Komentář: Jednotka nebezpečnosti Drážní úřad. Co o sobě prozradil sankcí za běh před pendolinem

Přechod na nádraží Zábřeh na Moravě. Foto: Zdopravy.cz / Jan SůraPřechod na nádraží Zábřeh na Moravě. Foto: Zdopravy.cz / Jan Sůra

Drážnímu úřadu stačila formální pokuta. Jak zabránit opakování podobné situace už neřeší.

350 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
v

Tak mi připadá, že celé DU a Sž dostaly pokyn klikat jak o život mínusy všem. Odfiltrovat to asi nepůjde…

Vapch

#Jan Sůra – MLUVÍTE MI Z DUŠE !!!
Ten rozdíl v přístupu mezi drahou a letectvím je do očí bijící.

levap

Nařídit ještě víc modrejch zábradlí!

Vojtech

Bože tady stačilo dát vědět pendolinu dříve ať to nerozjíždí, postavit mu bokem do hodně křivějch na 40 a troubit. Mělo by +2 v jízdní době, což v natažené jízdní době hravě smaže.

Vojtech

Vlastně jedno riziko za 400 míčů jsem zapomněl. Do křivejch v žilině znamenalo, že vyskákalo z kolejí a Ostravu a posun do křivejch radši ani nebudu domýšlet. 🥲

Josef Novák

Nebylo něco podobného dávno i v Ústí n.L. ??? Ale to už je hodně dávno.

Petr

Takto si mladý vyřezávaný dřevěný mladik predstavuje valečny konflikt.

Ahr

Pamětníci potvrdí, že před cca 40 lety už bylo plno „parních jízd“, jak se tomu tenkrát říkalo a bylo dobrým zvykem dávat vlakům křižujícím a předjíždějícím parní vlak rozkaz. Přes stanici jezdily vlaky pomalu a pilně houkaly. Personál z parního vlaku byl vždy venku a upozorňoval obecenstvo. Stejně tak staniční personál – tenkrát byl opravdu ve stanici personál.
Jenomže to bylo za časů unitárních ČSD a Drážní úřad ještě neexistoval. Ale existoval zdravý rozum a fungovalo to.

Daniel Jablonecký

Zdravý rozum? Že vy trpíte nemocí zvanou vzpomínkový optimismus?

Martin

Asi se muzeme bavit o dalsim zabradli ci prenosnych zabran, ci falsich sloupku a retizku, lepsich ceduli s varovanim… to posledni nemusi byt nijak nakladne…
Jen si nemyslim, ze tohle nejak pomuze, vzdy se muze nekdo najit, kdo tam vleze ci si zkrati cestu…
Nebyla by lepsi osveta uz ve skolach, reklamach, letacicich a upozorneni organizatoru?

Je to damozrejme k diskusi, ale faktwm je, ze to od nich bylo znacne nezodpovedne a nebezpecne, vina je na nich a to bychom meli zduraznit, jako varovani pro ostatni. Nehledejme vinika jinde.

Daniel Jablonecký

Nejlepší je tam na tu hodinu či dvě postavit nádražáka v uniformě s píšťalkou. Měla by to být podmínka pořádání takových akcí a měl by si ho zajistit pořadatel.

Lukáš Chytil

Třeba v Maďarsku mají v některých stanicích plot mezi hlavními kolejemi. Stačí se podívat do okolních zemí. Chození přes koleje ve stanici i na trati je hlavně Česká a Slovenská specialita. V Maďarsku to často nejde a v Rakousku nebo Německu to nikoho nenapadne. V Polsku nevím, nikdy jsem dál do vnitrozemí než Chalupki nebo Zebrzydowice nejel.

Ivan

A taky se tomu říká „hodinky a holínky“.

richmond

Včera se stalo několik dopravních nehod, za zmínku stojí https://www.novinky.cz/clanek/krimi-ridic-prehledl-na-dalnici-sipku-silnicaru-dalnice-na-ostravu-stala-40510353
Budete apelovat na ŘSD, policii, ministerstvo dopravy a další, aby se takové nehody nestávaly?
Tato nehoda není ojedinělá a denně se stává nehod desítek. Bude se to nějak řešit?

Michal Bartoníček

Přijde mi absurdní, kam se myšlení některých lidí posunulo a osobní odpovědnost se v podstatě tlumí do ztracena. 🙁

Leinad

Tak dlouhodobě se silniční nehody řeší, normy zpřísňují.

Stráťa

Máte pravdu ale taky to co píšete vůbec není podstatné.

Pointou bylo že je vhodné řešit proč někdo svoji povinnost nesplnil a snažit se zabránit opakování stejné situace. V letectví to tak funguje desítky let, na silnici je takový přístup vidět čím dál víc ale na železnici stačí předpis a pokuta.

Filip Jirsák

Je to vhodná paralela. Člověk dává přednost vlaku a auto dává na přechodu pro chodce přednost chodci. Jan Sůra psal o tom, že auto má na přechodu zastavit – tedy ten, kdo má dávat přednost.

J.Š.Hájek

Dobrý den pane Sůro, chápu Váš přístup k realizaci zabezpečení obecně všech dopravních cest. Máme všude osvětlené přechody pro chodce, zákazové a příkazové značky a směrovky, podchody a nadchody a ještě spoustu dalších a často drahých opatření. A přesto se stále děje nejen to, co se popisuje v tomto článku. A proč ? Je potřeba se smířit s tím, že statisticky přibližně 30% obyvatelstva má IQ nižší než 85 a po těchto lidech prostě nemůžete chtít aby vnímali bezpečnostní opatření. Na to je jejich myšlení příliš jednoduché. P.S. a zrovna vámi zmiňované osvětlení přechodů je z pohledu řidiče kontraproduktivní, protože… Číst vice »

Jan

Systémová řešení:
Včasné přiřazení nástupišť a jeho neměnění na poslední chvíli – cestující pak spěchají a jdou přes koleje
Garance přestupu – cestující má jisté, že mu připoj neujede
Eliminace zpoždění a to především těch párminutových – důvod viz výše
Vhodná architektura – když je podchod pár metrů, tak se riskovat nevyplatí, stovky metrů se na to člověk vykašle. Zábradlí nezábradlí. Vtipné je, když ani není na prvním pohled jasné, kudy bezpečně přejít.

atd…

Václav Mašek

Ad poslední bod. Kolem vstupu do podchodu prošli. Značku zákaz vstupu, viditelnou, minuli. Lidi probíhají vědomě, je to, jako z řidiči na přejezdech.

J.Š.Hájek

Drážní úřad ani SŽDC s tím nic moc neudělají, protože přestože se tvrdí, že všichni obyvatelé České republiky umějí číst a psát, tak je stejně žádná tabule ani nápis nezastaví. Hlavním důvodem pro tyto události je nekonečná lidská hloupost a permanentní chtíč zapsat se jako kandidát na Darwinovy ceny.

Petr Schuster

Souhlasím s autorem, je typický česká reakce, neprofesionální, hloupá a směšná, hojí se na rodině která se přiznala a vysvětlila proč se tak blbě chovala. Neřeší příčiny. Bože kam jsi to dospělo, Česko…

Flinta19

Příčinou je neuvěřitelně hloupé a sebedestruktivní chování dotčené rodiny, která se dopustila přestupku a byla jí udělena příslušná sankce. Proč jsou u nás stále snahy relativizovat provinění viníků. Každý průměrně inteligentní člověk dobře ví, že se na koleje neleze, natož bez rozhlédnutí. Snahy o blbuvzdorná řešení jsou kontraproduktivní a odnaučují lidi odpovídat za svoje životy.

Milan

Jenže oni nelezli jentak někde do kolejí, ale šli po úrovňovém přechdě přes koleje, přes nějž se žel v mnoha stanicích běžně chodí, ale tady nebylo pro ně dostatečně patrné, že tento úrovňový přechod přes koleje není určen pro běžné přecházení cestujících, ale pouze pro služební účely!

= DŮ MĚL SYSTÉMOVĚ PROVĚŘIT MINIMÁLNĚ, JESTLI OZNAČENÍ DANÉHO PŘECHODU PŘES KOLEJE POUZE PRO SLUŽEBNÍ JE DOSTATEČNĚ VIDITELNÉ, a za mě by musel dojít k závěru, že nikoliv – rozhodně se zdaleka viditelnost jeho označení ani neblíží dnes běžně používanému označení přechodů určených pro cestující – https://maps.app.goo.gl/8YEieoqZv42XrWkF7 !

Flinta19

Oni šli přes služební přechod, vlezli tedy někam, kde nemá veřejnost co dělat. Navíc vlezli do kolejí před rozjíždějící se motorák a přebíhali kolej, u které vůbec neměli možnost se rozhlédnout, jestli něco nejede. Nechtějme pořád všechny lidi vodit za ručičku.

Luboš Beneš

A byl jste tam někdy?Ne, jinak by jste věděl, že ten peron končí šikmou plochou a přechodem přes koleje. Když tam vystoupíte poprvé v životě tak Vás. hledání podchodu vůbec nenapadne.

Jan Tichavský

Dobře napsáno. Přitom by se mohlo začít úplně levnými opatřeními jako například namalovat nápis „zákaz přecházení“ nebo něco podobného na zem před koleje samotného přechodu, tam to trkne i ty méně pozorné. Ve městě máme běžně „pozor tram“ u přechodů (nebo míst pro přecházení), u kolejí se dávají u obrysy sražené osoby, aby si to lidi uvědomili, že se to může stát i jim. U nostalgických akcí ještě pravidelné hlášení staničního rozhlasu. V souvislosti s tím bych maloval i podobné upozorňující značky pro pruhy odbočující přes tramvajové koleje, protože nehoda tram x auto odbočující vlevo je asi nejčastější případ. Je… Číst vice »

richmond

jak přesně že by to bylo vidět v tom sněhu co tam byl?
A věci už tam jsou. Nápisy, tabule a stejně tam šli…

Václav Mašek

Namalované to tam je. Je tam tlustá žlutá čára, zároveň je na konci cedule se zákazem vstupu.

Martin Grill

Souhlasí s autorem ve všech bodech. V Zábřehu sehrála roli celá řada faktorů, tolik typických nejen pro českou železnici, ale pro českou společnost jako celek. Okolo nostalgických jízde se často pohybují lidé, kteří jinak o železnici nezavadí, protože jezdí všude autem. Právě na těchto lidech by se měla testovat opatření pro omezení pohybu mimo místa k tomu určená, neboť vidíme, že pouhé dodržování norem jaksi nestačí. Piktogramy mohou být jasné 90% lidí, ale pro zbylých 10% jde o náhodnou barevnou šmouhu. Zákazové cedule mohou fungovat v zemích, kde jsou ldé zvyklí je číst a dodržovat, co je na nich autoritami… Číst vice »

Jakub P

Udelala prebihajici rodina blbou a malem tragickou chybu? Jo.

Sesly se tam okolnosti tak, ze to to pravdepodobnost podobne chyby mnohonasobne zvetsilo? Jo. Dav roztazenej z nastupiste daleko za ceduli, sluzebni prechod vypadajici jako beznej, odjizdejici motorak blokujici vyhled a zvysujici stres…

Je mozne zajistit, aby se takova neprizniva shoda okolnost silne zvysujici pravdepodobnost nebezpecne chyby pri podobnych akcich neopakovala? Jo, snadno.

Melo by se to udelat? Jo, samozrejme!

Petr

Těžko v této situaci paušálně vinit Úřad. Obecně chybí represe a při předpokládaném velkém výskytu osob i prevence na místě. Tj. akce zajistit z hlediska bezpečnosti. Pořadatel by měl v tomto případě hlídat neoprávněný pohyb návštěvníků akce. Třeba fotbal připomíná manévry, přitom MÚ na dráze způsobí dlouhá zpoždění a milionové škody. Tj. nahlásit a mít na místě pořadatele a hlídku PČR. Dále SŽ má dnes všude security, ti jsou ale dost laxní. Pípnout kód a pryč. Nehlídá se neoprávněný pohyb osob, kouření na nástupištích, vlastně až na výjimky nic. Projdou a pohoda… Do kolejiště vlezou klidně v černém a klídek.… Číst vice »

Marťas

Souhlas! Zajímalo by mě, proč je vlastně fotbal tak protežovaný. Asi proto, že je hodně vidět…

vladki

Protože na ostatní sporty (a parní vláčky) nechodí takový tlupy chuligánů jako na fotbal.

David Peca

Jenže ti policajti chrání ty fanoušky preventivně, stejně jako by měli chránit návštěvníky jakékoliv jiné hromadné akce.

vladki

Řekl bych že policajti hlavně chrání okolí aby ho fotbaloví chuligáni nezdemolovali. Případně brání v tom aby se fanoušci jednoho klubu neservali s fanoušky jiného klubu.
Rozhodně nechrání fanoušky před jejich vlastní blbostí.

Petr Schuster

V této zemi chybí represe? Jste se právě probudil, ne?

Petr

Píšu komentář k článku z 23. 2. 2025…
Kdy naposledy někde chytali? Nejhorší místa ve svém okolí všichni znají.

