Dopravci Železnice

Jihočeský kraj zrušil soutěže na vlaky. Jediná nabídka od ČD pro něj byla moc drahá

Jednotka 640 RegioPanter, foto: České dráhy
Jednotka 640 RegioPanter, foto: České dráhy

Jihočeský kraj musí řešit, co dál s železniční dopravou po konci smlouvy s Českými drahami pro provoz na většině tratí, kde objednává osobní vlaky. Do dvou soutěží v hodnotě 10,7 miliard totiž přišla pokaždé jen jedna nabídka: od Českých drah. Byla ale výrazně dražší, než kraj platí dosud. Radní proto soutěž zrušili.

O rozhodnutí Rady Jihočeského kraje informovala jako první jihočeská příloha MF DNES. „Rada kraje zrušila oba tendry. Důvodem je vysoká cena, kterou České dráhy za provoz těchto tratí v dalších letech požadují,“ řekla hejtmanka Ivana Stráská.


Kraj soutěžil provoz motorových vlaků na Písecku, Strakonicku a Táborsku na 15 let za 3,5 miliardy korun  a provoz na všech elektrizovaných tratích za více než sedm miliard korun.  Dosud kraj platí Českým drahám v průměru 115 korun za kilometr. Soutěž se netýkala jen trati Tábor – Bechyně.

Podle informací deníku Zdopravy.cz požadovaly České dráhy 180 korun za kilometr u motorové trakce, více než 200 korun u elektrické trakce. Na takovou cenu nemá kraj peníze.

České dráhy vysokou cenu vysvětlují vysokými požadavky kraje, nabídly víceméně jen nové vlaky. „V případě obou tendrů v Jihočeském kraji jsme připravili velmi kvalitní nabídky, které ve všech parametrech odrážejí vysoké nároky zadavatele. Skutečnost, že se do tendru nepřihlásili žádní soukromí dopravci navzdory svým proklamacím o zájmu o tyto soutěže, ukazuje, že parametry obou tendrů byly tak náročné, že je může splnit jen velká a silná společnost, jako jsou například České dráhy,“ vysvětlil MF DNES mluvčí Českých drah Petr Štáhlavský.

Ve hře jsou teď tři varianty, jak chce kraj zajistit provoz vlaků po roce 2019. Kraj zvažuje přímé zadání na deset let nebo čtyři roky a do té doby vypsání nové soutěže. Ve hře je i krajní možnost prodloužení stávající smlouvy s Českými drahami na dva roky.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
To
Host
To

Tak ať zruší veřejnou dopravu úplně, když se jim to zdá drahé a je to… stejně ta jejich doprava stojí za dvě věci.

Robert
Host
Robert

Tak to dopadá když objednatel nevnímá ekonomickou realitu. Chtějí koupit Bentley a mají na Fabii.

jan
Host
jan

Jestli to není tím, že si vymýšlejí konfigurace, na které čd nemá vozidla 🙂

Elb
Host
Elb

Na tohle nemá vozidlo snad nikdo, proto by se musela pořizovat a nechat upravovat.

X 1
Host
X 1

Honzíku.
Na fotce máš jednotku Holomockyho kraja z Koutů n/D do Nezátek. Teda ř. 641.
A to při zkušební jízdě po elektrifikaci Železnice Desná.

PetrB
Host
PetrB

JIKORD (Jihocesky koordinator dopravy) by to chtel neradeji zadarmo… kdo zije zde na jihu Cech vi, ze skoda slov… od cetnosti spojeni po kvalitu vozidel a to jak u zeleznicni dopravy, tak i te autobusove. Nesmysly typu „rozjezd vseho najednou“ a pak hodne dlouho nic. Fakt hlupaci co uz davno nemaji co sedet na mistech. Njn, na druhou stranu se cpou penize do zdravotnictvi (vysoka uroven nemocnic a pece v nich), na druhou stranu ktastrofalni stav silnic a dopravni obsluznosti… jiny kraj, jine preference… Pro priklad nemusim chodit daleko. V relaci Hluboka n. Vlt. zel. st. – Ceske Budejovice, Nadrazi… Číst vice »

Rtep
Host
Rtep

Hm. Jsou dvě možnosti:
1) Jde o zřetelnou snahu Jihočeského kraje o úplné zhroucení železniční a posléze veškeré veřejné dopravy.
2) Jde o naprostou a především dlouhodobou neschopnost úředníků a politiků Jihočeského kraje.
Ta druhá možnost je o hodně pravděpodobnější.

L. M.
Host
L. M.

Tento týden jsem se pohyboval s kolem několikrát na trati České Velenice – Veselí n/L osobáky – dva vagóny, jeden dederónský Bdmteeo, kterému se otevíraly jen jedny dveře, ty druhé jen s hrubou silou. Starší paní marně tahala, pak běžela na druhou stranu, nestihla, průvodčí ji (správně) nepustila vyskočit z rozjíždějícího se vlaku, paní jela o zastávku dále… Hrůza, vlak ČD totální skřípající muzeum a šrot…

M.N.
Host
M.N.

