Jez u Děčína. Stát na druhý pokus našel zpracovatele dokumentace EIA, cena vzrostla
Vizualizace jezu u Děčína. Pramen: ŘVC

Ředitelství vodních cest předpokládá, že stavba jezu začne v roce 2032.
Ředitelství vodních cest předpokládá, že stavba jezu začne v roce 2032.
Rozdíl nadmořských výšek v Ústí nad Labem pod zdymadly a v Děčíně je nejméně 10 m. Jak velký stupeň by měl zabezpečit dostatečné vzdutí hladiny až po Střekov? A jak velký se plánuje?
Kupka: „Přesun zboží ze silnice na železnici je sci-fi.“ Zajímavá logika, pane ministře! Pokud je přesun zboží ze silnice na železnici sci-fi, tak co je potom přesun ze silnice a železnice na vodu? Star Trek? Přesto na studie tohoto „mezigalaktického projektu“ padla už miliarda korun!
Takový to úřednické, že musí utratit peníze, jinak jim je příští rok nedají.
Pokud je těžké dostat kontejner ze silnice na vlak, jak nereálné musí být dostat ho na loď na Labi? 🤔 Zatím padla miliarda jen na papírování.
Podle vizualizace se má jez nacházet kousek pod přístavem Loubí. V Děčíně bude vody dost ale jak dál po proudu? Prostě v Labi není dostatek vody a žádný jez na tom nic nezmění. A pokud vím, Němci kanalizovat Labe nebudou. Ale studie bude stát pěkný ranec. A Aster bude za prach radit.
Se mi libi, jak lodni doprava spolehá na muzejní kousky, kterým říkama ekologická doprava, pořád vyklesává, protože už to prostě konkurovat nedokáže, ale bude stavět a doufát v #potencial a dopravní indukci?
Za ty miliardy se da postavit par silničních obchvatů a nebo i pořádná jednička/krátká dálnice, kde prostě ty dopravní výkon a vliv na blaho regionu bude úplně jinde
Ten Drobnokvět je docela zajmavá rostlina. Její semena čekají v baně náplavek pod vodou, než voda opadne, pak rychle vystřelí vzhůru, vykvetou a vysemení se do onoho bahna. Jeden by řekl, že by stačilo jednou do roka ten jez vypustit, a přežití té rostliny by bylo v podstatě zajištěno. Kdyby to bylo dopředu plánované, mohl by se tomu každý rejdař přizpůsobit.
Hajzlové betonářský!! Nikdy nedaj pokoj.
Takže máme zrušit mezinárodní lodní přepravu po Labi?
Tu ruší zcela pravidelně povodí alias příroda sama, takže už je vlastně skoro zrušená. Není rentabilní držet kapitál, lodě a zaměstnance na pár měsíců provozu, když ani nevíte které to budou.
Proto už dlouhé roky chtějí postavit v Děčíně jez
To dává logiku. Nedávno zlikvidovali lodě. Takže akce lobistů Aster, Foldyna a další..
Chápu správně, že ten jez má být cca na úrovni autobusové zastávky Děčín, Loubí,II? V takovém případě, co se bude dít dále po proudu, nebo tam už problém s hloubkou není?
Podle mě to nebude k ničemu ani pro Ústí, kde když není voda, tak výletní lodě začínají až ve Vaňově, tedy nad Střekovem.
Dál po proudu v Německu má řeka písčité dno a lodě se tak můžou více naložit. U nás jsou kameny a musí tak být odstup od dna aspoň 0,5 m. To je velký rozdíl pro ekonomiku plavby.
Omlouvám se za poměrně hloupý dotaz dá se takový jez používat , jako přečerpávací elektrárna? Stabilita sítě je čím dál důležitější fenomén a možná budeme hledat kde co.
Dá, ale honit Bodo proti vodě nedává smysl. Horní nádrž přečerpávací elektrárny musí být jen nádrž.
Není to tak úplně pravda. Průtočné přečerpávací elektrárny jsou poměrně běžné. U nás třeba Dalešice.
Dalešice opravdu průtočnou elektrárnou nejsou, proto taky mají 100 m vysokou hráz, že.
Já jsem použil slovní spojení ,,průtočná přečerpávací elektrárna”, což mi přišlo dostatečně vystižné.
Každopádně aby nebyly námitky, našel jsem si nyní správný odborný termím. Dalešice jsou ,,PVE se smíšenou akumulací”.
Na Slovensku takto funguju Liptovská Mara a vyrovnávacia nádrž Bešeňová, nejde o ojedinelý prípad.
Nedá.
Nechte to postavit bobry a bude po problémech s EIA i s ekology…
Ta setrvačnost držet se zuby nehty projektu ideové hluboko v minulém století a touha nutně utratit investiční budget je obdivuhodná …
Hloupost některých lidí, kteří stále nepochopili, že vodní cesta je ze všech možností nejméně škodlivá, je až neuvěřitelná. Pane Františku, podle vás je lepší postupně zabetonovat celou republiku?
V Německu to vědí a budou spolupracovat?
S Němcema se dá vždycky nějak rozumně domluvit.
Myslíte třeba o VRT z Plzně na západ, jo?
Chacha
tak v německu je na dně bahno, tam není potřebná tak velká „marže“ ode dna. u nás je skála, tam to holt chce větší rezervu. toliko k tomu, že němci mají menší hloubku než my.
Nestačilo by rámci možností 21. století vodními drony zmapovat to koryto a kameny co vadí dát pryč? I když chápu že se na tom nedá zase tolik odklonit
Tak jste si plivnul a teď byste nám mohl vysvětlit proč by si mělo povodí pořizovat drony, když má měřící loď.
