Když krajinný ráz není problém. Úřad povolil novou lanovku pod Králickým Sněžníkem
Stavba má podle plánů investorů začít již příští rok, proti jsou ochránci přírody.
Krajský úřad v Pardubicích rozhodl, že záměr modernizace a prodloužení lanové dráhy U Slona v rekreačním areálu v Dolní Moravě nemůže mít významný vliv na životní prostředí. Nepodléhá proto posouzení vlivů na životní prostředí (EIA). Námitky některých organizací na ochranu přírody úřad odmítl s tím, že je záměr řeší. Vyplývá to z rozhodnutí v registru oznámení EIA.
Letos jde o druhý projekt lanovky, kterou řešily tuzemské úřady. V únoru pražský magistrát s odvoláním na narušení krajinného rázu zamítl plány na lanovku z Podbaby do Bohnic.
Nepřijatelná. Magistrátní úředníci „zařízli“ lanovku Podbaba – Bohnice
Projekt lanovky ve středisku Dolní Morava řešily úřady na druhý pokus, první plán společnost Sněžník Activity otevřený podílový fond stáhla a upravila některé dřívější parametry projektu.
2775 lidí za hodinu
Snížila se maximální přepravní kapacita z 3000 na 2775 lidí za hodinu, počet kabin klesl ze 76 na 75. Zastavěná plocha dolní stanice se zmenšila z 1294 na 1130 m², plocha mezistanice z 317 na 25 m² a horní stanice z 1219 na 1087 m². Naopak se mírně zvýšila délka lanové dráhy z 2005 na 2008 metrů. Do záměru byla rovněž zahrnuta řada environmentálních opatření. Lanovka začíná v 668 metrech nad mořem, končí v 1115 metrech.
Současnou čtyřsedačkovou lanovku podle plánu nahradí kabinková. Konečná stanice bude u chaty Slaměnka a ve vrcholovém bodě se tak propojí s lanovou dráhou Sněžník. Místo současné horní stanice postaví mezistanici. Novou horní stanici umístí na jižní stranu nynější sjezdové trati naproti horní stanici lanové dráhy Sněžník. Investoři v záměru uvádí zahájení stavby příští rok.
Nová kabinová lanovka by měla být v provozu celoročně pro dopravu turistů a cyklistů k chatě Slaměnka, která se stala hlavně v létě cílovým místem valné většiny z nich. Důvodem je hlavní atrakce tohoto místa, Stezka v oblacích, a také možnost návratu do údolí bobovou dráhou. V zimě bude lanovka sloužit lyžařům a pěším návštěvníkům.
Námitky kvůli odlesnění
Český svaz ochránců přírody (ČSOP) například namítal, že již dříve uskutečněné záměry zcela změnily přírodní charakter oblasti. Proběhly významné zásahy do lesních biotopů a byly významně poškozeny funkce lesa na svazích pod vrcholem Slamník a záměr je spojen s dalším odlesněním. Vadilo mu také, že prodloužení lanovky přivede do lokality další turisty. Podle krajského úřadu ale investor navrhl dostatečná kompenzační opatření pro zábor lesních pozemků. Cílem investora podle něj primárně není přilákat nové návštěvníky do horského resortu, nýbrž zlepšit podmínky pro dosavadní návštěvníky. Jejich chování a pohyb v lokalitě se ve vztahu k území Národní přírodní rezervace Králický Sněžník prakticky nezmění.
Horský resort v Dolní Moravě má za sebou v posledních 15 letech prudký rozvoj. Nepříliš známá lokalita pod Králickým Sněžníkem se stala cílem letní i zimní rekreace statisíců lidí, na což nebyla místní infrastruktura vždy připravena. Neustávající rozšiřování kritizují i některé ekologické organizace. Kromě sjezdovek, vleků a lanovek vznikla vyhlídková věž Stezka v oblacích, bobová dráha, visutý most Sky Bridge a další atrakce pro děti i dospělé. Vyrostl také hotel Vista a další ubytovací zařízení.