Jihomoravský kraj zdraží jízdné až o 19 %

Autobus MAN Lion´s City A21 společnosti BDS-Bus pro provoz v Jihomoravském kraji. Foto: FB IDS JMKAutobus MAN Lion´s City A21 společnosti BDS-Bus pro provoz v Jihomoravském kraji. Foto: FB IDS JMK

Vyšší zdražení se týká jednorázových jízdenek.

Další kraj přistoupí příští rok k výraznému zdražení jízdného ve veřejné dopravě. Tarif Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje (IDS JMK) podraží v průměru o 17 až 19 %. Rozhodli o tom dnes radní.

„S ohledem na současnou ekonomickou situaci a vzhledem k enormnímu růstu nákladů na provoz veřejné dopravy už nemůžeme tento krok odkládat. K poslednímu kompletnímu nastavení jízdného v integrovaném dopravním systému došlo v roce 2012,“ řekl radní Jiří Crha, který má na starosti oblast dopravy.

Kraj v příštích týdnech povede jednání s městy s cílem sladit ceník krajského tarifu a městské hromadné dopravy. Brno nedávno uvedlo, že zdražovat nebude. „S městem Brnem již byl předběžný konsenzus dosažen,“ konstatoval radní Crha.

Nový ceník má přinést zjednodušení jízdních dokladů. Základní jízdenkou v regionu i městě Brně bude jízdenka na dvě zóny za 25 korun platná jednotně po dobu 60 minut. Vedle ní bude existovat další sjednocená jízdenka za 20 korun, která bude v Brně platit 15 minut a mimo Brno z důvodu možnosti dosažení vyšší cestovní rychlosti 10 minut.

Platnost od času odjezdu vlaku

Její platnost ve vlaku se bude počítat od času odjezdu vlaku ze stanice jejího označení podle platného jízdního řádu, případně skutečného odjezdu v případě zpoždění. Zrušena bude nadbytečná jízdenka pro vlaky s platností do 2 zastávek a 30 minut, kterou zastoupí právě jízdenka na 10 minut.

U jednorázových jízdenek se předpokládá navýšení ceny průměrně o 19 procent, v případě předplatních jízdenek průměrně o 17 procent. Nejvyšší změny jsou v případě jízdenek na krátké vzdálenosti, tyto změny jsou však nominálně nižší (např. jízdenka na tři zóny pro cestujícího bez slevy změní cenu z 27 na 33 korun, senior nad 65 let pak v regionu zaplatí jen o 3 koruny více). Úseková jízdenka na nejkratší vzdálenost změní cenu z 10 na 12 korun, zlevněná pro děti, studenty a osoby nad 65 let pak bude dražší jen o jednu korunu.

Naším cílem je i nadále podporovat elektronické předplatní jízdenky a pravidelně dojíždějící na větší vzdálenosti. Tomu se přizpůsobují i ceny předplatních jízdenek, jejichž cena narůstá méně než u jednorázových. Stejně tak chceme podpořit cenově nejcitlivější obyvatele Jihomoravského kraje – jsou tak zachovány speciální roční jízdenky pro osoby nad 70 let, pro mladé rodiny a pro doprovod dítěte do 3 let i pro držitele průkazů ZTP,“ dodal Crha.

Tagy IDS JMK Jihomoravský kraj Kordis JMK
41 komentářů