Jindřichohradecké dráhy podaly trestní oznámení na Vysočinu kvůli sporu o náhrady
Jde o vyvrcholení dlouhodobého sporu o peníze mezi oběma stranami, kraj vždy tvrdil, že plní závazky plynoucí ze smlouvy.
(Aktualizováno v 18:00 o vyjádření hejtmana).
Společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) uvedla, že podala trestní oznámení na Kraj Vysočina. Podle dopravce kraj neplní závazek hradit prokazatelné ztráty dopravy na úzkokolejce, od roku 2010 do loňska podle něj jde o 50 milionů korun. Oznámení o podezření ze spáchání trestného činu podala firma na okresní zastupitelství v Jihlavě 11. dubna, sdělil dnes ČTK předseda správní rady Boris Čajánek. Hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS a STO) řekl, že o trestním oznámení neví. Kraj podle něj vůči JHMD postupuje podle smlouvy.
Hejtman připomněl to, že spor trvá už několik let. „Máme uzavřenou smlouvu, my tuto smlouvu plníme, to znamená, platíme podle této smlouvy. V tuto chvíli nám chybí zpětně uzavřené čtyři dodatky, které nějakým způsobem řeší zvýšené náklady,“ řekl hejtman. Uvedl, že kraj pravidelně předkládá dopravci návrh na uzavření dodatku ke smlouvě, který plně akceptuje inflaci, což je kraj připravený zaplatit i za čtyři roky zpětně. „Bohužel Jindřichohradecké dráhy po nás požadují věci, které z té smlouvy nikterak nevyplývají, z našeho pohledu jsou zcela neadekvátní, neopodstatněné,“ řekl Schrek.
Podle JHMD by po započtení povinné úhrady za letošek dlužil kraj až 56 milionů korun, a to včetně 14 milionů korun za hrazení odpisů v souvislosti s modernizací vozidel z peněz EU. Peníze podle firmy přitom kraj od ministerstva dopravy na tento účel rok co rok dostává.
Jindřichohradecké dráhy provozují úzkokolejku na území dvou krajů. S Vysočinou mají uzavřenou smlouvu od roku 2009. Jihočeský kraj podle Čajánka za poskytnuté výkony řádně platí.
Podle dopravce má Vysočina podle smlouvy platit takzvanou prokazatelnou ztrátu vyplývající z provozování dopravy. Firma uvádí, že má s Krajem Vysočina současně uzavřenou smlouvu, která se týká modernizace vozového parku financovaného z fondu EU. Kraj má podle JHMD povinnost platit odpisy těchto modernizovaných vozidel, čili tu část pořizovací ceny, která nebyla krytá z evropské dotace.
Obě tyto povinnosti podle firmy kraj neplní. Dopravce uvádí, že dotuje udržení provozu z vlastního kapitálu, čímž mu hrozí ztráta v desítkách milionů korun. „Kraj Vysočina místo plnění svých závazků a respektování čtvrt roku starého pravomocného soudního rozhodnutí nedělá nic a nejspíš spoléhá na to, že naše společnost zkrachuje, anebo odstoupí od smlouvy,“ uvedl Čajánek.
Podle firmy Kraj Vysočina zatím nepodepsal ani dodatek smlouvy pro letošek, na němž se podle dopravce obě strany dohodly letos v únoru.
Kraj je podle hejtmana volí zákonný postup. „Všechno to, co prezentují Jindřichohradecké místní dráhy, nechávám v jejich odpovědnosti, v jejich kompetenci. Nebudeme řešit jejich finanční situaci, s námi to nemá nic společného,“ řekl Schrek.
Vysočinu v této záležitosti zastupuje právní kancelář. Hejtman uvedl, je to i kvůli tomu, že za společnost s krajem komunikovali různí zástupci. Dopravce o tom podle něj ví.