Finové ruší železniční spojení s Ruskem, zbývá už jen autobus

Vlaky Allegro v Helsinkách. Foto: Oleg Kuzněcov / Flickr.comVlaky Allegro v Helsinkách. Foto: Oleg Kuzněcov / Flickr.com

Od vpádu Rusů na Ukrajinu jezdily vlaky především proto, aby umožnily lidem opustit Rusko.

Zpět na článek
46 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
K.S.

Já to říkám pořád. šlápohyby a po vodě…

Martin.dilli

Jaký je důvod k zakázání komentáře k článku ohledně jízdy v ČR občany Ukrajiny na pět dní gratis? Cenzura? Korektnost – bože, jak ohavné slovo – nebo o co jde panovi tedaktorovi?

Honza

Asi má redaktor užitečnější práci než se zabývat výb-itky trollů v diskusích 🙂

OndraG

Pane kolego, mohu se Vás zeptat o co Vám jde? Závidíte těm lidem, že nemusí ve veřejné dopravě platit? Věříte, že já jim to (a ať si o celé této kauze RU-UA myslím své) vůbec nezávidím a neměnil bych s nimi za žádnou cenu!!! Asi máte pane kolego velmi krátkou paměť, nebo jste mladší ročník, ale v roce 89-90 jste si mohl s Československým pasem vozit zadek zadarmo mimo jiné ve Vídeňském metru.

Martin.dilli

Pane kolego, nevím proč vidíte za vším jen závist a jiné negativní vlastnosti. Jen mi přijde divné, proč se vláda, popřípadě ministerstvo probudilo až nyní, po měsíci přichází s řešením proplacení dopravcům. Jinak je spoustu příležitostí k dopravě za pakatel či zdarma a z vození zadku vrásky nemám. Nevím, zda jste si povšiml třeba dopravce LE už z a do Košic nejezdí, důvod zřejmý. Nyní bych to viděl jako důvod opět zprovoznit bagr na dotování

Jan Sůra

LE nadále do Košic jezdí. Lháře automaticky blokujeme.

Jan Sůra

Úspora času na mazání idiotů v diskuzích. Ale když tak trváte na tom, že chcete být zablokován, jak je libo.

Daniel Jablonecký

Není potřeba všechno komentovat. Zejména když pro mnohé jsou podobné články spouštěčem verbální agrese, reflektující jejich frustraci z nenaplněnosti vlastního života.

Asd

Chudáci obyčejní lidé. Ti to vždy odnesou. Ať to všechno už co nejdříve skončí.

***** Petr

Velká většina těch obyčejných lidí vůbec neví co se děje a Ruska chvilka dočasnosti je bohužel dvacet let. Takže další dokrivena Ruska generace .

Andrej Veliký

Tak on to je účel těch sankcí, namotivovat obyčejné lidi k udělání revoluce a pověšení Putina hezky vysoko. Sorry jako.

Leinad

Aby výsledkem nebyl někdo horší

Ondra L.

Putinovi je uz 70 let, cili otazku „kdo po nem?“ by rusko muselo v dohledny dobe resit tak jako tak. Vzdycky, kdyz jsem se bavil s lidma, ktery se putina zastavali nebo proste brali jeho rezim jako normalni alternativu, sem se jich ptal prave na tuhle otazku: kdyz putin stvoril rezim, ktery stoji jen na nem, co se bude dit, az zemre? To nikdo nevedel, protoze ten rezim tuhle zasadni vec nema vubec vyresenou. Jeden historik to nazval monarchii bez nastupniho radu. Az bude po nem, tak se tam o moc serve banda zlodeju, ktery bezny rus ani nezna jmenem… Číst vice »

Ryk Mat

Válka je v první řadě logistika. A tuto již dnes velmi omezenou schopnost ruské armády sankce již postihují velmi tvrdě. Bez západních komponent budou už brzy muset sundat z pomníků T34, protože nic sofistikovanějšího ze svého vlastního know how jednoduše nevyrazí. Propagandistický čistě ruský notebook má do sériové výroby dál, než Elon Musk na Mars.

SYN

Při tom co vím o ruské „domácí“ součástkové základně v polovodičích tak pokud nevyrazí na nákup do Číny, bude z toho ekvivalent zhruba Commodore C128… jako výstup samozřejmě televizní modulátor, možná disketová mechanika.

MildaIV

Útěk z Ruska je v současnosti pro Rusy jediný efektivní zpúsob odmítnutí politiky Kremlu. Proto by jsme(západ) jim to měli umožnit i za cenu, že to bude využíváno i prokremelskými jedinci.

tarten

No jo, jenže víte, o ekonomické uprchlíky nikdo nestojí. Navíc mezi těmi bude asi takových, co jsou na Putina sice momentálně z ekonomických důvodů naštvaní, ale putinovsko-brežněvovské manýry pokládají pod vlivem jejich propagandy víceméně za normální, docela dost.

Sch

Ale odjet mohou jen ti co již mají EU víza. Nová víza se již nevydávájí. Takže i ten počet lidí by se snižoval. Rus není uprchlík.

