdy s propadem rychlosti (zejména Kořenov u nádraží). Na trati z Martinic pak zejména přejezdy (zde by jich to chtělo zabezpečit alespoň 10, aby zmizely zásadní propady rychlosti) a postavit zastávku v Jablonečku u přejezdu na náměstí, tj. v centru a s přímou návazností na všechny autobusové linky. V nejvytíženějším úseku mezi Martinicemi… Číst vice »
Hmm…a co by pro to bylo potřeba udělat?
Doplnit světla na přejezdy, zřídit tam automatické hradlo, posunout jízdní řády atd.?
Přesně, krom toho, že mezi Martinicemi a Jilemnicí to není bez oblouků a revizi možné maximální rychlosti zaslouží celá trať.
Toto bych bral jako základ, na který by se dalo navázat pro začátek alespoň prodloužením do Rokytnice. Plus přímé spoje/vozy odjinud než jen z Martinic. Automatická spřáhla už také umíme…
To by se musela změnit konfigurace kolejiště, teď jde odjet na Jilemnici jen z druhé koleje od staniční budovy.
…změnit řízení z D3 na D1… Předpokládám, že víte, o čem je řeč?
Určitě to ví. Tanvald – Harrachov (- Polsko) by si při tom provozu zasloužilo plnohodnotnou traťovinu s DOZ, včetně
obnovení předjízdné koleje v Dolním Polubným.
S tím udělat i toto. To by mělo být opět samozřejmostí, nebo třeba jako I. etapa.
…a pak by tam mohly jezdit ty tramvaje 😀
Doteď jsem myslel, že železnice se staví tam, kde je potřeba vozit velké množství čehosi, ale teď vidím, že především – tratě musí být zaokruhovány.
Nějaký nový trend u trati na letiště také někteří mluvi o zaokruhovaní.
To není nový trend. O výhodách zaokruhování letiště (předpokládám, že máte na mysli Letiště Václava Havla) se v dopravních kruzích hovoří již minimálně 20 let.
O tom jsem již před válkou hovořil s naším panem okresním hejtmanem. 🙂
Jistě, z Masaryčky na letiště a pak „někam“ přes Zličín a Smíchov – ne veškerá klientela leteckých cestujících potřebuje jet z/do centra a pak se přesouvat dále MHD …. navíc pro ten příliv / odliv cestujících z Masaryčky je nutné posílit kapacitu MHD ….
Jojo.
Už vidím ty tisíce lidí, jak ze všech stran přijíždějí na hlavní nádraží – a pak se rvou do tramvají s lodními kufry (nebo to jdou pěšky), aby se přesunuli na to Fleisch-Krawall-Bahnhof…
Fleischman když už chcete -: Masarik – Masařík – Masaryk- Řezníček – Meszaros …
Prd tomu rozumíte. V čem není obsluha MHD dostatečně kapacitní? 40.000 osob za hodinu metrem oběma směry je málo? Hafo tramvajových linek je málo? 207 na Žižkov kapacitně nestačí?
Bývalo to všechno už dost narvané. Interval na B lze ovšem ještě zkrátit, ideálně vloženými centrálními spoji. Ale je otázkou, zda raději nenabídnout i něco jiného než tahání všeho nutně přes již tak zatížené centrum.
Zaokruhování bylo myšlenoz Prahy na letiště – Kladno – Praha.
Opravuji – cca 60 let.
Podobně funguje dopravní obsluha letiště v Helsinkách. Z „hlavního nádraží“ (stavebně koncové) tam jezdí vlaky po dvojkolejné trati „proti sobě“. Takže si lze vybrat, kterým směrem pojedete – cestovní doba je v podstatě stejná …. Nespornou výhodou tohoto řešení pro cestující jedoucí na letiště je situace, kdy jedna z traťových kolejí je mimo provoz – plánované údržba nebo technická závada …. tak se jezdí jednosměrně, ale na letiště se vždy dostanete ….
Dobře a kolik turistů míří do Hells a kolik do Harrachova?
Ani A380 se na lince Praha – Košice nezaplní.
Harrachovem projde přes milion cetujících ročně, aby se to dalo srovnávat?
Kdy jste tam byla naposled? Nejen v Harrachově, ale i na cestách v horách je to šílené a kvanta aut všude. Často i na těch horských cestách. Chudáci ze správy KRNAPu.
Je to šílené na hlavních trasách, protože ovce neumí chodit jinudy. Takže konkrétně v Harrachově musí každý na Mumlavu, ale že je spousta pokladů kolem, to netuší. A tak je to s celými Krkonošemi. V podstatě jsou to velmi opuštěné hory, stačí se vyhnout davům.