Jirka

Jen poznámka-před rekonstrukcí v Praze Klánovicích toto byla bohužel naprosto běžná situace. Rychlík po nulté dojížděl panťák právě v Klánovicích a přesně tak, že z něj lidi stačili vystoupit a hurá přes koleje než se panťák rozjede……Jediné řešení bylo pískat houkat troubit, co to šlo, už pomalu od Suezu, jakmile bylo možno spatřit panťák u perónu. Takže to není fenomén dneška, rozhodně ne. Klika dob minulých byla, že jízda rychlíku připomínala manipulaci s větším množstvím materiálu v n.p. Kovošrot a že to v Klánovickém lese bylo opravdu slyšet. Pendolíno je bohužel podstatně, ale opravdu podstatně tišší stroj než vozy z… Číst vice »

dolf

Já jsem obsah článku pochopil, že se hlavně jedná o otázku zda Drážní úřad vykonává nebo nevykonává funkci národního bezpečnostního úřadu, kterou má uloženu zákonem o dráhách. Většina příspěvků řeší „blbost“ nedisciplinovanost lidí. Z centra dopravního výzkumu by nám odpověděli, že je povinností použít přiměřené technické prostředky k ochraně osob, majetku…Proto se doplňují např. na přejezdy závory, některé úrovňové přechody mezi nástupišti závorami pro cestující (Smržovka). DU je i kolaudací staveb před uvedením do provozu. Zavádíme na síti bezpečnostní systém ETCS. DU by měl nařizovat doporučovaná bezpečnostní opatření Drážní inspekcí uvedená v závěrečných zprávách z MU (to téměř nedělá). Navrhnout… Číst vice »

Hakl

Sloučit DÚ a DI nelze, zcela by to popřelo smysl existence a poslání obou, včetně podmínky nezávislosti.
Viz článek 1 a 22 směrnice o bezpečnosti 2016/798.

vladki

Koukam že tady půlka lidí nepochopila. Když někdo úmyslně vleze na koleje, střechu vagónu, nebo skočí z mostu, tak mu v tom žádné zábradlí nezabrání. Ale tady jde o to aby tam lidi nelezli omylem. Asi tak jako se dává zábradlí ma most, aby z něj lidi nepadali, když se jim zamotá hlava, nebo zakopnou, nebo do nich někdo drcne. I v tom Zábřehu je vidět že od staniční budovy je u toho přechodu zábradlí a branka. Tak proč by nemohla být i na konci nástupiště? Jasně kdo bude chtít tak si ji otevře. Ale věřím tomu že tahle rodinka… Číst vice »

Petr

No u budovy ta branka je protože se to tak dělalo vždycky. Na nástupišti není, protože se to tak nedělalo nikdy.

Lukáš

„…by měla rodinka dostat k proplacení všechny náhrady za zpoždění vlaku a pripadne vyjezdy IZS nebo inspektorů (pokud tam někdo takový byl), propadlé letenky…“

Tak ale to pak treba uplatnovat u vseho, zpusobite tukanec na D1 na vyjezdu z Prahy a dostanete k proplaceni skody treba za 15 milionu.

vladki

Ano. A na to je pojištění odpovědnosti (případně povinné ručení).

Osobně mě štve situace, kdy někdo způsobí ostatním škodu (zde zpožděním vlaku), ale pokutu inkasuje erár a reálně poškození občané nedostanou nic.

M1M2

Ta opatření, co jsou v textu navrhována jsou dobrý bizárd. Drážní úřad je schopen – už z názvu úřad – vydat příslušný právní akt, jehož relevance musí být dána jinou právní normou například správním řádem. No dobrá, ale aby to nebylo samoúčelné úřadování, pak nabere dalších x úředníků na kontroly na místě? Šlo o rodinu co udělala chybu. Jsou-li slušní, je to pro ně lekce. Já bych komentář zacílil spíš na to, jak velká část národa si z toho videa vzala ponaučení. Ale podívejme se, co dělají lidé na přejezdech. No a co by měl dělat DÚ s lidskou nevycválaností… Číst vice »

Petr Schuster

Hrozný kecy v kleci

Tonda

Zastavil parni vlak vubec tak jak mel? nebyl az moc na konci nastupiste?

David

A co by s tím měl drážní úřad dělat? Donutit SŽ instalovat další nekonečné kilometry modrého zábradlí? Tohle je prostě přirozená selekce, stejně tak jako když někdo leze na vagony pod trakčním vedením, stejně tak jako když někdo jede přes přejezd na červenou. A kolik řidičů se před přejezdem rozhlídne, i když neblikají červená světla? Čím víc se bude společnost snažit, aby bylo všechno blbuvzdorné, tím méňě budou lidé ostražití. A kdyby byl na každém nádraží a zastávce nadchod, nebo podchod, samozřejmě i s výtahem, stejně se vždy najde blbec, který poběží přes koleje před přijíždějící soupravou, a nepomůže ani… Číst vice »

Michal Bartoníček

Naprosto přesně! 👍

ctenar

Presne tak.

Tady pobliz neustale nekdo coura prez 4-proudou silnici stredem krizovatky… v miste kde zacina rampa do podchodu. Usetri si asi 60m. Kolikrat s kocarkem, nebo s holi a taskou na koleckach.

vladki

Je zvláštní že pro spoustu lidí je závora neprekonatelny problém pouze pokud sami stojí na kolejich. Dokud jsou mimo koleje tak ji s klidem objedou nebo podlezou. Ale když jim spadne před nosem tak zůstanou trčet na kolejích jako ta ovce, a čekají až je prejede vlak.

Marťas

To mi také nejde do hlavy. Chovají se jak ta myš hypnotizovaná hadem…

Leinad

Zaměňuješ úmysl a nedbalost.
Sprejeři samozřejmě polezou, dokud ochranka nebude střílet ostrejma. 😀 ale věříš že tahle rodinka by taky přelejzala/schválně otevírala branku s šipkou směřující k podchodu?

Rudolf Tuček

Problém je existence ostrovních nástupišť s příchodem přes koleje, jak mají poznat že tady je to jinak když běžně cestují po trati kde se chodí přes koleje na zvýšené nástupiště a najednou se vyskytnou kde to neznají. Bohužel mi prijde že drážní zaměstnanci mají pocit když je to jasné jim tak je to snad logické pro všechny.
Zřejmě stejný problém má i drážní úřad který žije ve vesmíru železniční logiky a už mu chybí pohled běžného cestujícího co jede vlakem poprvé, nebo po hodně dlouhé době.

Harvánek

Včera vyhasl život hned tří lidí na kolejích. Důvod? Jak přes kopírák, porušení zákazu vstupu do kolejiště. A porovnávat s leteckou dopravou? Když se letadlo dostane do vzduchu, už nemá šanci zabít někoho, kdo riskuje svůj život jako je tomu na železnici.

Marťas

A co řízení letového provozu? Jako že se nemůžou srazit letadla při nedodržování/hazardování všech možných zúčastněných? To nene 😉

Petr K.

Chodce, který vlezl kam nemá, letící letadlo stejnak těžko zabije… To by se muselo řízení letového provozu sakra snažit… 😀 😀 😀

…možná tak parašutistu by ještě to éro mohlo sundat, ale ani tomu moc nevěřím 😀 😀 😀

Marťas

Víte ono je smutné, že tohle nedodržování pravidel se děje tak nějak všeobecně a bohužel právě i ze strany těch, co mají pravidla prosazovat a hlídat. Jako řidiče tramvaje mě může čert vzít, když mě policie bez majáku předjíždí zleva! Děje se mi to denně. Často i takové vozy hlásím přímo policii. Nic se nemění… :-(. Nejvíc mě asi před rokem dostalo, když mě na zastávce Kamenická (Praha 7) předjížděli do kopce zleva (samozřejmě opět bez) a nahoře na Letenském náměstí šli na gábl.

ctenar

Asi tak, v obci bez majaku o dvacet vic a pohoda, klidek. Kolikrat se vam i lepi na zadek… „pridej, at ti muzem pomoci odlehcit penezenku“.

Marťas

Dobrý článek! 👍

Kolejový doktor

Jak jsem při minulém příspěvku….hon na čarodějnice

Michal Bartoníček

Tady toho k zamyšlení bude víc. https://zdopravy.cz/misto-zabradli-sloupky-praha-chce-zacit-odstranovat-cerveno-bile-ohradky-v-ulicich-181171/ Praha se zbavuje zábradlí v ulicích. Samozřejmě chápu, že je rozdíl mezi městskou ulicí a železničním koridorem, ale stejně zkrátka nechápu, že někde lidem důvěru, že neskončí pod koly vozu, dáváme, a někde ne. I nadále si budu myslet, že je potřeba posilovat osobní zodpovědnost. Když bude u rybníka cedule, že voda není ke koupání, a já tam stejně vlezu a po mně ten skvělý nápad zopakuje další hromada lidí, a ukáže se, že budu mít nějaké neblahé následky, tak co se stane pak? Bude hnán k zodpovědnosti majitel rybníka? Bude mít rybník… Číst vice »

Filip Jirsák

Stále nechápete, že vůbec nejde o to, zda lidem dáváte nebo nedáváte důvěru, ale o to, že jim neposkytujete zavádějící informace.

Sloupek je dostatečná informace o tom, kde končí chodník a začíná silnice. Resp. dnes spíš o tom, kde končí silnice a začíná chodník. Ono to také tak nějak odpovídá posunu doby – dříve to oddělení sloužilo k tomu, aby lidé nevstupovali na silnici, dneska je potřeba mnohem víc bránit tomu, aby auta nevjížděla na chodník.

Michal Bartoníček

O tom nepochopení bychom se mohli my dva bavit dlouho.

Petr K.

…a co uděláme s tímhle
https://mapy.cz/zakladni?source=pubt&id=15698386&ds=1&gallery=1&sourcep=foto&idp=9024362&x=16.8870983&y=49.8721809&z=17
přechodem (také ze Zábřeha :-D) – taky zábradlí nebo zamčenou bránu ?

Rudolf Tuček

Tenhle přechod nevypadá jako pro veřejnost, kdežto ten na konci peronu vypadá jak přechod k ostrovnimu nástupišti ve stanicích na tratích kde se šetří a jsou bez podchodu a chodí se tam přes koleje, může tedy snadno dojít k omylu, když to tam dotyčný nezná.

Petr K.

…tenhle přechod nevypadá jako pro veřejnost? z čeho tak usuzujete? že vedle schůdku chybí zábradlí?

Filip Jirsák

Co třeba ho zrušit? Nebo přes něj také jezdí vozíky s poštou, jak někdo argumentoval v druhé diskusi?

Navíc pravděpodobnost, že tohle bude někdo považovat za přechod pro veřejnost, je daleko menší, než u toho širokého přechodu na konci nástupiště.

Mimochodem, tady u toho přechodu žádný pokyn provozovatele dráhy není, takže přecházet po tomhle přechodu je legální.

Petr K.

přecházet po „tomto“ přechodu je legální? nu, asi ano, když to říkáte…

mimochodem… v tom případě po „tamtom“ přechodu, kde je z jedné strany pokyn provozovatele dráhy a z druhé strany zavřená branka provozovatele dráhy je přecházení tedy nelegální.

Děkuji za vysvětlení

Filip Jirsák

Ano, přecházet po tomto přechodu je legální. Je to přístupová cesta k nástupišti, tudíž to spadá do výjimek v § 4a odstavce 2 písmene c), nebo-li tam neplatí zákaz přístupu veřejnosti. A žádný pokyn provozovatele dráhy tam také není, takže § 4a odstavec 3 písmeno e) se také neuplatní. Nepředpokládám, že by tam pořád dokola hlásili, že přechod kolejí je zakázán. Přechod „tamtoho“ přechodu je nelegální, pokud by SŽ u soudu obhájil, že ta cedule je dostatečná. Mimochodem, na tom je krásně vidět, že architektonické/designové řešení je důležitější, než cedule nebo dokonce než zákony. Po tomhle přechodu nikdo přecházet nebude, přestože… Číst vice »

Michal Bartoníček

Není legální. Přestaňte opakovat tento nesmysl. Pokud byste jej legálně přešel, zaměstnanec dráhy by zavolal policii a soud by vám to vysvětlil. Podívejte se do zákona, co můžete a co ne. A nelžete.

Filip Jirsák

Je legální, a v předchozím komentáři jsem vám vysvětlil proč. Píšete „podívejte se do zákona“, přitom já jsem vám napsal přesná ustanovení zákona, která mi přechod umožňují, vy jste ze zákona neodkázal ani ň. A překvapuje mne, že když píšete o tom, že je něco nelegální a že lžu, že vás samotného nenapadne, že byste to měl podpořit odkazem na konkrétní ustanovení zákona, které mi v tom brání, a vysvětlení, proč mi v tom brání. Zvlášť když jste viděl, že já jsem to při argumentaci použil. Spíš to vypadá, že o co silnější názor máte, o to méně toho víte… Číst vice »

Michal Bartoníček

Legální samozřejmě není. A nezaklínejte se tím, že co není zakázáno, je dovoleno. Taková vaše varianta § 4 – Na to je předpis! (Není na to předpis!).
V tomto případě logika ve vašem podání dostává opravdu na frak. Opravdu to tady vypadá, že byste sám tu ohrádku a branku potřeboval, protože se v neznámém prostoru nedokážete orientovat ani po rekognoskaci terénu.

Filip Jirsák

Vy máte dojem, že to legální není. A já mám § 4a odst. 2 písm. c) zákona č. 266/1994 Sb. o dráhách, podle kterého to legální je.

Pořád tu píšete, jak by měl být každý zodpovědný sám za sebe. Podle mne ta osobní odpovědnost znamená i respektovat zákony. Což vy popíráte.

Abyste si zase nevymýšlel nesmysly – já netvrdím, že přecházet po tom přechodu je dobrý nápad. Pouze jsem konstatoval, že paradoxně přecházení po tomto přechodu je legální.

Ivan

Opět předvádíte svoji neschopnost chápat právně závazný text?

Michal Bartoníček

Soustavně prokazujete neschopnost logicky uvažovat a neustále tady předvádíte naprosto absurdní argumentaci, která vám nikdy nemůže vyjít. Cedule se zákazem vstupu tam samozřejmě je. Je namířená čelem ke stojícím lidem na nástupišti. To zaprvé. Za druhé si ten paragraf vysvětlujete špatně. Výchozí je totiž začátek odstavce 2 – všechna místa na dráze a v obvodu dráhy jsou veřejnosti nepřístupná, tudíž písmeno c) neplatí. Ten přechod není určen pro veřejnost. Takže vy máte svojí mimořádně špatnou logickou dojem, že ten přechod je pro veřejnost. Vy jste prostě alibista, který potřebuje předpis nebo tu ohrádku. Vy jste úplně v pohodě s tím,… Číst vice »

Filip Jirsák

Aha, takže vy akorát neumíte číst zákon. Ta písmena v odstavci 2 vyjmenovávají výjimky, za kterých neplatí to úvodní ustanovení odstavce 2. Tedy pokud něco splňuje podmínky uvedených pod písmeny, neplatí ustanovení, že je to místo veřejnosti nepřístupné. Teprve pokud není splněna žádná z podmínek pod písmeny, a jde o místo na dráze a v obvodu dráhy, je to místo veřejnosti nepřístupné. Ve vašem způsobu výkladu by tam ta písmena byla úplně zbytečná. A podle vašeho výkladu by byla veřejnosti nepřístupná třeba i nástupiště nebo podchody. Jestli přechod je nebo není určen pro veřejnost zákon neřeší. Zákon řeší, zda je… Číst vice »

Petr

Jste si naprosto jistý, že tam žádná cedule není?
Toto je příklad z Kralup a mimochodem tyto panelové nebo dřevěné přechody nebudeme vydávat za součást ostrovního nástupiště, že ne?
https://mapy.cz/letecka?source=pubt&id=15211820&gallery=1&sourcep=foto&idp=3573122&x=14.3135598&y=50.2383949&z=17

Ivan

Koukám, že vaše obsese graduje.

