Dopravci Železnice Zprávy

Knižní jízdní řád bude. Ujal se ho deník Zdopravy.cz

Knižní jízdní řád pro rok 2020 ve stylu deníku Zdopravy.cz. Pramen: Avizer Z, s.r.o.
Knižní jízdní řád pro rok 2020 ve stylu deníku Zdopravy.cz. Pramen: Avizer Z, s.r.o.

Cestující se ani po letošním 15. prosinci nebudou muset obejít bez knižního jízdního řádu. Společnost Avizer Z, která je vydavatelem deníku Zdopravy.cz, se rozhodla zacelit vzniklou mezeru na trhu a vydat knižní jízdní řád vlastním nákladem a na vlastní finanční riziko.

Využila přitom otevřená data Správy železniční dopravní cesty a ministerstva dopravy. Jízdní řád bude obsahovat vlaky všech dopravců. Je to poprvé od 2. světové války, kdy se vydání knižního jízdního řádu ujala soukromá společnost; jízdní řád bude volně prodejný na řadě míst.

Toto prohlášení činíme vzhledem k vášnivým diskusím, které se kolem ne/vydání knižního jízdního řádu pro rok 2020 vedou. Kvůli zpřístupnění potřebných dat až koncem listopadu a následné časově náročné produkci prosíme o trpělivost, pokud jde o další informace. Podrobnosti zveřejníme v příštích dnech.

Vnímáme tuto činnost jako službu cestující veřejnosti i samotné železnici.

Jan Sůra, Jan Šindelář

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
HonzaEM
Host
HonzaEM

Tak už mám ten SŽDC a jsou v tom stejný nesmysly, jako v elektronický verzi.

Jarda
Host
Jarda

Tak pro všechny ty, co velebí knižní jízdní řád a nejsou schopni pochopit, že je to opravdu přežitek, jedna aktualita. K dnešnímu dni se od doby předání jízdního řádu do tisku změnilo již devět traťových jízdních řádů. Například na trati 248 ubyla polovina vlaků !!! Jelikož na žádost dopravců již neexistují žádná data změny JŘ a veškeré změny JŘ tedy budou průběžné, je už nyní knižní jízdní řád starý. Vydává se vlastně jen kvůli pár desítkám sběratelů, kteří bez něj nemohou být.

Ušatá
Host
Ušatá

Ano, je to binec, který musí být zastaven a opět musí být jasná pravidla pro provoz na celý rok. Jinak je to blázinec a s tištěným JŘ to nemá co dělat.

Miroslav Zikmund
Host
Miroslav Zikmund

Tištěný jízdní řád v knižní podobě není přežitkem. V případě složitější cesty doplněné zpožděním (a s tím spojeným ujetím přípoje) je nejrychlejším způsobem jak si najít náhradní spojení. Vyžaduje to ovšem umět v jízdním řádu hledat a mít jisté znalosti železničního zeměpisu. Různé elektronické vyhledávače spojení jsou sice hezká věc, ale tyhle vyhledávače pracují podle „nějakého“ algoritmu, který nemůže uživatel ovlivnit. Navíc nepracují „se zpožděním vlaku“, čili nabídnou nereálná spojení. Případně nejsou schopné najít spojení, které dle papírového jízdního řádu existuje. Bez tištěného jízdního řádu se obejdu ve Švýcarsku, kde maximálně do hodiny jede další vlak, spíše ovšem pojede do… Číst vice »

HonzaEM
Host
HonzaEM

Když si ho loni koupilo 18 tisíc „sběratelů“, tak to asi není uplně málo.
A vy zase nejste schopen pochopit, že nutit lidi používat nějakou techniku, závislou na dalších prostředcích, nikdo nemůže.

Jarda
Host
Jarda

Já to jsem schopen pochopit, je to úplně v pořádku. Jen prostě ten knižní jízdní řád ztrácí svou aktuálnost každým dnem. Podívejte se například na trať 248 na webu SŽDC a v knižním jízdním řádu. V momentě, kdy se zrušily aktualizace JŘ k určitému datu, se s knižního jízdního řádu stává něco, na co nelze tak úplně spoléhat. A ty tabulky se mění prakticky ob den. Tím ale nezatracuji knižní jízdní řád, kdo chce, ať si ho koupí.

Libor
Host
Libor

Moc se těším, až si ho koupím. Díky.

Petr Stejskal
Host
Petr Stejskal

Vítám počin soukromé firmy – jen bych prosil i o zveřejnění jízdního řádu všech dopravců (i těch mimo ČD) a také informaci, kde bude možné tento jízdní řád zakoupit.
Děkuji

marek
Host
marek

děkujeme

David Korbel
Host
David Korbel

Děkuji moc! Konečně se toho někdo ujal. Myslím si že i v dnešní přetechnizované době je i starý dobrý tištěný řád minimálně užitečný nejen z nostalgie. moc si vašeho rozhodnutí cením.

HonzaEM
Host
HonzaEM

No super, ale co jsem koukal na stránkách SŽDC, tak to bylo dost zmršený, sloupce vlaků nebyly v takovém pořadí, ve kterém jedou a podobně. Nevím, jestli už to dali do pořádku, ale s jeho případným tiskem počkám až do začátku platnosti, nerad bych si vytisk zmetek.

Aleš 2277
Host
Aleš 2277

Skvělá zpráva. Pouze prosím o info, kdy a kde bude možno knižní vydání sehnat.

Radovan Komínek
Host
Radovan Komínek

Chtěl jsem napsat to stejné, co Aleš 2277. Tuto „bibli“ čtu od konce 70-tých let a zase si rád počtu. Pamatujte na mne s jedním výtiskem – samozřejmě zaplatím.