Nemusí, ale je to velká výhoda.
V H0 si taky stavím okruhy, tam je to výhodné. U těch Krkonoš bych se nejdřív zaměřil na to, aby tato oblast měla použitelné spojení se zbytkem světa.
Čemuž ovšem první fáze varianty přes Rokytnici neodporuje. Navíc smysl toho „okruhu“ je hlavně v napojení Harrachova od východu a Rokytnice od západu, bez nutnosti si zajíždět přes Starou Paku.
A jak konkrétně by se to použitelné spojení se zbytkem světa mělo řešit? Nějaké nové tratě? Silnice jsou pořád kapacitnější ale autobusových spojů postupně ubývá. Pro turistickou dopravu bych skoro řekl, že toto zaokruhování by mělo větší přínosy než spojení oblasti se zbytkem světa. Lidí co přijedou na dovolenou nacpaným autem s koly na střeše, ale na místě pak houfně využívají místní dopravu, cyklobusy atd., je docela dost. Hlavně v horách, kde se můžou jednosměrně vyvézt na kopec a vrátit se někudy dolů. Tím ale absolutně netvrdím, že by se tato trať měla postavit. Jen bych její vznik nepodmiňoval tím,… Číst vice »
Nenapíšu nic moc originálního – jako základ vidím „5. koridor“ či jak tomu budeme říkat Praha-MB-Turnov-Liberec. Nepředpokládám, že by z Turnova do Tanvaldu někdy byla nějaká zásadně lepší trať, než dnes, ale i to, že Tur-Ph by byla moderní železnice, by oblasti Jizerských hor „dopravně“ pomohlo. Je otázka (odpověď neznám), jestli tratě 030, 040, 032 (stojím nohama na zemi a nepředpokládám, že by tady vznikly nějaké velké železniční novostavby) poskytují šanci na nějaké svižnější spojení. Každého napadne nasadit svižnější vozidla, ale nemám to propracované do té míry, abych věděl, že by to v této síti jednokolejek přineslo nějaký zásadní posun… Číst vice »
Moje odpověď se někde ztratila v systému, zkusím to ještě jednou. Nenapíšu nic originálního – za nejdůležitější železniční projekt v této oblasti považuju „5. koridor“ nebo jak tomu budeme říkat, který konečně použitelně železničně propojí oblast Liberce/Jizerek, Turnova, MB, Prahy. Nemyslím si, že z Turnova směr Tanvald někdy povede jiná železniční trať než ta stávající, možná jen elektrifikovaná. I tak se spojení zatraktivníé, když od Turnova do Prahy/Nymburka se bude dát cestovat rychleji. Druhá strana – tratě 030, 040, 032: opět si nemyslím, že by zde někdy byly postaveny nějaké zásadní železniční novostavby. Ale ptám se (odpověď neznám) – umožňují… Číst vice »
Lokální trať by měla spojovat 2 „hlavní“ tratě – např. 174 spojuje trať Praha – Plzeň s tratí Praha – Chomutov (č. 120).
V opačném případě vznikají různé „mochovky“ obsluhujících pouze 1-2 vesnice.
Jo, třeba typicky tratě do Milovic nebo Koutů nad Desnou jsou vyloženě na odstřel…
S těma Koutama to tak dobrý jako v Milovicích není…
Máte tam navíc „ch“. 🙂 A co brání propojení Mochova a Českého Brodu (přes plánovanou VRT stanici Pole u Nehvizd)? V čem je špatně napojení Rokyntice na trať z Liberce do Jeleniej Góry? Proč by nemohly lokálky pokračovat z Vrchlabí do Špindlerova Mlýna či ze Svobody nad Úpou do Pece pod Sněžkou, i bez propojení tunely na sever do Polska? Že se nechce prodlužovat nebo propojovat, a namísto toho se chce raději rušit, je zvrhlé podobně, jako Vámi nadnesené dogma o spojování, byť by někde místo další tratě byl významný cíl (třeba i dříve odpojené Bílá za Frýdlantem nad Ostravicí… Číst vice »
Ne že by se nechtělo prodlužovat a spojovat, ale nejsou na to peníze, takže ze všech „projektů“ se musí vybrat ty s největším přínosem. Třeba konečně se rozběhnuvší modernizace tratě Praha-Beroun.