Leinad

Když to bude zakázaný rybník v areálu přírodního koupaliště, tedy bude sousedit s rybníkem ve kterém se běžně lidé koupou, budou se vymýšlet další opatření.
Zakázaný přechod v areálu nádraží, kde běžně lidé chodí z/na nástupiště, je holt riziko.
Když pilot udělá chybu, vyjde doporučení nebo změna předpisů, pro snížení rizika- protože zastřelit viníka nevyloučí opakování.

Petr K.

…to bychom se tu taky mohli všichni navzájem vystřílet, bo kdo nikdy neudělal chybu…?

a zbyli by tu jen piloti 😀

Petr

Holandsko, kousek od Eindhovenu. Na procházce po práci jsem se blíží k přejezdu. S prvním bliknutim červeného světla všichni zastavili, auta i lidi, před světly, jen ti v kolejišti odešli. Začali se sklapet závory, po minutě dvou se v dálce objevil ICE a ta pár sekund zmizel.
Proč u nás auta vjíždějí na přejezd, když se sklapeji závory, lidé je podlézají a tam jim přijde normální čekat? A není to jen o železnici.

Petr

Je to tak jmenovče, úcta k zákonům je u nás nulová. Jak to bylo „Největší úctu k zákonům, musí mít zákonodárce sám …“ V tom nejspíš bude ten základní zakopaný pes. :-(((

Sériový jezdec

To není jen u nás. Tuhle v Německu – spadnou závory, auta, motorky a chodci zastaví. Přijede cyklista, závory objede, a zubí se na přibližující se lokomotivu…

Petr K.

40+ let života s pocitem (pravdivým) nějakého neustálého omezování…
a pak najednou naprostá euforie „jsme svobodný, můžeme všechno“…
a pokud rodiče nepřestanou učit své děti „můžete všechno“ (třeba tím, že je tahají pod jedoucí vlak), tak se nic nezmění

Honza

U nás se nečeká na přejezdu minutu nebo dvě, ale běžně 5 nebo 10 minut, kvůli zastaralému zabezpečení, Minutu by počkali i spěchající Češi.

Vamid

DÚ může vyčíslit cenu a říct, že je to moc drahé. Pokud se o to ale ani nepokusí, tak selhává

Petr K.

jakou cenu má DÚ vyčíslit? a co je moc drahé?

DÚ může udělit pokutu s výší uvedenou v zákoně

Dopravce, jehož vlak musel zastavit, může vyčíslit ŠKODU (a popř. ji vymáhat)

Správě pražců a kolejnic žádná škoda nevznikla

Středohor

Tak tohodle jestli se někdo chytí tak půlka nostalgických vlaků které ještě můžou na tratě bez etcs nevyjede.. Už vidím jak bude muset každý organizátor pul roku předem hlásit jaká zavedl opatření. A jak si představujete dohled nad výcvikem strojvedoucích ? jakože dopravci budou musrt hlásit který kandidát ma a s kým směnu? Aby je někdo mohl chodit kontrolovat? Ok ale zřiďte v době škrtů dalších 10 regionálních pracovišť a přijměnte 100 nových lidí.

T_t

Já bych řekl že zrovna tady žádné „systémové“ opatření nepomůže, pokud není někomu z Hůry dáno.
Je to tak v realitě a je to i ve videu, ten přechod konci posuvnou bránou, takže dotyční nejen že se nepodivali vpravo-vlevo, ale ani před sebe ….a to pak nepomůže fakt nic…
To je jako chtít přestat vyrábět Jar, protože si ho někdo spletl se zelenou ….

sklenář

Pokud někdo záměrně přeleze i zábradlí, tak s tím se nedá prakticky už nic dělat.

náhodný kolemčtenář

Dá se s tím dělat to, že trasy pro pěší jde v mnoha případech projektovat více „user friendly“ a ne jako potrubí pro neživý substrát, jak se to mnohdy děje.

Petr K.

cesta, která NEVEDE POD VLAK je „user friendly“…

Jan

Trasa pro pěší bohužel nemá nárok na to být user friendly. Celkem typický úkaz jsou ostrůvky, kde chodec zůstane stát uprostřed až do dalšího cyklu nebo přechod do U, kdy na přejití jedné silnice přecházíte tři ostatní v rámci křižovatky. O dalších věcech ani nemluvě.

Frantisek X

A ještě ideálně odsuny zastávek co nejdále za křižovatku, aby člověk musel vyrazit o cyklus dříve. I vjezdy do garáží dnes mají přednost…

Frantisek X

Leda pouštět do zábradlí lehce odrazující napětí, něco jako do ohradníku pro dobytek. Pokud neslouží k opírání se…

sklenář

Ale výši té (formální) pokuty jsme se zase nedověděli.

Honza

Pokud Vás to zajímá, tak si pošlete 106.

Jzms

10000

Hřebíček

Za osobu, nebo celou skupinu celkem?

Petr K.

Za osobu, děti a důchodci polovic, organizovaná skupina dohodou…

Zbyněk

Technický stav lanovky na Ještěd před její havárií, je naprosto skandální. Drážní úřad selhal po všech stránkách.

Petr K.

Selhala obsluha lanovky, revizní technici a DOHLEDOVÁ FIRMA nad revizními techniky (což byl bohužel a v rozporu s logikou a zdravým rozumem jejich zaměstnavatel – minimálně jednoho z nich…) Drážní úřad dostával (lživé a mylné) informace, že lanovka splňuje podmínky k provozu a neměl důvod provoz lanovky zakázat
Po vyšetření však měl důvod odebrat licenci k dohledu firmě zaměstnávající revizáka – což učinil, po (naprosto skandální) intervenci z Ministerstva dopravy však licenci vrátil…

Jaaa

Kdo tu intervenci provedl?

Petr K.

cituji: „(z důvodu neochoty společnosti dodat Inspekci dokumenty tak na popud DI…) …pozastavilo Ministerstvo dopravy této společnosti platnost předmětného pověření dne 19. 2. 2024. Již dne 23. 2. 2024 proběhlo jednání mezi Ministerstvem dopravy a touto společností, dne 26. 2. 2024 dožádalo Ministerstvo dopravy Drážní úřad o bezodkladné provedení úkonů – ověření způsobilosti této společnosti, dne 27. 2. 2024 vypracoval Drážní úřad písemnou zprávu o kladném výsledku ověření této společnosti a obratem Ministerstvo dopravy pozastavení platnosti pověření zrušilo“
Zpráva Drážní inspekce o vyšetřování „lanovka Ještěd“, strana 110
víc nevím…

Milivoj Niklíček

Když může policie pořádat velkolepé manévry při fotbalových utkáních, tak by mohla poslat pár policistů i na tyhle akce. Minimálně vyberou pár pokut do rozpočtu. Jinak ale ať si každý zodpovídá sám za sebe a používá hlavu.

patology_chef

Tak a teď bude všude ještě víc zábradlí 😀

Frantisek X

Stačila by ta branka – tam, kde je jí třeba. Ne kilometry zábradlí jen tak, pro jistotu.

Pekárek

Dobrý den, chybějící kontrola a účinná opatření je možné zjistit denně. Např. Modřany zast. Desítky až stovky cestujících přebírají koleje a svah mezi Tram a vlakem, protože zábradlí končí cca 10 m před vyšlapanou pěšinkou.
V Měcheních je u přejezdu s kříži odkloněno téměř rok zrcadlo, které má umožnit viditelnost mezi vlakem a autem, ale neslouží ničemu. Nikdo v něm nic nevidí.

Petr K.

které zrcadlo? to před tratí nebo to za tratí (při pohledu od Hlavní)?

Frantisek X

V Modřanech ovšem většinou na té koleji žádný další vlak nehrozí. Buď zde vlaky křižují, a pak snad před tím blíže tramvaji nikdo nepřebíhá, nebo se sem nejbližší dostane až za pár minut (z opačného směru za dvojnásobek jízdní doby z nejbližší stanice, ze stejného pak záleží, na jak dlouho tam pustí násled; jo, mohlo by tam dojít i k předjíždění, ale…). Překvapení z vlečky (bohužel dávno snesené) již také nehrozí. Sám tedy chodím podchodem, protože zejména za bláta se mi z/do toho svahu nechce, a obchůzka není nijak tragická. Za zrcadlo snad někdo odpovídá a měl by je srovnat.

Petr K.

ona jsou tam zrcadla dvě, proto se ptám, které zrcadlo pan Pekárek myslí
https://mapy.cz/zakladni?pid=76089022&newest=1&yaw=4.906&fov=1.257&pitch=-0.024&x=14.3861848&y=49.9093615&z=19&ovl=8
to bližší, nad značkou „zákaz vjezdu moc dlouhých náklaďáků“ je určeno k bezpečnému výjezdu z uličky „za zády pozorovatele“, pohled do něj zde https://mapy.cz/zakladni?pid=76087855&newest=1&yaw=4.671&fov=0.157&pitch=-0.177&x=14.3862923&y=49.9093991&z=19&ovl=8
a v tomto pohledu je vidět zrcadlo vzdálenější, určené k bezpečnějšímu překonání přejezdu, pohled do něj zde
https://mapy.cz/zakladni?pid=76089030&newest=1&yaw=4.919&fov=0.157&pitch=-0.143&x=14.3861184&y=49.9093709&z=19&ovl=8
na tomto Panorama pohledu jsou obě zrcadla nastavena správně, ovšem jak jsou natočena nyní opravdu nevím…

Roman Jeschke

Jezdím po světě i na Slovensko. A také u nás jsem něco viděl. Když stavěli němečtí a pak naši soudruzi před 80 lety trať Brno – Havlíčkův Brod, všude byly bytelné peróny a podchody či nadchody. Když dělali novodobí kapitalisté za Klause a Zemana koridor Brno – Česká Třebová v letech 1996 -99 tak ošidili nádraží a peróny. A na přístup k vlaku zapomněli. Tak na nádraží v Rájci-Jestřebí není ani podchod ani nadchod. A peróny jsou široké pouze 140 cm. Věčně tam stojíme a čekáme až nás předjede rychlík aby někoho nepřejeli. Přesto tam už přejeli od roku 1999… Číst vice »

Bram

Až na to, že zcela stejně, tedy poloperonizace, byla provedena třeba na trati Praha – Beroun v šedesátých letech, tedy za soudruhů. No a ti samí soudruzi takto bývalí soudruzi uvažovali na ČSD po roce 1989 a následně pak na ČD. To nebylo ani tak šetřením, ono se to tak prostě dlouhá desetiletí dělalo a bralo se to na dráze jako normální a zcela správné. Tímto jsou postiženy mnohé stanice na prvním a druhém koridoru. Odstraňuje se to pomalu – v nedávné době tak byly tyto závady odstraněny ve stanicích Roudnice nad Labem, Roztoky u Prahy, Velim, Adamov, Hrušovany u… Číst vice »

rogo01

Trať Brno Havlíčkův Brod projektovali už předprotektorátní soudruzi a je na ní dost míst, kde se nelegálně přechází a občas to skončí i smrtí, protože kdo by chodil těch 100 m navíc k podchodu/nadchodu…
V Rájci jsou mrtví na přejezdu, kteří lidi tupě přechází na červenou, ne na těch nepovedených nástupištích.

Martin

Spousta ztrát na životech v Rájci-Jestřebí je o tom, že se ušetřilo a na koridorové trati se nepostavil podchod. Lidi jdou na vlak, stoupnou si k závorám a klidně 10 minut marně čekají, dokud jim jejich vlak neujede. Vůbec se nedivím, že to někteří psychicky nedají a trať ve stresu „tupě přechází“. Podle Drážního úřadu žádný problém není, přejezd má signalizaci, závory a dokonce kamerový dohled, takže dál není co řešit, je to problém nevychovaných lumíků, policie si je má vychovat pokutami. Že se to nikdy nepodaří je všem fuk.

Frantík

Ano, závory pro vlak v zastávce jsme nikdy ještě rozumně nevyřešili…

Petr K.

na koridoru… přejezd? to se smí? :-O

Ivan

To se ptáte vážně??

Ivan

Až na to, že na většině nádraží dnešních koridorů až do jejich koridorizace žádná ostrovní nástupiště nebyla (s výjimkou pár obvykle pouze uzlových stanic a někdy ani tam ne). Takže uvádět ZCELA VÝJIMEČNOU reko/novostavbu Brno-HB jako dřívější normu je skutečně hodně trapné.

Knížecí rada

No mně přijde, že už je teď kladen takový důraz na bezpečnost, že už se v některých stanicích nedá jezdit. Dobře, dopravce nostalgického vlaku by si měl najmout personál, který bude hlídat pohyb cestujících a před jízdou si vypracovat plán bezpečnostních rizik. Ale nikdy se žádné riziko nesníží na nulu. Když budu přecházet přes dálnici, taky se tam pak kvůli mně bude snižovat rychlost?

František

Co kdyby jste přes dálnici nepřecházel?

dujka.robert

Jenže, když se hromadná akce pořádá na silnici, je provoz omezen/ zastaven a někdo to policie/pořadatelé řídí, aby se omezila rizika. A na dálnici to narozdíl od koridoru nikoho ani nenapadne. V Zábřehu se pro bezpečnost neudělalo lautr nic. V železničním muzejnictví se pohybuju celý život a tvrdím, že se u toho musí myslet. Když plánuju trasu, musím vědět, jak to v obratové stanici vypadá a na které nástupiště to pošleme, kde to bude pro hromadu lidí bezpečné, ne kde to zrovna vypravčího napadne/ má místo.

Radana

Lidská blbost je nekonečná, s tím Drážní úřad nic neudělá.

