Kamera vlakvedoucího se na Slovensku osvědčila, pomůže objasnit napadení

Vlakvedoucí ZSSK. Zdroj: ZSSKVlakvedoucí ZSSK. Zdroj: ZSSK

Při kontrole cestovních dokladů ve vlaku ZSSK byl vlakvedoucí fyzicky napaden agresivním cestujícím, který následně utekl.

59 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bohuslav Dvořák

Lepší by bylo data online přenášet na úložiště, než se stane, že pachatel napadne průvodčí/ho a kameru i se záznamem uloupí.

Tonda Čihák

Klasika od ČD, ale furt se tady budou vychvalovat do nebez

El Barto

Klasika od Tondy Čiháků, každodenní hejt na ČD i u článků, ve kterých ČD figurují menšinově, okrajově či dokonce vůbec. Vám prostě ty ČD žijou v hlavě „rent free“ konstantně. A že neumíte česky je taková „třešnička na dortu“.

Tonda Čihák

To nemělo být sem,ale odpověď co tady psal kolega.za todle se omlouvám

Martin

Mělo by se to zavést i u nás, chránilo by to nejen průvodčí ale i cestující. Zrovna v sobotu ve večerním vlaku jsem viděl jak namistrovaná paní průvodčí se vztekala na nějakou holku, že chce platit kartou. Prý to jednou zkusí a když to nepůjde, vyhodí ji z vlaku. Prý je to u ČD a jejich kolegů běžná praxe… S kamerou by si to (možná) nedovolila …

highway

Možná byla namistrovaná, ale ještě jsem nezaznamenal případ, že by průvodčí napadl cestujícího.

Průvodce původní Aleš

Pokud je karta u dopravce legální platební prostředek, tak ta výhrůžka vyloučení z přepravy je absolutně za hranou. A věřím tomu, že při nahrávané kameře se zvukem by si to nedovolila.

Martin

Já osobně bych si u průvodčího platit kartou nedovolil. Vím, že když to někdo chce, tak se vztekají skoro pořád. Někteří rovnou křičí, „ne, to rozhodně ne“. Té holce paní nechtěla vzít tisícovku a ani kartu. To je potom těžké. Nikde na vlaku není symbol přeškrtnuté karty, nebo „karty nebereme“. Navíc, všude i ve větších městech ČD zrušily pokladny, o platebních automatech ani nemluvím…. Pokud ale ve vlacích budou trvat na systému z 80. let, asi se do těch 80. let budou muset vrátit úplně a obnovit pokladny 😂…. A vyhodit slušného cestujicího kvůli 23 korunám někde na trati v… Číst vice »

Nose Peak

ČD mají velmi použitelné řešení na úrovni doby. Můj vlak se to jmenuje. Najde to spojení, nabídne koupi lístku, platba přes Apple Pay.

Martin

Až na to, že v tom nekoupíte regionální jízdenku… Takže opět nic moc…

Nose Peak

Koupíte v tom platnou jízdenku, dle tarifu dopravce. Ano, organizátor regionální dopravy má svoje řešení, bohužel. To na použitelnosti aplikace Můj vlak nic nemění…

Martin

Někdy zkuste koupit v tom jízdenku na vlak, který už vyjel. To také dodatečně, třeba po hádce s průvodčím nejde…. Ale to je jedno..
Je to prostě další polovičaté řešení z dílny ČD, stejně jako „máme terminály na karty, ale nesmíme, nechceme je používat“… A takových věcí na dráze je….. Ale samozřejmě, je spousta i ochotných, slušných a přátelských průvodčích…. bohužel, člověk si spíše pamatuje ty horší zážitky.

Nose Peak

Vím že jsem měl problém koupit lístek na vlak, po jeho pravidelném odjezdu (reálně měl +20). Ale to už prej ČD nějak vyřešily (nevím, od té doby jsem lístek na zpožděnej vlak nekupoval…)

Blátošlap

Pokud cestujícímu platba kartou není akceptována, má povinnost si zajistit jiný způsob svého odbavení. Ač se to nezdá, je na to judikát.. Viz. metodiky některých dopravců.

Martin

Pak ale nemá smysl, aby průvodčí vůbec měli ty terminály, že….pamatuji si, jak jsem jako malé dítě četl někdo okolo roku 2000 v ABC, jak za 15 let už nebudou peníze a bude se všude platit jen kartou 😂😂🙈

Addams

„Pokud cestujícímu platba kartou není akceptována“ – pise se v tom judikatu, ze muze dopravce bezduvodne (bez relevantniho duvodu) odmitnou platbu kartou ?

