Jihlavě zajistí dvě stavby lepší spojení s I/38, která vede k D1

Stavba sjezdu ze silnice I/38 do ulice Romana Havelky v Jihlavě. Foto: Jihlava.czStavba sjezdu ze silnice I/38 do ulice Romana Havelky v Jihlavě. Foto: Jihlava.cz

Součástí plánů je obnova sjezdu do Pávova, buduje se napojení přivaděče na nákupní zónu.

Díky dvěma stavbám by se letos mělo zlepšit propojení Jihlavy s hlavním tahem číslo 38, který zároveň slouží jako přivaděč k dálnici D1. Přesunout by se na něj pak mohla část aut z jihlavských ulic. V létě chce radnice dokončit nový sjezd do ulice Romana Havelky, kde jsou obchody i akvapark. Zároveň s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) připravuje podmínky pro obnovení sjezdu v Jihlavě-Pávově. Vyplývá to z údajů, které dnes ČTK poskytla jihlavská radnice a které zveřejnilo ŘSD.

Silnice I/38 vede do Jihlavy od křižovatky s D1 kolem městské části Pávov. V pávovské průmyslové zóně funguje řada firem včetně výrobce autodílů Bosch Diesel se zhruba 4 000 zaměstnanci. Starý sjezd na I/38 tam měl být zrušený, když byla před několika lety dokončená mimoúrovňová křižovatka mezi zónou a tímto přivaděčem.

Silnice I/38 v Jihlavě. Foto: ŘSD

Silnice I/38 v Jihlavě. Foto: ŘSD

Další propojení je podle jihlavské radnice ale potřeba, protože ze zóny vyjíždí hodně aut a ucpávají ulice v této části města. Starý sjezd je teď zatarasený, po stavebních úpravách tam budou projíždět auta do hmotnosti 3,5 tuny. Půjde o sjezd směrem od Havlíčkova Brodu do Pávova a z Pávova směrem na Jihlavu.

21 tisíc aut denně

Chystaná stavba je spojená s budováním protihlukových stěn u pravého jízdního pásu přivaděče ve směru do Jihlavy. ŘSD tam celkem předpokládá práce zhruba za 57 milionů korun bez daně, začít mají letos. Město by se na nich mělo podílet do 20 milionů Kč.

Po přivaděči podle údajů ŘSD projíždí denně přes 21 000 vozidel a nynější protihluková stěna u Pávova už dost nechrání blízkou zástavbu. Nově tam budou postavené protihlukové stěny měřící v součtu přes kilometr. Kvůli zprůjezdnění sjezdu bude hlavní tah rozšířený o odbočovací a připojovací pruh.

Nový silniční sjezd z trasy číslo 38 do ulice Romana Havelky město staví od loňského září, stát bude 33,3 milionu Kč. S ulicí Romana Havelky, kde jsou velké obchody i Vodní ráj, největší akvapark na Vysočině, je zatím tah 38 propojený jen ve směru od D1 a Havlíčkova Brodu. Nynější investice umožní automobilům sjíždět z I/38 i v opačném směru, tedy od Znojma. Díky tomu se budou moci vyhnout centru města.

ČTK

Tagy I/38 Jihlava seznam
6 komentářů