egoe-plus
Autobusy Doprava ve městě Tramvaje Trolejbusy

Kamery v každém vozidle. V Ostravě bude do konce roku pod kontrolou celá MHD

Tramvaj Stadler Tango NF2 na tramvajové smyčce Výstaviště v Ostravě. Foto: Gruntz0101/Wikimedia Commons
Tramvaj Stadler Tango NF2 na tramvajové smyčce Výstaviště v Ostravě. Foto: Gruntz0101/Wikimedia Commons

Dopravní podnik Ostrava urychluje své plány instalovat bezpečnostní kamery do všech vozidel městské hromadné dopravy. Původně oznámený plán na vybavení všech vozidel do konce roku 2022 firma posunula na konec letošního roku.

Plán je mít do konce roku 2020 všechna vozidla vybavena kamerovým systémem,“ řekla mluvčí Dopravního podniku Ostrava Karolína Rycková.

DPO má zatím vybaveno kamerami 250 vozidel, 311 jich zbývá k doplnění. I proto vypsal DPO tento týden další zakázku na kamery do dopravních prostředků. V zakázce s odhadovanou cenou 30,5 milionu korun hledá DPO dodavatele 16 tramvají, 17 trolejbusů a 135 autobusů. Součástí předmětu plnění je i zprovoznění kamerového systému, provedení všech souvisejících prací a softwarové vybavení potřebné pro práci se záznamem.

Kamery jsou automaticky ve všech nových vozidlech. DPO je pořizuje hlavně kvůli větší bezpečnosti. Podle dřívějšího vyjádření šéfa DPO Daniela Moryse kamery ve vozidlech DPO fungují v HD rozlišení, jsou tedy využitelné i k objasňování trestných činů. „Od zavedení kamerového systému jsme zaznamenali výrazný pokles trestné činnosti v prostředcích MHD. Část pachatelů se dokonce po zveřejnění těchto záznamů přihlásí na policii sama,“ řekl v roce 2018  Antonín Řezníček, zástupce ředitele Městského ředitelství policie Ostrava. „Na základě průzkumu cestujících pocit bezpečnosti ve vozidlech stoupá,“ dodala Rycková.

38 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Michal Jaroš

Další věc, v čem by mohl pražský dopravní podnik ten ostravský následovat 🙂

Divočák

Bezmoc, když se, i když na to máte fyzicky, nemůžete bez následků postavit agresorovi v MHD je šilená.. Na kameře bude individuum v kapuci

Dalibor

Proč si myslíte, že se agresorovi nemůžete postavit? Ona přiměřená obrana je v Ostravě zakázaná?

Divočák

od klávesnice se to mluvi..

Milan

I kdyby video záznam nedokázal individua identifikovat (kvůli jejich maskování), tak PROKÁŽE JEJICH PRVOTNÍ TRESTNOU ČINNOST A PŘÍPADNĚ NÁSLEDUJÍCÍ SEBEOBRANU – BRÁNĚNÍ SEBE ČI DOKONCE JINÉHO PROTI ÚMYSLNÉ HROZBĚ (zejména újmy na zdraví/životě či i jen majetku) OD SVÉPRÁVNÉ OSOBY/KRAJNÍ NOUZI – HROZBU ŠKODY (na zdraví/životě či i jen majetkuÚ OD NESVÉPRÁVNÉ OSOBY (např. dítěte) ČI ZVÍŘETE / SVÉPOMOC (ústavní právo každého omezit jiného na jeho právu na svobodu pohybu, po jeho provinění se na právech jiného, ale jen na nezbytně nutnou dobu do příjezdu, po nejbližší možnosti přivolané, policie), ČILI PROKÁŽE SITUACE VYLUČUJÍCÍ TRESTNOST ČINNŮ V REAKCI NA JINÉ… Číst vice »

Milan

A nebylo to „náhodou“ zrovna v jedé z ostravských tramvají již vybavených kamerami se záznamem, kde žena proti agresorovi na jiné cestující vytáhla střelnou zbraň, a nejen, že agresor již jen po tomto utekl, ale ta žena (díky záznamu – piuštěným i do médií) nebyla trestně stíhána, ale naopak byla někým („vedoucím“ policie v městě/kraji či primátorem/hejtmanem) dokonce oceněna za odvahu apod.?

