z prahy

Jihomoravský kraj hledá pojmenování pro nové jednotky Moravia

Nová elektrická jednotka 19Ev Moravia pro Jihomoravský kraj. Foto: IDS JMKNová elektrická jednotka 19Ev Moravia pro Jihomoravský kraj. Foto: IDS JMK

Nové jednotky začnou jezdit s cestujícími příští rok.

Každá z 37 jednotek pro Jihomoravský kraj ponese kromě označení Moravia ještě další jméno. Nové názvy začal kraj nyní vybírat i se zapojením veřejnosti.

Anketu na jména zveřejnil kraj na svých facebookových stránkách. „Každou ze souprav chceme pojmenovat,“ uvedl kraj na facebooku. Lidé mají čas na podání návrhů do příštího úterý, nejúspěšnější pak kraj odmění. V komentářích se zatím objevují návrhy na pojmenování například podle osobností regionu, měst či některých oblastí, nechybí ani nápady jako Kometa nebo Venuše.

Výrobcem jednotek je Škoda Transportation. Škoda má zatím vyrobeny dvě dvouvozové jednotky, dokončuje první čtyřvozovou. Testování nových jednotek již probíhá.

První z 37 jednotek, které ponesou jméno Moravia, by se měla na kolejích objevit příští rok. Jejich výroba začala loni v listopadu. Vlaky budou jezdit v červenobílém barevném schématu, které vybralo ještě minulé zastupitelstvo. Barevné provedení vychází z barev nového loga Jihomoravského kraje. Název Moravia má propojit nové vlaky s lokomotivou Moravia, která 11. listopadu 1838 přivezla první vlak do Brna.

Čtyřvozové jednotky mají mít 333 sedadel (celkem jich kraj kupuje 31) a dvouvozové 146 sedaček (kupuje jich 6). Nové elektrické jednotky se budou částečně vyrábět i na Slovensku, Škoda se dohodla na spolupráci se ŽOS Trnava. Oba výrobci už spolupracují na produkci obdobných jednotek pro slovenského dopravce ZSSK: Škoda vyrobí skříň, podvozky a trakční sety. V Trnavě pak budou provádět povrchové úpravy, montáž vložených v

Nové jednotky mají zajistit zhruba 45 % výkonů na spojích, které objednává kraj. Podle smlouvy budou vlaky jezdit na linkách S2 Křenovice horní nádraží – Brno hl. n. – Březová nad Svitavou (tratě 300 + 260) a S3 – Vlkov u Tišnova – Brno hl. n. – Břeclav (trať 250), případně i na dalších tratích. Do roku 2025 budou jejich provoz zajišťovat České dráhy, pak dopravce, který vzejde z veřejné soutěže.

Tagy elektrické jednotky pro Jihomoravský kraj Jihomoravský kraj Moravia Škoda Transportation
98 komentářů