dpp

Fenomén LIAZ. V Mnichově Hradišti si připomenou 70 let zaniklé značky nákladních aut obřím srazem

Vozy Liaz pro Rallye Dakar. Foto: Město Mnichovo HradištěVozy Liaz pro Rallye Dakar. Foto: Město Mnichovo Hradiště

Do Mnichova Hradiště má dorazit přes 90 různých aut zaniklé značky.

Mnichovo Hradiště si v sobotu 27. května připomene již neexistující značku nákladních vozů LIAZ. Velkou celodenní akci pořádá město společně s Klubem Mn. Hradiště, muzeem města Mnichovo Hradiště a organizátory veteránských srazů majitelů vozů Škoda a LIAZ. Návštěvníky čekají desítky veteránů všech výrobních řad, setkání s účastníky Rally Dakar, výstavy, promítání a koncert.

Liberecké automobilové závody, na rozdíl od Škody nebo Tatry, neměly jeden domov, jedno místo, se kterým by byly pevně spojené. Generální ředitelství v Jablonci nad Nisou, největší montážní závod v Mnichově Hradišti, další závody ve Zvolenu, Přerově, Mělníku či Holýšově… V Mnichově Hradišti se však LIAZ stal nedílnou součástí města a významně ovlivnil jeho dnešní podobu. Vzhledem k tomu, kolik místních v LIAZu pracovalo, často po celý život, jsem si jistý, že dost možná dojde i na slzy,“ říká starosta Jiří Plíhal, rovněž někdejší zaměstnanec LIAZu.

Impulzem pro zahájení příprav byla podle něj říjnová demolice komínu v bývalém areálu LIAZu, na kterou se přišly podívat davy lidí. Letos uplyne 70 let od prvního vozu vyrobeného v mnichovohradišťském závodě po vzniku národního podniku Liberecké automobilové závody a 20 let od sestavení vozu posledního. Generálním partnerem akce je Nadační fond ŠKODA AUTO.

Spanilé jízdy městem i exkurze areálem

Ve městě se zítra objeví více než 90 nákladních aut: první a poslední vozy, dakarské speciály, funkční prototypy. Potvrzený je nejstarší vyrobený vůz Škoda 706 RO, který z bran závodu vyjel 2. ledna 1953, i poslední vůz Liaz 111.154 Dakar postavený jako doprovodné vozidlo pro Martina Macíka na Rally Dakar 2004 a dokončený 5. září 2003. Vedle nich se ve městě objeví vozy řady 400, tahače XENA a nákladní vozy FOX, kterých bylo vyrobeno jen několik desítek kusů. K vidění bude i vůz s jedinečnou unifikovanou kabinou. Akce nabídne průřez všemi modelovými řadami i specializovanými nástavbami.

Akce je spojená s evropským srazem majitelů nákladních vozů značek Škoda a LIAZ, a vozy tak budou k vidění takřka po celém městě. V Palackého ulici, na parkovišti U Karlových Varů, na dopravním terminálu a na vlakovém nádraží, v litých domcích (ulice Na Výsluní a Polní), před městským kinem nebo v bývalém areálu LIAZu. Chystají se i spanilé jízdy. Ve 14:00, 15:30 a 17:00 hodin projedou městem kolony nákladních vozů, které zamíří ulicí Víta Nejedlého směrem na Haškov, projedou bývalou továrnou, přes obchvat města se dostanou do Jiráskovy ulice a přes centrum se vrátí na svá místa. Ve 14 hodin na tento okruh vyrazí vozy vystavené na náměstíčku u litých domků, v 15:30 vozy z dopravního terminálu a v 17 hodin vozy z náměstí.

Historickým autobusem Škoda 706 RTO se bude možné podívat i do míst, kde se liazy půl století montovaly. Díky spolupráci se současným vlastníkem areálu, developerskou společností Finapra, se zájemci svezou celým komplexem, uvidí staré objekty včetně budovy někdejší textilky, nové haly, trosky komína odstřeleného vloni v říjnu a budou si moct vystoupit a vyfotit se u haly s typickou zubatou střechou. Na palubě autobusu si k tomu vyslechnou komentář průvodce, který upozorní na mnohé zajímavosti.

Speciální model k výročí

Vedle závodu a Masarykova náměstí, které je hlavním dějištěm akce, budou pro zájemce připravená ještě zastavení na vlakovém nádraží, odkud v minulosti liazy mířily po železnici nejčastěji do světa, v městském kině v ulici Ivana Olbrachta, kde se bude po celý den ve smyčce promítat nový střihový film o LIAZu obsahující i dosud nepublikované materiály ze soukromých archivů, a v tzv. litých domcích, tedy v lokalitě mezi ulicemi Na Výsluní a Polní, která vznikla v rámci budování bydlení pro zaměstnance továrny.

Semilská společnost SEVA, výrobce známý svými stavebnicemi, má v sortimentu několik modelů značky LIAZ, které budou na akci ke koupi. Při příležitosti kulatých výročí LIAZu však organizátoři připravili originální model, který jistě ocení sběratelé i ostatní účastníci akce jako originální suvenýr. Model vychází z dakarského liazu 110.55 D z roku 1985, představí se ovšem v nových barvách, s označením mnichovohradišťského výrobního závodu a v neposlední řadě se znakem města.

Velká pozornost bude věnována i účasti aut LIAZ na Dakarské rallye. LIAZ se jí účastnil od roku 1985. Na extrémní závod zavzpomíná na náměstí od 14 hodin půl tuctu pamětníků včetně Jiřího Moskala, který v roce 1988 společně s Františkem Vojtíškem a Pavlem Záleským pro LIAZ vybojoval na Dakaru v kategorii kamionů 2. místo. Pamětníky vyzpovídá moderátor Jan Říha, redaktor motoristických pořadů a magazínů a novinář, který mnohokrát přímo z Afriky o průběhu závodu reportoval.

Kompletní informace o programu jsou na stránkách města.

Tagy Liaz Mnichovo Hradiště
3 komentáře