Konec Plecháčů na jihu v osobní dopravě se blíží, nejspíš skončí u ČD Cargo

Lokomotiva 242 (Plecháč), osobní vlak České Budějovice - Tábor. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářLokomotiva 242 (Plecháč), osobní vlak České Budějovice - Tábor. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Řada 242 zatím slouží i v Jihomoravském kraji, kde ovšem také brzy dojde k její postupné náhradě nově dodávanými jednotkami Moravia.

Zpět na článek
Odebírat
Upozornit na
guest
131 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dolfi

Aspoň jeden Plecháč by se snad zachránit dál co vy na to a sem tam ho prvětrat. Mám za to že když to bude přímo z provozu tak by to nemusel bejt takový problém.

Lektor

Neutrální pole v Roudné na koleji číslo 2 je umístěno tak, že mezi konec neutrálního pole a konec nástupiště – v obou směrech – se dvojdílná EJ 650 pohodlně vejde ….

CHODECzJIHU

Jen taková malá poznámka.
Roudná je stanice a ne zastávka.

Vejre

Hm, dik

zdydy

Proč na linku R11 nemužou nasadit Regiopantery z Plzně až do Brna.

PvvS

A nechybí tak náhodou cestou kousek trolejí ?

Kernteriér

Když to nevadí starým brejlovcům, nemůže to vadit mnohem modernějším Panterům!

zdydy

Máte pravdu tam to uhybá na Okříšky, tam by musely nasadit traktor

Martin z topírny

🙂

Lektor

Přes Havlíčkův Brod na úvrať jistě ne …

Elb

A nejsou takhle náhodou ještě RegioPantery regionální jednotky?

kakov

Už ne, existuje přeci ve verzi interpanter 😃

Reaktor

Pro mě je i interpanter regionální jednotka.

Miloš

tak je pravda, že pokud se, jak je v plánu, rozdělí tato linka v Budějovicích na dvě, tak se Plzeň-ČB by to jezdit mohlo

kakov

No já pevně doufám, že k rozdělení nedojde, nebo alespoň ne na trvalo…..

dopravopat

Kacírska otázka:
Bolo by možné z plecháčov vyrvať „črevá“ a implantovať ich do Bobiny? Lebo keď sa dožijeme zjednoteniu sústavy, tak by som rád videl Bobiny behať vlastnou silou aj pod 25kV 50Hz v čele historických vlakov. Alebo by bolo jednoduchšie narvať na plecháč skriňu z Bobiny?

Avlaky

Možné to je ale stalo by to jak nový zárodek se vším všudy takže nereálné

kakov

to už tam může jezdit ten plecháč ne? maximálně u plecháče upravit skříň a je to, přendáním střev si moc nepomůžete, páč stejně budou jiné „větrací otvory“ místo oken

PvvS

A nebyl by už jednodušší trafovůz ?

Pája

Pokud by Plecháč dostal „Bobinovský“ lak, tak to hodně šotoušů vůbec nepozná, někteří se možná pozastaví nad počtem náměstích svítilen. Ale většině by stačilo říct, že je to po opravě násilného poškození nebo podle nové směrnice EU nebo vypotit podobnou blbost a projde to 😆

Lukáš F.

Jednodušší by bylo, kdyby ty historické vlaky táhl ten plecháč.

Lektor

Zajímavé, ale to se dalo udělat už s vnitřnostmi 363 ….

313

Přesto že to jsou „starý vyskákaný krámy,“ budou mi Plecháče jako strojvedoucímu chybět, jezdim na nich rád. Tyhle mašiny odvedly pro Matku pořádný kus práce.

Pája

Že jo? Jednoduchá ale funkční konstrukce i opravy, spolehlivostí patří u starých potvor z dob ČSD k tomu lepšímu, svršku to neubližuje, živé to jakž takž je, Vmax pro Cargo vyhovuje, akorát teda na stanovišti je v létě vedro, úplně ticho tam taky není. To ale u více mašin z doby ČSSR. Dokážou vydělat ještě docela veliké peníze.

Dušan

Škoda, že asi neumí z výroby jezdit v dvojčlenu – zásuvky MZ264 na to mají stejně jako tuším řada 130, která ten dvojčlen z výroby umí.

Vendelin

Umí, nás učili, že umí. Otázka je, jestli to ještě na strojích, kde zasuvky zůstaly, ještě funguje.

Gargy

Plecháče umí dvouclen.pry se to i teď zkoušelo

micek

A nejezdí na dvojčlen plecháče IDSC?

