Jihlavu čeká velká změna sítě MHD. Přibudou písmena, ubude čísel

Trolejbus Škoda 32 Tr v Jihlavě. Foto: Jihlava.czTrolejbus Škoda 32 Tr v Jihlavě. Foto: Jihlava.cz

Změny souvisí s rozšiřováním trolejbusových tratí.

Jihlavští radní schválili velkou změnu jízdních řádů v krajském městě. Na přelomu roku dojde ke změně ve vedení linek trolejbusů a autobusů. Vzniknou dvě nové trolejbusové a jedna autobusová linka a zrušeny budou tři autobusové linky.

Trolejbusové linky se v Jihlavě označují písmeny, autobusové čísly. Podle magistrátu se lidé v Jihlavě musí začít připravovat na podstatné změny v zažitých zvyklostech vedení i označení spojů jihlavské MHD. „Čeká je ale mnohem větší komfort i rychlost cestování a hlavně bezemisní doprava novými moderními trolejbusy,“ uvedlo město.

Změny souvisí s budováním trolejbusové trati na Bedřichov. V oblastech Horního Kosova, Červeného Kříže a Antonínova Dolu nahradí stávající autobusy nové trolejbusové linky. Autobusové linky s čísly 3, 5 a 12 budou zrušeny a vzniknou nové trolejbusové linky G a H a autobusová linka č. 2.

Nová trolejbusová linka G bude jezdit po trase Horní Kosov-Žižkova-Masarykovo náměstí-Chlumova-Na Růžku-Bosch Diesel-Jipocar-Antonínův Důl. Na této lince budou nasazovány parciální trolejbusy.

Konec sjíždění spojů na zastávkách

Nová trolejbusová linka H bude obsluhovat trasu Zadní Bedřichov až Poliklinika po trase Bosch Diesel-Zadní Bedřichov-Na Růžku-Chlumova-17. listopadu-Poliklinika. Tato linka bude zajišťována klasickými trolejbusy a bude vedena pod trolejemi v celé délce.

Nová autobusová linka č. 2 bude jezdit mezi Velkým Beranovem a Zbornou po trase Velký Beranov-Malý Beranov-Helenín-Masarykovo náměstí-Chlumova-Na Růžku-Smrčenská-Krematorium a Zborná s tím, že z Velkého Beranova, Malého Beranova a Helenína budou zachovány přímé spoje do průmyslových zón Pávov a Střítež.

Stávající linka č. 4, která obsluhuje Heroltice, Moravské Kovárny a průmyslovou zónu v Hruškových Dvorech bude prodloužena a končit už nebude na Masarykově náměstí, ale na konečné V Ráji.

Nové trasování linek MHD umožní pravidelný interval mezi spoji, čímž se odstraní současné sjíždění spojů na zastávkách. „Znamená to, že nové trolejbusové linky G a H a autobusová linka č. 2 budou ve společném úseku Chlumova-Na Růžku-Bosch Diesel vedeny v prokladu tak, aby byl mezi spoji pravidelný odstup v řádu šesti až sedmi minut,“ uvedl předseda představenstva DPMJ Radim Rovner. Přesný termín změny jízdních řádů bude zveřejněn.

Tagy Dopravní podnik města Jihlavy DPMJ Jihlava
14 komentářů