Konec kyvadlového provozu v Losiné, ŘSD otevřelo novou okružní křižovatku na hlavním tahu I/20

Obec Losiná je i bez kyvadlového provozu výrazně postižená tranzitní dopravou. To má definitivně v budoucnu vyřešit nový obchvat.

V Losiné u Plzně na hlavním tahu I/20 skončily několikaměsíční dopravní komplikace. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zde v režimu předčasného užívání zprovoznilo novou okružní křižovatku. V obci tak skončil kyvadlový provoz, který byl zaveden v první polovině roku.

Nová okružní křižovatka vznikla na hlavním tahu I/20 Plzeň – Písek – České Budějovice, nahradila původní klasickou křižovatku. „Cílem této stavby bylo hlavně zklidnění dopravy a zvýšení bezpečnosti na vjezdu do obce ve směru od Plzně,“ uvedl mluvčí ŘSD Adam Koloušek. Výsledná podoba okružní křižovatky podle něj počítá také se založením budoucích větví mimoúrovňové křižovatky Losiná, která bude součástí plánovaného obchvatu obce.

Provoz byl během stavby veden kyvadlově jedním pruhem, což v Losiné a okolí způsobovalo výrazné dopravní komplikace, a to hlavně v době dopravních špiček. Stavbu pro Ředitelství silnic a dálnic provedlo sdružení firem Metrostav a BES za 30 milionů korun.

Obec Losiná, na jejímž jihovýchodním okraji se spojují silnice I/20 a I/19, je i bez kyvadlového provozu výrazně postižená tranzitní dopravou. To má definitivně vyřešit 5,5 kilometru dlouhý obchvat za 1,2 miliardy korun, který se má stavět v letech 2026 až 2028.

I/20, Losiná obchvat. Pramen: ŘSD

I/20, Losiná obchvat. Pramen: ŘSD

Tagy I/20 Losiná ŘSD
15 komentářů