Autobusy

ICOMu se vzdalují zakázky v Královéhradeckém kraji, radní ho vyloučili

Autobus ICOM, ilustrační foto. Autor: ICOM Transport
Autobus ICOM, ilustrační foto. Autor: ICOM Transport

V sedmi oblastech už radní Královéhradeckého kraje vybrali vítěze zakázek na desetiletý provoz regionálních autobusů. Zbývá vybrat vítěze v poslední oblasti: Hradecku.

Namísto vyhlášení vítěze v poslední oblasti radní ale tento týden oznámili, že vyloučili jednoho z účastníků. Jde o sdružení Transdev-Audis.

V pěti jiných oblastech bylo vyloučeno ČSAD Ústí nad Orlicí patřící do skupiny ICOM Transport.

Redaktor České televize Vlastimil Weiner na svém twitteru  citoval mluvčího ICOM Transport Petra Krále, že podají proti vyloučení námitky. Vyloučeni byli celkem v pěti oblastech.

ČSAD Ústí nad Orlicí na Královéhradecku nabídla nejnižší cenu. „Na zasedání rady jsme dnes rozhodli o vyloučení jednoho z účastníků soutěže v oblasti Hradecka, a to z důvodu nesplnění podmínek zákona o zadávání veřejných zakázek. V nejbližší době zasedne hodnotící komise, která bude znovu hodnotit nabídky pro oblast Hradecka, ale již bez nabídky dnes vyloučeného účastníka,“ sdělil první náměstek hejtmana Martin Červíček odpovědný za oblast dopravy a silničního hospodářství.

Kraj nemůže s vítězi jednotlivých oblastí dosud uzavřít smlouvu, běží správní řízení u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Stalo se tak po návrhu společnosti Autobusová doprava Podbořany, podle které byly kritéria soutěže diskriminující pro menší dopravce.

Královéhradecký kraj vypsal soutěž na zajištění veřejné autobusové dopravy loni v říjnu. Hodnota celé zakázky činí v maximální hodnotě 7,7 miliardy korun, a je proto nejnákladnější veřejnou soutěží v historii kraje. Tendr má zajistit autobusovou dopravu v celém Královéhradeckém kraji do roku 2030.

Veřejná zakázka se dělí na osm dílčích částí: Broumovsko, Náchodsko, Novoměstsko, Rychnovsko, Trutnovsko, Královédvorsko, Hradecko a Jičínsko. Zajištění autobusové dopravy má přesah i na území sousedních krajů – Pardubického, Libereckého a Středočeského.
Referenční rozsah dopravního výkonu byl stanoven na 18,4 milionu autobusových kilometrů ročně. Aktuální součet maximální výše nabídkových cen v jednotlivých částech je pro jeden rok 716,2 milionu korun bez DPH. Zakázka počítá s nasazením 248 autobusů. Zakázka řeší zajištění veřejné autobusové dopravy na území celého Královéhradeckého kraje od třetí celostátní změny jízdních řádů v roce 2020 do dne předcházející třetí celostátní změny jízdních řádů v roce 2030

V minulých týdnech rada kraje odsouhlasila výběr dopravců pro sedm oblastí:
• Broumovsko – sdružení společností CDS Náchod a P-Transport,
• Náchodsko – CDS Náchod,
• Novoměstsko – sdružení společností Transdev Morava a Audis Bus,
• Trutnovsko – sdružení společností Transdev Morava a Audis Bus,
• Královédvorsko – BusLine KHK,
• Jičínsko – BusLine KHK,
• Rychnovsko – sdružení společností Transdev Morava a Audis Bus.

6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Milan

Když už sledujete Weinera, zkuste to pořádně.
ČSAD Ústí nad Orlicí bylo vyloučeno z 5 oblastí už dříve. Taky byl vyloučen PK-transbus z 1 oblasti.
https://twitter.com/VlastimilWeiner/status/1142352426927833088

Teď bylo z Hradecka vyloučeno konsorcium Audis-Transdev.
https://twitter.com/VlastimilWeiner/status/1146038347187544064

LKB

Vzpominky na jezdeni po roce 2000 kazdy tyden s ICOMem Jihlava – Brno si clovek opravdu uchova. Napr. v zime odpoledne zhasli svetla, aby setrili, v autobuse byla temer tma. Prestoze busy byly preplnene dlouhe roky (na dalnici lide stali v autobuse u ridice), posilove spoje jsem u nich nevidel. Ridici malo ochotni. Nevim, zda to tak je/bylo i na severu.

Džamel

Nevím jak na jihu, ale na severu je ICOM za posledních 5 let jeden z těch lepších. Dříve to však byla tragédie. Dnes je ten největší horor, co jde potkat právě Arriva…

Daniel Novák

Kupovat si prezidentskou amnestii něco stojí…

Lolookie

To tam přestane jezdit Arriva?

Arriva

Bohužel 🙁