Jak pojedou vlaky v Česku od prosince? Hledejte v Německu

IDOS, vyhledávání vlaků, foto: Zdopravy.czIDOS, vyhledávání vlaků, foto: Zdopravy.cz

V paradoxní situaci jsou cestující, kteří si chtějí naplánovat jízdu vlakem po české železnici po 9. prosinci, kdy se změní

V paradoxní situaci jsou cestující, kteří si chtějí naplánovat jízdu vlakem po české železnici po 9. prosinci, kdy se změní jízdní řád. On-line vyhledávač spojení je na tuto dobu už k dispozici, ale ne česky.

Jako první spustila pro nový grafikon vyhledávač na české železnici Deutsche Bahn. V nabídce jsou už spojení na všechny tratě, u dálkových vlaků z Německa do Česka je možné si už jízdenku koupit. Ve vyhledávači Českých drah i nejrozšířenějším tuzemském vyhledávači spojení IDOS zatím cesty po 9. prosinci nenajdete.

Službu IDOS provozuje společnost Chaps, která od loňského roku patří přes společnost ČD-Informační systémy do skupiny České dráhy. Podle mluvčího Českých drah Radka Joklíka je nedostupnost spojení pro nový jízdní řád způsobena tím, že zatím nemají finální verzi jízdního řádu od SŽDC. „Podle toho, co víme, tak DB a OBB mají ve vyhledávačích jen návrh jízdního řádu, tedy předběžná data a až bude konečný jízdní řád, tak si to opraví. U nás se pracuje až s finálními daty,“ vysvětlil Joklík.

Vyhledávač spojení například u DB ale není bez chyb. Ukazuje například nové spěšné vlaky z Hradce Králové do Svobody nad Úpou, jako dopravce uvádí GW Train Regio. Ve skutečnosti vlaky zajišťují České dráhy.

Podle mluvčího Českých drah se už pro nový jízdní řád prodávají jízdenky, od 1. října i rezervace na railjety do Rakouska, 16. října ČD spustily prodej místenek pro vlaky do Berlína. Od 1. listopadu se spustí i předprodej rezervací na Slovensko, postupně se uvolní do prodeje všechny spoje. Všechny zatím jen u pokladen, na e-shopu se objeví až po uvolnění finálního jízdního řádu. V Česku zatím jízdenky na nový jízdní řád prodává jen Leo Express.

Tagy České dráhy Chaps Deutsche Bahn idos jízdní řád 2018/17
14 komentářů