Google: Češi jezdí veřejnou dopravou o třetinu méně než před epidemií
Tramvaj v Liberci u zastávky Zoologická zahrada. Foto: Jan Sůra / Zdopravvy.cz
Data z mobilních telefonů ukazují, že výrazně stoupl počet lidí v parcích.
Velmi mě zaujala úvodní fotka – jinak barevné číslo linky než cíle na tramvaji v Liberci. To bych rozhodně uvítal i v Pražské „oranžové záplavě“.
V Praze by to šlo těžko, to by byl trochu chaos s 30 barvami. V Plzni jsme to mívali v dobách cedulových – linka 1 byla modrá, 2 červená a 4 zelená, stejně tak byly rozdělené trolejbusy a částečně i autobusy. To bylo výborné pro poznání na dálku, která linka jede.
V Paříži tohle docela funguje. Barvy se sice často opakují (netroufám si říct kolik jich je, tipuju deset?) ale na běžné autobusové zastávce na kraji centra mívá většinou každá linka jinou barvu čísla.
Ta detekce, jestli jedu autem nebo VHD zdaleka není 100%. Sice se to poslední dobou zlepšuje, třeba v okolí Brna celkem ok, ale třeba na Vysočině mi to autobus z Počátek do Studené vyhodnotilo jako auto. Pravda, moc cestou nestavěl.
Asi nebudu sám, kdo se těmto číslům vymyká. Pokud jdu na nákup, jedu do fabriky, jdu na bazén nebo do hospody, pak můj telefon v klidu odpočívá doma. Pokud třeba jedu na dovolenou, mám ho někde v báglu vypnutý.
Pokud vím, tak i velká část seniorů má telefon stále doma.
Takže když někdo z vašich známých či příbuzných něco potřebuje, má u vás z principu smůlu. Jak nesobecké. A vy se nikdy sám nepotřebujete s nikým spojit. Jak věrohodné.Na dovolené používáte papírové mapy, že? Jinak ale souhlasím, že část seniorů 80+ telefon při sobě nosit nechce, to vím z praxe. Zbytek má rozum.
1) Desítky let tu byly pouze pevné linky a to ještě jen v některých domácnostech. Zajímavé, že i tehdy spolu lidé v kontaktu byli bez problémů. Bylo to o tom, že když jsem někomu řekl, tak za týden v tolik a tolik hodin tam a tam, tak to prostě platilo. 2) Tím blábolem o sobeckosti jste mne dost rozesmál. Jsem rád, že žiji ještě v jiném světě, než vy. 3) Když se s někým potřebuju spojit, tak to prostě počká na tu chvíli, než budu mít po ruce telefon. 4) Ano, na dovolené používám výhradně papírové mapy. A opravdu nejsem… Číst vice »
Já si ho vypínám při setkání s přáteli nebo vzdálenějších cestách, abych nezvyšoval statistiky o potkávání.
A určitě je stále plno lidí, kteří mobil nemají nebo ho nenosí stále s sebou. A nebo ho vypnutý mít musí, když jsou na místě bez elektřiny (což jsem byl za poslední rok několikrát a kdybych nemusel pracovat, odstěhoval bych se tam do té doby, než se všechno přežene a nikdo by o mě nevěděl).
S tou mobilitou je to velmi zajímavé, mohou z toho být velmi zajímavé výsledky různých studií. Dovoluji si sem vložit můj příběh, jak pandemie ovlivnila mobilitu mně jakožto VŠ studenta. – na jaře jsem jezdil vlakem každé 2 týdny – jelikož jsem nestudoval a čekal na státnice, našel si v místě studia brigádu – v létě tu s námi virus nebyl a vlakem jsem jezdil na výlety tak nějak jako obvykle – na podzim mi na VŠ probíhala dálková výuka a vlakem jezdil jen 1x za měsíc na návštěvu (jinak se poctivě izoloval doma) – v zimě je moje mobilita… Číst vice »
Proč kontraproduktivní? Na kolejích(VŠ) by toho „promoření“ bylo mnohem víc. Semestr je 14 týdnů výuky a pak 5-6 tydnu zkoušek. Takže byste jel domů asi 10x. A teď máte 10 zkoušek za semestr? Nebo je taková neúspěšnost? 🙂
Však na podzim jsem se poctivě izoloval doma, nebylo kam chodit ani kam jezdit (až na občasné návštěvy příbuzných). O zkouškovém je to tak, že zatímco za normálního stavu bych za jednu cestu do Prahy zašel i na dvě zkoušky, tak teď při koroně musím jezdit na každou zkoušku zvlášť a v případě neúspěchu se cesta opakuje. Schválně jsem se podíval na svůj „seznam“ a za 1/2021 jsem měl stejný počet jízd vlakem jako za 1/2019 (naopak za říjen-prosinec mám pokles mobility o 70 %).