František Plášek

Jezdí. A v některých případech je to lepší, než dát na vlak Vectrona.

kakov

A v čem je prosím lepší? Než vectron, děkuji

Kámo

Tam měli ale i nějaké plecháče z Bulharska ale nevím, jestli to byly na dvojčlen tyto mašiny.

Martin z topírny

Spolehlivý opomíjení dříči… skutečně mi jsou 100x milejší jak celý růžový obludy

Lukáš F.

Mně v tom článku nejvíc fascinuje to, že SŽ postavila zastávku tak, že ji nelze spolehlivě obsluhovat elektrickou jednotkou (nebo push-pullem, nebo prostě čímkoliv, co nemá sběrač vepředu). Uvažuje se o nápravě tohoto stavu, nebo #mynic?

Plecháč

Přečtěte si ten článek ještě jednou, odpověď tam máte.

Lukáš F.

Aha, přehédl jsem. Děkuji.

Juraj

To, že je to dočasné, není odpověď.
Tohle je prostě diletantství. Schválně, jestli by si správce infrastruktury toto dovolil někde v zahraničí, kde jezdí výhradně EMU?
Jenže přístup SŽ je: „On si dopravce nějak poradí.“

David

Poslední věta pana Juraje by se měla tesat, ale bohužel není jediná.
Jedinou omluvou SŽ je to, že tohle je dílo jejích předchůdců, ale SŽ se neměla k tomu to napravit. A bohužel se nemá k tomu to napravit ani na zastávce Mírovka, kde bude stejný problém za rok.

tomiczech

Sázavka

v.v.

Jasně, kopat do nich za každou cenu. Vždyť je to tak jednoduchý….

bakiy

Než začneš blbě mlejt pantem, tak si zjisti, proč se tak neutrální pole v minulosti dělala. Naši předci nebyli žádní blbci, jen měli v dispozici poněkud jinou techniku, než my. Třeba neexistovalo dálkové ovládání odpojovačů a tak se neutrální pole zřídilo tak, aby v případě potřeby ho mohl ovládat např. výpravčí. V Milenovicích se neutrální pole, právě kvůli příchodu panterů, posouvalo. Podobně Pačejov. Takže to opravdu není „on si dopravce poradí“. A kdyby se nestavěla přeložka, určitě by se posunulo neutrální pole i v Roudné. Ale kvůli cca půl roku provozu je v pořádku, že za takovou akci nikdo peníze… Číst vice »

Tomariero

Ta zastávka je takhle od 80let a teď se díky přeložce bude rušit

Leinad

A tou dobou neexistovaly tornáda a jiné panťaky?

Twix

Nepředpokládalo se, že tam tornádo, nedej bože něco s řídicím vozem a mašinou vzadu, bude kdy jezdit. Navíc pokud vím žabotlam i tornádo jezdily vždy na oba sběrače.

Leinad

Ano, a souprava dvou žabotlamů měla vždycky zvednuté všechny čtyři sběrače. (Aspoň na mých fotkách)

Prosím někoho znalejšího aby doplnil – když je předek a zadek napájen odjinud, smí být zvednuté sběrače? Osobně bych tipoval, že při rozdílných napětích poteče proud přes soupravu, což by se napaječkám nemuselo líbit. (A při výpadku jedné z napaječek ani té jednotce).

vjkm

Předek a zadek není propojen, takže to teoreticky nevadí. Stejně tak si u tornád všimněte, že kabel el. topení není propojen skrz a každá hlava napájí pouze přilehlé vozy.

Vtvt

Co bude s vagóny bez lokomotiv?

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Doufám, že autogen v MuN.

Vtvt

V JMK s těmito lokomotivami jezdí Bdmtee275/281 (přezdívka Honecker). O Honeckerech se pan Ješeta vyjádřil, že jsou ve 2/3 životnosti.

V JČK jezdí např. Bdt280.

„Díky tomu vyřadíme z každodenního provozu desítky velkoprostorových vozů z přelomu 80. a 90. let,“ říká Ješeta. Pantery nahradí například vozy typu Bdtmee z bývalé Německé demokratické republiky přezdívané Honecker a vozy řad Bdt, Bdtee a vozy se služebním oddílem BDs.

