Glosa: Od modrých zábradlí k rozpadlé železnici aneb co ve Švýcarsku nemají
Konečná trati 198 ve Strakonicích. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Jestli je v Česku nějaká organizace, která si v posledních letech nemůže stěžovat na nedostatek peněz, je to Správa železniční
Článek mi přijde trefný, lokálku do Mšena mám rád a jsem rád, že se opravila, to co tu mnozí píší o rozdílu peněz v řádu na opravu lokálky a hlavní trati mi přijde taky správné, ale fakt je že mi přijde, že to s tím zábradlím, protihlukovými stěnami, výtahy a jinými věcmi na vedlejších tratích přeháníme, a pokud by se to sečetlo vše, tak ten rozdíl už nebude v řádu, ale bude to třeba jen polovina. Červené zábradlí je ze stanice Horažďovice předměstí, tam bylo po rekonstrukci upraveno kolejiště tak, že 3,5 nástupištní hrany sotva stačí pravidelnému provozu a v… Číst vice »
Pan Sůra má, bohužel, pravdu. Jak SFDI a MD ztratilo přehled o tom, jaké jsou reálné ceny ve stavebnictví, tak SŽDC vyšroubovalo ceny nahoru, zejména u zabezpečovacího zařízení. Prioritou je čerpání peněz a je zcela jedno, zda byly vynaloženy účelně, hospodárně a efektivně (princip 3E, např. zákon 320/2001 Sb., o finanční kontrole, paragraf 2, odst. m), n) a o)). Vedle absence kontrolních mechanismů je hlavní příčinou skutečnost, že SŽDC je sice za své hospodaření po formální stránce odpovědná, ale ve skutečnosti je prakticky nepostižitelná, proto si může a taky dělá, co chce. SŽDC dokonce prochází i to, co by jiným… Číst vice »
Problémů SZDC je několik: 1) tratove okrsky dneska fakticky vyvážejí odpadky z malých zastávek, odstraňují zeleň okolo tratí a přejezdu a občas opraví nebo výměnu kus koleje, vyhybky nebo nějaké prazce. Na větší akce nemají techniku a vcelku omezeně i lidi. Podbijecky a čističky mají soukromé firmy. 2) Rson i SBBH dnes v podstatě všechny práce zadávají přes prekupnicke firmy, protože nemají skoro žádné udrzbare. 3) It techniku zajišťuje bez soutěže Cd Telematika, i když běžný klient sežene ty samé věci se stejnými službami za poloviční hodnotu. Takže v případě soutěže by mohlo SZDC platit za It sluzby a techniku… Číst vice »
Už chápu jeden z argumentů SŽDC pro velkou investici do trati(též regionální) 290 (Olomouc-Uničov – Šumperk) – a sice, že bude případně kudy objet dálkovými vlaky koridorový úsek Zábřeh – Olomouc. Ten se totiž při současném přístupu SŽDC mezitím rozpadne, takže bude proč ho objíždět.
Když někdo chce srovnávat Švýcarsko, tak by měl napsat kolik peněz se dává do švýcarské infrastruktury i objednávaných výkonů ze strany kantonů. Dále autor píše o tom, že vlakem jezdí málo lidí. Ano, jenže ve Švýcarsku jezdí vlaky v kratším intervalu, hodinový je považován za nevyhovující potřebám cestujících, proto se zkracuje interval na 30 minut nebo méně. V tuzemsku se považuje ze strany objednavatelů „za ideál“ cestujícího interval dvouhodinový, ale někde se na lokálkách jezdí v intervalu 4 hodiny. To opravdu přiláká cestující !!! Čtyři hodiny jsou ideál pro Rusko, nikoli pro středoevropskou zemi. I dálková doprava zkracuje intervaly na… Číst vice »
Se Švýcarskem porovnávám především v tom, jak se tam s penězi nakládá a co tam vzniká: jednoduché, účelné, často až strohé stavby.