Martin

A v kterém roce se plošně zavede topení přes zimu?

Supidio

Na rozdíl od rušení papírových jízdenek a zavedení z mého pohledu zlodějny jménem kreditová jízdenka je toto ze strany DPO super počin. Zvlášt města jako Ostrava, kde bohužel žije plno pochybných individuí, což často ústí do různých bezdůvodných napadení cestujících v tramvaji(např v zájmu nacionalismu a podobně), je tohle téměř nezbytností…Zároveň je to skvělé pro řidiče, který z kabiny pohodlně vidí, kdo mu v tramvají sedí a má možnost tak pružně reagovat na nástup těch, kteří v tramvaji nemají co dělat(smradlavých bezdomovců) a podobně..

Bramborák

Zrovna s těmi individui si myslím, že to nepomůže, často je nikdo neřeší. Kdyby je vyhodili, stejně obratem sednou do další tramvaje a případnou pokutu z nich nikdy nikdo nedostane. Jednou takhle do tramvaje nasedl bezďák a úplně celou ji zasmradil (tak smradlavého člověka jsem ještě nikdy nepotkal, seděl asi 4 sedadla přede mnou a stejně mě z toho smradu natahovalo, tak jsem si stoupl ke dveřím, což taky moc nepomohlo), na další zastávce přistoupili „asistenti přepravy“, všechny zkontrolovali, milého pána nechali sedět bez povšimnutí a na další zastávce šli pryč. Na jednu stranu je chápu, já bych se takového… Číst vice »

Halamus

Problém je v tom, že kamery kriminalitu nesníží, jen dojde k vytěsnění do míst, kam oči kamer nevidí. Ale magoři z DPO se můžou plácat po zádech, jak snížili kriminalitu.

PetrN

Tak jako pokud se budou plesati bezmoci v teplakach mlátit někde jinde, je mi to jako cestujícímu tak nějak sumak, hlavní je, že s takovými „lidmi“ nebudu muset sdílet společný prostor v dopravním prostředku

Mirvald

A kdo to bude vše sledovat, tolik kamer, vlastně tolil přímých přenosů?

Josef22

Řidič. Záznamy se ukládají, tudíž i policie může následně nahlížet do záznamu.

Přemek

Asi nutnost, když se v MHD kromě lidí s příslušnou psychikou pohybuje také kdejaké zvířectvo a jiné kreatury…

Dáda

Deptá mne fakt, že lidi už jsou taková hovada, že je nutno na každém kroku mít kamery a nahrávat vše co se děje. Asi by se mělo něco zásadního stát, aby bylo víc slušných lidí, míň darebáků a tímpádem bylo úpotřeba míň kamer.

Medvěd

Souhlas. Nemají povinnosti, na vše se vymlouvají a projde jim to! U soudu zabrečí a jsou na svobodě. Zákony jsou na ně krátké…………..Potom se nedivte, že se jezdí auty !

J.D.

Troufám si oponovat. Podle dostupných dat např. kriminalita neustále klesá. Co se nejspíš mění je taková ta těžko postihnutelná neslušnost a bezohlednost. Dost často v kombinaci s tím, že přihlížející nejsou ochotni pomoci nebo zasáhnout – lhostejnost. S tou kriminalitou kamery asi mírně pomohou, s tím druhým si nejsem jistý. Možná pocitově mohou dodat některým odvahu se takovým lidem postavit.

Dalibor

Pokud klesá kriminality, poč všechny možné a nemožné organizace práve s „odkazem“ na kriminalitu dávají šmírovací kamery?

pozorovatel

J.D.: V zásadě máte samozřejmě pravdu, ale výsledky reality „v reálu“ vaší krásnou teorii příliš nekopírují.