Gargy

Doufám že bez 280 se ještě použijí…můžou se zmodernizovat a nahradit béčka nebo ty otřesně patra.

liposh

U nás v JMK je spousta těch Honeckerů po zřejmě slušné opravě podvozku a přečalounění. Né, že by to přečalounění řešilo 90% ze slabin Honeckeru, ale pointa je v tom, že teď ty jihomoravské honeckery přežijí i jadernou válku, tyhle konkrétní vagóny přežijou i naše vnoučata. 😀

Vtvt

13,5 milionu Kč za jeden modernizovaný https://zdopravy.cz/konec-minisedacek-nove-zasuvky-a-wi-fi-modernizovany-honecker-vyjede-v-pristich-tydnech-53035/

Smůla je, že Tratec tuším je v insolvenci

liposh

Bylo by to krásné, ale takhle ty JMK „opravené“ honeckery opravdu nevypadají 😀 …Spíš vypadají jakože je někdo (poprvé v jejich životě) opáchl vodou, namazal a místo koženky tam dal modrou látku.

Rychlé Eso

Občas na R56 jezdí modernizované Honeckery. Ne teda úplně tahle modernizace, ale něco mezi. Jenže stejně to má pořád ty debilní okna.

VTT

Takže místo relativně pohodlných Bdt na benešovské Sp přijdou Honekry. No to se teda těším. Před covidem tam na jednom páru (s obratem v Benešově v osm ráno) jezdily a byla to hrůza.

Lesan

Bdt280 jsou na jihu používány hlavně v Táboře na Sp vlaky Praha-Benešov-Tábor. Aktuálně jezdí v ČB celé dvě Bdt280, takže zanedbatelný počet, to se na záloze v Táboře ztratí, ty Sp na Prahu pokračují dál.

BDs450 se některé vyřadí, ty kusy kratší dobu po dílnách nejspíš přejdou do zálohy, na sezónní vlaky v rámci republiky atd.. možná tyhle vyrazí z provozu pár těch horších BDs449, i když ty teď prošly v poměrně velkém počtu také dílnami.

B209, které na JčK osobácích také jezdí, zůstanou pouze jako posily pro R17 a R11, na což byly původně výhradně plánovány.

Reaktor

Jak to vůbec vypadá s těmi Moraviemi, lze vůbec ještě stihnou plánovaný termín do prosince? Nikde jsem neviděl že u by se v nějakým vyšším počtu zajížděly.

Fíra

Co jsem slyšel, tak na Drážním úřadu leží žádost o povolení zkušebního provozu s lidmi a to je prý poslední věc na kterou se čeká. Předpokládaný termín dodání prvních jednotek je zatím září nebo říjen 2022. Prozatím se mluví o čtyřech dvouvozových jednotkách. Dvě prý půjdou do Břeclavi a budou jezdit Břeclav – Šakvice a dvě by spojené měli jezdit Brno hlavní – Křenovice. Ale na dráze se toho nakecá…

Dušan

Už jsem to tady nedávno psal – termíny jsou ve smlouvě – viz níže:
a) do 20.09.2022 – 1 ks řada 530 (= čtyřvozovka)
b) do 20.10.2022 – 1 ks 530 + 6 ks 550 (= komplet dodány všechny dvouvozovky)
c) do 20.11.2022 – 11 ks 530
d) do 20.12.2022 – 12 ks 530
+ 7 ks 530 opce (termín dodání ???)
A předpokládám, že minimálně všechny dvouvozovky dodány budou, neboť jsou již vyrobené a ze čtyřvozovek jezdila na ŽZO Velim spřažená 001+002 – čil ten termín do 20.09.2022 jedna čtyřvozovka je asi taky splnitelný:-))

Aaabbb

Není tajemstvím, že Škodovka bude mít s dodávkami zejména čtyřvozových jednotek větší zpoždění 🙂

Dušan

Mluvilo se o konci března 2023, nicméně důležité je spíš to, jaký to bude/nebude (* – nehodící se škrtni) mít vliv na znění té dotační smlouvy, dotace je 85 % z uznatelných nákladů za nějakých bratru 5,5 mld. Kč a kdyby kvůli tomu zpoždění padla, tak by mne dost zajímalo jak moc „úspěšně“ by to kraj JMK po ŠKODĚ vymáhal, jestli by byl stejně úspěšný jako ČD, a.s. ohledně 380-ek nebo lepší:-)))

Gwann

No, to by se kraj mohl zavěsit na haluz, tohle splácet bez dotace…

Paja

Řada 5xx? To jsou jednosystémovky??

Dušan

Ano – pouze U = 25 kV, f = 50 Hz.

JiraH

stačí , na co 3000kV/DC to nikde v JMK není

Lišák

Momentálně stojí Ibalginy všude po areálu.