No…podle mě nebrání tomu propojení nic…
A pak je tady 76.000 obyvatel Zlína. Nebo „pouhých“ 14.000 obyvatel Rožnova pod Radhoštěm. Tyhle tratě nepotřebují zaokruhovat..
Já měl doma vláčky TT zaokruhovány perfektně 🙂
Energetici také zaokruhovávají. Jenže … k trafostanici pěšky pro elektřinu?
Ve městech a vysoká napětí. Mimo to tahají spíš hvězdou.
Když už scifi, tak by daleko více muziky pro Krkonoše udělala spojka Bílá Třemešná – Hostinné, o které se také uvažovalo. https://www.dolnibrusnice.cz/modules/file_storage/download.php?file=d15441e5%7C5
Nedalo mi to a analyzoval jsem tu možnost blíže a ta spojka by umožňovala dosažení JD HK – Vrchlabí okolo 50 minut, tedy ideální pro uzlový takt a i kratší než IAD (samozřejmě jen čistě dobou jízdy). Pokud by se nástupiště ve Vrchlabí posunulo až k autobusáku a byly taktové autobusové rozjezdy do všech směrů, jak je běžné v dopravně vyspělých zemích, tak si myslím, že by to smysl mělo a EU by neměla problém podílet se na financování.
No, ve směru od Pardubic a HK by mnohem jednodušší než stavba nové tratě bylo zastavování R v Horce a návazné busy na Vrchlabí-Špindl a Jilemnici-Rokytnici.
Proč ne, alespoň pro začátek, současná nabídka je dost tragická.
Stavět trať s průměrným sklonem 27 promile znamená reálně ozubnici minimálně v části trati. Navíc je otázka,jak by se měnil počet cestujících, když nyní jsou objednávány pouze víkendové vlaky. Místo tohoto ekenomického nesmyslu by se radši měli přidat koleje trati z Hostivaře přes Malešice do Libně, ktreré využije bude mít významně větší užitečnost nejen z nákladní dopravy.
Jasně, všechny peníze navíc musí dostat Praha :-DDD
Na 27 promile není potřeba ozubnice. Příkladem budiž lokálka do Prachovic, kde je 26 promile a jezdí tam běžné nákladní doprava, bez ozubnice. Dtto, vedlejší zubacka s 52 a ozubnici využívá jen nostalgicky vlak. Pravidelná osobní i nákladní jen adhezne.
Vysokorychlostní tratě (LGV – Ligne à Grande Vitesse) mají sklon trati až 35 ‰ – a bez ozubnice.
Vlakotramvaj oblast Karlsruhe až 50 promile ….
V které části sítě, smím-li se zeptat?
No tak , ale tam funguje setrvačnost … kdyby zůstal TGV v doliku stát … nevím jak dobře by se nu šplhalo nahoru zvlášť při rose na kolejích .
Mezi Kolínem a Frankurtem je až 40‰…své hraje rychlost-setrvačnost-výkon. Do určitého limitu VRT kopírují terén.
Odkdy 27 ‰ znamená ozubnici? Na Harrachov je 58 ‰ a jezdí se bez ní…
Z Dejvic na Veleslavín taky není ozubnice a vlakotramvaj oblasti Karlsruhe jezdí na sklonu 50 promile ….
„pouze víkendové vlaky“ jsou jen v koncovémúseku Jablonec-Rokytnice a to proto, že od současného rokytnického nádraží je do obce daleko.
Pokud by trať vedla někam dál, zájem cestujících by byl mnohem větší. Však by tudy pak zřejmě jezdila linka Trutnov-Liberec.
Tak to je ta trať výborným kandidátem na tramvajovou přestavbu (pro tramvaje je 27 promile v pohodě).
Tak to vozidlo přejmenovat na tramvaj a pak je možných i 100 promile, pořešeno. Jinak Bernina má 70 promile, jezdí se tam adhezně.
Pochybuju, že po takové horské dráze poveze někdo kontejnerový expres, 2000 tun. Na Pacifiku se to neděje a ten vede kolem řeky.
Vzhledem k předpokladu jízdy stejných vozidel jako na zubačce bych se nebál postavit trať ve stejných parametrech jako zubačka. Sklony do 50 promile, jen poloměry bych asi požadoval minimálně 300 m. Vyšší sklony jako na zubačce by podle mě tomu pomohly, jak ve zkrácení trasy, tak ve vedení náročným terénem.
Jedny zubatý koleje už tam jsou.
