LOT 3a leaderboard

Jablonec nad Nisou vybuduje na jedné z hlavních ulic cyklopruhy

Palackého ulice v Jablonci nad Nisou. Foto: Magistrát města Jablonce nad NisouPalackého ulice v Jablonci nad Nisou. Foto: Magistrát města Jablonce nad Nisou

Cyklopruh na hlavní ulici z centra na sídliště Mšeno má zvýšit bezpečnost lidí na jízdních kolech či koloběžkách.

Jedna z nejrušnějších ulic v Jablonci nad Nisou by měla být nově výrazně přívětivější pro cyklisty. Zastupitelé budou ve čtvrtek hlasovat o dvou žádostech o dotaci z Integrovaného plánu rozvoje území Liberec – Jablonec nad Nisou. Evropská dotace má dosáhnout až 16 milionů korun.

Vyplývá to z materiálů pro jablonecké zastupitele (bod 20). Téměř dva kilometry dlouhá ulice z Horního náměstí vede kolem přehrady přes sídliště Mšeno až ke křižovatce Ostrý roh. První žádost se týká úseku z Horního náměstí po autobusovou zastávku Jablonex, druhý od Riegrovy ulice až k lávce před kruhovým objezdem Ostrý roh. Město chce ulici upravit v příštím roce.

Celkové náklady na projekt jsou 40 milionů korun. Město v dokumentu uvádí, že cílem je zvýšení bezpečnosti cyklistů a ostatních účastníků bezmotorové dopravy při průjezdu velmi frekventovanou ulicí Palackého. Součástí projektu jsou také úpravy přechodů pro chodce a zastávek autobusů.

Palackého ulice aktuálně prochází modernizací u křižovatky u Jablonexu a U přehrady. Důvodem je modernizace světelné signalizace.

V Jablonci nad Nisou se od léta staví i další úsek cyklotrasy Odra – Nisa od náměstí Boženy Němcové po sjezd na komunikaci I/14 ve směru na Lučany.
„Na tuto stavbu město získalo od Libereckého kraje z programu Rozvoje cyklistické dopravy dotaci ve výši 1,7 milionu Kč,“ říká Markéta Spurová z oddělení dotací. Dotace pokryje významnou část celkových nákladů potřebných na realizaci stavby. Ty by měly dosáhnout částky 4,4 mil. Kč včetně DPH a budou zahrnovat zpevnění zárubní zdí a vyztužení svahů. Obnoveno bude veřejné osvětlení na náměstí Boženy Němcové a v propojovací stezce Na Mýtině a Pionýrů. Chybět nebude ani nové dopravní značení po celé trase.

Tagy Jablonec nad Nisou Palackého seznam
35 komentářů