Martin

Jsou tři druhy průvodčích, první jak se zmíníte o kartě, tak začnou křicet, že rozhodně ne, že nemají povinnost to brát, že v obchodech to taky neberou….ta paní průvodčí v sobotu to ještě korunovala tím, že za to běžně vyhazují z vlaku. Druhý, ti řeknou, no nevím, věčně nemáme signál a zkusí to… obyčejně platba vždy i přes brblání (pokud zrovna vlak nejede hlubokou roklí) bez problému proběhne. Třetí druh, je ochotný a platbu kartou umožní, když se nepovede napoprvé, tak na podruhé vždy. Těch prvních je tak 60 procent, druhých tak 38 procent a třetích 2 procenta. Ti poslední… Číst vice »

Lukáš

Dokazal by ste ho nekde najit? Mne se to nepodarilo a pripada mi to jako tezky bizar…

Petr

Když průvodčí nezapne „nahrávání/uložení záznamu“ tak se scéna neuloží a cestující má smůlu… nebo musí mít svou vlastní kameru 🙂

Doctor

Já ano, ale už v minulém století. Rok 1991 : „Vaší jízdenku prosím“. Pán vytáhl průkaz státního dozoru na drahách. Pan průvodčí ho vzal a vyhodil z okna. „Vaši jízdenku prosím“. „Nemáte ?!“ „Tak pokuta, nebo si vystupte … ! “ Asi nějaký komplex, nebo alergie … 😃
Beze svědků, já byl u toho tenkrát, jako druhý začínající průvodčí.
Doba bez kamer a digitálního smogu …
Pro dnešek jsou ovšem kamerové systémy ve veřejném prostoru spíše plusem. Společnost si za to může sama.

Addams

1. Dnes uz je problem najit vlak s oteviratelnym oknem.
2. Kdyby to odelal me, tak pruvodci leti za prukazem.

Pavel

Prý, že… Kamarád na vlastní oči viděl… Je to úplná blbost. Na tuto situaci předpis ČD myslí. Průvodčí vystaví jízdenku s cenou jízdného, plus přirážkou a vydá ji cestujícímu bez platby. Pokud cestující zaplatí (myslím do měsíce) na pokladně, uhradí pouze původní jízdné bez přirážky. Dá se to běžně vykomunikovat a několikrát jsem to bez problémů použil…

Martin

No, tak viděl jsem to sám a na vlastní oči. Musíte si ve firmě udělat pořádek. Navíc s kartou mají průvodčí problémy opakovaně.

Lukáš

Uplne nechapu, jak by to melo fungovat, cestujici dostane jizdenku bez platby, co by ho pak prinutilo nekam chodit a neco platit?

Pavel

Projedete třeba úsek za jízdné 50 korun. Při jakýchkoliv problémech s čipem karty, terminálem, signálem nebo čímkoliv podobným průvodčí vypíše jízdenku na 1050 korun s příslušnou poznámkou, která je na ni uvedena. Pokud se jízdenka uhradí v nějakém časovém rámci (nevím už přesně, buď dva týdny nebo měsíc) je to za těch původních 50,- Pokud to cestující neudělá, postupuje se jako u běžné hlášenky za černého pasažéra. Když to lidem člověk poctivě vysvětlí, funguje to bez problému…

Lukáš

Chapu, co chcete rict, jen nechapu, jak donuti pozdeji zaplatit cestujiciho, od kterem nemaji zadne osobni udaje.

MRC

Samozřejmě lze todle vypsat po předložení dokladu totožnosti. V případě slečny by šlo ještě vystavit poukaz k výplatě hotovosti, pokud teda průvodčí neměla na vrácení.

Lukáš

To ale vyzaduje schopnost a/anebo ochotu predlozeni dokladu totoznosti.

Addams

Pri neochote se vylucuje z prepravy a cestujici vystoupi sam nebo v doprovodu Polcie.

Petr

Ochota zaplatit nestačí?

Lukáš

Tak ne neochota, ale to prvni – schopnost. Hotovost nenosim temer zadnou a pokud neridim auto, nemam ani zadny doklad.

Tonda Čihák

Klasika od ČD, ale furt se tady budou vychvalovat do nebez

Pezos

Právě že ano. Protože nahrávání musí průvodčí ručně zapnout. A to neudělá, pokud by šel sám proti sobe.

Ochrana v této podobě bude jen jednostranná.

Addams

Pokud je tedy „agresorem“ pruvodci, musi si cestujici zabezpecit nahravku vlastnimi prostredky.

Addams

Nahravani kamery pruvodciho ZSSK muze aktivovat pouze jeji drzitel stlacenim knofliku = nestiskne = zaznam se neulozi.
Nahravani kamery sice jde non-stop, ale take se znovu prepisuje puvodni zaznam (pokud neni knoflik stlaceny).
Pokud je tedy „agresorem“ pruvodci, musi si cestujici zabezpecit nahravku vlastnimi prostredky.

