Dopravci Železnice

Francouzské státní dráhy chtějí ve Španělsku rozjet nízkonákladové rychlovlaky

Rychlovlak TGV ve verzi pro nízkonákladovou značku Ouigo. Foto. SNCF
Rychlovlak TGV ve verzi pro nízkonákladovou značku Ouigo. Foto. SNCF

Cestující ve Španělsku by měl v příštích letech čekat podstatně větší výběr dopravců a spojů na vysokorychlostních tratích.

Nová konkurence má vyjet na koleje už od prosince letošního roku. Francouzské státní dráhy SNCF mají tento týden podepsat dohodu se španělským správcem infrastuktury Adif, který počítá se zavedením rychlovlaků TGV pod nízkonákladovou značkou Ouigo na španělských kolejí. Pod stejnou značkou francouzské dráhy provozují část svých rychlovlaků ve své zemi.

O plánu informoval španělský list El Independiente. SNCF chtějí ve Španělsku vstoupit na hlavní trasy mezi Madridem, Barcelonou a Valencií. Na Pyrenejském poloostrově chce firma investovat celkem 700 milionů eur, začne s devíti vysokorychlostními jednotkami, postupně jejich počet zvýší na 14. Podle šéfa dálkové dopravy SNCF Alaina Krakovitche plán na expanzi běží i přes současnou nepříznivou situaci.

Nízkonákladové rychlovlaky se měly objevit ve Španělsku už před Velikonocemi. Španělské státní dráhy Renfe přišly s konceptem vlaků Avlo, jejich start je ale kvůli epidemii koronaviru odložen.

Už během příštích měsíců má začít testování francouzských souprav ve Španělsku. SNCF vstupují do Španělska pod speciálně založenou firmou Rielsfera.

Od roku 2022 chce na španělské koleje vstoupit také konsorcium Ilsa složené z aerolinek Air Nostrum a italských státních drah Trenitalia.

6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Lojza

My se mozna za 50let dozijeme take rychlovlaku v CR…

Eda

S nadsázkou – „A prosímvás, sem by někdo nevstoupil? Mohl by si s sebou přinést i pár kolejí..“ 🙂

Růža

Tak aby jim tam nezavlekli samou stávku. Jinak zahuštění dopravy může být pro Španěly dobrá zpráva.

V. K.

Skvělá zpráva. Španělská síť vysokorychlostní železnice je dobrá, ale bohužel předražená. Konkurence tomu jen prospěje.

Petr

Cestování vlaky po Francii si vyloženě užívám. Síť je hustá, spojení jsou častá, velice rychlá (myslím i regionální tratě) a cenově dostupná (i pro našince). Oproti tomu španělské vlaky jsou naprostý vrchol diletantství. Tak se těším, že se z toho snad po nástupu Francouzů stane něco použitelného.

ketchup1970

Dˇaccorde, monsieur le collégue

Partneři


Czechtoll

pst
podcast