umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Letecké společnosti Letectví

Francouzi zkusí najít jehlu v kupce sena: kusy motoru z A220 v lese

Airbus A220-100 v barvách společnosti Swiss. Foto: Swiss
Airbus A220-100 v barvách společnosti Swiss. Foto: Swiss

Francouzský úřad pro bezpečnost civilního letectví (BEA) hledá dobrovolníky, kteří by mu pomohli najít příslovečnou jehlu v kupce sena: díly z leteckého motoru, které dopadly do lesa ve francouzském departementu Yonne jižně od Paříže. Oznámila to francouzská média.

Letoun Airbus A220 švýcarských aerolinek Swiss International při letu z Ženevy do Londýna 25. července kvůli poruše levého motoru Pratt & Whitney musel přistát v Paříži. Nikomu z lidí na palubě se nic nestalo. BEA v srpnu překvapivě vydal svou vůbec první výzvu případným svědkům, kteří pád dílů z motoru na zem mohli vidět, aby se přihlásili, ale marně. V listopadu se proto chystá pročesat neobydlenou lesnatou oblast u obcí Perrigny-sur-Armançon a Cry.

Hledat se mají hlavně titanové díly z kompresoru, které by mohly prozradit důležité informace o tom, co se vlastně přihodilo. Zájem odborníků je o to větší, že minulý měsíc se jinému letounu stejného typu přihodila podobná porucha. Podobnou potíž měl i další letoun, který nouzově přistál v Paříži. Společnost Swiss proto všechny své stroje A220 tento týden uzemnila.

Aby hledání nebylo až tak jednoduché, součástky se mohly rozpadnout na menší kousky, napsal list Le Parisien na svém webu. Pátrat má 150 dobrovolníků, provázených experty a četníky, a to 6. a 8. listopadu. Od dobrovolníků se vyžaduje dobrá fyzická kondice, přiměřené oblečení a obuv a také ruksak, do kterého si uloží svačinu poskytnutou úřadem.

ČTK

12 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří Kocurek

Hodně štěstí! (bez ironie)

Martin V.

To Rolls-Royce měl větší štěstí. Jemu se motor ve Fiumicinu vysypal zadním oknem do osobního auta na ulici. Takže místní týpek pak ukazuje hrst lopatek.. http://www.avherald.com/h?article=4cb6a09d&opt=0
Všichni tři velcí výrobci proudových motorů mají na čem pracovat. Uvedli sice nové typy motorů s menší spotřebou i hlučností, na spolehlivosti je ale ještě potřeba zapracovat.

liposh

ta poslední věta je nejlepší 😀

Jaroslav

Nejvic! 🙂

Jiří Kocurek

Jsou tací, kteří by tam lezli v žabkách, v kroksech nebo na jehlových podpadcích. Bohužel.

O.K.

Jakozto terenni clovek mohu tict jen jedine, crocsy jsou super obuv do terenu. Africani v tom chodi po horach i v pralese :))

Přemek

Vyzovák do terénu? No, každému jeho nebe…

Danel Brvnišťan

Tiež som nechápal, ale miestni sprievodcovia a nosiči (!!!) v tom liezli na Monte Roraima vo Venezuele 🙂

liposh

Já myslel zejména to, že potřebují batoh, aby mohli dostat svačinu. 😀

Dalibor

třeba je to svačina o několika chodech ( a to nemyslím psohlavce)

simbič

Jistě že bude o několika chodech. Inu Francie.

Martin V.

Samozřejmě! Nejdříve půjdou tam, pak zpátky, pak zase tam. A budou tam chodit tak dlouho, dokud nějaké ty titanové úlomky nenajdou. Takže chodů bude dost. 🙂 Ale je zvláštní, že mají zájem o obyčejné „houbaře“. Kdyby vypsali nějakou soutěž pro pátrače s detektory kovů, tak budou mít větší šanci něco najít. Obzvlášť pokud se ty střepy zapíchly pod zem.