V MHD chybí studenti středních škol, vysokoškoláci, žáci základek kromě nejnižších ročníků, děti jezdící do lidovek, na kroužku, na tréninky. V Praze chybí miliony turistů. Stovky tisíc státních úředníků, učitelů a dalších zaměstnanců sedí už skoro rok doma za plný plat a smějí za nám, co musíme dál chodit do práce. Spíš je překvapující, že v MHD chybí jen třetina cestujících.
Velký bratr vás šmíruje…
A to by ho zabilo napovídat mi při filozofii?
Offtopic, ale děsí mně představa že miliardám lidí nevadí, že je Google a spol. sledují na každém kroku. A nevěřím jim, že data jsou skutečně anonymizovaná. Do datacenter těch firem nikdo nevidí a tyhle firmy mají na kšeftování s vašimi údaji postavený biznis.
Polciie si v parlementě prasadila, aby telefonní operátoři ze zákona museli držet lokalizační data nejméně 2 roky. To bylo řevu, jak zlí operátoři vydělávají těžké prachy a ještě chtějí krýt zločince, když byli operátoři proti.
Co jsou lokalizační data? Ke které BTS jsem připojen (tj. ve městě přesnost v řádu stovek metrů, v krajině klidně v řádu kilometrů), nebo snad síť všechny trianguluje v reálném čase? A navíc operátoři (a policie) nemají kšeft založený na prodávání těhle údajů.
Mobil předává operátorovi sílu signálu z jednotlivých BTS a ten z těchto údajů nemá problém dopočítat polohu s přesností na metry.
Kdysi jsem se o to zajímal, prý ve městě chyba až 100 metrů a ve volné krajině až 400 metrů, vysílače jsou tam dál od sebe. Možná to zpřesnili, ale na celé metry tomu nevěřím, už kvůli tomu že float sklo má jinou propustnost než staré válcované.
Ono se to dá měřit totiž dvěma způsoby. První je že se pouze eviduje, ke kterému vysílači jste v daný čas připojen. Pak je přesnost v řádu jak píšete. Pak je ale také možné, že pokud jste v dosahu více vysílačů, tak síť může měřit jak daleko jste od každého z nich (zpožděním signálu) a pokud jsou alespoň tři, vypočítáte polohu s přesností na metry.
Uchovávají hlavně metadata. To mi přijde ještě více slídilské.
Kdo nedělá nic nezákonného, proč by mu mělo vadit že mě někdo anonymně sleduje? A mobilní operátoři to musí bo musí, bo stát..
Oni nemusí sledovat miliardy lidi, stačí jen procentuální zástoupení. Nikoho nenapadlo proč je všude jen procentuální odchylka a nikoliv konkretní čísla? Na tabulkách vytižení konkretního zařízení (bázen, restaurace) je jen procentuální zástoupení? Protože se sledují jen některé mobily, většinou uživatelům co nevi jak sledování vypnout, nebo jejím to jedno nebo to použivájí. A pak se meři procentuální odchylka. Je to jednoduché na sledování, neporušují zákony. Prostě vlk se nažere a koza zůstané cela….dochází k lehkému zkreslení, ale představu o pohybu do da přesnou….
„měli by zvážit návštěvu prodejen kterýkoliv den mezi 07:00 a 08:00“
Děkuji za hraběcí radu. V mém okolí otvírají až v 08:00. Tolik k použitelnosti těch dat.