Michal

Ale mohli dát alespoň odstrašující pokutu.
Pokuta pár 1000 Kč nikoho nezastaví V dalším přecházení přes železnici tam kde to je zakázáno.
Hodně je to často vidět ve Vršovicích na nádraží, Kde je teď nově i podchod, ale stejně lidi budou chodit na konci nástupiště přes přechod pro zaměstnance dráhy.
Tak pokud tam měla být v řádech desetitisíců Kč !!!
To by pak možná další odradilo od stejného chování .

Honza

Totální nesmysl. Není tady doba před rokem 1989, aby si úřad vymyslel pokutu. Díval jste se do zákona?

Otto

No myslím, že zrovna v tomhle případě byla ta rodinka potrestaná už dost tím, co se (ne)stalo.. být málem rozšmelcován pendolinem je asi zážitek na celý život…

Filip Jirsák

Podle vaší logiky vůbec není potřeba draze zavádět ETCS, úplně by stačilo zvýšit pokuty strojvedoucím za projetí stůj.

Petr K.

Pokutu udělí příslušný úřad přestupci zákona ve výši stanovené zákonem…

Náhradu škody vymáhá poškozený tom, kdo škodu svým jednáním (nebo nejednáním) způsobil po jejím vyčíslení dohodou nebo poté třeba při soudním řízení…

(nebo tak nějak)

Jan Tichavský

Ostrašující pokuta odstraší pouze ty, kteří už koleje přešli, ale jaký vliv to má na ty další?

Martin

Za me je to v poradku, nevim co vice by se melo udelat, mozna prenosne zabrany, ale pochybuji, ze by to nekoho odradilo, take by mohl zabranu posunout nebezpecne na kraj, kde vlaky mohou projizdet…

Leinad

Proč tam nejsou trvalé zábrany (branka k přechodu)

Michal

Protože nikdo netušil že jednou budou lidi tak lhostejní a namyšlený !
Je potřeba všude víc policistů a pořádně pokutovat.
Nechápu že stále ještě v této době lidé vcházejí na přechod na červenou a ještě se rozčilují že mají přednost. Vůbec neberou v úvahu že případnou škodu budou platit ze svého, pochybuji že mají pojistku z odpovědnosti svého chování.

Jindřich

Mám dojem, že tam je, ale ten dav byl velký a tohle bylo za tim plotem.

2101

Takovéto akce jsou z hlediska bezpečnosti velký problém a všichni na dráze to moc dobře vědí, ale bohužel není ochota to řešit (jako jiná další bezpečnostní rizika, viz. například nasazování vozů bez NBÜ v Ejpovickém tunelu i přes to že drážní hasiči vyzvali dopravce aby tam takové vozy nejezdily). Při nostalgických akcích si chce každý vyfotit páru a začnou lézt všude a je jim úplně jedno že jezdí i jiné vlaky, omezovat pravidelnou dopravu kvůli nostalgii mi přijde jako nesmysl, zastávám názor že by si tam měl bezpečnost zajistit organizátor takovéto akce, minulý rok jsem shodou okolností viděl mikulášský vlak… Číst vice »

Michal

Ano, lidé se chovají úplně bezohledně, proto jsem pro víc policistů a dávat pokuty a všem. Hodně často vidím jak lidi chodí na přechod na červenou a ještě se rozčují že mají přednost, tak policistů a uložit aspoň 10 000 Kč pokuty, aby si to příště možná rozmysleli. A když ne, tak další pokuta už by měla být třeba za 20 000 a třetí pokuta už klidně za 50 000 Kč. A pozor, samozřejmě ti kteří vydělávají statisíce měsíčně by mohli mít pokutu klidně i 100 000, jen ať to ty lidi pořádně zabolí a ať to třeba finančně pocítí.… Číst vice »

Jan Tichavský

Tady je trochu rozdíl, protože chodec na červenou orhozí většinou jen sám sebe, kdežto řidič na červenou má potenciál napáchat daleko větší škodu i jiným účastníkům provozu. A taky je rozdíl přejít jeden pruh, kde jasně vidím že nic nejede na stovky metrů daleko a přebíhat rušnou křižovatku, tam si to rozmyslí skoro všichni, pokud nejsou pod vlivem. Problém je nastavení cyklů křižovatek, kde když nezmáčknete tlačítko včas, tak nedostanete zelenou ani v mometně obvyklé fáze pro zelenou, ani když auto před přechodem stojí půl minuty na svojí červenou. To pak lidi demotivuje čekat.

dolf

Děkuji panu Sůrovi za velice výstižný článek, jehož hlavní myšlenkou je zda Drážní úřad vykonává/nevykonává funkci určenou mu zákonem o dráhách -národní bezpečnostní orgán ve věci drah. Pana ředitele DU Koláře znám jako velice schopného „dopraváka“ se smyslem, že dráha musí jezdit. Dokázal zkoordinovat výluky i velice operativně rychle řešit mimořádnosti, aby se co nejdříve jezdilo. Z politických důvodů byl „uklizen“ na Drážní úřad, asi zahořknul, většinu pravomocí předal paní ředitelce kanceláře DU a reorganizací DU po r. 2019 se zbavili, nebo sami odešli odborníci z důvodu nelojalnosti k úřadu. Prakticky ho přetransformovali jen na správní úřad, schvalující vozidla, vydávající… Číst vice »

Středohor

No právě místo aby se stávající zaměstnanci věnovali své práci tak furt někoho zaučují a on po roce odejde.

Michal.S

Ztráta soudnosti šotoušů to bylo krasně předvedeno těmito existencemi včera v sobotu 23.2. To že jich kvůli tomu bastardovi 005 bylo asi 400 cca okolo trati z ÚnL do Phy bylo samo osobě dost přehnané, ale zarazili mě například pán co vylezl na napínací příhradový stožár trakčního vedení u Lovosic od Ustí tak vysoko, že měl boční vedení 3000 V kousek nad hlavou nebo pán u Nelahozeveských tunelů směrem k Nelahozevsi u opěrné zídky daleko od úniku, kde je úzký profil a nemá tam sakra co dělat a ještě k tomu v černejch hadrech. Velká část stála asi 2 metry… Číst vice »

Martin

Ja zas nedavno videl partu co jela na sprahle vlaku, co s tim? Jak tomu zabranite?

2101

Tohle by šlo částečně omezit podobným způsobem jako bude v metru D, nebo jako mají v některých stanicích v Japonsku. Dveře/branky na nástupišti co se otevřou zároveň s dveřmi vlaku, ale bylo by to ovšem dost drahé

Michal

Tak to ale lidi už budou opravdu ve skutečnosti jedno velké stádo když budou mít všude kolem sebe samé ohrádky.
Ohrazené by měly být i silnice a možná ještě proud v zábradlí, stejně jako u skotu, ten si taky nedovolí opustit vyhrazený pasoucí prostor.

2101

Já jen napsal že by to tak šlo řešit, ne že bych to tak řešil😀 Zrovna u tohoto problému je to holt věcí každého jedince co se na těch spřáhlech vozí

Frantisek X

Ono to nemusí být všude. Stačí tam, kde je riziko nechtěného pádu (v metru – někdo do vás strčí, někam vás sune dav) či vstupu omylem (intuitivní uspořádání přechodu, kde se ale přecházet nesmí). Rozhodně nemusejí být ohrádky všude, i když někde by třeba i pomohly (typicky blokování výstupu vstupem apod.), ale nejsou nezbytné.

Michal Bartoníček

Přesně tak! Jak by měla Správa železnic, dopravce nebo Drážní úřad těmto mentálně nedostatečným lidem v něčem takovém zabránit?

Klemovak

Na koridoru by měly být pořádné vysoké nástupiště. Aby nebylo možné slézat dolů. Otřesné je nádraží v Rájci – Jestřebí. Na koridoru úzké peróny 140 cm. Na jednokolejce do Železné rudy široké peróny. Kdo to schválil a zkolaudovali ? Tam přejeli od přestavby v roce 1996 více než 25 lidí. Chybí tam podchod nebo lávka. Na dálnici se dnes staví ekodukty pro zvířata.

Daniel Jablonecký

Jak s tím souvisí ekodukty?

Martin Kovář

Jeschke, nestačí ti jeden nick? V tomhle příspěvku jsi zapomněl ovšem na komunisty 😉

Ivan

„Tam přejeli od přestavby v roce 1996 více než 25 lidí“ Lež.

Eman

Dovolím si jen zopakovat, co už jsem psal minule: 250 metrů pásky „zákaz vstupu“ stojí necelých 200 Kč, natáhnout by to snad zaměsnanci SŽ nebo i dopravce zvládli během chvilky. Pár korun, které mohou jednodueše zachránit život.

Igor

První blbec co bude chtít přejít ji prostě sundá a neřeší. Pokud to není cihlová zeď tři metry vysoká tak je to nezastaví.

Šejdr

Páska zastaví lidi, co by tam jinak šli omylem. Máte pravdu, že pitomci ji strhnou nebo podlezou, ale pokud jde člověk průseru naproti, tak se zastavuje jen velmi těžce. Hodně by o tom mohli vyprávět organizátoři rallye, kteří stráví desítky hodin páskováním bezpečných zón, a pak jen zoufale koukají, že se vždycky najde nějaký osel, co si přes všechny zákazy stoupne s mobilem vedle zatáčky nebo těsně vedle vozovky za horizont, protože on přece potřebuje originální fotky na instagram. Ale těch zbývajících 99 % diváků pásku respektuje a díky tomu jim nehrozí nebezpečí. Kdyby tam pásky nebyly, tak ne každý… Číst vice »

Michal

No já nevím, ale podle mě je nebezpečí úplně všude !!!
Že jsou lidi hloupí a nepřemýšlí je jenom jejich blbost a za blbost se platí, ale rozhodně ne pár tisíc .

Michal

Obávám se že ani ta tři metry vysoká zeď by je nemusela zastavit !?!

Martin

Nadzvedne, podleze, v horsim pripade sunda…

Michal

Ale to není to samé jako v průvodci po galaxii, kde chudáci nemohli se dostat skrz branku půl metru vysokou protože byla zamčená.
Lidi jsou koumáci a i kdyby tam byl dvoumetrový plot tak ho klidně přelezou, protože oni mají právo si chodit kvůli chtějí a nikdo nemá právo je omezovat !
Jednoduše všude najmout policejní dohled a dávat klidně likvidační pokuty, pak by možná to pomohlo.

Dodroj

Řeší se tady úplné blbosti , tady to je chyba té rodiny že tam vběhli , dělat opatření je úplně zbytečné. Ještě když se v podstatě „nic nestalo“ když se stane nějaká horší věc třeba že vlak někoho srazí tak se to dál neřeší mě přijde a rozhodně tyhle věci nejsou tak vidět v médiích jako tahle kde se nic nestalo.

bakiy

Že to je chyba tý rodiny, to tu asi nikdo nepopírá. Tady se řeší, proč ta rodina tu chybu udělala a je to úvaha o tom, jak stejné chybě v budoucnu zabránit a proč se tím Drážní úřad nijak nezabýval…
Takže blbosti se neřeší.
P.S.: Vy jste tak dokonalý, že jste nikdy omylem nevstoupil třeba v neznámém supermarketu do skladu?

Jardásek

Rodina tu chybu udělala, protože je hloupá, slepá a nezodpovědná.
P. S.: Ve skladu Vás vlak nesrazí, to je třeba si uvědomit.

Stráťa

Vlak je jediné nebezpečí na světě?

Michal

Nemáte pravdu, lidé jsou si sami sobě nebezpečný !!!

Michal Bartoníček

Jsou. A pro někoho bude zatraceně těžké si to přiznat.

Martin B.

Ve skladu vás sice nesrazí vlak, ale jakákoliv srážka s dopravním vozíkem bude možná ještě bolestivější, než s vlakem.

Martin II

Jednou za život omylem člověk vejde do skladu supermarketu a zpoza regálu zrovna vyletí vozík rychlostí 160 km/h…

Michal

No srážka s vysokozdvihem může být také smrtelná, problém je že tam si pak půjde odsedět vinu řidič vysokozdvižného vozíku.
Já jsem vždy ve skladu troubil, ale i tak mi tam ostatní lidi ze skladu úplně v klidu vlezli a když jsem je pak konfrontoval, tak jenom má vliv rukou že by to určitě přežili.
Jo a já bych šel kvůli nim do vězení !

Frantisek X

A přesto jste proti tomu, aby byli lidé na možný omyl upozorněni raději předem… Úmysl lze samozřejmě řešit těžko, to je jiná věc.

Michal

No pozor, ale taky si musíte uvědomit že ve skladu vás může srazit vysokozdvižný vozík a přestože vy jako normální zaměstnanec se máte rozhlížet a dbát opatrnosti, tak za případné vaše sražení půjde do vězení řidič vysokozdvižného vozíku !!!
Život sám je nebezpečný, stačí špatně šlápnout a upadnout !

Michal Bartoníček

Dennodenně řešíme, proč lidi i po mnoha upozorněních dělají ty samé chyby – přejíždění železničního přejezdu ve výstraze, parkování tak, že to brání rozhledovým poměrům, nebezpečné předjíždění, vstup civilisty do míst, kde nemá co dělat. Každému nějakého opatrovníka, že?
Jak lidé vychovávají své děti, že po prvním nebo druhém upozornění už dostanou pohlavek, podobně by se mělo přistupovat k dospělým. Ta kočka v mikrovlnce je dost absurdní, ovšem zcela reálný příklad naprosté ztráty zdravého uvažování.

Filip Jirsák

Vám připadá, že je chytré dělat pořád to samé a očekávat, že výsledek bude jiný? Pokud dennodenně řešíme, že lidé i po mnoha upozorněních dělají ty samé chyby, tak by asi stálo zamyslet se nad tím, proč to nefunguje.

Za mne je teda ten, kdo dělá pořád dokola to samé a očekává, že výsledek jednoho dne bude nějakým zázrakem jiný, hloupější, než někdo, kdo se pokoušel sušit kočku v mikrovlnce (pokud se to doopravdy stalo). Protože pro kočku a mikrovlnku potřebujete specifické znalosti; opakovat stále totéž a očekávat jiné výsledky je nepochopení základního principu fungování světa.