S komentářem souhlasím. SŽDC projektuje naddimenzované stavby (například podchod na Malé Skále, k čemu?), jen aby se utratily peníze. O tom žádná, ať se utratí. Ale na smysluplných projektech. Tyhle jejich modernizace lokálek za max miliardu, aby se to nemuselo více projektovat a nechat posuzovat EU, je taky docela trapný. Pak se neudělá jedna věc v systému (pomalá jízda kolem skal za Rychnovem u Jablonce nad Nisou, kde vlak ze stanice jede asi kilák 30 km/h, což je naprosto ideální rychlost do velkého stoupáku na Jeřmanice – to by fakt jeden pohledal) a celé je to k ničemu. Vypadá to,… Číst vice »
Na jednu stranu naddimenzované, kde by to však bylo potřeba, jsou stavby hluboce poddimenzovány – např. pražské zhlaví uzlu Plzeň
Jiří – naprostý souhlas.
Kdysi jsem chtěla SŽDC zažalovat za bourání krásných nadraznich domku a výstavbu novych ohavnych budek místo nich! Byl o tom natočen i dokument v ČT. Právník se velice smál! Vždyť je ŽD stát ve státě a nikdo s tím nehne! Co k tomu dodat!
Právník se smál Vám ne SŽDC.
Rychnov nad Kněžnou je také naprostá perla po rekonstrukci.Naprosto nesmyslně zkrácená manipulační kolej,chybějící čítač náprav na Solnickém zhlaví,zkrácené dopravní koleje na 300 resp. 310 metrů.To je absurdita,vezmeme li v potaz sílící produkci Škody auto v Solnici Kvasinách a připravovaném odstavném nádraží v Lipovce.
Já souhlasím. Ostrava Krnov. 1/3 nových kolejí 120 km/h. 2/3 starých polepených kolejí 75 km/h. A to je to páteřní trať. A to se tam jezdila výluka zase nevím málem rok.
Trať 323 Ostrava, Beskydy – příměstská. Již utraceny již miliardy v nádražích, peronizacích a podchodech během 20 let. Ale příměstský vlak má a měl průměrnou rychlost 33 km/h.
Jaroměř Turnov – naprostá páteř a kolik se tam jezdí 80-90. Směska polepených a nových kolejí. Není vlakový zabezpečovač.
Atd. Atd.
No tak dlouhodobě koukám ze skok z 19. do 21. stoleti dava drtive vetsine zde diskutujících ci dokonce pisicich lidi vyslovene zabrat….!!!! Proc mas porad srovavate s Nemeckem nebo se Svycarskem – my mame svoje vyssi standardy a podle nich se rekonstruuje. Sami nemci jsou prekvapeni ze je to nas lepsi nez u nich doma.. (to rekonstruovane) Pokud by někdo z vas třeba racil zvednout svuj tezkej zadek a jel se podivat na rekonstrukce a hlavne novostavby nádražních hal a autobusvych terminalu v Polsku – tak by mu razem spadla celist a zjistil by ze je to tam ještě nesrovnatelne… Číst vice »
To same v kvalite servisu ve vlacich – zkuste v DB nebo OBB se průvodčího zetat na WIFI – tak na vas bude koukat ze jste se zblaznili…. Sami nemci mi potvrzovali ze mají radi nase modre vlaky s WIFI – to ze u nich doma nemaji…. (pridavam zlute a cerne.. – nevim jak je to u zeleno-oranzovych GW..)
Na co je mi wifi, když vlak pojede zpožděný/nepojede kvůli rozpadlé infrastruktuře? Banalizujete skutečný problém. Především se musí udržovat tratě, kde je realizována většina přepravních výkonů. Stát se chová jako lékař, který Vám ošetří drobnou oděrku a tepenné krvácení přehlíží…
No právě, mně přijde, že lidi, kteří se pořád ohánějí Německem a Švýcarskem, tam v životě nebyli a žijou nějakým snu jak je všude všechno lepší. Ne není! A ke zmniňované trati 231, ta má být v následujících letech postavena prakticky nová, tak je nesmysl tam teď vyhazovat miliony. To platí i o 072.