Tom

To je hodně dobrý jméno!

Lišák

Už se tomu tady takhle říká běžně. Má to přesně tu barvu a ještě z tohohle projektu každýho bolí hlava.

liposh

Já doufal, že se uchytí můj „růžový panter“, ale je pravda, že Ibalgin je dobrá přezdívka. Nemám problém to uznat 😉 😀

Martin z topírny

Jo vystihuje to dobře ty starosti s tím…hodně lidí už z toho bolí i hlava 🙂

CHODECzJIHU

A hodně cestujících bude bolet hlava, až se do ní praští při vstávání ze sedačky o nešťastně nízko umístěné podélné zavazadlové police… Jenom se obávám, že ibalgin příčinu bolesti neodstraní.

Jiří 3

Co jsem zde v diskuzi vyčetl, tak Cargo se na Plecháče těší.

Dušan

To ano, zmiňoval to dokonce tuším v podcastu přímo ředitel ČD CARGO Tomáš Toth – otázka je, kdy a kde je vyžene ETCS – reálné rameno dle mého je tak Plzeň – České Budějovice:-))

Tomariero

Co zahraničí Slovensko, Bulharsko a tak? (přece jenom tam tahle řada jezdila/jezdí)

Bert

ČDC plánovalo dát ETCS do všech 240 a části 230. Pokud koupí plecháče, tak se asi do 230 vůbec dávat nebude a dá se spíše do nich.

Kamui

Další takové neutrální pole je v zastávce Sázavka (HB – Kolín). Panteři jsou přitom už na cestě. Co s tím ČD/SŽ hodlá dělat?

Pat

Oni nic, kraj tam chce zrušit zastávku 😀

Aaabbb

Geniální nápad. Ano, pohledem do mapy samozřejmě vytíženost nebude velká. Ale právě díky Panteru a zastávce na znamení (na rozdíl od dneška kdy se musí zastavit s velkou soupravou vždy) by se časová ztráta výrazně snížila.

Chleba Nakup

Jestli to je aspoň trochu na spádu, tak samospádem cofne / popojede a až bude ploutev pod drátem se šťávou, tak to rozkuří na plné pecky.

Lubas

Copak Jižní Morava, to je takový republikový skanzen. Vlaky, silnice i dálnice. Aspoň to máme kousek do Rakouska 🙂

Petr Šťástka

Však budete mít hyperloop, možná i metro, vede tam D1.. A zbytek se můžete podívat v Praze, je vás tu nalezlých dost.
Tvl, tyhle breky, to by mohl napsat občan libovolného kraje a bude to némlich to samé

Lubas

Fascinuje mě jitrnice z Prahy a její moudra. Mrkněte na RUD, tam to máte černé na bílém (cit. Jihomoravský kraj je se svým příspěvkem na osobu 5 763 korun za rok 2020 hluboko pod celostátním průměrem na jednoho obyvatele) Ale chápu vás, než se zamyslet kde je chyba, je jednodušší názorového oponenta zesměšnit.

Broge

Mrkněte na FB na výpočty pražského radního pro finance Vyhnánka, tam zjistíte, že naopak nejmíň peněz z RUD jde na Pražáky. I když kdejaký jouda z vesnice tvrdí opak…

Paja

Kdyby z vesnice, ale nejvíc brečí Brňáci, který se přitom tak strašně touží vyrovnat Praze.

TrBus

Mě zase fascinují hulváti bez sebereflexe. Začni něco dělat s tou frustrací, jinak tvůj život vždycky bude stát za prd. Praha nePraha, Brno neBrno.

Vojta

Podíl rozpočtového určení daní pro kraje se řídí nějakou tabulkou konstant z novely zákona z roku 2005 a pro JIhomoravský kraj vychází nejhůř (tehdy byl ještě navíc tento koeficient pro Jihomoravský kraj zhoršen, přestože se rozrostl o 25 obcí). Tato skutečnost je bohužel málo známá – viz graf:
https://zpravyzmoravy.cz/vice-penez-pro-jizni-moravu-vlada-se-nema-k-naplneni-slibu/
Ideálně by to mělo vycházet z nějakých objektivních kritérií.