Michal Bartoníček

Vám připadá, že je v některých ohledech možné udělat víc? Když je zakázáno předjíždět auto přes plnou čáru, jaké další opatření uděláte, aby řidiči tuto chybu už neopakovali? Zamyslel jste se nad tím, proč to nefunguje? Pokuty a body jsou nejspíš malou výstrahou. Očekává snad policie nebo správa silnic jiné výsledky? I je obviníte z toho, že nechápu základní principy fungování světa?

Filip Jirsák

Právě že nejde o to udělat víc. Jde o to udělat něco, co pomůže. S tou plnou čarou to jednak nefunguje proto, že jsou zjevně plné čáry namalované i tam, kde se předjíždět dá – akorát že je k tomu potřeba auto s dnešním výkonem motoru, jenže ta čára je tam pořád stejně už od dob Škody 100. Za druhé to nefunguje proto, že Policie prakticky nepokutuje nebezpečnou jízdu, jenom měří rychlost. Za třetí proto, že tady pořád panuje představa, že jezdit autem je základní lidské právo, takže sebrat někomu řidičák, to už musí provést opravdu něco. A i když mu… Číst vice »

Petr K.

já nevěřím vlastním očím… tak ono se PRÝ nakonec dá předjíždět přes plnou čáru pokud máte „příslušné“ auto… vyhláška praví, že přes plnou čáru se předjíždět nesmí, pan Jirsák praví, že pokud máte „dnešní výkon motoru“, předjíždět se dá…
teď už chápu, proč pan Jirsák vyžaduje „tam kde se to nesmí PRO VŠECHNY“ osazovat ploty nebo zábradlí…
zbytek příspěvku už nemám sílu komentovat…
…jen mi tak napadá, dočkáme-li se dopravní značky „zákaz předjíždění“ s dodatkovou tabulkou „neplatí pro auta s dnešním výkonem motoru“, neboť v provozu jsou i auta s „včerejším výkonem motoru“…

Filip Jirsák

To vlastním očím opravdu nevěřte. Evidentně vidíte něco jiného, než co jsem napsal.

Petr K.

já tvrdím „vyhláška praví, že přes plnou čáru se předjíždět nesmí“
Vy píšete (cituji přes CtrlC, CtrlV) “ jsou zjevně plné čáry namalované i tam, kde se předjíždět dá – akorát že je k tomu potřeba auto s dnešním výkonem motoru“

tam, kde je vyhláškou daný a plnou čarou definovaný ZÁKAZ předjíždění.. Vám stačí „auto s dnešním výkonem motoru“ a zákaz předjíždění popíráte…
a tam, kde je provozovatelem dráhy jasně deklarováno že je „vstup do kolejiště zakázán“ chcete „něco víc“ – zábradlí, plot, ?ostnatý drát?

už Vám fakt nerozumím…

Filip Jirsák

Ano, jsou místa, kde je bezpečné předjíždět (což jsem zkrátil na „předjíždět se dá“) a přesto je tam namalovaná plná čára. Ale nepsal jsem, jak to interpretujete vy, že je správné nebo normální předjíždět přes plnou čáru.

Takže já žádný zákaz předjíždění nepopírám, to jenom vy překrucujete, co jsem napsal.

Mimochodem, pravidla silničního provozu už několik desítek let upravuje zákon, ne vyhláška.

Petr K.

Ano, chápu a omlouvám se. Nahraďte si tedy v mých příspěvcích o pravidlech silničního provozu v duchu slovo vyhláška slovem zákon. Spokojen?
Vše ostatní, co jsem napsal, zůstává v platnosti.
Děkuji
Dále -místa, kde se bezpečně předjíždět NEDÁ, jsou v souladu se ZÁKONEM 😀 vyznačena plnou čarou. Píšete-li zde „předjíždět se dá“ (byť s motorem o dnešním výkonu), Váš názor je v rozporu se ZÁKONEM. A nikde jsem nenapsal a nevložil do textu jinou interpretaci než Váš text, zkopírovaný via CtrlC a CtrlV, natož slova že „je to správné nebo normální“, ta v mých příspěvcích o tomto tématu nenajdete!

Filip Jirsák

To, jestli se někde bezpečně předjíždět dá nebo nedá rozhoduje fyzika a biologie. Ten, kdo rozhoduje o dopravním značení, se tomu může jen přiblížit – ale vždycky zůstanou nějaká místa, kde bude značení v rozporu se skutečnost, ať tím či oním směrem. Nikde jsem nepsal, že to někoho opravňuje předjíždět na plné čáře, jak mi demagogicky vkládáte do úst. Pouze jsem odpovídal na otázku Michala Bartoníčka, co se dá dělat s tím, aby lidé nepředjížděli na plné čáře – no a nahrazení plné čáry přerušovanou tam, kde lze bezpečně předjíždět, je jedním z řešení. Můj názor není v rozporu se zákonem,… Číst vice »

Michal Bartoníček

Cítíte se dostatečně kompetentní k tomu, abyste mohl posoudit, kde je možné předjíždět přes plnou čáru?

Filip Jirsák

Ano, cítím. Nikde.

Vy jste se ale asi chtěl zeptat na to, kde je plná čára přestože by se tam dalo bezpečně předjíždět. Na to se kompetentní necítím, ale máme tu nějaké úřady, které by k tomu kompetentní být měly.

Petr K.

ale ze srdce Vám přeji, aby vás ta cesta „autem s dnešním výkonem motoru“ přes plnou čáru nezavedla (jak vy říkáte) do pasti… do pasti kolize s řidičem v autě s „dnešním výkonem motoru“ v protisměru…
fakt

Michal Bartoníček

Já se divím, že s touto brilantní logikou nesedíte v nějaké rozhodovací pozici. Plácáte blbosti už od začátku a stále nechápete situaci, o které se bavíme. S tou plnou čárou to funguje. Nemůžu posoudit všechny úseky, ale jsou zpravidla tam, kde je předjíždění nebezpečné v dovolené rychlosti. A pokud předjíždíte ve výkonném voze plnou čáru rychlostí vyšší než 90 km/h, pak porušujete zákon hned dvakrát. Policie nebezpečnou jízdu pronásleduje. Pokuty jsou následně. Ve třetím bodě souhlasím, tam se trvale shodneme. Což ale naráží na vymahatelnost zákonů a úředních rozhodnutí. Většinový názor mě v některých případech nezajímá. Já si policie vážím.… Číst vice »

Leinad

Tak s plnou čárou by šlo například:
1) nemalovat plnou tam, kde je možné bezpečně přejet. Před/za pravo/levotočivou zatáčkou dvojice plná+přerušovaná čára.
2) Pokutovat *nebezpečné* předjíždění.
3) Kde se často potkávají různě rychlé vozy, tam zvážit rozšíření. (Státní pro tranzit + rovnoběžně polňačka pro zemědělce nebo kus vedle cyklostezka nebo normální vícepruh?)

Petr K.

Situace 1 – jedu vpravo (obvyklé v ČR 😀 ), vjíždím do levotočivé zatáčky… smím předjíždět?
Situace 2 – jedu vpravo, vjíždím do pravotočivé zatáčky… smí ten co je v protisměru za zatáčkou předjíždět?

Leinad

Tak předjíždění pomalejšího není přejíždění čáry 😀 Cyklista cyklistu může předjet když se vejdou do pruhu (samozřejmě při dodržení dalších ustanovení, nezablokovat záchranářskou uličku)
Vidiš prázdnou vozovku v protisměru (víc než dvojnásobek toho co potřebuješ na předjetí) = můžeš.
Nevidíš (nebo jede něco naproti) = nepředjížděj.
Je tam past (vypadá to jako by bylo vidět, ale něco se může schovat za horizontem, je tam nenápadná křižovatka nebo výjezd z polňáčky s blbým rozhledem) = podle mě jedinný důvod na plnou čáru.

Petr K.

Primárně mi šlo o jízdu v autě a mezi auty 😀 ale nenapsal jsem to, tedy má chyba… Předjíždění pomalejšího širokého je o přejetí čáry… předjíždění cyklisty, kterého musíte minout v bezpečné vzdálenosti (diskutuje se o 1,5 m) je také o přejetí čáry… Ta část „cyklista cyklistu“ o zablokování záchranářské uličky mě rozesmála neb jsem si představil dva cyklisty blokující uličku… Ostatní… prostě, je-li tam plná bílá, předjíždět se nesmí, i kdyby bylo vidět do Austrálie, někdo rozhodl, že JE tam z nějakého důvodu nebezpečno, i když ty zrovna nevíš proč (a máš auto s dnešním výkonem motoru 😀 )…… Číst vice »

Leinad

Je tam plná bílá = musí být důvod. Jinak to vede k tomu, že to řidiči začnou porušovat.

Petr K.

Rodina neudělala chybu! Rodina udělala blbost a debilitu, málem poslední blbost svých životů neboť vlezla před ROZJÍŽDĚJÍCÍ SE vlak (ten VIDĚT MUSELI!) a následně před vlak JEDOUCÍ …
Jedinou chybu, kterou ten den ta rodina udělala, je že vylezli z baráku (bytu)…

Michal

No právě že měli štěstí že se nic nestalo, i tak by měli zaplatit minimálně 25 000 Kč pokuty, z pár tisícové pokuty si každý bude dělat dlouhý nos a bude to všem jedno, ba naopak ještě budou riskovat mnohem víc ! Ale jo, na druhé straně kdyby se něco stalo a vlak by tam zastavil a museli by vyšetřovat srážku s vlakem s člověkem, tak bych těm pozůstalým z té rodiny dal tak vysokou pokutu že by se ocitli mimo společnost. Nechal bych je zaplatit zdržení vlaků a úplně každému cestujícímu v tom vlaku minimálně proplatit jízdenku a případně… Číst vice »

Gwann

Neprehanite to s tim terorem trochu? Kdyz byste takto trestal nepozorne pitomce, tak nasilniky budete trestat jak? Stazeni z kuze?

Mimochodem, s podobnou psyche byste se uplatnil jako dozorce v koncentraku…

Stráťa

Zkuste to a mimo společnost se ocitnou nezaměstnaní nádražáci po zákazu drah. Svět se prostě netočí kolem vašich mašinek.

Michal Bartoníček

Nehody se stávají i v jiných druzích dopravy. Jsou mnohem častější a brutálnější.

Jindřich

Článek je o hromadných akcích, kde jsou rodiny s dětmi, a priznejme si to, v davu IQ klesá. Je lepší přijmout opatření, které zabrání neštěstí, než se spoléhat na inteligenci a zodpovědnost.

Klas

On už je teď malý problém organizovat nostalgické akce…?

Petr

To je nespravedlivej pohled. Kdyby mohli, dali by ještě pro jistotu dejchnout všem okolo aby bylo bezpečnosti učiněno za dost.

Michal

No a jak byste to jako chtěl řešit, že by třeba zrušili na všech nádražích služební přechody přes koleje a výpravčí to pak bude třeba obcházet půl hodiny, to moc vlaků nevypraví !

Petr

To je zajimavý. Jak to tady čtu, tak „cestující jsou líný udělat pár kroků“, a vy tady tvrdíte, že chudák výpravčí by to musel obcházet půl hodiny. Vypravuje vůbec v Zábřehu vlak výpravčí?

Michal Bartoníček

„Udělejte něco s tím, abych nemusel v nebezpečných situacích přemýšlet. Musíte mě ochránit před sebou samým, abych neudělal nějakou vylomeninu.“ Citoval jsem sám sebe, protože tenhle stav přesně dokazuje uvažování mentálně nedostatečných lidí, kteří potřebují návod na život. Tohle a kočka v mikrovlnce. Všude je nutný nějaký hlídač, závora, policajt, kamera, zámek. Blbuvzdorné řešení. Jestli si případ té rodinky něco zasloužil, tak masovou medializaci a násobně větší pokutu, která by sloužila jako odstrašující příklad. Jak jsou na tom lidé v zahraničí? Dělají lidi ve Finsku nebo ve Švýcarsku podobné vylomeniny? Nebo prostě jen zapojí rozum a nevydávají se vstříc neznámému?… Číst vice »

Filip Jirsák

Otázka je, zda má být opravdu cestování vlakem nebo pobyt na nádraží vnímán jako nebezpečná situace. To se pak totiž nemůžeme divit, že lidi radši pojedou autem, o kterém si myslí, že jim tam žádné nebezpečí nehrozí.

Michal Bartoníček

Ještě pořád je na silnici víc magorů než na železnici. A pokud někoho nepřesvědčí statistiky, kampaně, nehody, množství zraněných a usmrcených a to, že je železnice z pozemní dopravy nejbezpečnější, tedy bezpečnější než auto, pak už fakt nevím, na čem lidi jedou. 🙁

Karl vB.

Můžete prosím prozradit, jakým způsobem byste se dopravoval vy osobně do obce, kam nejsou natažené koleje?

Gwann

Kde nejdou koleje, neni civilizace

Michal Bartoníček

To zase ne. Ale podnikáme výlety i do přírody. Byli jsme na mnoha místech bez železnice. 🙂 Pokud to vyloženě není místo, které toužíme navštívit, tak nás místa bez železnice nezajímají.

Michal Bartoníček

Divím se, že po tom všem máte potřebu a chuť mi psát a ještě po mně chtít odpověď. 😄 Vymyslete si ji. 😉

Ares

O kterém si myslí.. A podle toho to na silnicích občas vypadá.
Prostě je třeba být ve střehu a používat mozek, to je vše, část národa má v hlavě průvan, takže vždy se někdo najde, kdo nedbá své bezpečnosti.

asdf

On je to problém naopak. Oni si nemyslia, že im tam žiadne nebezpečnstvo nehrozí. Ono sa len umieranie za volantom spoločensky dlohodobo považuje za „normálne“.

Zrazil niekoho vlak? Tragédia! Ako sa to mohlo stať? To sa nesmie opakovať!

Zomrelo 5 ludí pri autonehode? Holt, chudáci, mali smolu.

Filip Jirsák

Souhlas, ale to je v podstatě to samé. Automobilová doprava je považována za bezpečnou, a nehody, které se stávají, nejsou její součástí – jsou to zásahy „shůry“.

Eman

Máte jasně popsanou netypickou situaci, kdy objektivně i jinak opatrní lidé ztrácejí pud sebezáchovy, kde se pohybují spousty rozjívených a neozorných dětí, ale vy budete filozofovat nad tím, proč nejde udělat jednoduchá a prakticky nic nestojící preventivní opatření, která by riziko nehody omezila. To je česká mentalita, která se zase zajídá mně.

