cargo

Jihočeský kraj pošle budějovickému letišti přes 76 milionů

Nový terminál Jihočeského letiště České Budějovice. Pramen: Jihočeské letiště České BudějoviceNový terminál Jihočeského letiště České Budějovice. Pramen: Jihočeské letiště České Budějovice

Kraj je jediným akcionářem letiště, město České Budějovice už nechtělo nést břímě rostoucích dotací

Jihočeský kraj bude muset letos sáhnout jako jediný akcionář Jihočeského letiště České Budějovice hlouběji do kapsy. Podle smlouvy zveřejněné v registru pošle letišti 76,29 milionu korun, loni to bylo 56 milionů.

Kraj se stal loni jediným akcionářem letiště, když koupil za 6,5 milionu korun poloviční podíl od města České Budějovice. Město nechtělo nadále nést břímě rostoucích provozních dotací do letiště. Kraj musí nahradit výpadek peněz od města. Z celkové částky pro letošní rok činí 75,14 milionu provozní dotace, zbytek je investiční dotace.

Letiště České Budějovice prošlo v uplynulých deseti letech velkou modernizací za více než 700 milionů korun. Ta se završila v letech 2017 až 2019 výstavbou nového terminálu, čímž výrazně narostla potřeba provozních dotací. Ještě v roce 2018 zaplatily město a kraj rovným dílem celkem 42 milionů, v roce 2019 to bylo 50 milionů.

Letiště nyní prochází certifikací, cílem je zavedení takzvaného velkého mezinárodního provozu včetně možnosti odbavení letadel typu Boeing 737 nebo Airbus A320. Vedení dříve uvádělo, že k uživení letiště potřebuje alespoň 80 tisíc cestujících ročně.

Zatím letiště slouží jako veřejné vnitrostátní letiště a neveřejné mezinárodní pro stroje o rozpětí křídel do 24 metrů. Letiště loni zaznamenalo 11 tisíc vzletů a přistání. Mimo jiné bylo do zkušebního provozu uvedeno nové osvětlení ranveje, což letecké školy využily k nočnímu výcviku. Předloni evidovalo letiště 4 200 pohybů.

Minulé vedení kraje jednalo o vstupu strategického partnera do společnosti. Letiště je mimo jiné zajímavé svými 320 hektary, které budou napojeny Jižní tangentou na dálnici D3.

Tagy Jihočeské letiště České Budějovice Jihočeský kraj seznam
58 komentářů