David

A nebyla náhodou ta konstanta někdy v letech 2010/2011/2012 upravena ? Změna RUD byl přece cíl Starostů a nezávislých jít do koalice s TOP 09 ? A když se teď řeší ten jejich problém s Hlubočkem, tak jsem někde četl, že tenhle hlavní cíl – úprava RÚD – byl splněn.

hank

Zákon 243/2000 o RUD se od vydání původního znění více či méně důkladně novelizoval už 18x, naposled v r. 2020. K tomu ještě patří prováděcí vyhláška – momentálně platí 313/2021, která stanoví konkrétní podíly všech jednotlivých obcí v ČR na daňových výnosech. Přehledný a srozumitelný souhrn čísel je třeba tady: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6829417. Z něj vyplývá, že za 15 let (k první zásadní změně zákona došlo až v r. 2007) se podíl obcí na daňových příjmech státu zvýšil cca o 1/4 – z 20 na 25%. Samozřejmě, všichni nebudou spokojeni nikdy… Jedním z hlavních úkolů politiky je (nebo by mělo být) spory… Číst vice »

Strojženoucí

Z vašeho příspěvku mě nejvíc zaujalo slovo némlich. To už jsem drahně let neslyšel. 🙂

svojsin

D1 měla být dávno v úseku VB – Holubice na 3 pruhy, tj. celkem takový středoevropský průšvih, ale označit JMK z hlediska dopravy celkově jako skanzen, je nesmysl….

Metro v Praze jsme platili všichni 🙂

TrBus

Nové hlavní nádraží v Brně také zaplatí všichni.

gringoAD

Nezaplatí … nové nádraží se plánuje už 120 let … a ještě dalších 120 bude …

Karl vB.

Tyto tahanice okolo přesunu nádraží v Brně jsou už v kategorii „historický folklor“.
Další artefakt do této sbírky nejspíš bude asi „nový“ Územní plán města Brna, který se připravuje už od roku 2002 a letos v létě neprošel schvalovací procedurou.
https://brnensky.denik.cz/zpravy_region/brno-stale-bez-noveho-uzemniho-planu-zastupitele-ho-vratili-k-dopracovani-202206.html

Gwann

což je skvělá zpráva. nemusím hledat právníka, aby mi ho pomohl poněkud přibrzdit

Jiří Kocurek

Vždyť je ten přesun „orlojovina“ vzhledem k provázání MHD a vlaků, a nejen kvůli tomu.

kakov

Právě proto se to tak protlačuje, v ČR často platí, že čím větší blbost, tím víc se tlačí na pilu

Jack

Stejně jako opravu D1, novou TT do Bohunic, orloj s kuličkou, že? 🙂 Nebo to se platí ze speciálních moravských/brněnských/jihomoravských daní, západočeský Svojšíne? :)))) A o tom, že Praha (stejně jako jiné metropole) vydělávají na mnoho menších a ne tak rozvinutých oblastí, nemusíme ani diskutovat (třeba i na malý Svojšín) 🙂 Protože vy rád vytahujete ty ekonomické argumenty, tak tohle je rovněž potřeba si v rámci ekonomického opáčka připomenout :)))

svojsin

O žádné takové spec dani jsem nikde nepsal. Nejsem západočeský, ale to je jedno. S tím vyděláváním velkých měst to není až tak jednoznačné, sídlo společnosti ještě neznamená, že „vydělává“ to které konkrétní místo. Co se týká Prahy, tak tam funguje, resp. i v minulosti fungovalo jednodušší přihrání peněz, stejně jako je tomu v jiných zemích. Podobné nářky jsem slyšel v Tunisku nebo Chorvatsku. To má svoje důvody. Za 1 politicky i jinak opodstatněný (např. to zmiňované metro apd. asi zbytek republiky nemůže označit za zbytečnost) Za 2 vzniklé logicky z os. vztahů apd. Protože jsou lidé kteří rozhodují na… Číst vice »

hank

Nevydělává Praha, ale lidi, kteří se do Prahy stahují z celé republiky (a pak chybějí jinde, takže se Praha může chvástat, jak živí zbytek republiky…)

Paja

Tunely v Brně taky platíme všichni, nádraží v Brně budeme platit všichni a kolejový diametr („metro“) budeme taky platit všichni.

svojsin

To jsem nikde nezpochybňoval.

Gwann

doporučuji ji Vám mlčet a nehlásit se k Moravě a nedělat z Moraváků pitomce. když už nutně totéž musíte dělat ze sebe.

Pája

Nabacáme mu, nebo ho budeme ignorovat? Teď jsem ve FNUSA, ale na tento záměr by mně možná na vycházku pustili 😆😆😆

Gwann

Budeme ignorovat. Kde takového exota hledat.