Michal Bartoníček

U dětí to beru, ale ti jsou pod dohledem zákonného zástupce. Tedy pokud i on je při smyslech.
Docela často vidím matky s kočárky přecházet mimo přechod. Jak si s tím chcete poradit? Jaké preventivní opatření, které je jednoduché a nic nestojí, byste navrhoval? V obou případech?

Eman

Nevím, jak jste přišel na to, že děti mohou cestovat vlakem jen pod dohledem zákonného zástupce. A už vůbec nevím, proč do toho taháte kočárky a silniční přechody nebo obecně vědomé a úmyslné porušování pravidel, když se bavíme o naprosto konkrétní situaci a neúmyslné chybě. Ale když už na to mermomocí chcete roubovat silnici, tak si povšimněte, že na přechodech u škol dost často na začátku a na konci vyučování asistuje policie. Stejně jako obvykle asistuje u různých kulturních a sportovních akcí, se kterými je spojený mimořádný pohyb chodců po silnici.

Michal Bartoníček

O cestování vlakem jsem nic nepsal. Nevím, jak jste na tuhle konstrukci přišel.
Kočárky a silniční přechody do toho tahám proto, abych poukázal na různé nešvary. Vím, že to s případem nemá nic společného, ale jde o ten princip, kdy si lidi dovolí něco, co nesmí a předpokládají, že jim to projde nebo že se jim nic nestane.
Policie je ráno u přechodů hlavně proto, aby chodci mohli bezpečně přejít, zvlášť tedy u houfu dětí, které nemají tak moc zažité některé situace. A občas se stane, že je řidiči v těch velkých autech i přehlédnou.

Michal

Jak tady někdo psal, že všude udělat zábradlí, ohrádku.
Ano to by pak vyřešilo všechno, spousta lidí by se mohla skutečně chovat jako stádo, Ale samotná ohrádka moc nezmůže, zvířata mají ty ohrady ještě pod proudem aby opravdu nešli tam kam nemají, tak asi přesně to samé udělat pro lidi.
Jako že by lidé se mohli pohybovat pouze v ohradě. A třeba u přechodu když padne červená pro chodce, tak by se tam ještě zavřeli vrátka Pod proudem, aby opravdu lidé nechtěli překonávat i ty vrátka.
Ale to by stálo hodně hodně miliard Kč !

Gwann

A hlavne to je kravina.

Nemuzu si pomoct, ale to lezeni do koleji je darwinuv test

Stráťa

Je to Darwinův test i na jiných stejně vypadajících přechodech ve stanicích kde se jinak cestující nedostanou do vlaku?

Gwann

Malokde je moznost legalne prechazet urovnove pred pendolinem.

A stanice typu Turnov, Slavkov nebo Benesov nad Ploucnici jsou resene bezpecne

Frantisek X

Jenže lidé nepohybující se běžně v prostředí železnice nerozliší případ Turnov (kde je mimochodem při příjezdech a odjezdech vlaků přítomný personál) od Zábřehu, kde to vypadá pro neznalého celkem podobně. Ano, mohli si všimnout podchodu vedle, ale také nemuseli. Hazard byl neustoupit před rozjíždějícím se vlakem zpět a spěchat dál tak, že je nenapadlo se ani rozhlédnout. Halt neustále někam spěchající společnost.

Michal Bartoníček

A vypadalo by to příšerně.

Frantisek X

Ta jedna branka před služebním přechodem?

Michal Bartoníček

Ne jedna branka, ale celý prostor v ohrádce, aby nedej bůh někdo někam omylem nezabloudil. (facepalm)

MTS

Lidé v zahraničí to někdy vůbec nemusejí řešit, protože jednoduše nemají jak/kde přecházet. Třeba ve zmíněném Finsku by v takovém Zábřehu:
a) vůbec nebyl přechod přes koleje
b) mezi 1. a 2. staniční kolejí by byl plůtek zabraňující přecházení v délce převyšující délku nastupiště.

K celé situaci by nemohlo dojít.

Michal Bartoníček

Zamyslel se někdo nad tím, proč u nás ty přechody jsou a proč je jinde nepotřebují?

Filip Jirsák

Ano, zamyslel. Ta odpověď je některým známa celkem přesně. Je to proto, že v ČR stále převládá mentalita lidí, kteří uvažují jako vy. Takže když dojde k nějaké takové události, hodí to bez zaváhání na cestujícího a jakékoli otázky po tom, zda to náhodou nemůže být systémový problém, zda tam ten přechod v současné podobě opravdu je potřeba, zda to nejde řešit jinak – tak takové otázky zesměšňují, tvrdí, že je to vodění lidí za ruku, že by každý potřeboval svého opatrovníka a že by lidé museli být jako ovce v ohrádkách. Tam, kde ty přechody nepotřebují, je nepotřebují proto,… Číst vice »

Michal Bartoníček

Odpověď dlouhá, ale o ničem.
Takže znovu – proč u nás na nádražích takové přechody jsou? Proč je SŽ chce/potřebuje? Proč se bez nich neobejde?

Filip Jirsák

Protože když někdo začne uvažovat o tom, že by tam ten přechod nemusel být, přijde Michal Bartoníček a prohlásí, že přece nebudeme lidi vodit za ručičku.

Michal Bartoníček

O mě vůbec nejde. Umíte odpovědět na otázku?

Filip Jirsák

Už jsem vám na otázku odpověděl dvakrát, zkusím to ještě potřetí.

Potřeba těch přechodů je všude stejná. Jinde ovšem nejsou proto, že vyhodnotili, že by to nebylo bezpečné pro cestující. Proto tam nejsou. U nás cestující dráhu nezajímají, takže proto tu ty přechody jsou.

Michal Bartoníček

Mně ta vaše logika prostě nedává smysl. Takže vy si myslíte, že si SŽ řekla: nás cestující nezajímají, potřebujeme mít povrchový služební přechod ve stanici přes koleje ke všem nástupištím.
Tohle myslíte vážně?

Filip Jirsák

To, že SŽ cestující nezajímají, je všeobecně známo. No a že si řekli, že potřebují úrovňový přechod ke všem nástupištím, to je dost pravděpodobné – ostatně když se podíváte do diskuse, dost lidí to obhajuje.

Takže ano, tohle myslím vážně a nenapadá mne jiná alespoň podobně pravděpodobná varianta, jak to tam vzniklo. Resp. je dost možné, že tam ten přechod byl už před stavbou podchodu a „jenom“ se zachoval, což je ale prakticky to samé – ostatně v rozpočtu pro výstavbu podchodu by instalace nějaké branky byl pakatel.

A jak to vzniklo podle vás?

Michal Bartoníček

Nevím. Proto se ptám. Ale pochybuju, že tam ten úrovňový přechod je proto, že správce infrastruktury cestující nezajímají. K tomu bude daleko víc důvodů.

Filip Jirsák

Důvod, proč tam ten úrovňový přechod je, že je to tak pro železničáře pohodlnější a cestující SŽ nezajímají.

V tom Finsku platí první bod (bylo by to jednodušší), ale neplatí bod dva, což jim zabrání takový přechod vybudovat nebo ho nezrušit při vybudování podchodu.

Michal Bartoníček

A co je na tom, že je to pro železničáře pohodlnější? Běžně se buduje určitý komfort pro personál. A co je určeno výhradně pro personál, není určeno pro veřejnost. Nebo se snad taky hrnete za kasu v supermarketu? Na místo řidiče autobusu? Do technického zázemí strojírenské firmy?

Filip Jirsák

Pokud nechápete, že pohodlí železničářů nemůže mít přednost před bezpečností cestujících, pak se opravdu nemáme o čem bavit.

Harvánek

Máte smůlu, že už Vám nemohu ukázat proč služební přechody na náídraží jsou. Odsloužil jsem si let jako výpravčí a jednou jsem si půjčil krokoměr. Nastavil jsem si délku kroku na 60 cm a stejně jsem za 12 hodin nachodil 27 kilometrů. Jsem sice už přes 20 let v důchodu a kdybych to měl obíhat někde po silničním přejezdu, vlaky k výpravě by tam čekaly na výpravu ještě teď.

Filip Jirsák

Což se dá snadno vyřešit tak, že výpravčí nemusí obíhat jednotlivé vlaky, ale prostě je vypraví na dálku. Dokáže pak dokonce vypravit víc vlaků ve stejný okamžik.

Michal Bartoníček

Aha, snadno vyřešit. Tak jo.

Filip Jirsák

Ano, snadno vyřešit. Je mnoho stanic, kde už výpravčí neplácačkuje. Mne naopak překvapuje, že by někde na koridoru ještě výpravčí s plácačkou chodil.

Michal Bartoníček

Běžte na SŽ a poraďte jim. Evidentně neví, jak mají lépe dělat svou práci a čekají na vás. Necháte je ve štychu nebo chcete zabránit dalším neštěstím?

Filip Jirsák

No tak zrovna plácačkování SŽ hromadně rušila. Ne kvůli tomu, aby výpravčí nemuseli chodit po služebních přechodech, ale proto, aby ušetřili. Zlepšení poskytovaných služeb byl jen nezamýšlený vedlejší efekt.

Michal Bartoníček

Děkuju za odpověď.

Petr K.

Já si myslím….
že ty „přechody“ nejsou 4 metry široké aby po nich mohli nádražáci chodit čtyřstupem ale že to jsou PŘEJEZDY aby se na/z nástupiště dalo služebním vozíkem dopravit cosi, co je na nesení po schodech moc těžké a do výtahu moc velké nebo neskladné… popřípadě aby se při krátko i „dlouhodobé výluce“ výtahu na nástupišti nehromadili vozíčkáři… 😀
uhádl jsem?

SpitiPater

Já myslím, že jste vystihl přesně.

Petr K.

Ó, děkuji 🙂 snažil jsem se…

Filip Jirsák

Mění to něco na tom, že by tam měla být branka nebo něco podobného, co půjde otevřít jednou za uherský rok, když tam někdo něco poveze služebním vozíkem?

Mimochodem je zajímavé, jak ti samí lidé, kteří argumentují tím, že je to služební přejezd, pro který je údajně v zákoně nějaká tajná výjimka z výjimky a tudíž není veřejnosti přístupný, argumentují následně tím, že by jej použil vozíčkář, což je veřejnost.

Petr K.

NIKDE, opakuji, NIKDE jste se ode mne nedočetl, že by přejezd měl použít samotný vozíčkář !!! neargumentujte ve své reakci na můj příspěvek svými hnusnými výmysly ! nemáte to zapotřebí ani Vy, ani já a mimochodem… ve Vaší odpovědi na můj dotaz na tento přechod https://mapy.cz/zakladni?source=pubt&id=15698386&ds=1&gallery=1&sourcep=foto&idp=9024362&x=16.8870983&y=49.8721809&z=17 jste jej „legalizoval“ svými slovy (cituji přes CtrlC, CtrlV) „tady u toho přechodu žádný pokyn provozovatele dráhy není, takže přecházet po tomhle přechodu je legální“ takže uznáváte, že vstup na přejezd označený pokynem provozovatele dráhy slovy „zákaz vstupu“ je nelegální…! A neustále se nepokoušejte jasně a srozumitelně daný „pokyn provozovatele dráhy“ (vaše slova) popírat… Číst vice »

Filip Jirsák

Já jsem ale nikde nepsal, že by přejezd použil samotný vozíčkář. Ono by na tom totiž vůbec nezáleželo. Pokud by vstup na přejezd přímo zakazoval zákon, pak doprovod železničářem na tom nic nezmění. Mnohé tady to překvapí, ale železničář není víc než zákon. Takže přítomnost železničáře by ten zákon nepřebila. Ve skutečnosti je ten zákaz řešen pokynem provozovatele dráhy (který má k takovému pokynu zmocnění). A protože je řešen pokynem provozovatele dráhy, může provozovatel dráhy svůj pokyn přebít – takže pokud provozovatel dráhy (prostřednictvím svého zaměstnance) dá vozíčkáři pokyn, že má použít úrovňový přejezd, může to vozíčkář udělat a žádný… Číst vice »

Petr K.

Opět via CtrlC, CtrlV „… argumentují následně tím, že by jej použil vozíčkář…“ Tak znovu…Já tím neargumentoval, ale VY jste to napsal! Dále… „údajně v zákoně nějaká tajná výjimka z výjimky“ je váš výkřik neboť nikdo! v této diskuzi netvrdil že „zákon zakazuje vstup“ (zkontrolováno vyhledáváním, nalezeno pouze ve Vašem předchozím příspěvku)(a jako citace v tomto mém) takže je to Váš pokus se vymluvit že „někdo něco tvrdil“… A dále… ve svém „vysvětlení přechody/přejezdy“ jsem schválně parafrázoval Cimrmanovo „hromadili se mu tam(vozíčkáři)“ a víc ani slovo a čekal, kdo se to pokusí nějak překroutit a dezinterpretovat 😀 inu… chytil jste… Číst vice »

Filip Jirsák

Kde jsem psal, že jste tím vozíčkářem argumentoval vy?

A kde jsem psal, že vstup na přechod označení zákazem vstupu je obecně legální, když jste měl potřebu jako objev s vykřičníkem psát, že uznávám, že je to nelegální?

Michal Bartoníček

Je zajímavé, že čtete něco, co Petr K. vůbec nenapsal. Opravdu zajímavé.

Michal Bartoníček

Já si to myslím taky.