Hloupost, lokálka ze Mšena do Mělníka byla také v dezolátním stavu a potom byla zrušená… Naštěstí byla opravena a zase zprovozněna. 🙂 Kdyžtak, ať zprovozňují zrušené tratě třeba do Polné… Neřekl bych že trať 231 (Lysá nad Labem – Praha) je v zastak dezolátním stavu, vlaky ze mohou jezdit? MOHOU! Tak ať rači dvou prachy do obnování zrušených tratí…
Lokálka do Mšena by nebyla takovým trnem v oku, pokud by se na ní díky rekonstrukci zkrátila jízdní doba na konkurenceschopnou úroveň. Svršek by to jistě umožňoval, bohužel tam zůstala spousta nezabezpečených přejezdů – při cenně PZZ se není čemu divit. Tedy snad jen tomu, že už tu dávno neexistuje nízkonákladová alternativa pro polní cesty křížící vedlejší tratě, kde nejčastěji uhání orchestrion 60km/h…
Lokálka do Mšena měla jediný štěstí, že na účtě zbyli peníze, který by stejně propadly. A její ekonomika vyšla díky tomu, že byla nesjízná.
A když na páteřní trati Jihlava-Brod jezdí podstatnou část spojů motoráky, tak do Polné bude jezdit kdo, odkud, kam a s jakou efektivitou? Železniční kolo, které i tak díky trasování nebude rychlejší, něž když bych si do té sousední dědiny zajel na kole sám, nebo zaběhl?
Hloupost: lokálka ze Mšena do Mělníka NIKDY NEBYLA zrušená – to už by na ní nikdy provoz obnoven nebyl. Základní a zásadní chyba je v tom, že se (nejen) Sůra (ale vlastně nikdo) neptá, kdo konkrétní zavinil, že se „Mšenka“dostala do tak havarijního stavu, že na ní musel být zastaven na cca rok a půl provoz, kam odtekly prostředky vykazované na údržbu té trati v minulosti, proč se tam potom naopak někde stavěly takové „vymoženosti“, jako jsou luxusní peróny s hranou vysokou 550 mm nad TK (zbytečně dlouhé pro „regiokřápy“, ale příliš krátké pro případné delší „výletnické“ vlaky, které by… Číst vice »
Elb: kdyby pakáž ze SŽDC neflákala údržbu, vůbec to k tomu nemuselo dojít. Stejně jako na dalších lokálkách
Tak znovu, nechápu co má SŽDC společného s tím, že ta trať je tam trasovaná tak, že z Polné bude do Dobronína kolo pro některé lidi rychlejší, než oklika vlakem a že pro dvě vesnice, kam se ta trať opravovat bude, nemá při vytíženosti té tratě kam vede to smysl přehánět, efektivita a počet cestujících takového Stadlera co bude pendlovat jako přípoj k vlakům do Brodu a Jihlavy bych chtěl vidět.
A zkusil jste někdy jet z Vysočan do Horních Počernic. Jestli ne tak tento úsek mohu jen doporučit hlavně ve směru od Vysočan.
Jinak by mě zajímalo proč byla cca půl roku pomalá jízda Lysá nad Labem – Kostomlaty (ze 120 na 50 km/h v celém úseku) a po žádné opravě kolejového svršku se tam od nového jízdního řádu 9.12.2017 jezdí vesele opět 120, jediné co se změnilo je PZZ které je nového typu a všechna vyměněná jsou se závorami (PZZ bylo kompletní cca 2 týdny před konce jízdního řádu)
Článku by určitě prospělo, kdyby ho autor psal déle než 20 minut. S autorem se čím dál více rozcházíme v chápání toho, co je „novinářská metafora“ a kde začíná generování zkratkových polopravd.
Co tomu chybí je fakticita. Mšenka dle E15 stála 340 milionů, i kdyby se tam všechno nechalo shnít, tak místo toho je co? Čtyři kilometry opravené pravobřežky? A kde jsou kromě Mšenky ty další nepoužívané a luxusně opravené lokálky? By autor mohl aspoň naznačit…
Například 036, 210. Zkuste se zeptat třeba cestujících v Jablonci nad Nisou, jak se jim líbí „peronizace“ a jak jim usnadňuje cestování. V případě 210 došlo dokonce ke stavu, kdy se jízdní doby ještě prodloužily. Nerozcházíme se v chápání, protože k žádnému myšlenkovém protnutí nikdy nedošlo. Jinak děkuji za upozornění k ceně 076, opraveno. A je to jen jeden příklad. Vyhozených peněz jen tím, že se x desítek let kašle na údržbu, najdu mnohem více. A jak v textu píšu, není to jen o zanedbané údržbě, je to o celkovém vyhazování peněz. Například v Jablonci nad Jizerou, tam je to… Číst vice »
Za zlomek těch peněz se mohlo dát do kupy třeba zhlaví v nedalekých Všetatech, kde desítky nákladních vlaků denně brzdí do PJ 30 km/h před kopcem. A trvá to měsíce, už možná roky.. Jakto?