Šotoušci si chtějí hrát…. Ale za ČR bych na železnici upřednostnil napřed něco rychlejšího a kapacitnejsiho např. v rámci „relace“ Německo – ČR – Rakousko/ Slovensko. Pak samozřejmě zrychlit výstavbu D35 apd. Krkonošský vlakodrom nechť pan starosta Sobotka platí že svého a až přijde čas, bude mu pomoženo z eráru.
Bude jistě zavčas informován….
Jasně. Nač jezdit den co den do práce lokálkou, když se můžu prohánět EC mezi Vídní a Berlínem.
To někde píšu??
Nechápete nejzákladnější věci.
To, co chce Sobotka je za obrovské peníze s poněkud sporným přínosem. Podle mě jsou mnohem důležitější dop. stavby, které se u nás nedokončily, resp. se nezačalo s výstavbou, vy lokálko do práce….
Tak to sice platí možná o těch výhledových tunelech, ale pokud jezdí po tamních silnicích větší množství aut, je celkem namístě hledat efektivnější způsoby jejich dopravy do center, kde už je s nimi problém.
Když je to tam celé tak perspektivní, proč kraj (na radu Koridu) nyní do Rokytnice objednává dva vlaky TÝDNĚ? Proč už dávno nevede prodloužení trati z Harrachova k centru města? Víte, jak dlouho trvá cesta autem z Prahy do Harrachova a jak dlouho vlakem?
Dva vlaky týdně tam jezdí proto, že ta trať vede téměř do nikam. Kdyby pokračovala dále, zcela nepochybně by byl zájem o přepravu větší.
Jaké zásadní přepravní proudy přivádí trať z Martinic?
Když se propojila Dolní Poustevna se Sebnitz, tak počet cestujících se zvýšil nebo snížil?
Nebo Kraslice – Zwotenthal.
Miluji tyhle absurdní porovnávání. Je z Dolní Poustevny do Sebnitz nějaký tunel a bylo k obnově investovat x miliard?
Pokud by byl V. koridor na Liberec dostavěn po Turnov (poslední úsek není pro toto důležitý) a rychlíky z Prahy hl.n. v Železném Brodě budou za 70 minut (reálné) začne dávat taková stavba smysl, osobně bych ji však viděl raději jako vlakotramvaj. Vhodná vozidla by dávala úsek Tanvald-Mýtiny pod 20 minut. Protože klasická železnice by nemohla vést ulicemi Harrachova, a nejspíš ani bezprostředně po jeho okraji. Každopádně, zatímco v Harrachově by to vedení tratě k můstkům bylo proveditelné relativně snadno, v Rokytnici by musely vlaky končit buď u těch vleků u hřbitova (blízko středu města) nebo se jim zcela vyhnout,… Číst vice »
A co lokální doprava? Proč pořád jen cesty z Prahy? Rychlé tunelové spojení mezi Harrachovem a Rokytnicí by si své cestujíci našlo a veřte mi, že dopravni zatížení Rokytnice a Harrychova v sezóně je velké a nad poměry místní infrastrktury (velká část cest turistů autama je přitom i na výlety do okolí). Bohužel vizionářství se v české kotlině nenosí.
Taky miluju, když se kamkoliv bere jako výchozí místo Praha. V ČR jiné města nejsou?
Vize je jedna věc. Například dvojkolejná trať Nemotice – Koryčany.
Ale jsem si 100% jist že nějaká návratnost se dá očekávat spíše od 2 kolejí z Brna do Zlína přes Kroměříž.
Abychom nedopadli jako syn šejka, kterému otec koupil autobus, aby nedělal ostudu rodině, že jezdí do školy autem.
To jsou různé pohledy … Jako motorista vyžadujete, aby tam bylo kapacitní parkoviště … Když tam hypoteticky postaví parkovací dům před Harrachovem pro 1000 aut s parkovným 100 – 200 Kč (možná víc) /hodinu – inu investice se musí vrátit + provozní náklady a v mezisezoně je parkujících minimum, tak to zaplatí ti v sezoně – tož začnete uvažovat nad tím, zda není lepší tam jet vlakem …. A do Harrachova, kam bude povolen vjezd pouze rezidentům se budete muset dostat jen VHD (obdoba zašpérování Zermattu pro motorová vozidla se spalovacím motorem – příjezd možný pouze vlakmo) … tak vám… Číst vice »
Když srovnáváte Harrachov s Zermattem: vede Zermattem mezinárodní tranzitní silnice I. třídy? Ten zásadní rozdíl je také v tom, že do Vispu, odkud jede vlak do Zermattu, se z velkých měst Švýcarska dostanete do dvou hodin (Basilej 2 hodiny) vlakem. Za jak dlouho se dostanete vlakem před Harrachov z Prahy si jistě zjistíte:-)
A tady by se asi dalo začít. Zkusit se dostat do podkrkonoší za 1 hodinu z Prahy, z Hradce i z Drážďan. A přihodím i Grzegorze z Vratislavi, ať je to kompletní.
