Hyundai opouští v Česku další prodejci, odmítli nové smlouvy

Autosalon Hyundai. Foto: Jan SůraAutosalon Hyundai. Foto: Jan Sůra

Prodejní síť automobilky Hyundai v Česku s největší pravděpodobností znovu prořídne. Část prodejců není spokojena s podmínkami, které pro ně

Prodejní síť automobilky Hyundai v Česku s největší pravděpodobností znovu prořídne. Část prodejců není spokojena s podmínkami, které pro ně nastavil distributor, společnost Hyundai Motor Czech (HMC). Jejich smlouvy vyprší v květnu a nové odmítli podepsat.

Konec některých prodejců znamená komplikace pro majitele vozů této značky: do servisu budou mít často dále než dosud. Například na Vysočině zůstane zřejmě jediný prodejce a servis, ve Zlínském kraji ani jeden. Některé autosalony slibují, že budou dál provádět opravy, ale nebudou mít možnost dělat záruční servis. Hyundai je aktuálně třetí nejprodávanější značkou v zemi.

Podle poslední dostupné výroční zprávy měl HMC v Česku 54 prodejních míst. Firmě hrozí, že nejméně o deset z nich přijde, ve dvou případech už k ukončení spolupráce letos došlo. Deníku Zdopravy.cz to potvrdili zaměstnanci dealerství, která končí. Sami majitelé většinou nechtějí konec příliš komentovat a omezují vysvětlení na to, že jim uplynula smlouva a neměli zájem pokračovat. Teoreticky jim ale může ještě Hyundai nabídnout nové smlouvy, které se jim líbit budou. Řada majitelů upozornila, že nemají problém se značkou Hyundai, ale jejím českým šéfem Vladimírem Vošickým.

Končí například velký brněnský prodejce Hyundai Auto Pokorný Motors nebo dva autosalony Samohýl ve Zlíně a v Uherském Hradišti. Záruční opravy přestanou poskytovat také autosalony Hyundai HB v Pardubicích, Havlíčkově Brodě, Velkém Meziříčí a Karviné. „Prodávat auta nebudeme, servis by měl běžet, ale ne na záruční opravy,“ řekla například pracovnice autosalonu v Karviné. Během letošního roku zmizel také z mapy autorizovaných prodejců Auto Hák v Táboře. Jeho majitel si na podmínky Hyundai stěžoval už v únoru v textu serveru iDnes.cz.

Zcela ukončil spolupráci s Hyundai i AC Rozkoš z Jihlavy. Ten už auta neprodával delší dobu, k 4. květnu ukončil i servisní smlouvu. Od 1. června skončí také spolupráce Hyundai a velkého libereckého prodejce Auto Koutek.

Hyundai se s částí dealerů už dříve začal soudit poté, co opustily firmu v roce 2015. Soudy daly zatím za pravdu prodejcům. Čeká se ale hlavně na rozhodnutí arbitráže. Praktiky HMC, která není organizačně a personálně spojená s nošovickým výrobcem stejné značky, dlouhodobě kritizuje například Asociace středních a malých podnikatelů.

Hyundai Motor Czech na dotazy deníku Zdopravy.cz nereagoval, podobně jako v minulosti.

Tagy dealeři Hyundai Hyundai Motor Czech
7 komentářů