Záleží na definici okolí. Obchody COOP běžně otevírají mezi 6:00 a 6:30, TESCO mimo Prahu v 7:00.
Tesco mimo Prahu v 7:00? Těžko. Tesco otevírá velké hypermarkety v 06:00 hod. napříč ČR
A po 21., když jsou obchody a ulice nejvolnější, se nakupovat nesmí…
Mě překvapuje, že lidé nejčastěji chodí nakupovat kolem 15. hodiny. Možná ti, kteří se právě vracejí ze směny, ale běžná kancelářská krysa sedí tou dobou ještě u počítače, ať už v práci nebo na home officu. Naštěstí JŘ MHD počítají s tím, že si člověk zajede na nákup i později.
Neber Prahu..mimo hlavní město běžná kancelářska krysa taky konci okolo 15 h…
Že by ňákej ukřivděnej lopatokrumpáčovej manipulant ?
Lopatokrumpáčovej…😂
To má na jedné násadě z jedné strany krumpáč a z druhé lopatu?
Běžná kancelářská krysa na úřadě zavírá okénko už před polednem. Jen v pondělí a středu má dlouhý den.
PS: Jestliže má svoji práci hotovou, tak je snad jedno, kdy začně a skončí na homeoffice. Klienty tam stejně nepřijímá. Některé krysy na homeoffice pracují i přesčasy, nástup v 1 v noci není nic nemožného.
Když jsou uzavřené školy, není se čemu divit. Žáci a studenti představovali podstatnou část cestujících.
Stala se z toho v podstatě socka pro ty, co nemohou jet bezpečně autem.
Problém bude skôr v rúškach ako „bezpečnosti“. Pred časom tu bol rozhovor s niekým od ČD kto uviedol že leto už mali pomerne normálne, ale prudko to zas kleslo po zavedení rúšok od 1.9.
Samozrejme časť prepadu je aj celkovým poklesom mobility, ale MHD ťahá za kratší koniec kvôli všetkým obmedzeniam a buzeráciám ktoré sa áut nedotkli.
Teď je otázka, proč nařizovat řidiči nosit roušku ve vlastním automobilu, ve které veze max, někoho z rodiny.
Necekal bych, že to pán pochopí. Se divím, že nepožaduje i povinnou roušku doma v domě. 🙂
Pán to pochopí (jako to ostatně pochopil) – otázkou je, jestli to (správně, resp. vůbec) pochopí ti, kdo ta opatření despoticky nařizují a pořád se jen diví a prostřednictvím médií všem nadávají, když ty jejich přílišné debility lidé odmítají dodržovat.
Co udělala vláda skutečně účinného proti šíření viru? Zatím vidím jen to, že nehorázně devastuje českou ekonomiku, přičemž nebyla schopna ani včas zajistit plošné testování obyvatel, aby získala aspoň nějaký orientační přehled o skutečné situaci v terénu a o tom, kde opravdu může mít smysl zasahovat!
Neviem či sa správne chápeme, preto len pre istotu uvediem že imho by rúška nemali byť nariaďované nikomu nikde. Problém nie je že v autách nariadené nie sú, problém je že vo VHD sú. To
To nemyslím, spíš se celkově méně cestuje, protože není kam. K použití auta láká akorát trochu lepší parkování v Praze a ve městech vůbec.
Ono se blbě jezdí VHD na výlet, když víte, že budete muset na cestu zpět čekat venku a ne v hospodě
Nechodím do hospod a na benzínce si kafe s sebou a zajít na wc, můžete i bez auta.
Máte vůbec aspoň nějakou představu, kolik je v ČR (nyní zavřených) hospod a kolik je proti tomu benzinek s možností občerstvení (zejména v turistických oblastech)?
To by se dalo říct i o řidičích že jsou socky, jelikož boháči mají na řízení šoféra.
No když myslíte… 🙂
Ano, na rozdíl od vás (nejen Petr) myslí, k čemuž ani nepotřebuje(me) žádný „Zdravý sluch“.
Super, takže teď víme, že vágus, bytem Husova 5, Brno, je bohatší než Jay Leno. Má totiž šoféra, když jede načerno MHD.
Kdo to je Jay Leno?
Bezdomovec spící před uvedenou adresou?