Až budeme mít základní železniční síť hotovou (myslím funkční, která je alternativou pro silnici), nechť se budují tunely z Vilémova do Harrachova:-)
Kompletní nekompletní, dokud není Všejanská spojka a navazující modernizace z Prahy až do Turnova, jsou investice v LK, kromě příměstské dopravy Liberce, neproduktivní.
Jakmile tyto tratě budou (a já věřím, že ano), má smysl stavět dál, ať už modernizace Turnov-ŽB-Tanvald-Harrachov(Mýtiny), tak možná i toto. Přestup mezi rychlíky a vlakotramvajemi nejspíš v Tanvaldu.
Pak je tu další možnost, spojka Libštát-Tample a z ní plynoucí funkční spojení Turnova a Jilemnice.
Souhlas. Proto bych byl rád, kdyby peníze daňových poplatníků šly nejprve na zrychlení Praha – MB – Turnov. Pak i veškeré další navazující investice začnou dávat větší smysl.
tož začnete uvažovat nad tím, zda není lepší tam jet vlakem
a nebo taky zda není lepší jet někam jinam 🙂
Primární je začít místo těch mega parkovišť plánovat právě spíše použitelné spoje veřejné dopravy, ne oboje paralelně a už vůbec ne nejdříve všude kapacitní silnice a parkoviště, protože pak je zabetonován problém.
Aniž bych se chtěl nějak zastávat proveditelnosti žel.propojení Rokytnice a Harrachova, které mmch.považuji za nerealistické, k tomuto komentáři mám několik bodů: -do Rokytnice samotné sice jezdí jen dva vlaky týdně, ale to jen kvůli tomu, že obsluha Rokytnice je zajištěna autobusy sbírajícími cestující z vlaku už v Jablonečku, to celé kvůli již vícekrát zmiňované poloze rokytnického nádraží zcela mimo zástavbu a jeho dlouhodobé zanedbanosti vč.příjezdové cesty k nádraží. Na zbytku tratě 042 (Jablonec n./J. – Martinice) je provoz o dost vyšší. -Harrachov má nádraží umístěno zcela obdobně mimo zástavbu, jenomže na harrachovské nádraží – na rozdíl od toho rokytnického –… Číst vice »
ad poloha nádraží: ano, to je ten základní problém. Ale ten plán opět v jedné (základní verzi) nepočítá s obslužnosti obydlené části Rokytnice)
ad Harrachov – ano, ten bus tam bohatě stačí.
ad turistická atrakce – vytížené jen v sezónách znamená samozřejmě ale mnohem horší návratnost. To je ten zásadní rozdíl oproti Švýcarsku, kde řada turisticky atraktivních tratí je využitá celoročně i obyvateli. Nepochybuji, že trať by turistickou atrakcí byla. Ale za jakou cenu?
Proto je potřeba ji naplánovat i pro tu místní obslužnost – tedy případný tunel navázat až na trať přes Rokytnici, případně (byť trochu neprakticky) postavit do města aspoň odbočku pro přímé vozy. Anebo nechat v uzlu přestup na autobus, ale přímé vozy vést naopak už z nějakého centra (třeba Hradce). Něco jako přestupy z metropolitní dráhy (U/S-Bahn) na místní autobusy. Nejvýše dva pohodlné přestupy na celé cestě od domu k domu.
V tom Švajcu je ale zrovna ten aspekt sezónnosti lautr stejný. Zrovna někde vedle zmiňovaná MGB úplně typicky.
pozn.: Tím netvrdím, že zaokruhování Rokytnice je prioritou českých železnic.
Tak si někdy nechte ukázat data o cestujících po měsících na RhB (nemám je po ruce, ale viděl jsem osobně při rozhovoru na RhB). Tím neříkám, že to je na všech tratích stejný. Nehledě na to, že zimní sezóna je ve Švýcarsku delší než u nás.