Jakub P

Nikdy to nejde úplně, ale faktem je, že města a země, kde nehlásaj jen všespásnou osobní odpovědnost, ale zamýšlej se i nad tím, jak může infrastruktura pomoct (navádět k bezpečnému chování, odrazovat od nebezpečného, zmírňovat důsledky chyb nebo ne, atd.) (Nizozemí, severské státy) mají v dopravě úplně jiné a daleko lepší výsledky, než města, která se zaklínaj tou osobní odpovědností na prvním místě a spoléhaj jen na ni nebo hlavně na ni. A zajímavé je, že často to vlastně není o vodění za ručičku, nalajnování všeho a obrovských cedulích. Dokonce není vzácné, že to je naopak, že ta jejich infrastruktura… Číst vice »

Filip Jirsák

Jen bych doplnil, že ty prvky nejistoty neznamená dělat z veřejného prostoru krysí bludiště, ať musí být člověk pořád ve střehu. Znamená to nedělat prvky tak, že nejsou tím, co se zdají být. Pokud třeba někde nevidím jasný východ, musím se rozhlédnout a podívat se, zda třeba někde není značení cesty k východu. Ale pokud někde vidím jasný odchod z nástupiště v podobě úrovňového přechodu, už žádné značení nehledám. Ale pokud ten úrovňový přechod není odchodem z nástupiště, je to problém – problém architektury, ne cestujícího. Mimochodem, navrhovat veřejný prostor jinak, je stejné, jako navrhovat ho pro lidi, kteří by… Číst vice »

Jakub P

JJ, přesně tak, ty prvky nejistoty nejsou žádný skrytý a zákeřný pasti. Naopak jsou to prvky, který jasně dávaj najevo, že tam má člověk chodit/jezdit opatrně. Že je to místo, kde je potřeba zpomalit nebo zastavit, důkladně rozhlídnout a pečlivě vyhodnotit situaci, než bude pokračovat.

Jak se říká, každej systém funguje tak, jak je skutečně navržen, ne tak, jak si autor jeho návrhu přál, myslel a předpokládal…

Petr K.

“ je to místo, kde je potřeba zpomalit nebo zastavit, důkladně rozhlídnout a pečlivě vyhodnotit situaci, než bude pokračovat“
To jste napsal krásně, fakt, hlavně to „důkladně rozhlídnout“ a „pečlivě vyhodnotit“…
… než člověk půjde někam, kde není ani plot, ani závora, ani ostnatý drát… a kde hrozí nebezpečí… třeba tam jezdí vlaky… 😉

Michal Bartoníček

Chodit opatrně, důkladně se rozhlédnout, pečlivě vyhodnotit situaci. A to je to, co píšu od začátku. V místě, kde to neznám, se chovám obzvlášť opatrně.

Jakub P

Jenže co už od začátku nechápete je, že dobrá infrastruktura taková místa dělá tam, kde se chodí a případně jezdí krokem a rozhodně ne v místech, kde něco jezdí rychleji než 100 km/h… Neukolébá člověka tím, že ho vodí za ručičku tam, kde o nic nejde a pak ho nevrhne v podstatě bez varování do smrtelně nebezpečnýho místa… Plus každou nehodu vyšetřujou přesně z toho hlediska, jak by mohla infrastruktura snížit pravděpodobnost opakování. Nespokojej se s tím, že oběť udělala chybu a tedy není třeba infra dál řešit. Zopakuju, co jsem psal výš – ta rodina bezesporu udělala chybu. To… Číst vice »

Michal Bartoníček

Vy a pan Jirsák od začátku nechápete, že taková místa jsou tam za nějakým účelem. Na nástupišti je varováním žlutá čára, ta tam taky není pro nic za nic. A jestli je někdo v takové emoční euforii, že nevnímá svět okolo sebe, měl by raději zůstat doma.
Takže lidi by se nad sebou měli zamyslet a přijmout taková opatření, aby se podobná chyba neopakovala. Nevím, proč by se měla házet vina vždycky na druhé. Viz to předjíždění přes bílou čáru. Nebo již zde zmíněný případ nárazu do auta silničářů.

Filip Jirsák

Nebojte, my to od začátku chápeme. Akorát si od začátku na rozdíl od vás nemyslíme, že by pohodlí železničářů mělo mít přednost před bezpečností cestujících.

Zamýšlet se nad sebou nemusí ani tak lidé, jako SŽ. Protože se to děje opakovaně, v různých místech, různým lidem. Takže evidentně současná opatření SŽ nejsou dostatečná. Možná právě proto, že SŽ pořád hledá chybu u jiných a nikdy ne u sebe.

Filip Jirsák

V letecké dopravě se dělá přesný opak toho, co popisujete vy. Když udělají piloti chybu, řeší se, jak k tomu došlo, jaké byly okolnosti, navrhují se systémová opatření, jak té chybě příště předejít. Je snaha, aby se o tom problému vyšetřovatelé dozvěděli a mohlo se tomu příště předejít, což je důležitější, než potrestání pilotů. Vy byste to dělal přesně opačně. Když by piloti dělali nějaké chyby opakovaně, zvýšil byste pokuty. Já bych tedy byl radši, aby na české železnici byla bezpečnost jako v letecké dopravě, než aby v letecké dopravě byla bezpečnost jako na české železnici. Vy to zřejmě chcete… Číst vice »

Petr K.

Smazáno pro překročení počtu příspěvků za 24 hodin.

Michal Bartoníček

Nemůžete srovnávat leteckou a železniční dopravu. To prostě nejde. Oba dva druhy dopravy mají zcela jinou podstatu, technologii a zázemí. Systémová opatření jsou i na železnici, ale zcela jiného charakteru. U letectví se spoléhá na profesionální piloty, kteří procházejí náročným výcvikem. U železnice dochází k daleko těsnějšímu styku civilní veřejnosti a dráhy, proto je nutné aplikovat různé přístupy k bezpečnosti. Takže zde nese každý účastník odpovědnost za své chování sám. Uvědomte si, že na železnici je pro jednotlivě už z povahy typu dopravní cesty a infrastruktury daleko snadnější se rozhodnout pro nebezpečné chování než u letecké dopravy. A čím víc… Číst vice »

Jakub P

Jo, letecká doprava má v tomto jiné možnosti, než železniční. To je pravda. Ale to neznamená, že zrovna tento princip by nešel uplatnit i na železnici a že by její bezpečnost nezvýšil. Možná míň, ale i to se počítá. Ten návrh je tu x-krát zopakovaný, je jednoduchý a levný. Místo pouhé cedule na konci nástupiště branka (nemusí být zamčená, stačí západka). A v případě takové nostalgické jízdy (riziková akce) u ní budou pro jistotu stát dva tři organizátoři. Není to nepřekonatelný, když se někdo rozhodne, tak tudy půjde. Ale bude to vědomé jednání. Nestane se jako tady podle videa, že… Číst vice »

Michal Bartoníček

Jsem za větší bezpečnost na železnici, ale vocamcaď pocamcaď. Jak by to na takovém nádraží mělo vypadat, aby byla eliminována jakákoliv nedbalostní nehoda, když se tedy nebudeme bavit o záměru?
Zopakovaný? Tak to jsem ho asi přehlédl.
Lidi nechodí jen po přechodu, kde nemají co dělat, ale chodí i po kolejích. V Mostě do Rudolic si tak krátí cestu mnoho lidí a žádný přechod tam není.
Ani omylem. Obezřetnost a opatrnost – tu mají lidi dodržovat vždy. I doma se jim může stát něco neblahého. Komu to pak budou dávat za vinu?
Na služebním přechodu přes koleje nic špatného nevidím.

Jakub P

Vy to prostě pochopit nechcete. Jde o to, že v té stanici se sešly věci (slabé označení zákazu vstupu nepovolaných na ten služební přechod, nostalgická jízda a tolerování pohybu nepovolaných v prostoru, kam už byl zákaz vstupu, během ní (za tím koncem nástupiště a zákazovou cedulí na něm ta rodina nebyla zdaleka sama, podle videa tam bylo dost lidí) služební přechod vypadající z té strany jako běžné přechody pro veřejnost), které pravděpodobnost takové nebezpečné chyby cestujících silně zvětšily a jejich náprava by byla jednoduchá. Že to nepomůže stoprocentně a vždycky je jiná věc. Nijak moc nesouvisející s tím, že tohle… Číst vice »

Filip Jirsák

Nikdo nechce eliminovat jakékoli nedbalostní nehody. Pro začátek by úplně stačilo eliminovat pasti jako široké přístupové cesty k nástupišti, které nejsou přístupovými cestami. Ono kdyby se na české železnici jenom odstranili takovéto pasti, zvýší to bezpečnost ohromně.

Obezřetnost a opatrnost nestačí. Kdyby to stačilo, tak nepotřebujeme žádné ETCS ani žádný opakovač. Prostě byste jen nařídil strojvedoucím a výpravčím, ať jsou obezřetní a opatrní a veškeré nehody způsobené lidským faktorem by byly ty tam. To samé u pilotů. Že to jenom někoho nenapadlo před vámi.

Filip Jirsák

Srovnávat to klidně můžu, pokud použiju věci, které jsou navzájem srovnatelné. A přístup k nehodám, kdy v letectví je snaha zabránit opakování nehody, zatímco na české železnici je snaha najít někoho, na koho se to dá snadno honit, se srovnávat dá.

Když už srovnáváte na jedné straně profesionální piloty a na druhé cestující (nevím, proč nesrovnáváte piloty a strojvedoucí a letecké a železniční cestující), nepřipadá vám padlé na hlavu, že větší osobní odpovědnost chcete po těch laických cestujících než po pilotech? Nemělo by to být přesně opačně, že na profesionála můžete klást větší nároky?

FP1

Zarazila mě se ta opakující myšlenka, toho zbrždování běžné dopravy, a mám jen jednu otázku, proč? Proč by pravidelná doprava měla být omezována na úkor nějaké nostalgie?
Můžeme trvat na nějakých brankách, řetízkách,,apod… Ale to by SŽ musela být ochotná dávat od těchto branek klíče i dopravcům, a to je občas trochu problém (tam kde jsou)

bakiy

Proč by se měla zdržovat běžná doprava kvůli nostalgii? Ptám se úplně stejně. A navíc to není řešení, jen „hození odpovědnosti“ na někoho jiného. V našem konkrétním případě na strojvedoucího a nepřímo také na výpravčího/dispečera…
A proč by měla SŽ dávat klíče od takové branky všem dopravcům? Taková branka by měla být odemknutá, pouze zavřená tak, aby se neotevřela třeba tím, že se o ní někdo opře… Každý normální, kdo takovou branku legálně otevře, tak jí za sebou i normálně zavře!

Leinad

Mechanický kopírovatelný klíč každému zaměstnanci, to je jen otázkou času než to budou mít exzaměstnanci, šotomafie atd. 😀 když už, tak čip. Ale stačí branka na kliku(která se neotevře při nechtěném opření).

MRC

Když to takhle vid, furt vzpomínám na blba v Čelákovicích. Dva nový podchody, vzájemně propojené přes nástupiště. Ale to je málo, dotyčný prostě musí přes tu kolej, metr hlubokej odvoďnovací kanál a přelézt pletivo… A kdyby jednou, ale tohohle jsem tam takhle vídal pravidelně…

Jan Tichavský

Je to rebel…

Pražec

To je tak, když služební přechod vypadá úplně stejně jako „normální“ přechod ve stanicích bez podchodu.

Leccos by vyřešila nezamčená branka na konci peronu, něco jako v pražském metru.

Fahr

Bohužel nevyřešila. Jeďte se podívat třeba do Karlových Varů. Tam taková branka je

Pražec

Některým kandidátům darwinovy ceny pomoci opravdu není, ale zrovna tahle rodinka by tam IMHO nevlezla.

Martin

Tak to si nejsem jistej, pac tech lidi co tam vlezlo bylo hafo… ale jen tihle si to strihli pred rozjizdejicim vlakem pres koleje, i kdyz cesta nikam nevede…

František

Taky to tam nemusí být vůbec, nádražaci by nejspíše zvládli podchod jako ostatní.

bakiy

Musí. Co když bude na perón potřeba zajet třeba sanitkou?

Daniel Jablonecký

To by se jim ale zkrátily žíly a to jen ten problém, protože spousta z nich žije s pocitem „já jsem tady doma, všemu tady rozumím, všude smím vlézt a ostatní ať mi vlezou na záda“.

Harvánek

Nevím čím se živíte, ale jak to chodí jinde, Vás moc nezajímá.

Ares

A ty cedule, že je to služební a ostatním je tam vstup zakázán? Mají je třeba v Mostě, jeje, to najednou nikdo neumí číst.. Tam si stoupnout a vybírat od každého desátek, tak se provoz nádraží zaplatí jen z pokut.

Frantisek X

Ještě ji umístit tak, aby praštila do očí každého. Branka s tím nápisem by omyly v podstatě vyloučila. Možná by se přes ni jen hůře zdrhalo těm, kteří zákaz porušili úmyslně…

Jardásek

To Teda nevypadá

Jerry

Leda by tam dali dvoumetrovou mříž. Vše nižší by se Češi minimálně pokusili přelézt i s rodinou.

Pryž

Tak nejúčinnější řešení je zábradlí, jenže to by některým praskly cévky.

Jerry

Nebo radlici na každé Pendolino.

Michal Bartoníček

Zábradlí. Všude zábradlí. Koridory ze zábradlí a skupinové hrazení jako v kravíně. 🙁

Pryž

Vždyť píšu, že by prasklý cévky.

Leinad

Nemusí být všude. Třeba mezi krajním nástupištěm a trávníkem, aby měkdo omylem nespadl na sousední pozemek 😀

Jakub P

Ne všude. Naopak.

Problém je, že ho alibisticky dáváme leckde, kde je maximální reálný riziko vymknutej kotník a pak ho absurdně vynecháme na místech, kde by mělo být nejspíš a divíme se, že nám ausgerechnet tam vlezou lidi zvyklí na to, že je téměř všude, i tam, kde reálně nic, nebo minimálně nic vážného nehrozí…

Michal Bartoníček

Taky nejsem příznivce toho, že SŽ projektuje zábradlí i tam, kde to nedává smysl.

nádražák

MU v Dobkovicích 18.2 , přecházející důchodkyně koleje mimo přejezd. Měla štěstí utrpěla jen lehké zranění od projíždějícího rychlíku.

Názorlidu

Dobrý den,

plně souhlasím se článkem, že dělat nostalgické akce tam kde se jezdí 160 km/h je šílenost. Za další souhlasím v tom, že to měli být České Dráhy a.s jako pořadatel této akce, kdo mě zajistit bezpečnost pohynu na nástupišti po příjezdu vlaku. A za další měl být zpomalen provoz ve stanici Zábřeh na Moravě. Nechat lidi běhat v kolejišti a nechat tam prolítnout Pendolino 140 km/h je docela slušné bláznovství. Ano lidi tam neměli co dělat, ano proč by Pendolino mělo zpomalovat, ale toto vše musel vidět Výpravčí stanice co se mu děje před služebnou.

buml

To Pendolino jelo konem 2. nástupiště a nostalgie přijela ke 3. nástupišti, tak proč by mělo SC zpomalovat?

