Krize srazila počty cestujících Smartwings Group o více než čtyři pětiny

Odstavené Boeingy 737 MAX 8 Smartwings. Foto: Rosťa Kopecký / FlyRosta.comOdstavené Boeingy 737 MAX 8 Smartwings. Foto: Rosťa Kopecký / FlyRosta.com

Šéf aerolinek Roman Vik věří v obnovení poptávky po proočkování.

Letecké společnosti Smartwings a České aerolinie za loňský rok přepravily 1,8 milionu cestujících, což znamená meziroční propad o 81,5 %. Důvodem jsou restrikce a omezení poptávky spojené s pandemií koronaviru.

Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou dnes společnost zveřejnila. Za celý rok skupina Smartwings Group uskutečnila 13,5 tisíce letů ( -78,4 %). Letadla obou firem loni přistávala na 263 letištích. Lety skupina provozovala kromě České republiky také z Francie, Polska, Maďarska, Slovenska a Kanárských ostrovů. Dopravce uvedl, že aktuálně má ve flotile 47 letadel. Většina jich je nevyužitých.

Na začátku loňského roku směřovala skupina Smartwings Group k nejlepšímu výsledku ve své historii. Místo toho jsme museli čelit neočekávané a bezprecedentní krizi odvětví letecké přepravy. Z důvodu drastického poklesu poptávky zapříčiněné mimořádnými okolnostmi jsme byli nuceni přistoupit k realizaci velmi razantních úsporných opatření a podniknout mnoho zásadních kroků,“ říká Roman Vik, člen představenstva a generální ředitel Smartwings.

Smartwings: čelíme nerovné konkurenci

Pokles počtu cestujících podle firmy přinesl propad tržeb o 90 %. Hospodářské výsledky firma neoznámila, je ale jasné, že loni byla skupina ve ztrátě. „Do vypuknutí pandemie koronaviru byly Smartwings i ČSA ziskové společnosti. Kromě propadu zájmu o leteckou dopravu musí Smartwings a ČSA čelit také nerovné konkurenci ze strany těch leteckých společností, které získaly státní podporu. V EU přímou či nepřímou státní pomoc schválenou Evropskou komisí obdržela již naprostá většina leteckých společností. Smartwings a ČSA dodnes žádnou cílenou podporou nedisponují,“ uvedla firma v prohlášení.

Ze státní pomoci se stalo v Česku zejména na jaře silně politické téma a zatímco stát rozdal peníze například zájezdovým dopravcům nebo chystá dotace pro vlekaře, letecké společnosti mohou čerpat jen záruku za úvěr. Do tohoto programu se Smartwings nepřihlásily.

Vik podobně jako šéfové většiny aerolinek věří, že k obnovení poptávky dojde proočkováním. „Naším cílem je být zase významným hráčem na evropském trhu letecké přepravy a konkurenceschopnou leteckou společností. Stále věříme, že to dokážeme. Hlavně díky našim zaměstnancům, kteří v této krizi obstáli a patří jim za to velký dík,“ dodal Vik.

Skupina Smartwings Group zůstala loni největším dopravcem na letišti, aktuálně obsluhuje jedenáct destinací.

Tagy České aerolinie ČSA smartwings Smartwings Group
84 komentářů