Autobusy Cestovní ruch

Jihočeské cyklobusy nakonec vyjedou. Dopravce si požádá o krajský grant

Cyklobus. Pramen: Jihočeský kraj
Cyklobus. Pramen: Jihočeský kraj

Systém jihočeských autobusových linek Cyklotrans pro přepravu cyklistů do turisticky atraktivních míst má před sebou i sedmnáctou sezonu. Peníze by měl dopravce GW Bus získat z krajského grantu, cyklobusy tak vyrazí na pravidelné trasy v sobotu 22. června. Systém měl přitom letos namále kvůli tahanicím o financování provozu mezi krajem a dopravcem. Spuštění provozu dnes oznámil GW Bus.

Cyklotrans funguje od roku 2003 a jeho barevně označené linky pokrývají turisticky nejpřitažlivější oblasti Jihočeského kraje od Šumavy přes Novohradsko, Třeboňsko, Jindřichohradecko až po rakouský Gmünd. V průměru letní víkendové linky během sezony využije téměř 20 tisíc turistů, přepraveno je zhruba 3300 kol.

Od roku 2003 do roku 2010 platil busy kraj, následně finanční zátěž převzal jako generální partner ČEZ. Jde o částku dva miliony korun za sezonu. Loni ČEZ svůj příspěvek snížil, částečně proto opět přispěl kraj. Letos ČEZ zřejmě už nic platit nechce a systému hrozil kvůli financím kolaps.

Peníze nakonec půjdou z grantového programu, kde kraj zvedl limit pro jednoho žadatele na dva miliony korun. Původně byl půl milionu. „Dopravce bude žádat o grant a mezitím dělat vše pro to, aby cyklobusy vyjely,“ sdělil krajský radní pro dopravu Jiří Švec.

„Od června na čtyřech, o hlavních prázdninách na šesti speciálně vybraných autobusových linkách nasadí jihočeský dopravce GW BUS autobusy s cyklovleky. Kvilda, Lipensko, Novohradské hory, Třeboňsko, Česká Kanada. To jsou jen některé z cílových zastávek Cyklotransu. Tento dopravní systém patří mezi klíčové prvky turistické infrastruktury na jihu České republiky,“ stojí ve společném prohlášení kraje a firmy.

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ondra

Přitom pro ČEZ by to byla docela dobrá a lidmi i pozitivně vnímaná reklama. Dva miliony jsou v mnohamiliardovém rozpočtu nic. Tak ale zřejmě raději vyhážou miliony za nic neříkající a obtěžující reklamu v televizi.

tbalada

To je zase pračka na prachy, takovýhle podivný financování. Já když za tejden koupim 5 autobusů a zažádám si o grant, taky je automaticky dostanu? Nebo proč zrovna tahle firma jo? Začínám mít nový pohled na tu soutěž na „Šumavský soubor tratí“.

PetrB

Mohl požádat kdykoliv, jenže kdo má v Budějcích či v okrese České Budějovice, přičemž linky vyjíždějí zrovna z Budějc, autobusy s přívěsy na kola mimo GW Bus?