Jídelní vůz jako divadelní hra. V Ústí nad Labem má premiéru „melancholická přestřelka“

Hra Jídelní vůz. Foto: Činoherní studioHra Jídelní vůz. Foto: Činoherní studio

Inspirací pro novou divadelní hru je jídelní vůz mezi Prahou a Hamburkem a vrchní Pavel Peterka.

V ústeckém Činoherním studiu má dnes premiéru nová autorská inscenace Davida Šiktance. Hra Jídelní vůz vznikla při cestách vlakem a odehrává se v jídelním voze. Inspirací pro hru se stal vrchní Pavel Peterka, který jezdí ve vlacích Českých drah pro JLV hlavně mezi Prahou a Hamburkem. Premiéra vyšla na období, kdy se ale dopravce potýká s nedostatkem jídelních vozů a z řady spojů je musí odříkat.

K premiéře dojde dnes v 19 hodin, je vyprodaná. Hrát se bude i v Praze v Divadle komedie. Divadlo hru popisuje jako „autorskou inscenaci v rytmu jízdního řádu“ a „melancholickou přestřelku“.

Režisér a autor hry David Šiktanc uvedl v rozhovoru na stránkách divadla, že předobrazem vrchního je Pavel Peterka, se kterým je kamarád. O své profesi Peterka sám říká, že práce vrchního je svým způsobem role a jídelní vůz zvláštním jevištěm.

Je to koneckonců inscenace o lásce k vlakům, o tom, jak pobývat v tomhle meziprostoru, kde si můžu rozvíjet své imaginární světy. A o blížícím se konci, poslední zastávce, která znamená konec tohoto unikavého snění. O nutnosti střetnout se se skutečností,“ uvedla dramaturgyně Kateřina Součková pro server divadlo.cz. Ve hře zazní i to, že existence jídelních vozů na trati z Prahy přes Ústí do Německa je ohrožena kvůli plánované vysokorychlostní trati a požadavkům na vyšší rychlost vlaků. Reálný konec hrozí relativně brzo v souvislosti s plánem nasadit na trasu soupravy ComfortJet, kde bude jen bistro oddíl.

V hlavní roli je Jan Plouhar, v dalších pak Lukáš Černoch, Klára Suchá, Annette Nesvadbová, Andrea Berecková a Adam Ernest, kterého bude alternovat Filip Kaňkovský. Fanoušky dopravy jistě potěší i hlas Václava Knopa, známého z nádražních hlášení.

Pavel Peterka byl loni hostem podcastu Cesty Zdopravy.cz.

Tagy Činoherní studio jídelní vůz Pavel Peterka
Žádné komentáře