Ty budeš dobrej sociopat
Majitel krachujícího autobazaru ? 🙂
Bez uvedení přesného údaje o tom, za jaké konkrétní období byly ty údaje zpracovány, je to celé pouhý neskutečný blábol: nebo snad někdo chce tvrdit, ře „Chcípl PES“ má takovou moc, že zajistil, že „různé provozovny jako restaurace, kavárny, kina či muzea pak navštěvovalo na konci ledna o 62 procent méně lidí“, když všechny tyto podniky jsou už dávno zavřené?
Trefné. 👍 Teď jsou sice otevřené různé neveřejné provozovny (firemní kantýny, studentské menzy, hotelové restaurace) – já sám se občas stravuji v menze; ale pochybuji, že to dělá těch 38 %. I když já osobně jsem pro otevření restaurací a kaváren pro veřejnost od 5.00 do 15.00, bylo by to epidemiologicky bezpečné (před 15. hodinou se nechlastá).
Polský „Chcípl pes“ se dostal tuším až na těch 40 %, jsem zvědavý, kam to dotáhne český „Chcípl pes.“ Nejpozději od dubna (až skončí sezóna chřipkových nemocí) očekávám otevření všech služeb mimo kulturu nebo defenestraci české vlády.
Ve zdrojovém souboru (je nalinkován) jsou konkrétní dny i s čím se to srovnává.
Tak co po nás tedy chtějí? Z jedné strany po nás chtějí home office a minimum pohybu, z druhé nás připravují na zdražení kvůli propadu poptávky v MHD a obchodech.
Kde jste k tomuto geniálnimu závěru došel. To jako že kdyby se poptávka zvýšila tak by se zlevnilo? Zdražování o inflaci je nutnost a zdražování v obchodě je smluvní záležitost, obchodník nabízí a zákazník akceptuje nebo jde jinam.
Jenže tady nejde o inflaci, ale o propad počtu uživatelů, a tedy návazně i tržeb!
Co všechno o nás neví!
Vraťte se o 50 let zpět nebo akceptujte 21. století. Toto nám přináší samé výhody.
Samé výhody ? Které to jsou a k čemu budou ?
Takovéhle výhody si nechte……
Nič neprináša iba výhody. Na jednej strane máme presnejšie štatistiky, ktoré nám pri správnom použití môžu skutočne skvalitniť život. Ale na druhej strane môžu byť takéto informácie v rôznej miere zneužité.
Ale notak, zneužít se dá i cihla plná, nepálená, přezdívaná vepřovice či kotovice jak je v kterém kraji zvykem.
Kdo nehce měl by mít vždy zajištěnu možnost GPS trasování vypnout. Triangulace podle vysílačů je dostatečně nepřesná na to, aby se tou kotovicí nedalo vysklít okno bez dalších dat.
Je tenká hranica medzi pomocou a problémom.
… a nebo jít do lesa na hřiby bez mobilu. To by se z téhož důvodu dělat taky nemělo. Ikdyž to tam člověk zná jako své boty, bydlí 100 metrů od prvního stromu.
Evidentně nevědí nic, když tvrdí, že návštěvnost kin, muzeí a hospod neklesla o (minimálně téměř) 100 %, když jsou všechny ty podniky už dávno zavřené!
Ani „okénkový prodej“ jídla z restaurací nelze do té statistiky jen tak jednoduše započítat, protože to je úplně jiná (samostatná) kategorie služeb než návštěva hospody!
Nezapomeňte, že se jedná o data za celý rok a část roku byli restaurace otevřené.
píšou: „navštěvovalo na konci ledna o 62 procent méně lidí“
A z čeho usuzujete, že se jedná „o data za celý rok“? A o jaký rok = od kdy do kdy?
Někdy bývá vedle hospody večerka. Jindy je nad hospodou obchod. V budově můžou být 2 patra obchodů a nad nimi kino. Výšky jsou v GPS dost nepřesné nato, aby se to určit nedalo.
Vypněte si telefon nebo ho rovnou zahoďte a budou nahraný.
Pořiďte si poznámkový blok a stolní telefon.
Zbavíte se značné části komunikačních problémů…😂