Automobilový průmysl Automobily

Klimatizace začíná být samozřejmostí i u ojetin, ukazují statistiky

Autocentrum AAA Auto. Foto: AAA Auto
Autocentrum AAA Auto. Foto: AAA Auto

Klimatizace se během posledních deseti let stala naprostou samozřejmostí u nových aut. Trend se promítá i do prodejů ojetých aut. Trend se promítl už i na trhu ojetých vozidel.

Ukazují to data největšího tuzemského prodejce ojetých aut, společnosti AAA Auto. Od roku 2008, kdy klimatizací disponoval pouze každý druhý automobil, se poměr v roce 2015 vyšplhal již na 85 %. Aktuálně má klimatizaci 93 % všech nabízených aut.

Ještě v roce 2008 se klimatizace řadila k nadstandardní výbavě automobilů a disponovalo jí pouze každé druhé ojeté auto. Pokud ještě nějakým vozům klimatizace chybí, jsou to nejčastěji tuzemské Škodovky, a to zejména Fabie první generace. Těchto automobilů se bez klimatizace prodá téměř 60 %, a to za průměrnou cenu 52 200 Kč. S klimatizací se cena vyhoupne na průměrných 66 600 Kč. Ve většině případů je bez klimatizace Škoda Felicia. Její cenu to však příliš neovlivňuje, průměrná hodnota tohoto modelu se odvíjí spíše od celkového stavu auta a jeho historie. Dostává se totiž do kategorie youngtimerů.

Ještě zhruba před 10 lety byla klimatizace ve voze považována za luxus. V dnešní době má však jako běžná součást výbavy jen minimální dopad na výši ceny. Ten se u dvou srovnatelných ojetých vozů pohybuje v řádech pouze jednotek tisíc korun, vysvětluje Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva AURES Holdings, provozovatele mezinárodní sítě autocenter AAA AUTO. Podle ní jsou dnešním trendem rostoucí prodeje aut s dvou-a čtyřzónovou klimatizací nebo s odvětrávanými sedačkami.

7 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Standa

Taky bych řekl, že je hned po klimatizaci samozřejmostí isofix, já bych si auto bez něj z toho zaběhlýho komfortu už nedokázal představit, člověk jenom příjde, cvakne a hotovo. S pásem to je něco zápolit, ještě když člověk pospíchá. Není to ani rok co jsem kvůli tomu obměnoval auto, které to nemělo. Teď máme staršího Peugeota 3008 a spokojenost.

Honza

U starých aut bych tomu věřil, ale u novějších jsem na auto bez klimatizace snad ještě nenarazil, možná leda u Dacie, ale tu v autobazarech nevyhledávám.

Marek_78

Auto bez klimatizace si opravdu nedokážu představit. Rozdíl v ceně je max 10 tis kč a to si myslim, že se vyplatí si připlatit. U bazarových aut ten rozdíl ceny ani nepoznáte.

Risa

Teď se mi podařilo koupit v bazaru 5 let starou Audi A4 kombi v dieslu s nadstandardní výbavou a za 300tisíc! O tom bych si před pár roky mohl nechat jen zdát. A samozřejmě automatická klima.

Milan

Co jsem se koukal, tak u aut od roku výroby 2012 je poměr aut bez klimatizace jen asi 0.5%, což je opravdu zanedbatelné číslo. Čili každé novější auto už klimošku má. Ty ceny ojetých aut nejsou drahé, klimatizace tam žádnou velkou částku nedělá.

Bezee

To je pravda, také jsem nenašel auto, které by při stáří do 5 let nemělo klimu. Ten servis není zase tak nákladný na úkor pohodlí, který přináší. Moje staré auto Hyundai Getz klimu nemá, takže se koukám v bazarech po něčem novém, nejlépe do 2 let stáří, ceny jsou celkem dobré oproti autu co vyjede z výroby.

Dan

Je evidentní, že klimatizace je bezesporu nutností každého auta už v základu. Cenově jsou ty auta od těch co ještě klimu neměly jen minimálně rozdílné. Dvouzónovou klimatizaci bych mít v autě nemusel, ale i tak jsem si koupil peugeota 3008 jen pár let starého v bazaru, který tuto funkci má a není to taky špatná věc.