Jízda veřejnou dopravou po Středočeském kraji je od soboty dražší

Autobus PID do Tuchoměřic. Autor: Zdopravy.cz/Ondřej KubalaAutobus PID do Tuchoměřic. Autor: Zdopravy.cz/Ondřej Kubala

U jízdenek za 30 korun a výše nedochází ke změně ceny, ale ke zkrácení časové platnosti jízdenky.

Jízdenky v Pražské integrované dopravě (PID) na území Středočeského kraje budou od soboty dražší. O zvýšení cen od 1. dubna rozhodl kraj loni v listopadu, týká se především jednotlivých jízdenek na kratší vzdálenosti. Jako důvod uvádí kraj inflaci.

Cílem je zvýšení příjmů z jízdného o 200 až 250 milionů korun ročně, letos by to mělo být vzhledem k zavedení od dubna kolem 175 milionů korun. Loni dal kraj na dopravní obslužnost kolem čtyř miliard korun, letos to má být 4,75 miliardy.

U jednotlivé jízdy dojde ke sloučení stávajícího jízdného za 14 korun a 22 korun (dvoupásmové jízdenky na 15 a 30 minut) do jedné jízdenky s jízdným za 20 korun a časovou platností 15 minut. Tato jízdenka neplatí v Praze (pásma P, 0, B), nově ji bude možné použít i ve vlacích PID.

U jízdenek za 30 korun a výše nedochází ke změně ceny, ale ke zkrácení časové platnosti jízdenky (vždy o 30 minut až do maximální časové platnosti 180 minut pro jízdenky na osm a více tarifních pásem). „Je nutné hlídat pásmovou, ale i časovou platnost jízdenky, v některých případech nelze využít z časových důvodů jízdenku i pro návrat,“ uvádí organizátor dopravy IDSK.

I proto se podle kraje snižuje cena u celodenních jízdenek. Zavádí se také nová celodenní jízdenka pro nejpoužívanější mimopražská pásma 1–4. Ta bude stát 80 korun. „Cílem je podpořit pravidelné využívání veřejné hromadné dopravy, zvýšit komfort cestujících spočívající v potřebě jediné jízdenky na den a snížit tak i zpoždění spojů způsobené nákupy jízdenek u řidiče,“ sděluje IDSK.

Nově kraj zastropoval cenu časového kuponu na sedmi vnějších pásmech, což znamená zavedení celokrajského časového jízdného v roční výši 19 450 korun. V měsíční verzi bude stát tento síťový kupon pro všechna vnější tarifní pásma 2 050 korun, čtvrtletní vyjde na 5 515 korun. U zbylých časových jízdenek se cena zvyšuje o pět procent.

Nově se zavádějí desetiměsíční kupony a přenosné předplacené jízdenky. U prvních se předpokládá využití především žáky a studenty, u druhých firmami. Přenosné jízdenky budou cenově na úrovni 135 procent nepřenosných.

Tagy IDSK PID Středočeský kraj zdražení jízdného
154 komentářů