Kopr51
Host
Kopr51

Dobrá práce hoši!

PTI
Host
PTI

Super, že se ještě najde někdo, kdo nahradí to, co by měla dělat SŽDC, abychom někdy nemuseli nahrazovat opravu kolejí a správu nádraží. Rozhodně koupím a už se těším.

Miroslav Zikmund
Host
Miroslav Zikmund

Ona SŽDC vytiskne (nechá vytisknout) omezený počet výtisků pro vlastní potřebu (údajně 3 000). Pro „rotačku“ je jednoduché vyrobit dalších x tisíc kusů, ale pro SŽDC bude problém je prodat. Vzhledem k antagonistickým vztahům mezi SŽDC a ČD nebudou přece ČD ve svých pokladnách prodávat jízdní řády obsahující informace o vlacích konkurentů. To je bohužel schizofrenní myšlení, které vedlo k tomu, že z matric jízdního řádu se ručně vymazávaly vlaky konkurence na téže trati a takto cenzurované stránky se dávaly do tisku. To samozřejmě stálo spoustu peněz. Na Slovensku vydává Cestovný poriadok správce infrastruktury ŽSR, ale prodávají se v některých… Číst vice »

Alibaba
Host
Alibaba

Koupím…

stemark
Host
stemark

KOUPÍM SI HO TAKY PO X LETECH

Martin z topírny
Host
Martin z topírny

Čím dál více si říkám, ještě že ta dobrá Správa nemá na starosti zubní ordinace… sice všechno rozvrtají, ale nic nedodělají k dobré užitnosti věci a ekonomickému i provoznímu rozvoji, vždycky tam je po té rekonstrukci nějaké to ale…

Martin z topírny
Host
Martin z topírny

Fandím odvaze tvůrců a snad se tato akce povede na 1
Držím pěsti a těším se na modrou knížku plnou zajímavých skupin čísel a písmen

Výborná zpráva, že to nebude hanebně tisknout ta státní špatná správa 🙂

Ušatá
Host
Ušatá

Tisíceré díky, nevím jak to jinak vyjádřit!!!!!!

55p
Host
55p

koupí 🙂

Jedine vlaky
Host
Jedine vlaky

Velice děkuji.

Lech Malý
Host
Lech Malý

Mám dojem, že ve Švajcu šli podobnou cestou: SBB přestaly ofiko KJŘ dávat, tak se toho chopil nějaký spolek, nevíte někdo víc?

Lech Malý
Host
Lech Malý
David
Host
David

Cena 19,80 SFr. A hned můžeme tipovat cenu toho českého: 400 – 500 Kč.

Ondřej
Host
Ondřej

Bude to o něco dražší než loni, můj tip je někde mezi 150 až 200 Kč, ale dám do 500 Kč 🙂

Ľadová královna
Host
Ľadová královna

„Využila přitom otevřená data Správy železniční dopravní cesty a ministerstva dopravy.“ Pane Sůro, zajímalo by mne, jestli je možné jenom tak si stáhnout věci z internetu a komerčně je šířit, nebo máte na to ofic. smlouvu se SŽDC?

Jiří 2
Host
Jiří 2

Tak smlouva je předpokládám samozřejmostí. Takovou samozřejmostí, že se o ní nemusí explicitně psát…

Karlos S.
Host
Karlos S.

Tohle je fakt vtipný. Konečně někdo udělá něco dobrýho a ne Ledová královna musí kritizovat, zase se na tom snažíme něco hledat, zase se snažíme rejt a štourat… Elzo, buď ráda, že bude dostupný jízdní řád pro ty, co o něj stojí!

watslaw
Host
watslaw

Otevřená data znamená, že jsou volně přístupná i ke komerčnímu využití, čili to povolení dal autor předem a žádná další smlouva není třeba (resp. smlouva je uzavřena použitím za daných licenčních podmínek).

A ve slušném státě by takto otevřená měla být všechna data získaná za veřejné peníze nebo z moci úřední, s výjimkou údajů osobních.

BoH
Host
BoH

Tak pokud bychom se měli držet striktně zákonných, tak předpokládám, že je potřeba rozlišovat „data“ od způsobu jejich prezentace. Tedy využívat data možné je, ale využívat tabulky SŽDC již ne. Nicméně věřím, že toto si už vydavatel pohlídá 🙂

Y.K.
Host
Y.K.

Každá open data jsou, nebo by měla být, vydávána pod nějakou licencí (CC), která definuje za jakých podmínek se s nimi může pracovat.

BoH
Host
BoH

To je sice samozřejmě pravda, nicméně samotné tabulky SŽDC předpokládám, že budou pod jinou licencí, než samotná data 🙂

babilon
Host
babilon

Oboje je na portálu celostátního informačního systému CIS JŘ ftp://ftp.cisjr.cz/
Jak je to s licencemi jsem ale nikde nenašel. Nicméně souhlas ke komerčnímu využití tabulek KJŘ od SŽDC bez problému dostanete.

Y.K.
Host
Y.K.

To neumím posoudit a nechce se mi trávit čas prohledáváním souvisejících stránek. 🙂

Radek
Host
Radek

Zaměstnanci vámi uváděných firem jsou kryplové?

Karel
Host
Karel

Pokud využila otevřená data, tak to asi jsou otevřená data, jestli tušíte, co to je.

PeMIČ
Host
PeMIČ

Výborná zpráva👍

Jan
Host
Jan

Odvaha, doufám že to ekonomicky vyjde. Několik výtisků také velmi rád pořídím

Kylchap
Host
Kylchap

Koupím a s velkou chutí.

Mirek
Host
Mirek

Rád si ho koupím, díky.