egoe-plus
Autobusy Doprava ve městě

Jablonec zrušil zakázku na autobusového dopravce, kterou získala About me

Autobus MHD v Jablonci nad Nisou. Foto: Regionální rada NUTS2 Severovýchod
Autobus MHD v Jablonci nad Nisou. Foto: Regionální rada NUTS2 Severovýchod

(Aktualizováno 15:40) Jablonec nad Nisou zrušil desetiletou zakázku na výběr nového autobusového dopravce pro Jablonecko téměř za 685 milionů korun. Jako důvody uvádí nedodržování zákonných lhůt ze strany Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) či selhání Národního elektronického nástroje (NEN). V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí radnice Jana Fričová. Podle mluvčího ÚOHS Martina Švandy šlo o komplikované řízení.

Zakázku na deset let získala na začátku dubna pražská firma About Me s nabídkovou cenou 684,577 milionu korun. Zakázku u antimonopolního úřadu napadla společnost BusLine MHD Jablonecko, která ve městě sice léta jezdí, ale do soutěže se vůbec nepřihlásila. Podle radnice ale o jejím podnětu ÚOHS dosud nerozhodl, ač zákonná lhůta pro vydání rozhodnutí vypršela podle města 2. června.

„Prvostupňové rozhodnutí v této věci bylo těsně před vydáním. Úřad rozhoduje v prvním stupni průměrně ve lhůtách 34 dnů. V daném případě ovšem musela být provedena dvě tržní šetření, v nichž Úřad zjišťoval potřebné informace u 25 subjektů působících v oblasti autobusové dopravy, což se projevilo na délce řízení,“ uvedl Švanda. „Jestliže zadavatel zrušil zadávací řízení, bude Úřad muset postupovat způsobem, který zákon předvídá, a správní řízení v této věci tedy zastaví,“ dodal.

K selhání NEN, což je platforma profilu zadavatele, podle radnice došlo při vypořádání námitek podaných společností Autobusová doprava Podbořany, která v soutěži neuspěla. „Šetřením zadavatel zjistil, že chybou NEN, nezávisle na vůli zadavatele, nebylo rozhodnutí o námitkách společnosti Autobusová doprava Podbořany, s.r.o., doručeno,“ uvedla Fričová.

Jablonec podle svého primátora Jiřího Čeřovského (ODS) nyní hledá alternativní řešení. „V současné době činíme kroky, které povedou k nejekonomičtějšímu a zákonnému řešení při zachování standardu pro cestující. Očekáváme, že do konce září budeme znát řešení, které zajistí plynulé pokračování dopravních služeb od února 2021,“ uvedl Čeřovský.

Veřejnou zakázku na zajištění městské a příměstské dopravy v odhadované hodnotě přes 742 milionů korun zveřejnil Jablonec 17. ledna. Dopravce má zajistit autobusovou dopravu v rozsahu 1,415 milionu kilometrů ročně od 1. února 2021 do 31. ledna 2031 v Jablonci a také v Bedřichově, Janově nad Nisou, Lučanech nad Nisou, Nové Vsi nad Nisou, Pulečném a Rychnově. Všechny obce jsou členy Dopravního sdružení obcí Jablonecka (DSOJ). Nabídky podaly jen dvě firmy. Vyhrála pražská firma About Me s nabídkovou cenou 684,577 milionu korun, druhou podala byla podbořanská Autobusová doprava.

ČTK

9 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tomášfuk

Jak se do něčeho začne zavrtávat BusLine vyleze s toho průšvih a někdy i práce pro policii.

Václav Paterník

Modrý Straky na jablonecký radnici rozhodnou tak jako vždycky pro svoji bezednou kapsu správně.

pája

Já bych to dal Dopravnímu podniku měst Liberce a Jbalone n.N., když už to má v názvu. Konečně by to ale chtělo vykopnout ten BusLine.

Viki

Vidím, že Busline vydírá úplně stejným způsobem,jak na Zlínsku….

Viki

Opr. vysírá

pkajetan

Mladá Boleslav – srovnatelně velká jako Jablonec – má skoro 30 let městský dopravní podnik, na který přispívá jak Boleslav, tak Kosmonosy a řada obcí, které DPMLB obsluhuje??? Proč Liberec s Jabloncem mají Dopravní podnik a ten si nasmlouvává další dopravce? Busline, AboutMe .. Proto, aby byla nějaká vracečka domů? Proč to nemůže být jako v Chomutově/Jirkově, v Mostě/Litvínově???
Nerozumím, nechápu…

Ondrys

Prostě Jablonec, tamní MHD byla vždy taková popelka a pro politiky jen nutné zlo…

pája

Librec má taky svůj dopravní podnik. Ten fungoval dlouhou dobu celkem dobře, dokud jistí pánové nezjistili, že by se dal celkem dobře tunelovat.

Jožo

Jak nečekané..