egoe-plus
Doprava ve městě Železnice

Jízdenky PID budou nově k mání v téměř stovce pokladen Českých drah

Pokladna Českých drah v Černošicích - Mokropsech. Foto: Jan Sůra
Pokladna Českých drah v Černošicích - Mokropsech. Foto: Jan Sůra

Dostupnost jízdenek Pražské integrované dopravy (PID) ve Středočeském kraji se od dubna výrazně rozšíří. Cestující si je budou moci koupit nově na 93 stanicích Českých drah, což jsou všechny, které se nacházejí v oblasti zahrnuté do PID. Dosud to bylo 28 stanic, kde běžel testovací prodej. Jízdenky integrovaného systému jsou většinou výrazně levnější než jízdenky za tarif Českých drah.

„Projevuje se výborná spolupráce objednatelů dopravy s Českými drahami,“ uvedl šéf organizace ROPID Petr Tomčík. V pokladnách ČD budou k dostání jízdenky v hodnotě od 18 korun do 4800 korun, s platností od půl hodiny do 90 dnů. Protože železniční stanice ani vlaky nejsou dosud vybaveny označovacími strojky, budou si cestující volit dobu platnosti hned při nákupu.

Železniční integrace v rámci pražské příměstské dopravy pokročila v únoru na západ kraje, když bylo zahrnuto Rakovnicko, Berounsko, Hořovicko a Příbramsko. Tím byly do systému zařazeny všechny vlaky včetně rychlíků v okruhu do sedmého tarifního pásma. Další etapa by měla přijít k 1. červenci, kdy dojde k integraci zbytku Středočeského kraje. K prosincové změně jízdního řádu by měly spadnout do PID i některé přesahy do sousedních krajů.

Prodej jízdenek v některých železničních stanicích ale může být ohrožen ukončením spolupráce Českých drah se Správou železniční dopravní cesty. Někde totiž prodeje zajišťují na základě smlouvy zaměstnanci SŽDC. Rozchod ještě není jistý, nicméně podle mluvčího ROPIDu Filipa Drápala by se týkal jen jednotek prodejních míst.

11 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
železničář v důchodu

Při cestě z venkova do Prahy se to vyplatí i pro majitele „lítačky“ platné pro Prahu, kterým stačí zaplatit jen za projetá „mimopražská“ pásma, ale pro cesty z Prahy na venkov jim působí určitou komplikaci pravidlo, že ČD „umějí“ prodat jízdenku PID výhradně z tarifního pásma, v němž stanice (výdejna jízdenek) leží, tedy nikoli pro pouhá „mimopražská“ pásma, takže cestující majitel „lítačky“ platné pro Prahu si musí buď stejně koupit jízdenku pro mimopražská pásma v automatu, nebo u osobní pokladny ČD zaplatí i za projetá „vnitropražská“ pásma.

Robert Babilon

Teď se mi to nechce hledat, navíc je ještě do 1.4. čas, ale v autobuse posun platnosti funguje (řidič neprovádí změnu nástupního pásma), tak není důvod (kromě toho, že to možná nikoho nenapadlo), aby to ve vlaku neplatilo obdobně.

Robert Babilon

A mimochodem, zajímavé, že posun platnosti je umožněn pouze cestujícím s pražskou lítačkou, ale už ne s lítačkou pro vnější pásma.

železničář v důchodu

Robert Babilon: https://pid.cz/kde-koupit-jizdenky/?tab=2 – podstata je ve 2. odstavci = cituji: „Pokladny ČD Ve vybraných železničních stanicích na území Prahy a Středočeského kraje lze v pokladnách ČD (v jejich otevírací době) zakoupit základní sortiment plnocenných a zvýhodněných jízdenek PID pro jednotlivou jízdu. Zakoupená jízdenka se již dále neoznačuje, potřebné údaje jízdenka PID již obsahuje. Údaj o pásmu PID je shodný s tarifním pásmem železniční stanice, datum platnosti je shodné s dnem nákupu, časová a pásmová platnost je dána vybranou jízdenkou. Cestující si může zvolit pouze začátek časové platnosti, a to v rozsahu od času nákupu do půlnoci dne nákupu. Jízdenky… Číst vice »

Michal

Za dobu přípravy tohoto modrogumního schématu mohli mít všude nainstalovaný označovače…

železničář v důchodu

Michal:
Jenže označovače s tím problémem, na který upozorňuji já, nemají v podstatě nic společného – na pražských nádražích už navíc instalovány jsou.

Slávek

Od toho jsou v Praze automaty a označovače.

DP

no nevím , v době moderních aplikací a možností koupě jízdenek všech dopravců pře net, se tímto „chlubit“ mě přijde trochu „scesné“ … mohlo to přijít třeba už před 10 lety… Mě bude za pár let 50, ale jsem nadšenec do všeho nového, proto mě třeba před 1/2 rokem rozčarovalo oznámení regiojetu, že jejich aplikace na nákup jízdenek už nebude podporovat MasterPass (možnost platby pouze s přiložením otisku prstu,tzn. žádné opisování čísel na platební kartě) od Master Card, kterou jsem hodně využíval…z důvodu , že nikdo jiný něž já to nevyužíval ;-( ….snad se tímto nevrátíme k parním lokomotivám a… Číst vice »

Michal

No to asi ne 🙂 třeba brzo přejdou na „one click payment“, kdy se platí zapamatovanou kartou, aniž by se muselo cokoliv opisovat a potvrzovat. Je možné, že v mobilní aplikaci jde před tímto druhem platby taky požádat telefon o ověření otiskem.

babilon

Něčemu, co se konečně po 25 letech povedlo, bych neříkal „výborná spolupráce“. 🙂

Michal

Asi tak… A v dobách zavření pokladny neexistuje záložní proces, protože z POPka to ani po těch 25 letech štíplístek neprodá…