Letecké společnosti Letectví

Hainan Airlines v problémech, majitel aerolinek neplatí za letadla

Airbus A330-200 společnosti Hainan Airlines. By Riik@mctr (Flickr) [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons
Airbus A330-200 společnosti Hainan Airlines. By Riik@mctr (Flickr) [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

Šest airbusů A330-300 v barvách Hainan Airlines zůstává několik týdnů stát na ploše závodu Airbusu v Toulouse. Letadla jsou hotová, ale jejich majitel je nechce zaplatit.

Na problém upozornila jako první agentura Reuters podle které jsou důvodem nezaplacené faktury  za nová letadla čínskou skupinou HNA Group, pod kterou patří kromě Hainan Airlines také Beijing Capital Airlines and Tianjin Airlines.

Airbus situaci nekomentuje s odvolání na obchodní tajemství. Pro Airbus je celá skupina HNA důležitým zákazníkem, ve flotile má celkem 194 letadel. Hainan Airlines létají i do Prahy na lince z Pekingu. Letos skončily osmé v hodnocení Skytrax.

HNA se ocitla ve finančních problémech už dříve, na šanghajské burze se s jejich akciemi půl roku přestalo obchodovat. Firma se začala zbavovat některých aktiv, prodává například podíl v brazilském dopravci Azul. V majetku firmy jsou podíly ve velmi rozmanitém portfoliu firem, například Hilton, TAP Air Portugal a Virgin Australia.

I přes problém mateřské firmy Hainan Airlines vydělávají, za první čtvrtletí letošního roku stoupl provozní zisk o 51 %.

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
DP

je otázka jestli je to kalkul, nebo účetní chyba. Proč v dnešní době odebírat „staré“ A330 , když můžu mít A330 Neo, nebo mě poptávku pokryjí dosavadní éra v čele s Boeing 787-9.
Že by chtěli ještě větší slevu, než jim airbus dal a čekají jak se to vyvine…
Snad se dozvíme i „B“ , proč se toto vůbec stalo… 😉

Martin

Hainan Airlines nelétají do Šanghaje, ale do Pekingu.