“ vodní cesta je ze všech možností nejméně škodlivá”
A to není pravda. Umělé vodní cesty zdevastovaly nivní prostředí v polovině Evropy.
Prosím vás, když se podíváte na okolí vodních cest, kde vidíte tu devastaci? Jistě, někde zanikl nějaký biotop, jinde vznikl, ale není to žádná měsíční krajina. Za ta léta se tam přepravily miliony tun zboží, vyrobily se gigawaty elektřiny a vznikla úrodná půda, která dala lidem obživu. Tyto souvislosti v dnešním blahobytu asi mnohým unikají a tak se bijí za bobry, dobnokvěty, modrásky a jinou havěť proti rozumnému využití řeky, které od prvopočátku stálo za vznikem civilizací.
Anebo mají raději udržitelné rozmanité prostředí, než ten domnělý „blahobyt“ (= mrhání vším, aby pár vyvolených mělo miliardové zisky a třetina lidí marně šetřila i na to vše). Nemusí vše vypadat hned jako na Měsíci, přesto to může být problém. Jako jo, lze to integrovat do hospodaření s vodou, ale přirozené procesy to nenahradí.
Řeky samozřejmě stály za vznikem civilizací, ale podobně jako se proměňují civilizace by se měl proměnit vztah k řekám. Například intenzivní zemědělství v nivě by už prakticky nemuselo existovat, už to dávno není o pěstování potravy, plýtváme ornou na zhůvěřilosti typu spalování biomasy. V tomhle ohledu je honba za omezením fosilních paliv naprosto kontraproduktivní.
typický aktivista – proti všemu.
silnice – hmmm, špatné
železnice – hmmm, špatné
lodě – hmmm, špatné
Ještě jste zapomněl na letiště a letadla.
Do ty celý republiky počítáte i lití betonu do řeky v chráněné oblasti? To bych třeba nechtěl
Jsem z UL a mám dojem, že ten jez tam bylo dost velké téma už snad za komoušů.. nebo v devadesátkách? To se to opravdu teď bude stavět? 😀
Rychlost, se kterou nekteri vynaseji nad jinymi lidmi soudy stran hlouposti, je vskutku neuveritelna. V soucasnosti naprosto minoritni mod nakladni dopravy, tedy ricni plavba, kde se spis hleda, co by se takto mohlo prepravovat, a my si kvuli nemu budeme nicit jiz tak znicene reky a ricni krajinu, ktera by skrz ostatni problemy, jez nas trapi, potrebovala akutni obnovu. Ono to totiz nevypada nijak zasadne, co? Tady se jen prehradi reka jezem, jinde se opevni hrazemi, zplanyruje dno atd. A pak se divime, ze jsou povodne horsi a horsi.
Co má jez na Labi u Děčína společného s povodněmi?
Krátkozraký přístup ke krajině.
Stavba priehrad je práveže užitočná pre zachytenie špičky povodňovej vlny, taktiež pomáhajú zadržiavať vodu v krajine.
Reky by bylo vhodne navracet do prirode blizkeho stavu kde to jen jde a ne si hrat na lodicky, ktere maji 30x mensi nakladni dopr. vykon (tkm) nez zeleznice a 130x nez kamiony. Co se tyce jen prepraveneho nakladu, tak jeste xkrat mene. Stupen v Decine je jeden z kroku k podpore u nas temer mrtveho modu dopravy. Navrhovane prasarny u Prelouce to same. A proc? Abychcom pak doufali, ze se prepravene objemy snad budou zvysovat? Misto toho, aby se sily napinaly k zeleznici.
To, že je vodní cesta ekologická, je fáma, která se dlouho traduje. Naopak.
A tohle není betonování? Lepší železnice by to nevyřešila, nebo nemáme pořád dost a „potřebujeme“ k ní stále i další dálnice, letiště, kanály… A není 140 cm málo? Zaoceánské lodě tam pošleme! Příčiny jsou jinde, v neutuchajícím rozvoji tupého konzumu a mrhání zdroji. Tenhle systém ji zabetonuje stejně. Mimochodem, nejméně škodlivá byla za železnice, protože na řece dá dost práce dostat lodě zpět proti proudu. A čistá voda i vzduch jsou nenahraditelné pro život, na rozdíl od peněz.
Lodní doprava která je ekologická nepatří do 21 století?
Akorat ze neni. Stavbou vodni cesty se stupni znicite vodni ekosystemy, velmi snizite schopnost zadrzovat vodu v krajine. Samotne lode jsou nyni z vetsiny pohaneny motory, ktere neplni takove emisni limity jako moderni vlaky ci kamiony. Cely koncept nedava smysl ani z principu udrzitelneho rozvoje, na ktery by se mel brat zretel z hlediska ekologie a ktery ma 3 pilire. U emvironmentalniho pilire dojde jasne k negativnim dusledkum. U socialniho pilire dojde tez spise k negativnim dusledkum (nedojde k podpore zamestnanosti ci zlepseni mistnich komunit, vzhledem k poskozeni zivotniho prostredi spise dojde k horsimu vnimani sveho okoli a tedy i… Číst vice »
Jak mám rozumět větě: „Stavbou vodni cesty se stupni………… velmi snizite schopnost zadrzovat vodu v krajine.“……..? Já naopak myslel, stupeň ( vlastně taková hráz ) vodu v krajině naopak kumuluje. Viz. třeba takový bobr v Brdech.