No to by mě taky zajímalo, ty Všetaty. Hloupé dvě výhybky. Ale je zajímavé, že na pražském zhlaví se nedávno dělaly výhybky vedoucí na kusé koleje, kde leta hnijou nepoužívané nákladní vagony. To bylo zřejmě důležitější.
Tak 036 i 210 rozhodně nejsou žádný lokálky, ale příměstská železnice, kde vlaky ve špičce jezdí i v 30 minutovém taktu… Tak on je celý článek jen takový výstřel do tmy, někoho kdo vůbec nemá ani páru o tom o čem píše…
http://www.szdc.cz/en/soubory/prohlaseni-o-draze/2018/m02-kategorie.pdf
I 210 bývá v době špiček velmi slušně zaplněná, byla by určitě mnohem více, když by tam rychlost odpovídala trasování a jezdilo tam něco na úrovní 21.století..
To že je trať zařazena mezi tratě regionální neznamená že je to lokálka, zvlášť, když je naní provoz větší než hlavní trati.
Dobrý. Takže když se od „řady lokálních tratí“ posuneme ke konkrétnu, prázdnota argumentace článku se vyjevuje… 1. 212, ani 036 nejsou lokálky. 2. Rozsah rekonstrukce 036 neznám, na 210 se mnoho věcí udělalo dost zjednodušeným způsobem. 3. Pokud v Jablonci nad Nisou došlo k výstavbě kokotin, je vhodné stavět argument „v Jablonci nad Nisou kdosi naprojektoval a postavil kokotiny“, nikoliv implikovat, že kokotiny v Jablonci nad Nisou můžou za nedostatek peněz na opravu trati 231. Nemůžou, je tam rozdíl řádu. 4. Zcela a naprosto ignorujete (protože to musíte vědět) zdroje financování (především zdroje EU podporující místní rozvoj), které některé paradoxy… Číst vice »
Jen tak na okraj: SŽDC nemá tabulkové platy. A tím můžeme debatu ukončit, protože tvrzení s podobnou pravdivostí je ve vašich příspěvcích na můj vkus příliš.
tak tady je nádraží v Jablonci: https://cz.depositphotos.com/84523234/stock-photo-train-station-jablonec-nad-nisou.html
opravdu nechápu co je zde megalomanského a cestující mají krásný přístup od budovy. A zábradlí musí být dle nomy ČSN zřízeno všude tam kde je výškový rozdlí větší než 500mm( což zde je) tady není o čem diskutovat. Nižší nástupiště nastupiště vám u novostavby taky nikdo nepovolí. Možná by to šlo řešit ostrovním nástupištěm, ale proto je potřeba více prostoru a o tolik levněji by to stejně nevyšlo. P.S. normy pro veřejný stavby zavazný jsou.
Hm, bohužel osobní zkušenost na železničních stavbách přesně potvrzuje psané v článku.
Kompetentnost a přístup zaměstnanců SŽDC až na vyjímky opravdu žalostný.
Já bych článek označil jako mediální zkratku. Srovnání se Švýcary asi dobré, ale srovnáváme hrušky s jabkama… U nás je problém v normách, dle kterých se projektuje. Nejde prostě postavit peron a nemít na něm zabradlí a je šumák zda kolem jezdí po hodině pendolína nebo jedna 810 za den. Je to dobře?
Nové stavby se soutěží, účast firem je hojná a ceny klesají i dost pod projektovaný odhad. Ale jak v čem, třeba zabezpečení dělá kvůli kompatibilitě jedna firma (která? ;)) a cena je daná.