Rejpal

Ideální zavést i v ČR. Uvidíme, který dopravce bude u nás první.

Trumway

Naprosto v pořádku. Každý kdo je vystaven potenciálnímu riziku by měl mít něco, co: 1. co od napadení dokáže odradit 2. v případě, že k napadení přesto dojde mít něco co nezaujatě dokáže prokázat že k napadení došlo, jaký byl průběh a usnadnit identifikaci. Odbočka. Zdá se mi to nebo na silnicích skutečně pravidla dodržují hlavně lidé co mají v autě za sklem kameru která nejen, že dokáže zachytít jiného řidiče nerespektujícího pravidla a páchajícího přestupky, ale rovněž dokáže řidiče který takové zařízení používá usvědčit z jeho porušení? Zdá se mi to a nebo někteří řidiči když vidí, že vozidlo… Číst vice »

mimochodem

Zni to neuveritelne, ale i v CR stale jeste existuje pravo nevypovidat, paklize by tim clovek privodil riziko obvineni v prestupkovem ci trestnim rizeni sobe ci osobe blizke.

No a pokud je nekdo natolik dutej, ze zaznam se svym vedomym prasenim nasdili s organy a jeste bude hrde vyrvavat, ze ano, ja jsem v predmetne dobe byl ridicem …. nu, dobre mu tak. 😀

Jiří Kocurek

„když vidí, že vozidlo před nimi má kameru“

Na to musí přijet dost blízko. Navíc, nebývá ona za zpětným zrcátkem, aby nezavazela ve výhledu?

Libor

Celkem často auta s kamerou hrotí situaci, aby měla záběr a ten pak pošlou na jůtůb. Je tam toho spousta a často se to řeší v komentech pod vodei dashcam kanalů. Typicky tam kde někdo najíždí z vedlejší, auto s kamerou je na hlavní a stačilo by mu sundat noho z plynu, tak ještě zrychlí, následně prudce brzdí, troubí a nadává, jak nedostal přednost. Přitom sám situaci vyhrotil, ale super, má záběr a šup s ním na jůtůb.

hroch.obojzivelny

To se Vám spíš jenom zdá. Použitelnost takového záznamu je skoro nulová. Kamera je dobrá pouze v případě, že Vám někdo vjede do cesty na červenou, nedá přednost, pokusí se ujet od nehody apod. Na hraní si na četníky to ale fakt není.

Ferda Vomáčka

Je to potřeba. Agresivita některých opravdu stoupá a nejen fetky a svoloč od kterých by to člověk čekal. Třeba v okolí Prahy je to až neuvěřitelné, s čím se (nejen) průvodčí musí setkávat.

zubacka

Není třeba ani jezdit na Slovensko, Most a okolí to jsou samý divnolidi

Trumway

Samí jistě ne.

M19

Ony stačí diskuze na zdejším serveru. 😉

František

Berou si do vlaku kolo?

Jiří Kocurek

Fotoaparát. 😀 Jiní zase lahváče, protože ve vlaku se chlastá! 🙁

Libor

Tak bicyklisti jsou úplně zvláštní kapitola, zejména tu na jižní Moravě, kam jezdí chlastat z celé ČR, vlakem se přepravují zejména mezi sklípky, jsou nacamraní a arogantní s pocitem „já můžu všechno, nikdo mne tu nezná“. Prostě člověk vidí pumpičkáře a už ví, že vidí potenciální problém. Slušných jich je (ve vlaku) bohužel menšina.

Michal Bartoníček

Člověk vidí někoho, kdo ostatní nazve pumpičkářem, a už vidí, že z toho bude nějaký problém.

Nemel

To mně spíš na jižní Moravě přijdou nebezpeční opilí řidiči aut.

hroch.obojzivelny

Opilí řidiči aut skutečně mohou být nebezpeční, je to i empiricky dokázáno. Akorát nevím, jak s tím souvisí ta Jižní Morava…?

Trumway

K žasnutí mi stačí u nás okolí marketů takhle v podvečer.

Nemel

Tedy nemůžu říct, že bych například na linkách směr Kladno potkával zrovna horních deset tisíc, ale tak dramatické to zase není…

Addams

Zkus si praci pruvodciho aspon na 5 let a pochopis realitu.

Nemel

Ale prosím Vás, na takovéto fatalistické řeči se vůbec nechytám…

Expardubák

Ve vlastním zájmu ale tady v Kladně nevystupujte 🫢 Modří vědí…

Nemel

To už se párkrát stalo a nic se mi nestalo 😏

hroch.obojzivelny

Ano, už se tam opravdu párkrát stalo, že se nic nestalo. Ale nesázejte na to.

F. K.

Není to o nic horší než třeba v Kyjově.