Jestli argumentujete dvěmi vlaky do rokytnického nádraží, když zbytek zastavuje v Jablonečku, tak je diskuse zbytečná. Spojení toho regionu s krajským městem je naprosto debilní a je jedno jaký druh dopravy zvolíte, snad leda vrtulník. A na 042 by to chtělo překopat všechny zastávky. A když ne to, tak přidat opravdu hodně autobusů z Tanvaldu od terminálu
Problém je jistě hlubší. Stejně tak se můžeme ptát, proč není z Prahy do Hradce pořádná železnice, a přednost dostala dálnice. Holt se takhle potom v těch krajích samotných těžko dělají zázraky. Ovšem spojovat a rozpojovat vlaky už umíme i automaticky. proč tedy není přímý vůz do Rokytnice (či alespoň do Jablonce n. J. ke stávajícím autobusům do hor) třeba z Hradce Králové? Ono je to jedno s druhým a chtělo by to řešit souběžně (klidně postupně), ne předem zavrhovat jedno pro nedostatek druhého.
Zpochybnit dálnici do HK může jen někdo , jako František….
I ta voda by se mohla vozit vlakem! 😛
A Ušatá, nezapomeňte!!!!
Problém je jistě hlubší. Jmenuje se priority. I když chápu, že v zemi, kde se premiér x let tváří, že státní rozpočet je bezedná truhla, z které lze přispět na cokoliv, se to už těžko vysvětluje.
To je od vás velký argumentační faul. Kolik u nás jezdí rychlovlaků, že chcete stavět pro ně speciální tratě?
Já se bohatě spokojím s tratěmi na 160-200 km/h, které budou dostatečnou alternativou k autu. Kolik jich u nás je asi dobře víte:-)
Jo EC… – MV
Tedy tím co ÖBB/MÁV/DB poskytnou a tehdy až bude díra mezi nákladními vlaky (které budou mít před MV přednost).
A pak s chutí do Lintu na nějaké lokálce…
Zrychlit dálkové tratě a ještě stavět paralelní dálnice, zatímco rušíme místní tratě a rozpadají se nám místní silnice, no… Pochopitelně je potřeba doplnit kapacitu a případně zvýšit rychlost na páteřních trasách, to není v rozporu. Ale proč současně předem tu zátěž přetahovat dálnicemi do aut, mi hlava nebere. 🙂 Nadto, nejsilnější proudy jsou logicky spíše na místní úrovni, a měnit to nedává energeticky valný smysl. Jestli převedení nefunkčních autokolon na šetrnější způsob je hra šotoušků, si nejsem jist. Mně naopak přijde, že šoutoušci už cestují raději auty po těch dálnicích a vláčky si jen fotí, přičemž stádně propagují naopak odklon… Číst vice »
Převést dopravu na koleje je většinově jistě prospěšné.
Vám ale naprosto uniká rozdílnost různých řešení, rozdílnost nákladů i toho, co bude takové řešení ve skutečnosti řešit, nebo jestli nepůjde jen o megadrahou legraci.
Takže tady budete zpochybňovat dálnici Čerňák – HK a zároveň se budete být za šukafon pro Oslí, odkud jezdí do Rožmitálu vlakem tak 1-2 lidi denně…..
Není důležitější tunel v na trati Turnov – Liberec (Rychnovský)? Pokud udělám slušnou jízdní dobu Turnov – Liberec a obnovím osobní dopravu Frýdlant v Čechách Lubaň – Jelenia Góra tak Liberecko řeším komplet i s napojením na Prahu a Hradec Králové.
Rychnov u Jabl.n.Nisou jsem myslel
kolik km by ten tunel měl?
Tam je několik variant , asi 10 studii proveditelnosti
Tam je myslím stejně větší problém s výškovými metry, vychází tam nějakých 25 promile…
V hodně přímé variantě jen něco přes 1 km: https://mapy.cz/s/fozejugaje
Je to s výraznějším převýšením, dalo by se to prodloužit a zmírnit, na druhou stranu počítám že by stejně zůstala zachovaná i původní trať přes Rychnov kudy by mohla dál jezdit nákladní doprava, takže by převýšení na novostavbě nemusel být až takový problém.
Když to prodloužíte na liberecký ÚTD, tak je rozdím mezi portály jen 10 m. Délka tunelu cca 10 km.
Jojo.
Praha – Liberec za 82 minut čisté jízdy…
Důležitější… To je jedno s druhým. Dálková trať s návazností na místní spoje. Propojení Harrachova a Rokytnice (ideálně přes města a pak tunelem) řeší právě to návazné místní spojení pro každodenní cesty. Dálková trať naopak přivede ty občasné – rekreační, služební – a napojí kraj na okolní svět, jako nadstavba.