Přemek

Neze se divit, když se člověk vědomě zabývá i vzdělávací a rodinnou koncepcí. Je systematicky ničena rodina jako základní heterogenní sociální jednotka přirozené kolektivní výchovy a vzdělávání hrou a poznáváním od blízkého k vzdálenému. Je sociálně ničen volný čas jako doba ke společným pozitivním rodinným zážitkům. Je ničen systém vzdělávání jako zdroj nezkresleného poznání, osobní odpovědnosti, sociální inteligence a sebekázně žáků a studentů. Tupá aplikace jakýchkoli vzorů je nesmysl, i Komenský učil tak, jak to vyžadovala jeho doba bez dalších zdrojů poznání. Inkluze je snižování nabývání vědomostí jak u běžné populace, tak u té hendikepované. To vše podporujeme volbou naší… Číst vice »

Sinep Anigav

Sice stoupá pocit bezpečí cestujících ohledně násilníků či kapsářů, ale je to kontroverzní, zneužitelné, když se obraz přenáší v reálném čase „někam“ a velký bratr si prohlíží ksichty cestujících. Záznam musí zůstat ve voze, jen k využití při objasnění trestné činnosti , s jasně danými pravidly přístupu k záznamu. I když jsem bezpartijní a politika jde mimo mně, tak si reálně umím představit on-line špehování cestujících příznivců M.Kotleby, DSSS, … nebo odpůrců regionálních politiků atd

Dalibor

Jakmile je někde pořizován záznam, není a nebude jistota, že nemůže být zneužit.

Kkarel

Ještě by mohli zvýšit počet asistentů přepravy. Zatím se to osvědčilo.

Přemek

Kde mám ty agenty Smithe pořád brát?

Anonym

Dobrá práce, v Praze bohužel těžké sci-fi. Dpp jako vždy ve všem pozadu.

asddfsadfsa adsfasdf

DPP obsluhuje větší oblast, zajišťuje více spojů, je víc pod dohledem a má omezené možnosti čerpání dotací. Srovnáváte nesrovnatelné.

Anonym

Ale prd nesrovnatelné, je to jenom v tom, že se nechce. A také velký problém je těch třicet odborových organizací co do všeho kecají.

Přemek

Jen náklady na vybavení ostravských tramvají kamerami dosahují zlomku toho, co by představovaly v Praze.

PetrD

Jen příjmy DPO dosahují zlomku příjmů DPP.

Filip

V Praze ve všem novém jsou kamery, takže přirozenou obnovou se to vyřeší ikdyž v delším horizontu

bdf

Kamery sice jsou, ale záznam? Nevím jak autobusy, ale v 15T by být neměl.

Filip

Netuším jak to funguje jen řikám, že tam jsou kamery, respektive ve všem novém, jsou co přišlo za posledních 4-5 let.

Přemek

Kamera bez záznamu je atrapa k ničemu. Zkuste z toho dovodit skutečnost.

Jan

V autobusech je myslím záznam aktivován tlačítkem u řidiče. V 15T nevím, není tam náhodou smyčka která se po určité době přepisuje stejně jako v metru, ale kratší?

Dushan

V Praze nelze, primátor Zdeněk Hřib (Piráti) kamerový dohled zakázal s ohledem na soukromí kriminálníků a vandalů. Zdroj: https://prazsky.denik.cz/zpravy_region/policie-praha-kamerovy-system-dohled-primator-hrib-facial-recognition-20191120.html

Jan

Kamerový dohled zakázaný není, pouze automatické rozpoznávání obličejů. Nechceme být jako v Číně kdy má každý obyvatel sociální skóre kvůli svým názorům a je neustále sledován.

pozorovatel

A i přesto jsem nezvratně přesvědčen, že by žádné takové „identifikačně omezující“ opatření nemělo platit: nedělám-li nic skutečně škodícího a škodlivého vůči společenským pravidlům, nemám důvod se bát toho, že mě někdo nějak obrazově „zadokumentuje“ – a tomu, že díky té průběžné dokumentaci všeho bude možno postihovat různé (a tam si teď doplňte charakteristiku vyjádřitelnou jedině výrazy typu „hajzl“, „ksindl“, „zmrd“, atd.) mi to, že někde budu na záběru kamery „k přečtení“, se rozhodně bránit nemusím.

Milan

Nejde o to, že nemáte mít strach, že Vás někdo zdokumentuje, ALE JE OPRÁVNĚNÝ STRACH, ŽE VÁS NĚKDO KVŮLI AUTOMATICKÉMU VYHLEDÁVÁNÍ OBLIČEJŮ/RZ APOD. ONLIN IDENTIFUKUJE A BUDE SLEDOVAT, např. kdy, kde a s kým se scházíte, co a kdy si kupujete atd.!

A TO JE PŘECE TZV. STOLKING, KTERÝ JE TRESTNÝ, TAK PROČ TO MÁ MÍT PRÁVO DĚLAT STÁT?