egoe-plus
Lidé

Havlíček chce v dopravě v budoucnu spolupracovat s Kremlíkem

Ministr dopravy Karel Havlíček (vpravo) a Andrej Babiš. Foto: Ministerstvo dopravy
Ministr dopravy Karel Havlíček (vpravo) a Andrej Babiš. Foto: Ministerstvo dopravy

Nový ministr dopravy, vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) chce v dopravě spolupracovat se svým předchůdcem Vladimírem Kremlíkem (za ANO). Hledá vhodnou formu této spolupráce, náměstkem se však Kremlík nestane. Havlíček to řekl novinářům po dnešním jednání s prezidentem Milošem Zemanem a dopravními experty v Lánech. Tématy jednání byly dále cíle v dopravě pro následující dva roky a jeho plány v resortu.

Pan Kremlík pochopitelné zná celou řadu věcí, rád bych s ním proto spolupracoval. Hledáme nyní tu formu, nebude to ovšem na úrovni náměstka ani politického náměstka, nehovoříme ani o nějakém ekonomickém vztahu. Hledáme spíš takový režim, abych mohl jeho informace od něj přebírat, ale současně mi může v celé řadě věcí pomoci,“ řekl Havlíček.

Podle něj bylo Kremlíkovou chybou, že byl příliš důvěřivý vůči některým svým podřízeným, ať už na ministerstvu nebo v podřízených organizacích. Zároveň však bývalý ministr podle něj vytvořil v rámci úřadu solidní základy pro budování dopravní infrastruktury. Odvolaný ministr podle něj vzal současnou situaci korektně a s nadhledem.

Havlíček dnes s prezidentem a dopravními experty, mezi kterými byl i Kremlík a další bývalý ministr dopravy Dan Ťok, diskutoval zejména o plánech v dopravě pro roky 2020 a 2021. Zopakoval, že chce pokračovat v projektech, které začaly už za jeho předchůdců, zároveň se bude snažit zajistit nové zdroje financování v dopravě. Tématem byla i situace kolem elektronických dálničních známek a kontroverzní zakázky na ně, právě ta totiž stála Kremlíka místo.

Havlíček se ujal ministerstva dopravy v pátek, resort povede společně s ministerstvem průmyslu a obchodu. Na ministerstvu dopravy plánuje reorganizaci, kdy jednotlivé úseky by měly být spíše produktově zaměřeny, tedy například silniční nebo železniční doprava by měly být samostatné úseky. V rámci reorganizace bude tak vypsáno výběrové řízení na pozice všech dosavadních náměstků, včetně prvního náměstka Tomáše Čočka, kterého kritizoval premiér Andrej Babiš (ANO). Nový ministr dopravy chce v příštích dnech také jednat s šéfy podřízených organizací.

ČTK

12 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
nicky

Dostane trafiku stejně jako u tradičních stran.

Pepa

Je logické, že za informace a vlastní know how se platí a Kremlík by byl hloupý, kdyby si nenechal za to dobře zaplatit. Babiš si může vykládat co chce, ale bez plnohodnotného předání funkce ministra, nemůže být Havlíček úspěšný a plynule navázat na rozběhlé činnosti na MD. Takže Kremlíka bude muset tak či tak i přes odpor Babiše nějaký čas využívat a zaplatit.

Jakub

Reorganizace jsou dobrým nástrojem, jak obcházet zákon o státní službě, který měl zabránit tomu, aby každý nový přicházející ministr vyhazoval lidi a nedosazoval si tam své lidi (kamarády). Musí se proto udělat reorganizace, kde se původní místa zruší (zrušené místo je jedním z důvodů, jak toho člověka vyhodit) a vytvoří se nová místa a na ně se vypíšou výběrová řízení (vítězové už jsou známí dopředu). Dělá se to tak nejen z náměstky, ale třeba i s ředitely odborů.

zdenek102

Ano. Přesně z těchto důvodů se na ministerstvu dopravy v sekci plánování a strategie pořád zuby nehty drží neschopný zpátečnický idiot Sosna, který za několik let nebyl schopný ničeho víc, než jen po letech oprášit tu ubohou knihu rychlá spojení s tím, že to nám přeci musí stačit. Když měl železnici na starosti Petr Šlégr, který se doopravdy snažil něco pro železnici udělat, tak byl označen za nepohodlného a byl ukliděn na vodu. Takových nekompetentnich pitomcú jako Sosna je na MD hromada a já doufám, že tímto způsobem budou tito odejíti do věčných lovišť.

Petr

„Pan Kremlík pochopitelné zná celou řadu věcí, rád bych s ním proto spolupracoval.

Tak to rozhodně . Kreml umí vymyslet formu a cenu , Bureš má firmu a krytí . Kurňa , to by bylo aby to nešlo a nesypalo se …

Kubrt

..nehovoříme ani o nějakém ekonomickém vztahu..

To jako že Kremlík se zaregistruje na pracáku a na ministerstvo bude chodit jako dobrovolník?

GPGP

Ne, udělá si IČO a bude Havlíčkovi za poradenství účtovat 150.000 měsíčně.
Toto ANO umí, bere se to z jiného budgetu,
třeba IT.
A pak to takhle dopadá, že na IT se ve státním vynakladaji mil. a přitom se to utratí za externí poradce.
Proto to u nás vypadá jak to vypadá….

Mirvald

To jsem zvědav, jakou funkci mu vytvoří.

Zdeněk

Můj laický tip je něco jako externí poradce.

Mirvald

Poradce, to je velice dobrá funkce. Může do všeho kecat, ale za nic neodpovídá.

Petr Novotný

Pánové si prostě nadají pokoj. Když nebude Kremlík, tak asi nikdo… Agrofertu došli lidi a už má jen pacienty.

Andree

Kremlik ok. Cocek-Matl katastrofa. Jestli si neda bacha ta ho taky zlikviduji