Surio Mario

Jenže naším zájmem není, aby z Ruska emigrovali všichni odpůrci Putina, protože pak tam zbyde jen zfanatizovaná horda, která udělá cokoli, co jí vůdce řekne. A udrží ho u moci za každou cenu, protože on to přece s nimi myslí nejlíp.

kakov

no to není tak einfach, zkuste si přečíst pár knih o migraci z NDR (pokud tedy mohu použít nepřesný termín migrace), sice odešli odpůrci a režim si tím upevnil pozici, na druhou stranu odcházela převážně tzv. inteligence a tím NDR ztrácela kvalifikované lidi, a v určitých letech to byl opravdu problém, protože se tím oslabuje ekonomika státu, když kvalifikovaní odcházejín rychleji, než se vzdělají a vyškolí další….

další vec je, že pak mnozí odchozí mohou působit na zemi z zvnějšku, otázka je, jak moc účinné to bude v Rusku,

každopádně změna v Rusku není otázka dnů, minimálně měsíců, možná let

tarten

Připadáte mi příliš optimistický. V Rusku je ta propaganda s různými nepodstatnými obměnami zažraná už století. Spíš se obávám, že tady nepomůže pár let ale výměna generací (ne jedné generace). A ani to ne nijak automaticky, jen když dost Rusů bude samo chtít, což není zaručeno.

kakov

v tom máte samozřejmě pravdu, nejčernější scénář je, že z Ruska bude druhá KLDR, Rusko při při snížení životní úrovně mohlo být v izolaci i desítky let,

nejhorší na tom všem je, že tohle Putinovo dobrodružství nepřinese nikomu nic dobrého a budou s tím jen mrzutosti 🙁

tarten

To nevíme. Může to být příležitost k dlouhodobému utažení šroubů, ale i k tomu, aby se v Rusku něco z té trvalé nacionalistické prolhanosti zlomilo. Uvidíme.

SYN

To bylo skoro jisté tak od druhého až třetího dne…

Vodník

Je v našem zájmu vzít si mladé, perspektivní. Připravit Putina o IT odborníky, strojaře apod.

Lumiere

Schopní ruští ajťáci už jsou dávno na Západě.

tarten

Těžko. Myslíte si, že ruská vláda nepreferuje, aby ti, kdo provádí hackerské útoky v její prospěch nebo kdo odřezávají ruskou část internetu od okolního světa nebyli na ruském území a podléhali ruským zákonům?

SYN

Ale asi jo, jen pauza se bude hodit, mezitím totiž uvidíme kolik zbude volných míst po ubytování Ukrajinců, na které nedopadají sankce ale bomby!

Joker

Z toho vyvozuji to, že Bělehrad praskne ve švech.

jfp

Na Belehrad!

Joker

😀

tarten

Zdá se, že političtí uprchlíci z Ruska budou muset volit méně snadné způsoby.

lsp

Pokud jde čistě o to opustit území Ruska a není podmínkou dostat se zrovna do Evropské unie (aspoň ne hned), neměl by to být zásadní problém. Například pozemní hranice s Kazachstánem je neuhlídatelná.

tarten

Také existuje Turecko, Čína… Ale to by ne každá ruská rodina zvládla.

Panakis

Postrech. V utery jsem se vratil z Ankary. V hotelu kde jsem byl ubytovany bylo slyset rustinu velmi. Myslim ze jich zdrhlo dost… To same na letisti Istambul i Ankara. Rustina sla slyset…

Adamgolias

Po D11 denne jezdi tir se znackami rus a belarus. A to jsem na ni cca 20 min denne tento tyden .Asi sankce na prd

tarten

Sankce ještě neznamenají úplné ukončení obchodování s Ruskem, ani to chystané zpřísnění ne. Přesto že to Poláci takto radikálně navrhovali. Co ty kamiony k nám vezly, ocel, uhlí, obilí? Klíčové části českých továren v Rusku?

tarten

Věřím vám, hodně Rusů lítalo do Turecka na dovolenou. Z těch asi tuhle zemi volí docela dost.

Alexandr

Vycestovat z Ruska není problém, z Moskvy

tarten

Pro ty bohatší ne.

Alexandr

Vycestovat z Ruska není problém, z Moskvy létají přímé linky do řady asijských zemí (ex-SSSR, Blízký Východ, Indie, Srí Lanka), z Petrohradu se létá do Srbska, Turecka, Kataru, SAE, Uzbekistánu. Co se týče pozemních hranic, tak od 18.3 je otevřena pozemní hranice s Běloruskem a od 30.3 se otevřou hranice s Kazachstánem a Mongolskem.

tarten

Asi jsem naivní, myslel jsem, že mraky povolení a registrací už zmizelo v Bermudském trojúhelníku (některé registrace doslova) a ono to pořád lítá do Srbska. To se jako plíží kolem dokola Řecka?

Johnny

Je to spojeni srbských aerolinek. Na ty se žádné EU omezení nevztahuje.

M19

Emigrace z Ruska do Běloruska to je fakt terno. Asi jak z centra Moskvy na předměstí.

Alexandr

Z Běloruska mohou Rusové pokračovat autem do Evropské unie (pokud mají Schengenské vízum), Bělorusko sousedí s Polskem, Litvou a Lotyšskem. Napřímo z Ruska do EU nemohou, protože pozemní hraniční přechody jsou již od roku 2020 uzavřeny z důvodu Covidu a vycestovat přes ně mohou jen cizinci nebo občané RF s trvalým pobytem v cizině.

vbb

Přečtěte si zde na serveru článek o tom, jak ruské aerolinky lítají ze Soči, protože z Moskvy či Petrohradu by nikam nedolétly. Airbusy a Boeingy za hranice (kromě Běloruska) nemůžou, protože by byly zabavené, a domácí Suchoj 100 moc daleko nedolétne.