Jojo, to zábradlí a zámkovka na tom bude to nejdražší. 🙂 Že zabezpečení přejezdu stojí 10-20 milionů, nevím kolik stojí jednoduchá čtyřicítková výhybka… Nemluvě o extrémech typu nadjezd silnice 3. třídy za stamiliony…
Možná by nebylo od věci to opravdu srovnat s tím zahraničím. Kolik platí SNCF za kilometr modrého zábradlí, za výhybku, za přejezd…
Kecy kecy kecy. Normy jsou obecne pravne nezavazny dokument, ktery se pouziva mezi dvema smluvnimi stranami, kdyz se na tom domluvi. Nektere normy jsou vlastni výtvory szdc. Takze odpovednost szdc, sekundarne projektantu (meli by se ptat: opravdu to tak chujove chcete?)
To vůbec nejsou hrušky s jabkama. Na Rhätische Bahn jsou haldy opravených budov z počátku této dráhy. A to i pokud přijedete na zastávku, která je někde na kopci a v okolí 3 kilometrů není jediná vesnice. Budova je sice bez stálé obshuly, ale je tam k dispozici vytopená čekárna, nové moderní WC, automaty na jízdenky a informace. Úplně mi to připomnělo naše lokálky. Takže bych to neoznačil za něco jiného, spíš něco silně vzdáleného.
Tomáši a ono i tohle asi něco stojí. V zastávce Finhaut jsme to taky našli, dokonce včetně teplometu (ten se mi ale nepovedlo zapnout). O pár kilometrů dál na téže trati, ale u SNCF, zastávky zprivatizovány na + vedle dřevěný přístřešek.
Srovnání se Švajcem nemá moc cenu, ta obecná kultura, ani ty prachy, se v ČR za vašeho života neobjeví.
Tak my tu máme samé odborníky. Zeptejte se jich na to jaké to je tam, kde nikdy nebyli. Třeba v KLDR. Na KLDR tu je odborníků jako nikde, ale málokdo rozumí vůbec své práci. Žijeme prostě v zemi, kde se opravuje opravené a to havarijní se nechává být. Raději živíme úředníky než stavíme dálnice. Hele opravíme nádraží a za pár let na to zrušíme trať k němu. Opravíme nádraží a hele zbouráme ho. Opravíme opravenou fasádu na škole a tu s omítkou co pamatuje Hitlera necháme být. Vyfrézujeme dokonalou asfaltku, která je nejlepší široko daleko a tu vytlučenou necháme být.… Číst vice »
Jeden známý mě pobavil, když mi vyprávěl jak jeho známý, který vycucává dotace EU na kde co mu říká „proč pracuješ ?“
Hele Ignáci a nějaký příklady k tomu? To se najde od každýho jeden v republice, nebo je to pravidlo všude? Já jezdím z nádraží opravenýho před několika lety a nikdo se ho stěhovat nechystá…
Chápu, nádraží druhého největšího města zůstane snadno v nepozornosti..
Pane Sůra, v boji se SŽDC Vám držím palce. Bohužel je SŽDC v současné době největší problém české železnice.
Naprostý souhlas! Na SŽDC mi přijde, že sedí úplně nekompetentní lidé, co se týče rekonstrukcí a nově bohužel tvoří také GVD…
Souhlas. Moc si zvykli panáčci na cizí kapsu, ze které neteče krev ale éčka. Snad už se ta jejich pohádka blíží ke konci. Paradoxně ty blbci na sebe upozornili sami..
Souhlas. Do čela SŽDC by se měl postavit nějaký „chorobný budovatel“, který nepotřebuje přijímat příspěvky za předražené zakázky a stavět systematicky. Hlavně konečně udělat nějakou koncepci a strategii, se kterou se může každý občas seznámit (na každym nádraží udělat nástěnku) jak se staví a SŽDC se tam může prezentovat jako svatá organizace, která všechny ty tratě postaví a zrekonstruuje. Bohužel teď se jenom všude dočítáme, že SŽDC je jakousi z náhody vzniklou organizací řízená bandou pomatenců, kteří nevědí co s tou hromadou peněz dělat.
Ale ví……kapes je hodně a jsou bezedné 🙂
A když srovnáte SŽDC třeba s ministerstvem školství nebo Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, tak vidíte něco zásadně jiného? Není to společná vlastnost státního sektoru, že to takhle funguje?