Jo, co si kraj objedná a zaplatí 🙂

Vít Jůza
Host
Vít Jůza

Jo, než by zastavili vlak, zacouvali a nechali ji vystoupit, tak ji raději převezou … tuším samozřejmě, že chyba je asi v tom, co umožňují předpisy.

Elb
Host
Elb

Couvat si můžete autíčkem, vlakem do výhybek a na Stůj to je na vězení..

T.H.
Host
T.H.

Začátek platnosti smlouvy od prosince 2019… za 15 měsíců. Na Innotransu mluví výrobci všeho (lokomotiv, vagónů, jednotek) o aktuálních dodacích lhůtách půldruhého nebo dva roky, o nabírání zakázek na rok 2020 a později atd. Prostě do prosince 2019 nelze stihnout něco nového, neojetého, zvlášť v elektrické trakci schváleného pořídit, vypapírovat a proškolit (leda od Tradičního kyperského dodavatele ZVIL Pilsen). Kde v tom vidíte velkohubost a neschopnost soukromníků? Nebude to spíš problém krajů (nebo úmysl?), že nechali situaci OPĚT vyhnít a teď zjišťují, že to nestihnou? Tak se holt budou muset dál spokojit s hypernovama, byméčkama a sem tam nějakým panterem… Číst vice »

Karel IV
Host
Karel IV

Pokud se nepletu, tak stejně jako u jiných soutěží nebylo podmínkou mít ty vozidla hned od prosince 2019.

coudy
Host
coudy

TH opět z článku z dubna: Kraj nepožaduje nová vozidla, spokojí se s modernizovanými motoráky. Dopravci navíc dostanou čtyřleté přechodné období, během kterého budou muset splnit dodatečné standardy, jako je například wifi, klimatizace a podobně.
Tak tam vidím tu velkohubost… 😉

Jarda V.
Host
Jarda V.

Já bych to viděl na diesel od Leoše a GW train, z Dvořiště a Velenic se to protahne OeBB no a zbytku se chca nechca ujme nás Národní dopravce. Možná RJ pokud vstoupí na trasu z Prahy do Budějovic a to potom bude kočkopes. Ještě že budeme mít tu IDS-ku. No a teď vážně, kraj poleví z požadavků a ono to nějak dopadne. Sednou si ke stolu vysvětlí že takové požadavky jsou nesmysl a nastaví se nějaká rozumná cena. Pak se budou všichni tlouct do hrudi že zachránili dopravu před kolapsem a třeboňský kapříci si najdou cestu i tady…….

coudy
Host
coudy

Z článku z dubna: Mezi dopravci bude o jihočeské sousto zřejmě zájem. „Jako dlouhodobý partner Jihočeského kraje máme o soutěž pochopitelně zájem a přihlásíme se do ní,“ řekl mluvčí Českých drah Radek Joklík. „Jsme připraveni podat nabídky pro všechny kraje, proto se budeme hlásit i do soutěže Jihočeského kraje,“ potvrdil i mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj. „Velmi vážně účast zvažujeme, musíme prostudovat podmínky soutěže,“ řekl šéf GW Train Regio Robert Krigar.
A copak pan velkohubý že o to nemá zájem… ?

Hodně štěstí
Host
Hodně štěstí

Jo to, když někdo chce za málo peněz hodně muziky.

Milan
Host
Milan

Smysluplné podmínky jsou klimatizace a třeba jen částečná nízkopodlažnost. Jaké měl kraj další podmínky kromě hloupostí typu wifi a usb?

Dominik
Host
Dominik

Například palubní systém jako mají například Pendolina.

Elb
Host
Elb

Tedy vlaky, co dnes sezónně zajišťují žehličky, brejle s patry a hytláky střídavě s motorákem musí být klimatizované a s wifi?

Zdeněk
Host
Zdeněk

Zrušit JIKORD-neschopní absolutně,plno penzistů od býv.ČSD,kteří v minulosti a dnes stále dělají vše proto,aby to nefungovalo.zrušit Kraje a hejtmany!!!!!!!!Znovu okresy jak to bylo dříve.Z Veselí nad Lužnicí do jJihlavy jezdilo mnoho osobních vlaků desítky let.Nyní z Veselí do Počátek-vesnice kde nic není….Dále asi po svých.ani do té Horní Cerekve to vlak nemůže dojet.Holt jiný Kraj.A v tom je problém.Lidé nemají z malých obcí se kam dostat.Proč???Protože jsou špatně nastavené polohy vlaků a každý rok se s nimi hýbe,takže cestující se naštve a na dráhu se vykašle.Proto jsou přeplněné silnice,každý jezdí raději autem.Množství výluk lidi taky odradí.Vedení ČD absolutně neschopné!!!!!samé WIFI,dětské… Číst vice »

Křišťálová lupa

Zdopravy křišťálová lupa

PartneřiCSCARGO
RSD
czechtoll