Názorlidu

Protože vím o tom, že dojede nostalgický vlak plný lidí, kteří se vyhrnout a budou se chtít jít podívat na lokomotivu? Snad předcházím problému ne?

Michal Bartoníček

Proč účastníci akce sami problémům nepředcházeli? Zase se svaluje vina a odpovědnost na někoho jiného?

Stráťa

Protože u nich nejde předpokládat místní znalost a znalost drážních pravidel a zvyklostí? Zajistit bezpečnost drážní dopravy a cestujících prostě není starost cestujících.

Michal Bartoníček

Nejde? To se mě ptáte?
Bezpečnost cestujících je zajištěna dostatečně. A znovu – když jsem někde, kde to neznám, tak jsem o to opatrnější. Skáčete do neznámého rybníka hned po hlavě, nebo se nejdříve přesvědčíte, jak hluboká voda je? A když bude u rybníka cedule, že voda není ke koupání, a vy tam stejně skočíte, tak budete svoje případné zdravotní následky dávat za vinu majiteli rybníka, protože vás dostatečně neochránil před vaší blbostí?

Jakub P

To záleží. Byl ten rybník jasně označenej, voda v něm na první pohled podezřelá, příchod k vodě přehrazenej?

Nebo tam byla písčitá pláž, molo, schůdky do vody a z vody, skokanskej můstek, voda vypadala úplně normálně a někde bokem byla snadno přehlídnutelná cedulka, že vodu bohužel minulej týden někdo otrávil a je nebezpečná?

Michal Bartoníček

Popisujete dva extrémy, které sice existují, ale taky jsou louže, které se nacházejí mezi těmito dvěma stavy. A je jich dost.
https://mapy.cz/zakladni?source=base&id=1906385&pid=101382093&newest=1&yaw=0.749&fov=1.257&pitch=0.208&x=16.3711210&y=49.8772410&z=19&ovl=8
Co myslíte? Dá se tady koupat?

Jakub P

Z toho, co je vidět na tom videu to bylo hodně blízko té mnou popisované druhé extrémní situaci.

Michal Bartoníček

Vidím to jinak.

Frantisek X

Stačilo by příště ten přechod alespoň přechodně zahradit i z této strany, netřeba brzdit a rozjíždět a zdržovat ostatní vlaky.

Péťa

Jasně, hodíme všechno na fíru alibistickým rozkazem „Dbejte v žst. Zábřeh na Moravě zvýšené pozornosti z důvodu pohybu osob v kolejišti a použijte návěst „Pozor““.

Patris

Možná bych věděl, na co využít všudypřítomná modrá zábradlí. V některých zemích je mají ve stanici mezi kolejemi, aby je nešlo přebíhat. Určitě lepší využití, než když odděluji peron od trávníku…

Vavrroch

Jo, jo – a pro místní přátele přátel se v zábradlí bude dělat mezírka (helééé, nešlo by to ňák udělat?).
Chodí-li přes koleje tchyně lokálního velmože, kdo si na ni troufne?
Takový odvážlivec, pokud se vyskytne, rychle dostane nabídku, jež se neodmítá.

vladki

Tak i kdyby tam mezi kolejemi zábradlí bylo, tak na tom služebním přechodu by byla mezera. Čemu by to pomohlo?

vladki

Spíš bych čekal nějaké zábradlí s brankou mezi perónem a kolejemi v místě toho přechodu a cedulí přímo na brance.

Karel IV.

Spíše než mezi peronem a kolejemi bych zu zábranu čekal až v místě té cedule Zákaz vstupu/název stanice na fotce v článku – aby drážní zaměstnanci neotevírali zábranu stojíce ještě v kolejišti, ale aby se dostali na začátek/konec peronu a až pak na bezpečném místě řešili překážku jménem branka/závora či něco jiného.

Hakl

Pisatel textu patrně neví, jak dnes funguje železnice.
Že dopravci i správci infrastruktury mají zaveden nějaký systém zajišťování bezpečnosti (SMS) a zavádět bezpečnostní opatření k eliminaci známých rizik je v jejich gesci a dokonce je i jejich zákonnou povinností!
Drážní úřad by měl nastoupit do akce až v případě, že výše uvedení bezpečnostní opatření nepříjmou.

Ares

Kdo to kontroluje? Opravdu to někdo kontroluje? Je bezpečnost dostatečná? Já celkem chápu, co chtěl pisatel říct.

Hakl

Státní dozory na dráze probíhají (viz výroční zprávy Drážního úřadu), pokud si dobře vybavuji z konference, kde o tom zástupce úřadu mluvil, tak to byly v průměru asi 4 dozory denně. Ale je to na velká množství zaměření a na DÚ je málo zaměstnanců na to všechno. Ti navíc údajně musí hlavně řešit žádosti, kde jsou vázáni správními termíny.

Harvánek

Máte smůlu, ale odnesete to za ostatní. Doporučil bych Vám se postavit ke služebnímu přechodu (ve stanici jsou podchody) pod tabulí s nápisem „Přechod přes koleje zakázán“ a pokusit se bránit v přechodu těm, kteří nemají oprávnění přechod používat. V lepším případě Vás ušlapou, v tom horším skončíte spolu s nimi pod vlakem.

Magda

Takže stačí, že někdo něco přijme bez ohledu, zda je to k něčemu dobré? Neměl by ten systém skutečně zajišťovat bezpečnost i těch, kdo není znalý předpisů a rizik a ocitne se na daném nádraží poprvé?

M19

A přijmuli? Reálně naplňovali? Asi jste nepochopil text. Pisatel pokládá otázky, zda Drážní úřad skutečně řeší bezpečnost, nikoli jen po formální stránce a zda hledá řešení. Věcně jste pisateli v ničem neoponoval, jen jste se v duchu nejen českých demagogů pokusil udělat z něj blbce, aniž byste dokázal jediný argument přesvědčivě vyvrátit.

Jakub P

No tady očividně nepořijali nebo nepřijali dostatečná. Takže by to měl Drážní úřad řešit, ne?

A místo toho se spokojil s tím, že ukázal na tu rodinu a jakýkoli možný (a potřebný) zlepšení zabezpečení ze strany dopravce a SŽ vyignoroval…

Igor

Tak stačí mi pohled na Svinově. Úplně na pohodu přes koleje přechází denně stovky lidí bez mozku, kteří na pohodu lezou klidně za stojícím vlakem přímo pod kola dalšího po vedlejší koleji, který v té chvíli ještě nevidí.
Kdyby tam stála nějaká skupinka policajtů tak se nezastaví s tím kolik by toho museli řešit. Ale postavit je tam občas by určitě mělo smysl, protože jinak je jen otázkou času, kdy tam někoho přejedou.

Stráťa

A sme u toho. Proč ti lidé přechází přes koleje v takových počtech (pokud se to opravdu děje)? Co je tam špatně že tolik lidí potřebuje přecházet koleje?

Péťa

Je to kratší a bez postihu.

Petr K.

😀 výstížné…

Igor

Nemusí do podchodu. Schody jsou táák náročné a stojí za to umřít. (ironie)

Dusmor

Každý jedinec je zodpovědný za svou bezpečnost. Nikdo jiný to za tebe neudělá. Život je riskantní záležitost a ve sto procentech končí smrtí. Jestli dříve nebo později, to můžeš ovlivnit mírou přijímaného rizika, ale nikdy se nebezpečí zcela nevyhneš. Druhou stránkou je minimalizace dopadů chybných rozhodnutí jedince na ostatní lidi. Je opravdu nutné, aby se kvůli jednoho sebevraha zastavila na koridoru doprava na půl dne? Dopadne to jako vždycky, politici si užijí pět minut pozornosti před kamerami, byrokrati vydají další předpis a budou dlouze papírovat, tím vykáží vůči veřejnost činnost a je pro ně splněno. Lidé budou nový předpis ignorovat… Číst vice »

Al de Baran

Vyšetřování sebevražd jako vražd reklamujte u manželů Stodolových.

Filip Jirsák

To, že je každý zodpovědný za svou bezpečnost, je akorát taková teoretická póza v komentářích, kterou se ve skutečnosti nikdo neřídí – ani ten, kdo to tvrdí. Je od každého rozumné, když dělá jednoduchá opatření pro svou bezpečnost, která zároveň mohou zachránit mnoho. Třeba rozhlédnout se před vstupem na přechod pro chodce – protože nápis na náhrobku „měl přednost“ by mu byl houby platný. Nicméně protože žijeme ve společnosti, spoléháme jeden na druhého. Když jdete po ulici, spoléháte na to, že ty baráky okolo jsou postavené alespoň tak, aby na vás nespadly. Spoléháte na to, že nebudou po ulici chodit… Číst vice »

Péťa

To jsou ale věci které nejsem jako jedinec schopný ovlivnit.
Co ale můžu ovlivnit je to, že nepolezu do zákazu vstupu, že se na přechodu rozhlednu i když mám zelenou.
Toto chtěl Dusmor říci, to že na mě spadne cihla při opravě domu nebo mě na chodníku přejede splašené vozidlo je riziko povolání jménem život které nejsem schopný ovlivnit.

Filip Jirsák

Ale samozřejmě, že jste schopný to ovlivnit. Třeba se můžete domům vyhýbat. Můžete je předem pomocí dronu prohlédnout. Můžete se v blízkosti domů pohybovat jen v obrněném vozidle.

Takže ovlivnit to můžete, jenom by to bylo velmi pracné. Je to tedy tak, jak jsem psal – děláme jenom taková opatření pro svou bezpečnost, která jsou jednoduchá a zároveň mají velký dopad. Rozhlédnout se před přechodem pro chodce mne skoro nic nestojí, ale pravděpodobnost, že nějaký řidič nedodrží předpisy a srazí mne, když se nerozhlédnu, je dost vysoká.

Gwann

Dost msnipulativni argumentace

Filip Jirsák

Co je na tom manipulativního? Je to pravda. Žijeme ve společnosti, tím pádem se spoléháme jeden na druhého. To je princip fungování společnosti. Takže „každý je odpovědný za svou bezpečnost“ zkrátka neplatí.

Gwann

To ze nektera rizika hde omezit. Pouze minimalne. A vymyslete nesmyslne mitigace

Filip Jirsák

Prakticky všechna rizika lze omezit. Riziko že na vás spadne dům omezíte tak, že se budete domům vyhýbat. Riziko zemětřesení omezíte tak, že se přestěhujete do oblasti, kde zemětřesení nejsou. Riziko, že se nakazíte nakažlivou nemocí, zmenšíte tak, že se budete vyhýbat možným zdrojům infekce. I rizika dědičných chorob se dají zmenšovat, protože mají typicky nějaké spouštěče nebo faktory, které rozvoji choroby přispívají.

Dusmor

Vidím, že se ve svém vnímání světa neshodneme, přesto to zkusím. Před vstupem na přechod se rozhlédnu právě proto, že na předpis „měl přednost“ nespoléhám. U každého baráku počítám s tím, že z něj něco spadnout může. Podle stavu budovy, počasí, dění v místě,… buď to minimální riziko přijmu nebo jdu jinudy. Nespoléhám na to, že se na ulici nevyskytne pošuk střílející do lidí, ale nosím nástroje k zastavení takového pošuka. To u nás, na rozdíl od zbytku Evropy, stále ještě legálně lze. Jsem si vědom, že pravděpodobnost potkání na ulici tygra na lovu je velice maličká, avšak není nulová.… Číst vice »

Filip Jirsák

Takže se spoléháte na jiné, akorát si to nechcete připustit.

Michal Bartoníček

Kdo je tedy zodpovědný za vaši bezpečnost?

Karel

Při usmrcení sebevraha obnovení provozu povoluje policie.

Karl vB.

Zajímavé by bylo znát názor na věc pana nadřízeného, Kupky, zda by to květnatě okecával, nebo se rozhodl učinit kroky k nápravě tohoto stavu…

Daniel Jablonecký

Logický důsledek toho, jakou Drážní úřad praktikuje personální politiku, tedy že slouží jako odkladiště těch, kteří z různých důvodů skončili v jiných železničních organizacích.

Poskok

Tak drážní úřad ani moc s personální politikou nevymyslí, když jsou to klasičtí státní zaměstnanci s tabulkovými platy. Za 35 kKč hrubého žádné mladé nadané lidi v Praze fakt neseženete.

Ares

Tak se bude muset něco změnit, je to jednoduché.

Magda

A proc je na tom Drážní inspekce se stejnými platy úplně jinak a je schopna odhadovat systémové chyby?

Hakl

Protože je to její hlavní náplň práce?
Zatímco Drážní úřad v prvé řadě odbavuje žádosti o licence, UTZ atd.

Magda

Drážní úřad je národním bezpečnostním orgánem pro železnici, ne jen vyrizovac žádostí. Ale ano, pokud se tak sám vnímá, pak ten článek tady je naprosto přesný.

Klemovak

To si nemyslím. Nejsou schopni dotlačit stavbu podchodu nebo nadchodu v Rájci -jestřebí. Tam přejeli více než 25 lidí.

M19

To není jen o penězích, to je o firemní kultuře. Ta začíná u hlavy a pokračuje níže a níže… Ovšem tam, kde funguje kultura my jsme ti chytří a ty to dělej podle nás, jinak půjdeš, aniž by to mělo věcné opodstatnění ani stotisícový plat skutečně schopné nikoli všehoschopné lidi nepřitáhne.

Petr Špaček

V souladu s argumentem navrhuji přesun úřadu do České Třebové, kde mzdové náklady budou nižší…

Gwann

Coz neni tak blby napad. Ja bych navrhoval Mezimesti, je tsm vhodna budova

Stráťa

Co třeba Moldava?

Daniel Jablonecký

A to má být vysvětlení? Nebo omluva? Nebo alibi? Pokud takhle ten úřad „funguje“, že ani není schopen zaplatit schopné lidi, tak je evidentně zbytečný a je lepší ho rovnou zavřít. Protože kdyby potřebný skutečně byl, tak už dávno tohle někdo řeší.