Jihočeský kraj vypsal miliardovou zakázku na dopravce, stačí mu starší vozy

Autobusové nádraží v Trhových Svinech je po rekonstrukci. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářAutobusové nádraží v Trhových Svinech je po rekonstrukci. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Jihočeský kraj začal hledat autobusové dopravce pro provoz regionálních linek po roce 2021. Zakázka na deset let roky provozu od

Jihočeský kraj začal hledat autobusové dopravce pro provoz regionálních linek po roce 2021. Zakázka na deset let roky provozu od konce roku 2021 má odhadovanou hodnotu přes deset miliard korun.

Kraj zakázku rozdělil do sedmi zhruba podobně velkých částí, které v podstatě kopírují bývalé okresy. Dopravci mohou podat nabídku například jen pro jednu oblast. Celkový roční nájezd podle smlouvy je 20,87 milionu kilometrů. Vyplývá to z dokumentace zveřejněné na profilu zadavatele.

Zakázku administruje společnost Fiala, Tejkal a partneři, advokátní kancelář, která stála i u řady jiných soutěží na dopravce v jiných regionech včetně například výběru dopravce v České Lípě.

Kraj upustil od plánů na nové vozy jako v některých regionech a stačí mu průměrné stáří vozového parku 9 let, nejstarší může mít 12 let. Nepožaduje po nich ani přemalování do barev kraje, stačí pouze logo IDS JK. Třicet procent výkonů mohou zajistit subdodavateli. Smlouvy jsou brutto, riziko tržeb ponese kraj.

Uzávěrka nabídek je 13. srpna. Kraj chce mít smlouvy podepsané do září příštího roku, dopravce by pak vyjel se změnou jízdního řádu v roce 2021. Pokud se smlouvu nepodaří do té doby uzavřít, chce kraj nechat dopravci vždy 15 měsíců na přípravu startu. Jediným hodnotícím kritériem v soutěži bude cena.

Radní Jihočeského kraje už loni na konci roku prodloužili dopravcům stávající smlouvy do konce roku 2021. Do podmínek tendrů chtěl kraj zapracovat nový dopravní model, který získal v prosinci. „Jde například o lepší návaznost autobusové a vlakové dopravy,“ uvedl loni poradce hejtmanky pro dopravu Ivan Študlar.

Jednotlivé provozní oblasti a roční objem výkonů v km

Provozní oblast České Budějovice 3 840 009

Provozní oblast Český Krumlov 2 626 381

Provozní oblast Jindřichův Hradec 3 650 654

Provozní oblast Písek 2 432 577

Provozní oblast Prachatice 2 606 546

Provozní oblast Strakonice 2 633 424

Provozní oblast Tábor 3 083 954

(V původní verzi textu jsme nesprávně uvedli, že jde o zakázku na čtyři roky. Za chybu se omlouváme).

Tagy Jihočeský kraj zajištění dopravní obslužnosti Jihočeského kraje
27 komentářů