Daniel Jablonecký

To je proto, že se tam všichni rodí ve znamení ublíženců.

Pedro72

Ale houby, většinou jsme úplně normální.

hank

Tak jestli je za etalon normality považován don Pablo… Ale jinak jako člověk s kořeny českými, moravskými i sudetoněmeckými (a z těch tří možností rozumem zvolenou identitou moravskou, i když pocity občas velely jinak) musím konstatovat, že co zatím posílá Morava (nejen z Brna) do celostátní politiky, „po tym hovno“.

Pedro72

To ovšem nevybíráme my, to si ze zdejších hvězd a hvězdiček vybírá celá republika.

Gwann

Tak Fiala a Sobotka patří k tomu rozhodně slusnejsimu…

hank

Fiala? Jen proto, že umí dobře mluvit a jinak jako správný oportunista nic nedělá? Koneckonců don Pablo je taky z jeho hnízda.

Gwann

Tak pak tu máme z premiéru..kikinu (praha), Tošovského (nepocitam), lihoše (kol.in), spidlu (neuhaus), Grosse (pribram), Paroubka (praha), topola (valmez či co), želé (praha), Nečas (hradiste), rusnok (fakt nevím…) a naposled Bureše (čobol z Blavy).

Ať se na to obludarium koukám jakkoliv, tak ti jihomoravsti jsou alespoň slušně vystupující lide

hank

„Ať se na to obludarium koukám jakkoliv, tak ti jihomoravsti jsou alespoň slušně vystupující lide…“

Slušně vystupovat umí kdejaký neschopný tlučhuba. Vyznávat ideologii laissez-faire a spoléhat, že všechny problémy se vyřeší samy, už dnes k vládnutí opravdu nestačí…

hank

Ministry si vybírají šéfové partají.

Gwann

Su Brnak a ještě k tomu Blíženec , prosím opatrne

Lukáš Chytil

To je diagnóza?

Gargy

Nejlépe už do šrotu

Gwann

a ty vlaky Carga budete tahat osobně? nebo jim z kapesného koupíte další traxxy a vectrony s dodávkou ihned?

Gargy

Se vyplatí do toho dát etcs? To radši ať Cargo coupi persingy od ČD..mašiny z 90 let předělá je na esa.

Gwann

řady 163 má už ČD snad jen pár kusů. a řada 162 s Vmax 140km/hod není asi ideální nákladní loko, vzhledem k max. výkonu

Bert

Pořád má vyšší tažnou sílu než lokomotiva 130.

Gwann

Ale že si 130 osadi ETCS už mají rozhodnuto dávno. Krom toho etcs bude dost jistě levnější než esizace persxhingu

Gargy

Persinga předělaji na eso a může jezdit celou ČR a Slovensko.

Gargy

163 ..kolem 30 ks to se dá.je to jedna z nejlepších Mašín od škodovky.

Karl vB.

Plecháče z vnějšku v mnoha případech vypadají, jako by se chystaly tam, kam je posíláte, ale pod touto skořápkou se může nacházet spolehlivý, léty prověřený stroj, se kterým v provozu třeba nejsou takové starosti, jako s posledním nejdražším výplodem Škoda Plzeň, který nikdo nechce.

Daniel Jablonecký

Nejhůř vypadaly plecháče v 80. letech, a to jim bylo teprve +/- 10 roků.

Vendelin

Jsou to sice údržbově jednoduché a spolehlivé stroje, ale instalací etcs z nich stejně uděláte paskvilní bazmek, takže tady jejich výhoda končí.

MildaIV

Cargo bude potřebovat i nějaké mašiny na úseky přepínané ze stejnosměru. Samozřejmě by bylo hezké mít nové Vectrony a Traxy, ale asi na všechny nebudou mít hned. Na rovinku do Otrokovic bude plecháč dobrá mašina.

Gargy

A kde bude v Otrokovicích preprahat..myslíte v Řikovicich

Pája

To ony ještě poslouží. Přirozený úbytek bude, ale pomůžou vydělat na nové mašiny, které je nahradí. U peronu jsou sice hlučnější než Panteři i Vectroni, zejména ty rány. U nákladů to tak moc vadit nebude. Otázkou je ETCS.

kakov

No vidíte a mě ty rány a to funění vždy fascinovalo, ale jasné, to není relevantní kritérium 😁

Leinad

Jenže cargo kolem peronu většinou jen projíždí, nestojí celou noc se zapnutou klimatizací. (Umí plecháč vůbec aktivní odstavení?)