Kiwi.com bez Ryanairu. Ambiciózní vyhledávač nenabízí letenky největší evropské aerolinky

Letenkový portál kiwi.com, foto: Zdopravy.czLetenkový portál kiwi.com, foto: Zdopravy.cz

Obratem i ambicemi největší český vyhledávač letenek Kiwi.com už nenabízí do řady evropských destinací vždy nejlepší ceny. Z jeho nabídky

Obratem i ambicemi největší český vyhledávač letenek Kiwi.com už nenabízí do řady evropských destinací vždy nejlepší ceny. Z jeho nabídky před několika týdny potichu zmizely nabídky největších evropských aerolinek podle počtu cestujících, irského obra Ryanair. Obě společnosti detailní důvody rozchodu tají.

V praxi to znamená, že do destinací, kam Ryanair létá,  se jeho lety vůbec ve vyhledávači Kiwi.com neukážou. Návštěvníci portálu tak dostanou často nabídku na buď vyšší cenu s jiným dopravcem nebo na krkolomné spojení s přestupem.

Příkladem může být let Praha – Charleroi, kam létá Ryanair z Prahy přímo. Kiwi.com ho nabízí několikanásobně dráž a s přestupem přes Varšavu. Namísto necelých dvou hodin přímého letu stráví takto cestující na cestě přes osm hodin.

Mediální zástupci Kiwi.com potvrdili, že Ryanair přestali nabízet, detaily ale odmítli sdělit. „Spolupracujeme s téměř 700 leteckými společnostmi a nabízíme miliony tras po celém světě. Díky nedávno oznámenému partnerství se společností Amadeus navíc naši nabídku rozšíříme o 750 milionů předem vypočítaných leteckých kombinací. Spolupráci s jednotlivými dopravci však komentovat nebudeme,“ uvedla firma v prohlášení bez dalších detailů.

Pro Kiwi.com jde o komplikaci nejen na českém trhu: Ryanair rychle roste a zvyšuje svůj náskok na evropském nebi. Nezveřejňováním cen největšího evropského hráče může firma přijít o část tržeb.

Konec Ryanairu u Kiwi.com ale může souviset s nedávným verdiktem německého soudu, který dal za pravdu Ryanairu a zakázal provozovateli webu cheaptickets.de prodávat odbavená zavazadla na lety Ryanairu za vyšší ceny, než je ceník aerolinky.

Soud v Hamburku  zakázal německé firmě nabízet příplatek za odbavené zavazadlo Ryanairu za výrazně vyšší cenu, než jaká ve skutečnosti je a Kiwi.com nabízelo letenky Ryanairu rovněž za vyšší ceny, než kolik stály ve skutečnosti. Server cheaptickets.de nakonec úplně přestal Ryanair nabízet.

Ryanair má dlouhodobě problém s weby, které pouze prohledávají jeho systém a pak nabízí letenky přes své stránky. „Nedovolujeme žádným třetím stranám prodávat naše letenky a pokaždé je kontaktujeme, pokud tak činí,“ řekl mluvčí Ryanairu Denis Barabas. Firma podle něj nemá problém s online prodejci, kteří zveřejňují ceny Ryanairu transpartně. Na konkrétní dotaz, zda se to týká i Kiwi.com, neodpověděl. „Licencovali jsme několik stránek k tomu, aby ukazovaly naše ceny jen k porovnání,“ dodal Barabas. Rynairu tak vadí hlavně servery, které nabízí jeho letenky za vyšší cenu, než za kolik jsou k mání na jeho webu.

Kiwi.com ještě jako server Skypicker prorazilo tím, že nabídlo kombinace různých nízkonákladových dopravců s přestupem. Trh se ale v poslední době mění, i nízkonákladoví hráči začali nabízet lety s přestupy. Ryanair zatím vytipoval několik letišť, kde cestujícím garantuje přestup. Podobným vyhledávačům tak částečně kazí byznys.

Podle odpovědi na twitteru prodejce chystá znovu návrat prodeje Ryanairu. Odmítla současně, že by konec souvisel s „kradením dat“, jak Ryanair v minulosti označoval činnost srovnávacích serverů letenek.

Letenkový portál v dubnu uvedl, že letos očekává tržby z prodeje letenek a dalších služeb ve výši 27 miliard korun, loni měl tržby 8 miliard. S rostoucími tržbami přibývá i akcionářů. Hospodářské noviny v dubnu napsaly, že podíl ve výši 8,5 % koupil Jaroslav Kokolus a s ním spojený právník Dušan Dvořák, respektive firma, kterou budou oba muži ovládat. Kokolus ovládá například parfumerie Fann.

Podle posledního dokumentu ve sbírce listin má firma osm společníků: zakladatele Olivera Dlouhého, Jiřího Hlavenku, Jozefa Képesiho, Touzimsky Airlines někdejšího tajemníka Českých drah Jana Veverky, Lucii Brešovou, Luboše Charčenka a firmy Impulse Capital (Ondřej Tomek, někdejší majitel centrum.cz) a Sugilit Invest (Kokolus + Dvořák).

Tagy Kiwi.com Ryanair
3 komentáře