Doprava ve městě Infrastruktura Silnice

Jižní spojka mezi ulicemi Vídeňská a 5. května se má rozšířit na 3+3 pruhy

Jižní spojka u Spořilova. Autor: Czech Wikipedia user Packa – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4371788
Jižní spojka u Spořilova. Autor: Czech Wikipedia user Packa – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4371788
Zhruba kilometrový úsek pražské Jižní spojky mezi ulicemi Vídeňská a 5. května se rozšíří.

Zhruba kilometrový úsek pražské Jižní spojky mezi ulicemi Vídeňská a 5. května se rozšíří. Pražští radní dnes schválili zakázku na technicko-ekonomickou studii, která má rozšíření řešit.

„Zadání studie vyplývá z potřeby zvýšit bezpečnost, kapacitu a spolehlivost uvedeného úseku Jižní spojky včetně navazujících mimoúrovňových křižovatek,“ píše se v důvodové zprávě

Předpokládaná hodnota studie je 3,1 milionu korun. Vítěz by měl být vybrán do konce října, následně bude mít devět měsíců na zpracování studie.

Studie bude řešit především:
• propojení připojovacích a odbočovacích pruhů v úseku Vídeňská – 5. května tak, aby v tomto úseku jižní spojka byla uspořádána v režimu 3+3 jízdní pruhy;
• doplnění obousměrné křižovatkové větve v severovýchodním kvadrantu MÚK Jižní spojka x Vídeňská směrem k ulici Michelská v souladu s platným územním plánem hl. m. Prahy;
• návrh úpravy připojovacího pruhu MÚK Jižní spojka x 5. května ve směru z ulice 5. května na Jižní spojku včetně navazujícího odbočovacího pruhu a rampy na most přes Jižní spojku, případně úpravy komunikací v prostoru kolem benzínové pumpy.

13 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
ene bene

Chystalo se rozšíření na 4+4, nebo alespoň 4 ve směru od Vídeňské. 3+3 už tam jsou, to bude chybka redakce.

ene bene

Je to ostatně vidět i na ilustračním snímku, který je sice pořízen až za zmiňovaným úsekem, ale v současné době je počet pruhů stálý od Barr. mostu až po Rybníčky.

john334

To má být tenhle úsek? https://mapy.cz/s/petanehaza
Já tam teda vidím 3+3 pruhy už teď, tak nebude se to spíš tvářit jako 4+4, kdy se propojí připojovací a odbočovací pruh?

...

To víte, že tam jsou. Na Mafiánském náměstí už ani nevědí, kolik mají kde pruhů.
Zato však velmi dobře vědí, že je možné všude jeden ubrat…

jozka

Tak ono asi neni ucelem rozsirit komunikaci, zadat studii. To by jim slo.

Panoramix

Přesně tak, ona si redakce špatně vyložila tiskovou zprávu. Město pouze zadalo zpracování studie za 3 i více mega. O žádném fyzickém rozšiřování ani slovo. Třeba studie řekne, že to z různých důvodů ani proveditelné není. Ale velký nadpis, že se má Jižní spojka rozšířit, je evidentně líbivější, než pouhé oznámení, že se bude zpracovávat další z mnoha studií, které často nikam nevedou.

Tomáš V.

Ještě že Panoramix je takový koumák, že dopředu ví, co kam vede či nevede, a nemusí na to dělat žádný studie. To je totiž jaksi účel studie, prověřit, jestli to má smysl dělat dál nebo ne.

ene bene

Ve městě, kde se nic nestaví, má k pravdě blíž Panoramixův sarkasmus, než „logické vysvětlení“ Tomáše V.

MlB

To jim nijak nebrání na to uzavřít smlouvu na X miliard, následně slavnostně „otevřít“ jako 3+3 a udělat si PR 😛

jkjk

„propojení připojovacích a odbočovacích pruhů do průpletového úseku, což znamená rozšíření násypu pozemní komunikace o cca 3 m na každou stranu v délce cca 350 m“
Ano, reálně půjde o 4+4.

Martin V.

Jo, takže 3+3 průběžné plus průplety na obou stranách. Ale těch 350 metrů bude jen na jižní straně, na severní to je sotva 200 m, viz https://mapy.cz/s/pafetusupu a pak ta nová SV větev křižovatky, která je potřeba.

Tomáš V.

Přípojný pruh se nepočítá. Reálně to tedy bude 3+3 + připojovací. Nebo já nevím, vy se při jízdě řadíte vpravo do přípojného pruhu a pak zase zpět? Asi ne.

Bob

Pokud připojený pruh nekončí, tak se samozřejmě počítá a je to celkem standardní řešení, pokud se někde spojují dva významnější dopravní proudy.